جاذبه های جهانگردی شهر استانبول (۱۰ عکس)


جاذبه های توریستی استانبول

استانبول بزرگ‌ترین شهر ترکیه و مرکز فرهنگی و اقتصادی آن است. این شهر در جوار تنگه بسفر و دریای مرمره قرار دارد. تنگهٔ بسفر دو قاره آسیا و اروپا را جدا می‌کند و استانبول تنها شهر بزرگ جهان است که در دو قاره قرار دارد. بندر نرمال شاخ طلایی یا خلیج در این شهر قرار می دارد.

این کلان شهر به عنوان پایتخت فرهنگ اروپا در سال ۲۰۱۰ برگزیده شده ‌است. همچنین از لحاظ شمار گردشگران خارجی سومین شهر گردشگری جهان به حساب مییاید.

اسامی تاریخی استانبول عبارتند از: بیزانتیوم، رم تازه، استیمبول، آگوستا آنتونینا، کنستانتینوپل، اسلامبول. القاب استانبول در دوره عثمانی دارالسعادت، دار عالیه، باب مناسب (مناسب قاپو) و پایتخت بودند.

جاذبه های جهانگردی و گردشگری استانبول فراوانند. از مساجد و قصرها گرفته تا موزه ها و بازارهای تاریخی، در طول سال پذیرای گردشگرهایی از کل دنیا هستند. اکثر این جاذبه ها حول و حوش منطقه پادشاه احمد واقع شده اند و ناحیه هایی شبیه به بی اوغلو و تاکسیم هم چیزی کم از منطقه پادشاه احمد ندارند. مسجد آبی (مسجد پادشاه احمد) و مسجد ایاصوفیه جاهایی هستند که هر گردشگری قطعاً از آنها بازدید می کند. غذا و خورد و خوراک یکی از اجزای عمده فرهنگ ترک هاست، پس باید منوی خوراکی ها را با دقت نقشه خوانی بخوانید. در بازارهای استانبول حتماً سوغاتی تهیه بکنید. چنانچه وقت داشتید به یک حمام ترک بروید و آب تنی و مشتمال و ماساژ ترک را آزمایش کنید. ما حمام سلیمانیه را ارائه میدهیم.

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩

تصویر و عکس جاذبه های گردشگری استانبول

۱. ایاصوفیه
این مسجد به دلیل سازنده ای فوق العاده، نماهای شکوهمند داخلی و اهمیت تاریخی اش گردشگران را به شهر استانبول به سوی خود میکشد. بین سال های ۵۳۲ و ۵۳۷ ساختمان آن به مدت هزار سال کلیسا بود. سپس از سال ۱۴۵۳ تا ۱۹۳۴ که تبدیل به موزه شود، مسجد بود. قادر هستید از این مسجد در محله پادشاه احمد، در روزهای سه شنبه تا یکشنبه از ساعت ۰۹:۳۰ تا ۰۴:۳۰ نگاه کردن کنید. وارد شدنی آن ۱۳ دلار ایالات متحده است.

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس جاذبه های گردشگری استانبول

۲. مسجد پادشاه احمد (مسجد آبی)
پادشاه احمد پیوسته می درخواست مسجدی بسازد که با مسجد ایاصوفیه مسابقه دهد و همه تقریباً قبول می دارند که او در این کار کامیاب شده است. این مسجد یکی دیگر از جاذبه های گردشگری عمده استانبول است.
چنانچه می خواهید از این مکان مذهبی نگاه کردن کنید، یادتان نرود که لباس پوشیده به تن کنید. زنها روسری سرشان می کنند که در این مکان مرسوم است. چنانچه یادتان رفت قادر هستید از مسجد یک روسری قرض کنید.
مسجد آبی در محله پادشاه احمد واقع شده است. این مسجد همه روزه از ساعت ۹ صبح تا ۵ پس از ظهر باز است. وارد شدنی آن مجانی است، ولی در ساعات نماز به خصوص جمعه ها، ورود ممنوع است.

تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس جاذبه های گردشگری استانبول

۳. کاخ دلمه باغچه
این کاخ که در راستای تنگه بسفر قرار دارد، خوشگلی و اهمیت تاریخی زیادی دارد. کاخ دلمه باغچه در قرن نوزدهم ساخته شد، و واپسین سلاطین عثمانی از این کاخ به عنوان مکان اقامت اولیه و کرسی حکومتی بهره میگرفتند. سازنده ای داخلی و خارجی این کاخ مخلوطی از دیزاینهای عربی و اروپایی است که فقط در این تقاطع دو قاره نگاه کرده می شود.

تصویر و عکس شماره ۴ ⇩تصویر و عکس جاذبه های گردشگری استانبول

۴. بازار بزرگ استانبول (کاپالی چارشی)
بازار بزرگ استانبول که به ترکی کاپالی چارشی یعنی بازار سرپوشیده نامیده می شود در یک می‌ خواهی غرب پادشاه احمد است و یکی از بزرگترین مراکز خرید سرپوشیده در دنیاست. محصولاتی که در آن به فروش رسانده میشوند عبارتند از فرش و فرش و لباس تا کارهای دستی و هنری و شطرنج. غذاخوریها، کافه ها و مساجد زیادی هم در این بازار هست.

تصویر و عکس شماره ۵ ⇩تصویر و عکس جاذبه های گردشگری استانبول

۵. کاخ توپکاپی (توپکاپی سارایی)
این کاخ منزلگاه سلاطین عثمانی از سال ۱۴۶۵ تا ۱۸۵۶ بوده است و یکی از دوست داشتنیترین جاذبه های شهر استانبول است. سازنده ای نادر و حیاط های خوشگلی دارد. این سرا در سال ۱۹۲۴ یعنی اندکی پس از دوره عثمانی تبدیل به موزه شد.
کاخ توپکاپی مکان حرم سلطنتی نیز بوده است. تور حرم جداگانه است و گردشگرانی که می خواهند از حرم نگاه کردن کنند باید علاوه بر وارد شدنی ۱۳ دلاری این کاخ، ۱۰ دلار دیگر هم توجه بکنند. این موزه از ساعت ۹ صبح تا ۷ پس از ظهر همه روزه بجز سه شنبه ها باز است.

تصویر و عکس شماره ۶ ⇩تصویر و عکس جاذبه های گردشگری استانبول

۶. میدان تاکسیم
تاکسیم یک محله مدرن و شلوغ در بخش اروپایی استانبول است. غذاخوریها و کافه های شیک و هتل هایی همچون جیلان اینترکانتیننتال و گراند هایت استانبول، در این محله قرار می دارند. غذای سریع خور ها هم قادر هستند در این محله سراغ برگر کینگ بروند.
ساختمان جمهوریت در بخش غربی این میدان قرار می دارد که به یاد جمهوری ترکیه در سال ۱۹۲۳ ساخته شد.

تصویر و عکس شماره ۷ ⇩تصویر و عکس جاذبه های گردشگری استانبول

۷.کلیسای آب انبار
کلیسای آب انبار (Basilica Cistern ) از قرن ششم وقتی که به پیشنهاد امپراطور روم ژوستینین اول ساخته شد برای ساکنان استانبول آب فراهم آورده است. بازدیدکنندگان در رابطه با فن آوری سازنده ای بسیار توسعه یافته رومیان باستان درساخت این مکان شگفت‌زده خواهند شد. مخازن زیرزمینی فقط چندین قدم از مسجد کبود دور هستند، این کلیسا در قرن سوم ساخته شده که به عنوان قصر غرق شده شناخته می‌شود. مخزن آن می‌تواند ۲.۸ میلیون مرگ مکعب از آب را در خود نگه دارد. این مخزن یکی از لوکیشن‌های فیلم برداری فیلم از کشور روسیه با عشق، فیلم هیجان انگیز جیمز باند در سال ۱۹۶۳ است.

تصویر و عکس شماره ۸ ⇩تصویر و عکس جاذبه های گردشگری استانبول

۸. کلیسای چورا
این کلیسا که در ابتدا به منظور کلیسای بیزانسی ساخته شده بود بعدها تبدیل به مسجد شد و حالا یک موزه است. موزائیک ها و کاشی های زیبای این کلیسا، نمونه باقیمانده از هنر بیزانسی در دنیاست. بخش هایی از آن در سال ۴۰۰ ساخته شده است، ولی آپارتمانی که امروزه می نگاه کنیم حدود سال ۱۵۰۰ ساخته شد. این کلیسا تقریباً در سه می‌ خواهی شمال غربی پادشاه احمد قرار دارد. این موزه همه روزه بجز چهارشنبه ها از ساعت ۹:۳۰ تا ۱۸:۳۰ باز است. وارد شدنی آن ۶ دلار ایالات متحده است.

تصویر و عکس شماره ۹ ⇩تصویر و عکس جاذبه های گردشگری استانبول

۹.موزه باستان شناسی استانبول
یکی از موزه‌های اصلی در ترکیه موزه باستان شناسی استانبول است که در واقع شامل سه موزه است: موزه باستان شناسی، موزه شرق باستان و موزه تایلد کیوسک. این سه موزه با هم دارای بیش از ۱ میلیون اشیاء از تمدن سر تا سر جهان هستند. این موزه نخستین موزه در ترکیه بود که در در سال ۱۸۹۱ تاسیس شد که در زمین قصر توپکاپی واقع شده است. قدمت موزه تایلد کیوسک به ۱۴۷۲ می‌رسد. این موزه شامل هزاران آثار قیمتی، از جمله تابوت اسکندر کبیر است.

۱۰. برج گالاتا
گالاتا (Galata Tower) دارای ۶۷ متر ارتفاع است که بر افق استانبول حمکرانی می‌کند. این برج سنگی قرون وسطایی به عنوان برج مسیح شناخته شده است. وقتی که در ۱۳۴۸ ساخته شد بلندترین ساختمان در استانبول بود که هنوز هم در استانبول می‌درخشد. این برج در طول قرن‌ها تحول یافته است، در یک زمان به عنوان برج رصد نقطه آتش سوزی استفاده می‌شد. امروزه قسمت فوقانی آن شامل یک کافه، رستوران و باشگاه شبانه است، که توسط بالابر در ساختمان ۹ طبقه می‌توان به آن‌جا رسید که در آن می توان مناظر خیره کننده‌ای را یافت.

تصویر و عکس شماره ۱۰ ⇩تصویر و عکس جاذبه های گردشگری استانبول

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تور استانبول , تور لحظه آخری استانبول, استانبول نوروز ۹۶ و بلیط کم هزینه استانبول به وبسایت زیر مراجعه کنید

www.alefbatour.com

*******************

متن از : بهنام ذ.

جهانگردی در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

جمال دختر رز نور چشم ماست مگر
««« »»»
که در نقاب زجاجی و پرده عنبيست

جاذبه های جهانگردی شهر استانبول (۱۰ عکس)

TT / 251 — TP / 20%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال