مرحوم دولابی: با همسرت یگانگی کن


مرحوم دولابی: با همسرت یگانگی کن

مرحوم میرزا اسماعیل دولابی می فرمود: به زیر دستت خوبی کن، با همسرت یگانگی کن، به مافوقت هم تسلیم باش. هنوز یک چیز دیگر کم داری و آن این که مافوقت را بشناسی تا حقّش را ادا کنی. رفقای دورت را هم بشناسی تا با آنها یکی شوی.

تصویر و عکس   مرحوم دولابی: با همسرت یگانگی کن

سرزه به نقل از خبر گزاری تسنیم خبر می دهد، مرحوم میرزا اسماعیل دولابی می فرمود: هرکس در علم و عمل کامل باشد قادر هست احکام شرع را بیاموزد. البته کامل کامل هم نمی شوید. پایانش از عجز، بهره می بریم و آن را با کار خدا و با تکوینیّات، تنگِ هم می زنیم.
نقل کرد چیزی را به ما فرمان داده است ولی آخر سر قادر نیستیم آن را به انجام برسانیم. اما نخست تقلایت را بزن.
به زیر دستت خوبی کن، با همسرت یگانگی کن، به مافوقت هم تسلیم باش. هنوز یک چیز دیگر کم داری و آن این که مافوقت را بشناسی تا حقّش را ادا کنی. رفقای دورت را هم بشناسی تا با آنها یکی شوی. عجز و ضعف مادونت و شاگردت را هم رسیدگی کنی تا بیش از حد بارش نکنی. نقل کرد: اینها که خیلی سفت است. به چه صورت اینها را موعظه کنم؟ باقی اینها را باید از خدا کمک بگیری. به چه صورت آنها که مادونت هستند زمانی در راه می شبیه به از خدا کمک می گیرند؟ تو هم همین کار را بکن.
کسی که چه عالم، چه گوینده به احکام شرعی سه گانه اش عمل کند مستجاب الدّعوه می شود. زمانی چنین شد آنچه را که خداوند مخفیانه به او داده است از آنها هم بهره میگیرد، آن علم خدایی خوشی ای، آن زندگی و عزت دایمی که خداوند داده است. آنها مال خود خداوند است، تکوینیّات است، اختیاری نیست. زمانی که می درخواست یکی از خلق کند او را زیبا آفرید، دیگری را کمرنگ است. از خوشگلی ات بهره میگیری، از کمرنگی ات هم بهره میگیری، زیرا احکام ظاهرت را رفتار کرده ای و مستجاب الدّعوه شده ای، لذا آنها را هم جزء کارت می آورد. غنی و مالدارت کرده است. از عنایت بهره میگیری، زیرا آن سه تا را عمل کرده ای و پاک شده ای. در خلقت خیرات و مبرات می کنی. نفوس، دورت جمع می شوند و تو را می بوسند، خدمت به تو می کنند، شما هم با خلق خدا شکر آن نعمت را می کنی. توانایی وش هرت به شما داده است. همه آنهایی را که به شما داده است بهره میگیری.
احکام وظیفه سه تاست. که مربوط به مافوق و محاذی و مادون است. مبادا از یاد بری. هر کدام را بنابراهلش رفتار کن. باید هم اهل آن را بشناسی. هر مقدار که می توانی عمل کن، اجحاف و جبر در کار نیست. به اندازه شناخت از تو وظیفه می خواهند. تقلا بزن و بشناسف لغزش نکن، اگه نشناختی از خداوند کمک بگیر. آن وقت آن هم مانند تکوینیّات می شود. نقل کرد خدایا بسیاری را که خودت ساخته ای و ما دست به آن قرار ندادیم. این یک مقداری را هم که به اختیار ما گذاشته ای – واقعیتش – ما قادر نبودیم، این را هم به ما یاری رسان.

کتاب طوبی محبت؛ جلد۳ – ص ۶۷
مجلس حاج محمد اسماعیل دولابی

– براى بالا بردن سطح کيفى، لطفا نظرات سازنده خود را در انتهاى صفحه براى ما بفرستيد –

گردآوری توسط : گلنار ت.

فرهنگی هنری در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

چون من شکسته‌ای را از پيش خود چه رانی
««« »»»
کم غايت توقع بوسيست يا کناری

مرحوم دولابی: با همسرت یگانگی کن

TT / 84 — TP / 16%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال