روادید ۱۵روزه نخجوان فقط در این جمهوری معتبر است/صدور ۲۴ ساعته روادید در مرز جلفا در هفت روز هفته


روادید ۱۵روزه نخجوان فقط در این جمهوری معتبر است/صدور ۲۴ ساعته روادید در مرز جلفا در هفت روز هفته

خبرگزاری فارس: روادید ۱۵روزه نخجوان فقط در این جمهوری معتبر است/صدور ۲۴ ساعته روادید در مرز جلفا در هفت روز هفته

سرکنسول ایران در نخجوان با اشاره به ضرورت اخذ روادید برای ورود هموطنان به جمهوری آذربایجان،تصریح کرد:روادید ۱۵ روزه نخجوان فقط برای سفر به این جمهوری خودمختار اعتبار دارد و با آن نمی‌توان به باکو یا دیگر شهرهای آذربایجان سفر کرد.

«منصور آیرم» سرکنسول ایران در نخجوان در مکالمه با خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس به تشریح نحوه دریافت روادید برای سفر به این جمهوری خودمختار و نکاتی که هموطنان ایرانی باید در سفر به این ناحیه مدنظر گذارند پرداخت.

این که اتباع ایرانی در کلیه مبادی وارد شدنی به نخجوان اعم از زمینی یا هوایی با پرداخت ۱۰ یورو قادر هستند به مدت ۱۵ روز در این جمهوری خودمختار اقامت داشته باشند و با روادید ۱۵ روزه نخجوان نمی شود به باکو و سایر شهرهای آذربایجان سفر کرد و آنهایی که روادید را از سفارت و سرکنسولگری آذربایجان گرفته اند قادر هستند به نخجوان و سایر نواحی آذربایجان سفر کنند از جمله نکاتی بود که آیرم سرکنسول ایران در این گفت وگو به آن اشاره کرد.

آیرم گفت که صدور روادید در مرز جلفا – جلفا به صورت ۲۴ ساعته و در تمامی ایام هفته و صدور روادید در مرز پلدشت – شاه تختی در ساعات اداری صورت می گیرد که در مرز پلدشت – شاه تختی ازدیاد ساعت به صورت پلکانی در دستورکار بوده و در مرحله اول مقرر شده تا ساعت پایان کار گمرکات دو طرف از ۱۸ به ۲۰ ساعت ازدیاد یابد.

وی در این گفت وگو به قوانین دقیق و سختگیرانه جمهوری آذربایجان برای اتباع خارجی نیز اشاره ای کرد و گفت که هر تبعه ایرانی که برای سفر به نخجوان وارد می شود باید در همان ۱۰ روز اول اقامتش اقدام به نام نویسی کند در غیر این صورت ۳۰۰ منات جریمه اقامت غیر قانونی است و در صورت عدم پرداخت این جریمه فرد خاطی برای ۵ سال حق ورود به این جمهوری خودمختار را ندارد.

توجه به قوانین راهنمایی و رانندگی در نخجوان و ممنوعیت وارد کردن هر کالایی به منظور به فروش رسان توسط مسافران و خارج از مجاری مجلسی از دیگر نکاتی بود که در این گفت وگو به آن اشاره شد.

مشروح این گفت وگو در زیر آمده است.

* تردد یک هزار و ۵۰۰ نفر از اتباع دو طرف از طریق دو گذرگاه مرزی جلفا و پلدشت

وی در این گفت وگو در تشریح حالت جغرافیایی و ظرفیت های نخجوان با اظهار این که جمهوری خودمختار نخجوان بخشی از جمهوری آذربایجان است که فاقد ارتباط مستقیم زمینی با سرزمین اصلی می باشد، گفت: نزدیک ترین راه رابطه ای نخجوان با خاک اصلی جمهوری آذربایجان از طریق دو مرز جلفا و پلدشت ایران برقرار شده و این امر سبب تعاملات زیادی بین مردمان این بخش از جمهوری آذربایجان با ایران شده است. به طوری که روزانه شاهد تردد یک هزار و ۵۰۰ نفر از اتباع دو طرف در این دو گذر مرزی می باشیم که البته در ایامی نظیر عید نوروز این رقم تا دو برابر نیز ازدیاد کشف میکند.

آیرم با اظهار این که جمهوری خودمختار نخجوان با وجود وسعت کم و جمعیتی بالغ بر ۴۴۰ هزار نفر جذابیت های خاص خود را دارد، عنوان کرد: طبیعت بکر و دست نخورده، جاهای نرمال و تاریخی زیبا، نزدیکی به ایران، نرخهای عالی و امنیت خوب حاکم بر این جمهوری خودمختار از جمله آنهاست.

سرکنسول ایران افزود: همه این موارد و بهبودهای ملموسی که نخجوان طی دهه گذشته در حوزه اقتصاد و زیرساخت ها داشته، سبب جذابیت آن برای بسیاری از گردشگران ایرانی و غیر ایرانی شده است.

وی گفت: وجود هتل های عالی، دستگاه حمل و نقل موردعلاقه با توجه به وسعت کم و از همه اصلی تر آسایش و هوای تمیز در نخجوان از جمله مزیت های این همسایه برای مسافران است و سبب شده تا هموطنان طی سال های اخیر تمایل بیشتری برای سفر به این ناحیه یابند.

به گزارش سرزه به نقل از آیرم عامل زبان مشترک نیز تسهیل کننده برقراری ارتباط بین اتباع دو کشور است.

* پرداخت ۱۰ یورو برای اقامت ۱۵ روزه

سرکنسول ایران در نخجوان در پاسخ به این پرسش که برای سفر به این جمهوری خودمختار، هموطنان ایرانی بایستی چه مدارکی را همراه با داشته باشند؟ با ذکر این نکته که اتباع ایران برای سفر به جمهوری آذربایجان ملزم به اخذ روادید از نمایندگی های سیاسی و کنسولی این کشور در تهران بزرگ و تبریز هستند، یادآور شد: ولی از ماه شهریور سال ۱۳۹۳ تسهیلاتی برای اتباع ایران که قصد عزیمت به جمهوری خودمختار نخجوان را دارند انتخاب شد. به طوری که اتباع ایران در کلیه مبادی وارد شدنی به این بخش از خاک جمهوری آذربایجان اعم از زمینی یا هوایی با پرداخت ۱۰ یورو قادر هستند به مدت ۱۵ روز در این جمهوری خودمختار اقامت داشته باشند.

وی گفت: البته بعد از سفر حسن روحانی رئیس دولت به باکو در ۱۸ مردادماه ۱۳۹۵ و ملاقات با الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان، توافق شد تا تسهیلات اعطایی به اتباع ایرانی در جمهوری خودمختار نخجوان، به کل کشور تعمیم کشف کرده و اتباع ایران بتوانند در مبادی وارد شدنی به محدوده سرزمینی آذربایجان، با پرداخت مبلغی که معلوم خواهد شد، وارد این کشور شوند که تا به حال این توافق حالت اجرایی به خود نگرفته است.

*ضرورت اخذ روادید برای ورود اتباع ایرانی به جمهوری آذربایجان

آیرم با اظهار این که شایعات و خبرهایی به غلط در خصوص لغو روادید آذربایجان مطرح و این مسئله سبب تماس بسیاری از هموطنان و پرسش در این مورد شد، یاد آوری کرد: اخذ روادید برای ورود به آذربایجان همچنان اجباری است و تحولی در این خصوص انجام نشده و هرگونه تغییر، اعم از اجرایی شدن تسهیل صدور روادید و یا لغو آن از طریق مجاری مجلسی از جمله وزارت امور خارجه و تارنماهای نمایندگی های ایران در جمهوری آذربایجان به اطلاع هموطنان خواهد رسید.

*آنهایی که روادید را از سفارت و سرکنسولگری آذربایجان گرفته اند قادر هستند به نخجوان و سایر نواحی آذربایجان سفر کنند

وی ادامه داد: نکته اهمیتی می داری که گاها سبب غلط هموطنان شده و آنان را دچار مشکل ساخته، فرق در نوع روادید دریافتی است. اگه هموطنان روادید خود را از سفارت و یا سرکنسولگری جمهوری آذربایجان در ایران گیرند، با روادید دریافتی هم قادر هستند به نخجوان و هم دیگر نواحی جمهوری آذربایجان سفر کنند.

*با روادید ۱۵ روزه نخجوان نمی شود به باکو و سایر شهرهای آذربایجان سفر کرد

آیرم افزود: اما مسافرانی که در مرزهای جمهوری خودمختار نخجوان روادید ۱۵ روزه میگیرند، باید توجه داشته باشند که این روادید فقط برای سفر به جمهوری خودمختار نخجوان اعتبار دارد و با آن نمی شود به باکو یا دیگر شهرهای آذربایجان سفر کرد.

سرکنسول ایران در جمهوری نخجوان افزود: برخی اشخاص با گمان این که با روادید دریافتی در مرز نخجوان قادر هستند به باکو هم سفر کنند به نخجوان آمده و سپس متوجه می شوند که این امر امکانپذیر نیست. خلال آن که بعد از اجرایی شدن توافق راجع به تسهیل صدور روادید در کل جمهوری آذربایجان برای اتباع ایرانی، امکان اخذ روادید نخجوان و سرزمین اصلی آذربایجان در این جمهوری نیز فراهم خواهد بود و بدیهی است که مبلغ توجه کردی در مرزهای نخجوان بر اساس نوع روادید خواستی تمجید خواهد شد. به این علت که هم اکنون مخارج روادید ورود به نخجوان تقریبا نصف مخارج روادید سرزمینی اصلی است.

* صدور روادید در مرز جلفا – جلفا ۲۴ ساعته و در تمامی ایام هفته/مرز پلدشت – شاه تختی در ساعات اداری

آیرم با ذکر این نکته که در حال حاضر صدور روادید در مرز جلفا – جلفا به صورت ۲۴ ساعته و در تمامی ایام هفته انجام می شود، یادآور شد: ولی در مرز پلدشت – شاه تختی صدور روادید و امکان تردد اتباع، محدود به ساعات اداری می شود. که البته ازدیاد ساعت کار این گمرکات به صورت پلکانی در دستورکار بوده و در مرحله اول مقرر شده تا ساعت پایان کار گمرکات دو طرف از ۱۸ به ۲۰ ساعت ازدیاد یابد.

*قوانین دقیق و سختگیرانه جمهوری آذربایجان برای اتباع خارجی

سرکنسول ایران در نخجوان درباره مشکلاتی که مسافران در سفر به نخجوان به آن مواجه هستند و این که برای مواجه نشدن با این معضلات بایستی از چه نکاتی دانسته باشند؟ یاد آوری کرد: عدم اطلاع دقیق از قوانین و شرایط سفر به هر نقطه از جهان از جمله به جمهوری خودمختار نخجوان بعضا هموطنان را دچار مشکلاتی می سازد. احتمالا وسعت و جمعیت محدود این ناحیه سبب سوء تفاهمی در اذهان برخی در خصوص قوانین و اجرای آن بوجود آورد. اما مسئولان جمهوری آذربایجان قوانین دقیق و سختگیرانه ای را وضع و اجرا می کنند که عدم اطلاع اشخاص سبب معافیت از جرایم و مجازات های تعیین شده نخواهد بود.

*ثبت محل اقامت حداکثر ۱۰ روز از تاریخ ورود

وی در توضیح بیشتر عنوان کرد: برای مثال کلیه اتباع خارجی که به جمهوری آذربایجان و جمهوری خودمختار نخجوان سفر می کنند، ضروری است ظرف مدت حداکثر ۱۰ روز از تاریخ ورود نسبت به ثبت محل اقامت خود اقدام کنند. در صورت عدم انجام این اقدام در مهلت تعیین شده، مرتکبین مشمول پرداخت جرایم انتقادی نسبتا سنگین خواهند شد و در صورت عدم پرداخت جریمه به مدت ۵ سال از ورود به خاک جمهوری آذربایجان منع می­ شوند.

*توصیه به هموطنان ایرانی

وی به هموطنانی که قصد اقامت بیش از ۱۰ روز در جمهوری آذربایجان را دارند پیشنهاد داد در همان چندین روز ابتدای ورود، نسبت به ثبت مشخصات و نشانی خود و تکمیل فرم مربوطه اقدام و رسید دریافتی را تا وقت خروج از آذربایجان نزد خود نگهداری کنند.

آیرم در این باره عنوان کرد: برای این منظور مدیر محل اقامت اتباع خارجی شامل (هتل، مراکز گردشگری معالجه ای، مهمانسرا، پانسیون، کمپینگ، مرکز گردشگری، بیمارستان و یا دیگر مراکز اجتماعی) و یا صاحب منزلی که تبعه خارجی در آن اقامت دارد (یا به واژه ای میزبان اتباع خارجی ) موظف است حداکثر ظرف مدت ۱۰ روز از تاریخ ورود، نسبت به ثبت محل اقامت اتباع خارجی اقدام کنند.

*۳۰۰ منات جریمه اقامت غیر قانونی/ ممنوعیت ۵ ساله برای ورود در صورت عدم پرداخت جریمه

سرکنسول ایران در جمهوری خودمختار نخجوان با اظهار این که مسافران در این زمینه باید به دو نکته مهم نیز دقت دارند، توضیح داد: برای ثبت محل اقامت اتباع خارجی هیچگونه مبلغی گرفته نمیشود. علاوه بر آن در صورت رعایت نکردن قوانین فوق، اتباع خارجی با پرداخت جریمه اقامت غیر قانونی به مبلغ ۳۰۰ منات و در صورت عدم پرداخت جریمه به مدت ۵ سال حق ورود به کشور آذربایجان را نخواهند داشت.

وی در عین حال گفت: البته کسانی که از همان ابتدا برنامه ریزی و قصد اقامت برای بیش از ۱۰ روز را دارند، در بدو ورود به نخجوان قادر هستند مسئولان مرزی را مطلع و همان ابتدا فرآیند ثبت اقامت را به انجام رسانند. خلال آن که این امکان برای اتباع خارجی وجود دارد که با مراجعه به اداره مهاجرت در نخجوان و یا ماموران این اداره در بخش های گوناگون نسبت به ثبت اقامت اقدام کنند.

* قوانین راهنمایی و رانندگی

سرکنسول ایران درباره قوانین عمومی در نخجوان هم با اظهار این که در دو مورد هموطنان ما با معضلات بیشتری مواجه می شوند، که آن هم به خاطر ناآگاهی از شرایط و قوانین مکانی است، گفت: نخست در خصوص قوانین راهنمایی و رانندگی است و این به خصوص برای افرادی که با وسیله نقلیه خود به نخجوان سفر می کنند صدق می کند. این دسته از مسافران باید قوانین راهنمایی و رانندگی را با دقت تمام رعایت کنند، زیرا در غیر این صورت بلافاصله مشمول جریمه خواهند شد. رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی در شهر و جاده های نخجوان با حساسیت زیاد توسط پلیس و دوربین های نظارتی مهار می شود. ضمنا هموطنان به منظور پیش گیری از تصادفات احتمالی از دور زدن در مکانهای خط کشی ممتد جداً خودداری کرده و با توجه به خط کشی های صورت گرفته در کف خیابان ها حرکت کنند.

* هشدار و علائم بر روی آسفالت خیابان ها

آیرم توضیح داد: در واقعیت در نخجوان تابلوهای راهنمایی و رانندگی به روش و سیاق ایران وجود ندارد و اکثر اخطار ها و علائم بر روی آسفالت خیابان ها به وحشت افتیم شده است. همچنین احترام به حق عابر پیاده از اصول مهم در قوانین به حساب مییاید و رانندگان حتما باید هنگام عبور عابران، پشت خطوط ویژه عابران توقف کامل کنند.

*ممنوعیت وارد کردن هر کالایی به منظور به فروش رسان توسط مسافران و خارج از مجاری مجلسی

وی مورد دوم که در صورت رعایت نکردن، هموطنان را با مشکل مواجه خواهد کرد را مربوط به قوانین کار در جمهوری خودمختار نخجوان برشمرد و افزود: وارد کردن هر کالایی به منظور به فروش رسان توسط مسافران و خارج از مجاری مجلسی در نخجوان ممنوع است و اگه افرادی که به عنوان مسافر به این ناحیه آمده اند اقدام به به فروش رسان کالا به اشخاص مکانی کنند (به صورت دستفروشی) در صورت معرفی توسط ماموران اداره مهاجرت با جریمه و مجازات های تعیین شده مواجه خواهند شد.

سرکنسول ایران همچنین گفت: همچنین افرادی که دارای روادیدی غیر از روادید کار هستند، شبیه به روادید دانشجویی، حق کار و اشتغال را نخواهند داشت.

وی در بخش انتهاای این گفت وگو یکی از موارد اصلی فعالیت سرکنسولگری ایران در نخجوان را امور کنسولی و رسیدگی به معضلات هموطنان خواند و افزود: این نمایندگی و کارکنان آن آمادگی دارند تا به معضلات و رخدادهای احتمالی برای هموطنان رسیدگی کرده و به آنها یاری رسانند. اما هموطنان نیز قادر هستند با مراجعه به تارنمای سرکنسولگری ایران در نخجوان به آدرس http://nakhchivan.mfa.ir اطلاعات ضروری را در خصوص امور کنسولی و قوانین موجود در نخجوان به دست آورند و همچنین در صورت احتیاج با شماره تلفن های این نمایندگی برای دریافت راهنمایی و یا هرگونه کمک و پشتیبانی ای تماس بگیرند.

آیرم افزود: قطعا همه کارشناسان و همکاران سرکنسولگری، حل معضلات هموطنان عزیز را تکلیف خود آگاهی میدارند.

وی از هموطنان خواست که در صورت بروز هرگونه حادثه ای در نخستین فرصت با بخش کنسولی سرکنسولگری با پیش شماره ۰۰۹۹۴۳۶ و شماره تلفن ۵۴۵۰۳۴۶ تماس گرفته و یا به آدرس «شهر نخجوان – خیابان آتاتورک شماره ۱۳» مراجعه کنند.

**************

نگارنده : افسانه ا.

سیاسی در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

مکن کز سينه‌ام آه جگرسوز
««« »»»
برآيد همچو دود از راه روزن

روادید ۱۵روزه نخجوان فقط در این جمهوری معتبر است/صدور ۲۴ ساعته روادید در مرز جلفا در هفت روز هفته

TT / 276 — TP / 12%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال