"خانم ماه" روایت یک زن بدون هیچ پسوندی است


"خانم ماه" روایت یک زن بدون هیچ پسوندی است

نگارنده کتاب "زن ماه" گفت: این کتاب روایت حیات یک همسر شهید است اما تنها نقش همسر شهید بودنش، داستان این کتاب نیست.

تصویر و عکس   "زن ماه" روایت یک زن بدون هیچ پسوندی است

به اعلان سرزه و به نقل از تسنیم از شیراز، ساجده تقی زاده که مضمون اولین رمان خود را یک همسر شهید گذاشته، باور می‌ دارد این کتاب به زن بودن شخصیت داستان توجه میکند، نه نقش همسر شهید بودن او.

تقی زاده که تا به حال برگزیده چندین فستیوال داستان نگاری بوده، مدت هاست بانوان و پاسداری مقدس را دستمایه فعالیت هنری خود گذاشته و نقل میکنید: بانوان در پاسداری مقدس بیشتر راوی حیات شهید خود بودند و نقش آنها در سال های پاسداری مقدس، نادیده گرفته شده است.

تسنیم گفت و گوای با ساجده تقی زاده درباره کتاب زن ماه به انجام رسانده است که خواندن آن خالی از لطف نیست.

تسنیم: مضمون کتاب "زن ماه" به چه صورت برگزیده شد؟

تقی زاده: زن ماه حیات زن ناز علی نژاد همسر شهید شیرعلی پادشاه ای است و اولین موردی که مرا واداشت تا حیات این زن را نمایش بدهم این بود که یک زن تا کجا قادر هست در تحول مسیر خانواده و به تبع آن جامعه نقش داشته باشد و شبیه به یک کارخانه انسان سازی عمل کند و سرداران شهیدی شبیه به شیرعلی پادشاه ای را به جامعه تحویل دهد.

تسنیم: چنانچه بخواهید کتاب خودتان را در یک جمله توصیف کنید، چه می گویید؟

تقی زاده: "روایت عشق و فداکاری"، زن ماه یک عشق را نمایش میدهد، این کتاب رمانی با زمینه رمانتیک است، عشق؛ گیرا و از دیدگاه تمام جوامع بشری قابل احترام ترین لغت است، چنانچه نوجوانان درپی یک داستان رمانتیک می گردند "زن ماه" برایشان گیرا خواهد بود.

تسنیم: به نگاه شما داستان حیات بانوان در پاسداری مقدس مخاطب ضروری را دارد؟

تقی زاده: نمی شود کتمان کرد که در رابطه با این بحث کم کار شده و حتی بعضی مواقع بد کار شده است، همانطور که نقل کردم ما حیات یک زن را اظهار می کنیم نه حیات یک شهید از زبان همسرش را، که قطعا برای بانوان جذابیت دارد.

یکی دیگر از موارد این کتاب دو اپیزودی بودن آن است، همزمان و در راستای حیات یک همسر شهید، در این کتاب داستان حیات یک زن در کشور فرانسه نیز اظهار می شود و در مکانی از داستان حیات این دو زن به هم ربط مییابد.

تسنیم: به چه دلیل روایت دو زن را برای یک کتاب برگزیدید؟ این دو زن نسبتی با هم دارند؟

تقی زاده: نه، اما این دو سبک حیات در جوار هم قادر هست الگوسازی کند، یک زن در کشور فرانسه که مهد افکار فمنیستی است و این کشور همچنان نیز با نوع نگرش اسلام به بانوان مخالفت دارد و خانمی دیگر از دل افکار اسلامی و دیدگاه اسلام به زن، نسل امروز در راستای خواندن یک داستان با تفکر قیاس می کند و دست به انتخاب یکی از این دو تفکر می زند.

تسنیم: طرفدار اصلی رمان های رمانتیک دختران نوجوان و جوان هستند، سبک دل باخته ای کردن برای نسل امروز و دیروز فرق می دارد، این کتاب به چه صورت این تفاوت و احتیاج را پاسخ می دهد؟

تقی زاده: عشق های بازاری بیشتر کتاب ها احتمالا مانند یک لیوان یخ در بهشت باشد که به یک انسان تشنه می دهی که پس از اتمام لیوان لذت آن هم نابود میشود اما چنانچه به همان انسان تشنه لیوانی مانند عرق شاطره بدهی که طبیعت و جان او را سرد کند خوشیش نیز باقی می ماند، عشق واقعی، آرام و در جریان موجب می شود دختران نوجوان و بانوان با او مرتبط شوند، زیرا سال ها در نکته اش چیزی نشنیده اند.

تسنیم: با این توصیفات باید این کتاب را در لیست کتاب های محبوب نگاه بکنیم؟

تقی زاده: اصلی ترین اتفاق برای یک کتاب تبلیغات است، کتاب هایی شبیه به "دا" و "دختر شینا" با تبلیغات خوب قادر بودند مخاطب خود را به سوی خود کشند و تجدید چاپ متعدد این کتاب نمایان میکند جامعه علاقمند به خواندن کتاب هایی با موضوعات بانوان و پاسداری مقدس است.

رسانه ها باید تبلیغ کتاب های ارزشی را وظیفه خود آگاهی بدارند چون وظیفه آنها برقراری ارتباط فرهنگی است و در خط مقدم مجادله با تهاجم فرهنگی قرار دارند.

تسنیم: کمی بیشتر در رابطه با کتاب "زن ماه" توضیح دهید.

تقی زاده: "زن ماه" یک کتاب ۵۰۰ صفحه ای با قطع متداولی هست که در ۴ فصل جداگانه به روایت زن ناز توجه میکند و در این میان داستان خانمی دیگر از پاریس را به نمایش قرار میدهد که در مکانی از داستان این دو زن به هم مرتبط می شوند. کتاب به صورت قصه های کوتاه بهم همیشه روایت می شود.

تسنیم: یک پاراگراف از این رمان را می گویید؟

تقی زاده: نظامی ها ریختند توی خانه، پنج شش نفری توی منزلها و دو نفر هم توی حیاط بودند. من، نازی، فرزندها و حاجی همه توی حیاط به ردیف ایستاده بودیم. دوتا جنگ جو مواظب حاجی بودند که فرار نکند، حاجی با گوشه ی چشم اشاره کرد که نگران نباشید همه چیز توی طویله است….

—ضمن تشکر از حسن انتخاب شما، لطفا با نظرات خود به ما در پيشرفت خدمات به شما کمک کنيد—

گردآوری توسط : فرزانه ش.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

جمال صورت و معنی ز امن صحت توست
««« »»»
که ظاهرت دژم و باطنت نژند مباد

"خانم ماه" روایت یک زن بدون هیچ پسوندی است

TT / 196 — TP / 24%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال