"کرسنت" در ۶۰۰ کلمه/خسارت چند میلیارد دلاری ایران به زبان ساده


"کرسنت" در ۶۰۰ کلمه/خسارت چند میلیارد دلاری ایران به زبان ساده

«کرسنت» نام معاهده ای است که در طی سالهای گذشته بارها و بارها در رسانه ها مطرح شده، از اینرو خبرگزاری تسنیم در جهت آگاهی عمومی به صورت برگزیده و در نوشته ای ۶۰۰کلمه ای این قرارداد و قضایای حاشیه ای آنرا تشریح کرده است.

تصویر و عکس   "کرسنت" در ۶۰۰ لغت/خسارت چندین میلیارد دلاری ایران به زبان ساده

به اعلان سرزه و به نقل از خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، «کرسنت» نام یک قرارداد گازی بین ایران و شرکت اماراتی "کرسنت پترولیوم" است. این قرارداد در سال ۲۰۰۱ تولدی (۱۳۸۱ شمسی) در وقتی که رئیس جمهور ایران "سید محمد خاتمی"، دبیر شورای عالی امنیت ملی "حسن روحانی" و وزیر نفت "بیژن زنگنه" بود، به امضا رسید. به موجب این قرارداد، مقرر شد تا ایران گاز محصولی از میدان سلمان را تا ۲۵ سال به این شرکت اماراتی به فروش برساند.

بعد از امضای این قرارداد، با پیگیری شورای عالی امنیت ملی و سازمان بازرسی کل کشور، اجرای آن متوقف شد. علت توقف اجرای این قرارداد، فساد گسترده با توجه کرد رشوه ها و حضور دلالان گوناگون، کم هزینه به فروش رسانی گاز، عالی نبودن نقطه تحویل گاز با توجه به مسائل امنیتی و اشکالات ساختاری قرارداد بود.

عاقبت با پیگیری های شورای عالی امنیت ملی، در سال ۲۰۰۳ (۱۳۸۳ شمسی) معلوم شد که شرکت کرسنت صلاحیت ضروری برای انعقاد این قرارداد را نداشته و طرف ایرانی با توجه به تمامی مسائل، به سادگی قادر هست قرارداد را ملغی کند. در همین زمان بود که با فشار دلالان و حضور واسطه هایی، هیات مدیره شرکت ملی نفت با افزوده شدن الحاقیه ای، حق لغو را از ایران گرفت.

این الحاقیه که مانند انعقاد اصل قرارداد با حضور دلالان و توجه کرد رشوه آماده شده بود، همچنین حضور مسائل امنیتی در این قرارداد ایجاب کرد تا مراجع نظارتی در ایران همچون سازمان بازرسی کل کشور، به طور کل اجرای این قرارداد را ملغی اعلام کند.

از جمله مسائل امنیتی این بود که اماراتی ها طبق معاهده ای که در زمان پهلوی به امضا رسیده بود، حدود ۴۰ سال در آبهای تحت مالکیت ایران حاضر بودند و عملا با تعیین همان نقطه برای تحویل گاز در قرارداد کرسنت، حضور اماراتی ها در آبهای ایران در نزدیکی جزایر سه گانه، برای مدت ۲۵ سال دیگر ادامه مییافت.

به گزارش سرزه به نقل از «علیرضا زاکانی» نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی "حضور دلالان در این پرونده در ۴ لایه تشخیص داده شد. بخش نخست دلالی مربوط به کسی یا کسانی است که به ازای هر ۴۸ سنت بهای فروش گاز، ۸ سنت آن را میگرفتند و قرار بود با اجرایی شدن این قرارداد، سهم آنها به طور کامل کنار قرار داده و توجه کرد شود. فرد یا گروه دوم دلالی این قرارداد، یک یا ۱.۵ درصد از اصل فروش را باید دریافت می کرد و گروه سوم، عباس یزدان پناه یزدی و مهدی هاشمی بودند که دلالی را از سال ۷۹ تا ۸۱ متقبل شدند و گروه چهارم نیز علی ترقی جاه بود که دلالی را از سال ۸۳ آغاز کرد."

در سال ۲۰۰۹، شرکت کرسنت از ایران در دادگاه لاهه شکایت کرد و تقاضای خسارت بابت اجرایی نشدن این قرارداد را مطرح کرد. ایران با ارائه مستندات گسترده رشوه در این پرونده، کامیاب شد تا سال ۲۰۱۱ فساد در انعقاد این قرارداد را در دادگاه لاهه اثبات کند. در این خصوص، علیه مدیران و مسئولانی که در امضای قرارداد کرسنت موثر بودند از جمله وزیر نفت، پرونده هایی در مراجع قضایی گشوده شد. در سال ۲۰۱۲ با روی کار آمدن دولت یازدهم، همان مسئولانی که در امضای قرارداد کرسنت موثر بودند و پرونده های آنها در مراجع قضایی باز بود، مجدداً در وزارت نفت و شرکت های زیرمجموعه آن حکم گرفتند.

شرکت کرسنت از این بحث بهره گرفت و آنرا بهانه ای برای کمرنگ کردن نقش فساد در امضای کرسنت گذاشت. روند پیگیری پرونده کرسنت در دادگاه لاهه که تا انتها دولت دهم به نفع ایران در حال گذر بود، رفته رفته عوض شد و این روزها اکثر مسئولان فعلی و پیشین، از احتمال صدور حکم دادگاه لاهه علیه ایران و محکومیت ایران به توجه کرد میلیاردها دلار خسارت گزارش میکنند. در حالی که شرکت کرسنت و دلالان و واسطه های مرتبط با آن فساد کرده اند، به ناحق ایران در حال متحمل شدن خسارت گسترده است.

********************

نگارنده : آبتين ی.

اقتصادی در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

گر آن شيرين پسر خونم بريزد
««« »»»
دلا چون شير مادر کن حلالش

"کرسنت" در ۶۰۰ کلمه/خسارت چند میلیارد دلاری ایران به زبان ساده

TT / 104 — TP / 15%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال