به چه صورت پریشانی سالمندان را کم کنیم؟


چطور اضطراب سالمندان را کاهش دهیم؟

دوره کهنسالی سرشار از انواع مختلف احساس کمبودهایی شبیه به از دست دادن همسر، دوستان و نزدیکان، نبود استقلال مالی و نارسایی های جسمی است و در صورتی که اصولی برای رویارویی با این عوامل مورد استفاده قرار داده نشود، قادر هست موجب تشدید استرس و پریشانی در اشخاص سالمند شود.

ه. منفرد –
تصویر و عکس چطور پریشانی سالمندان را کم کنیم؟

دکتر فرشاد نجفی پور، روانشناس و عضو هیات علمی دانشگاه گفت: استرس، پریشانی و فشارهای روان پریش در حیات به روز که بسیار پیچیده و مملو از معضلات و تنش سازهای گوناگون است، قادر هست موجب آثار منفی بر تندرستی مردمان شود. این عوامل در سالمندان که قدرت تطابق و سازگاری آنها کاهش کشف میکند، قادر هست موجب بروز معضلات حادتری شود. استرس و پریشانی موجب تشدید بیماری ها در این سن می شود.

کاهش استقلال مادی در کهنسالی پر خطر است

وی اضافه میکند: «استرس و پریشانی در دوران کهنسالی به علت این که این دوره از حیات مملو از انواع مختلف احساس کمبودها و ناتوانی ها است، بیشتر و شایع تر است. به واژه ای، سالمندان در نتیجه کاهش اعتمادبه نفس یا از دست دادن آن، کاهش فعالیت و تحرک و همچنین از دست دادن دوستان و نزدیکان، کاهش استقلال مادی و جسمی و مریضیهای مزمن، در معرض استرس و بیماری فشارخون، ازدیاد بی نظمی مربوط به تنفس، تپش قلب آشفتگی در تمرکز و انجام فعالیت های روزانه از علایم و نشانه های عوامل مضطربکننده هستند. در نتیجه این عوامل و مجموع دلایل گفته شده می توان نتیجه گرفت که استرس و پریشانی اشخاص سالمند را به میزان زیادی تحت اثر میگذارد و تندرستی آنها را به خطر می اندازد.
این روان شناس نقل میکنید: حیات در آسایشگاه سالمندان نسبت به محیط منزل و در جوار خانواده، محیطی است که موجب تشدید پریشانی و استرس می شود، سرای سالمندان و مراکز نگهداری اشخاص سن دار، با توجه به فرهنگ و نوع خانواده های ایرانی تا به حال محیط موردعلاقه ای برای این عزیزان نبوده است، که این عوامل نیز موجب ازدیاد پریشانی و استرس این اشخاص می شود. اکثریت این اشخاص به علت حالت اقتصادی ضعیف خود این اماکن را برای اقامت میبرگزند که این عامل نیز در جوار سایر عوامل به تشدید پریشانی و استرس اشخاص یاری خواهد رساند.

راههایی برای حس خوب در دوران کهنسالی

اما چطور یک سالمند قادر هست خود را درمقابل دلهره ها واکسینه کند و اطرافیان به چه میزان قادر هستند کمک کنند؟ می توان با سوالاتی ساده به حالت خلق وخوی خود پی ببرید. از خودتان سؤال بکنید که واپسین باری که احساس نشاط قرار می داری کردید چه وقتی بود؟

منشاء احساسات منفی را درک کنید

به طور کلی اشخاص سالمند مانند شیشه شکننده هستند، آنها با کوچولو ترین رفتارها نامناسبی می شکنند، غمناک و افسرده شده، آزرده می شوند و و احساس رنجش می کنند. پس یادمان باشد رفتارهای مان آنها را نشکند و موجب دلشکستگی آنها نشویم.

برای رفع هر مشکل یا مسئله ای نیاز به این دارید که در مرحله اول منبع وجود آن را بشناسید. نشناختن مشکل و دلایل آن شبیه به ورود به یک رقابت بوکس در تاریکی است که قادر نیستید حریف خود را نگاه بکنید در این شرایط شما فقط می توانید به طور تصادفی ضرباتی را وارد کنید و احتمال پیروز شدن شما بسیار کم خواهد بود. بنابراین علت پریشانی خود را بشناسید.

عادات روزمره خود را۳۶۰ درجه تغییر دهید

ما همگی برده عادات خود هستیم اما این مسئله نباید علتی برای پذیرفتن حیات به همین شکل باشد زیرا حیات چیزهای زیادی برای ارائه به ما دارد. شاید همه ما از ماجراجویی و برانگیختگی صفا نکنیم زیرا بسیاری از اشخاص برای این کار ساخته نشده اند اما شما می توانید با چنین افرادی در تماس باشید و مجوز دهید روح شما غیرقابل پیشگویی بودن و آزادی را آزماید.

قول های تازه خوراکی ای را آزمایید

درباره خودتان یاد بگیرید و با بهره گیری از چیزهای تازه، حیات را مجدداً آزمایید. اینجا گفتمان از کارهای محیرالعقول نیست بلکه درباره نکات ساده ای همچون تجربه قول های خوراکی ای تازه یا باورنکردنی وغریب است و مسئله ای نیست که اگه این تجربه ها را دوست نداشت. به ذهن و اندام خود گوش فرادهید وبه خودتان مجوز هید تا به ستایش امور کوچک توجه بکنید زیرا حیات و زنده بودن همین است.

شما سودمند هستید، باورکنید

مطمئن ترین روش برای داشتن یک احساس خوب نسبت به خودتان این است که آگاهی بدارید قدرتمند هستید و افرادی هستند که به شما نیاز دارند. روش دیگری که قادر هست حس و حال خوب را به شما بازگرداند یاری رساندن به همنوعان است. این یاری رساندن شاید به معنای بودن در جوار یکی از اعضای خانواده باشد یا شاید کمک داوطلبانه به یک کانون خیریه یا شبیه آن. اهمیتی نمی دارد چه راهکاری را میبرگزید، مهم این است که می توانید احساس خوب را به خودتان بازگردانید.

روش هایی برای رفتار اطرافیان با سالمند

حال که فرزندان بزرگ می شوند و بزرگ ها پیر و این قانون حیات است و همواره تکرار می شود؛نگاه بکنیم رفتار اطرافیان با سالمند باید چطور باشد تا کمتر در معرض استرس و پریشانی قرار بگیرد. منیژه مسگری، کارشناس ارشد مشورت خانواده مواردی را مطرح می کند که مانع ایجاد احساس غم و رنجش در دل سالمندان شبیه به پدربزرگ ها، مادربزرگ ها و به طور کلی بزرگ های خویشاوند می شود.

مزاح با گذشته سالمندان ممنوع

می توان نتیجه گرفت که استرس و پریشانی اشخاص سالمند را به میزان زیادی تحت اثر میگذارد و تندرستی آنها را به خطر می اندازد.

عموم سالمندان به موازات پیر شدن، با توجه به تغییرات روان پریش و جسمی که نتیجه گذر سال های رفته است، خلقیات ویژه ای مییابند که با احوال دوران میانسالی و جوانی شان فرق می دارد. طبیعت تکاملی آدمی همین است. امکان می دارد فردی که دورانی بی باکانه عمل می کرده است، امروز در کنج عافیت و محافظه کاری نشسته باشد. گذشته سالمندان را تا خودشان روایت نکرده اند، به کمدی و طعنه به رخشان نکشیم به این علت که گاهی موجب رنجش شان می شود.

احساس ترحم تان را نمایان نکنید

یک ضرب المثل سرشناس نقل میکنید: «سالمندان آنچه را ما در آیینه می بینیم، در خشت نپخته می نگاه کنند.» از این رو معمولا، کمتر سخن می گویند و بیشتر سر به گریبان فرو میبرند. در این شرایط ما وقتی سکوت آن ها را می بینیم، دلمان می لرزد و ترحم می کنیم. حواس مان باشد پا به سن قرار داده ها، هوش اجتماعی و شاید هوش هیجانی بیشتری در مقایسه با ما دارند و تمایز میان احترام و ترحم را بیشتر می فهمند. حتما دقت کنید که در رفتارتان علامت هایی از ترحم نگاه نشود وگرنه اطمینان داشته باشید که دل آن ها را شکسته اید.

با فک و خویشاوند هماهنگ باشید

هنگام بیماری پدر و مادر سالمند یا پدربزرگ و مادربزرگ با دیگر خواهران و برادران هماهنگ باشیم. یکی از نزدیکان امکان می دارد چنان دل بسوزاند که امور شخصی سالمند را که خود وی از عهده انجامش بر می آید، برعهده بگیرد. رسیدگی های بدون لزوم گاهی نتایج معکوس به بار می آورد و اعتماد به نفس آن ها را کم میکند.

بی توجهی نکنید

از رایجترین ترفند های بد رفتاری با سالمندان که موجب رنجش شان می شود، غفلت و بی توجهی به آن هاست. نتایج چنین رفتاری زمینه بروز اتفاقاتی مانند تغذیه نامناسب، افسردگی، وسواس، تنها ماندن سالمند در منزل و … را فراهم می آورد. بنابراین نباید شرایطی به وجود آید که سالمند احساس کند مورد بی توجهی قرار گرفته است.

استقلال مالی شان را نگیرید

بهره برداری از منابع مالی و لوازم شخصی سالمند برای استفاده خود و نیز دقت نداشتن اعضای خانواده به احتیاج های مالی سالمند و رفع احتیاج های روزانه، نمونه هایی از بدرفتاری مالی با سالمند هستند. به طور نرمال بعضی در دوران سالخوردگی از لحاظ مالی در تنگنا قرار می گیرند و بد رفتاری مالی با آنها، غم و سوگشان را بالا میبرد.
به طور کلی اشخاص سالمند مانند شیشه شکننده هستند، آنها با کوچولو ترین رفتارها نامناسبی می شکنند، غمناک و افسرده شده، آزرده می شوند و و احساس رنجش می کنند. پس یادمان باشد رفتارهای مان آنها را نشکند و موجب دلشکستگی آنها نشویم.

منابع: سلامانه،ماهنامه سپیده دانایی

***************

تهیه کننده : انوشه خ.

دوران سالمندی در بخش ازدواج و زناشویی سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

مهندس فلکی راه دير شش جهتی
««« »»»
چنان ببست که ره نيست زير دير مغاک

به چه صورت پریشانی سالمندان را کم کنیم؟

TT / 308 — TP / 23%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال