توقف طولانی نمادهای معاملاتی خواسته ناظر بازار و نهاد اجرایی نیست/ اختلال هسته معاملات دستاورد تحریم هاست


توقف طولانی نمادهای معاملاتی خواسته ناظر بازار و نهاد اجرایی نیست/ اختلال هسته معاملات دستاورد تحریم هاست

خبرگزاری فارس: توقف طولانی نمادهای معاملاتی خواسته ناظر بازار و نهاد اجرایی نیست/ آشفتگی اتم معاملات دستاورد تحریم‌هاست

مدیر عامل بورس تهران بزرگ با اظهار این که طولانی شدن برخی نمادهای معاملاتی به دلیل وجود برخی قوانین و دستورالعمل‌ها است، گفت: آشفتگی در اتم معاملات ناشی از تحریم‌ها در سال‌های گذشته و نبود به روزرسانی آن شده است.

حسن قالیباف اصل مدیرعامل بورس اوراق پر بها تهران بزرگ در مکالمه با خبرنگار بورس خبرگزاری فارس، در حاشیه نمایشگاه بورس، بانک و بیمه در جزیره کیش، گفت: توقف طولانی مدت نمادهای معاملاتی به هیچ وجه محبوب نهاد ناظر و نهاد اجرا در بورس و فرابورس نبوده و مدام نقدشوندگی دارایی ها مورد تأکید ناظران این دو بازار است، اما براساس دستورالعمل ها و قوانین موجود در برخی نکات ترفندی به جز این وجود ندارد.

وی اضافه کرد: برخی ناشران به دلایلی حتی امکان برگزاری مجامع سالیانه و یا تصویب صورتهای مالی و یا ارائه گزارش های عملکردی حسابرسی شده را ندارند و این در حالی است که براساس آمارهای موجود نمادهای معاملاتی که در هر لحظه آن وقت فعال هستند، نسبت به نمادهای معاملاتی متوقف در سال های اخیر بیشتر بوده است، منتهی بحث گزارش گریه کن و مجامعی که به انجام رسانده نشده، سبب شده تا نهاد ناظر با توقف طولانی برخی نمادهای معاملاتی مواجه باشد.

وی درمقابل این سوال فارس مبنی بر این که به چه دلیل در برخی نمادهای معاملاتی نرخ بازاری سهم متناسب با سود تحقق کشف کرده در بودجه های ناشران نیست، گفت: بازار نرخ سهام را تعیین کرده و بورس تنها به عنوان ناظر بستر عرضه و تقاضا را فراهم می کند و در فرایند نرخ گذاری دخالتی ندارند.

قالیباف اصل در ادامه با اشاره به معضلات به وجود آمده از سوی اتم معاملات برای بازار سهام، گفت: اتم معاملات بورس ناشی از وجود نرم افزار جهانی است که به دلیل سایه تحریم ها در سال های گذشته امکان جدید منتقل کنی آن فراهم نشده و حتی باگ هایی را نیز شاهد بوده است، حین این که احتمالا در برخی مواقع از جمله در عرضه های اولیه که با ازدیاد تقاضای سهام در بازار مواجه هستیم، به خوبی از این نرم افزار بهره گرفته نشده باشد.

وی با اشاره به تحول رویه عرضه های اولیه سهام در حداکثر ۲ ماه آینده، گفت: هم اکنون با تحول برخی دستورالعمل ها فرایند عرضه اولیه سهام براساس کشف نرخ دفتری (بوک بیلدینگ) در دستور کار قرار گرفته تا نحوه تخصیص سهام برای متقاضیان در بازار حل و فصل شود. در عین حال شرکت پیشنهاد کننده خدمات نرم افزاری بورس نشستی را با شرکت بورس داشته، مبنی بر این که نرم افزار اتم معاملات در اختیار آنها گذاشته شود تا معضلات نرم افزاری به این ترتیب حل شوند.

قالیباف اصل در عین حال از رشد ۶۰ درصدی سرمایه گذاری مستقیم خارجی در سال ۲۰۱۴ براساس آمار بانک جهانی خبرداد و گفت: حجم سرمایه گذاری مستقیم خارجی در این سال در حالی ۱۶۷۰ میلیارد دلار بوده که ۱۱۱۶ میلیارد دلار از آن در بورس ها صورت گرفته است.

– براى بالا بردن کيفيت سايت سرزه لطفا نظرات سازنده خود را در انتهاى صفحه براى ما بنويسيد –

گردآوری توسط : بينا ح.

اقتصادی در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

خواهم اندر عقبش رفت به ياران عزيز
««« »»»
شخصم ار بازنيايد خبرم بازآيد

توقف طولانی نمادهای معاملاتی خواسته ناظر بازار و نهاد اجرایی نیست/ اختلال هسته معاملات دستاورد تحریم هاست

TT / 88 — TP / 18%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال