دلیل وحشت از تاریکی معلوم شد


علت ترس از تاریکی مشخص شد

یک تحقیق تازه نشان می‌دهد که به وحشت افت از تاریکی یک مسئله است که از تاریخ اولیه بشر بوده و تا به حال نیز ادامه دارد.
خبرگزاری ایسنا: یک تحقیق تازه نشان می‌دهد که به وحشت افت از تاریکی یک مسئله است که از تاریخ اولیه بشر بوده و تا به حال نیز ادامه دارد.

به اعلان سرزه و به نقل از یاهو، نشریه نیویورک برخی اظهارات علمی برای نیکتوفوبیا((nyctophobia یا به وحشت افت غیر سنجیده از شب و تاریکی پیشنهاد کرده است.

هزاران سال قبل تاریکی نمادی از خطر ، فعالیت شکارچیان و دوری از سرپناه و جامعه بود.

همچنین زمان صید شیرها از ساعت ۶ بعدازظهر به بعد بود و اشخاص به خاطر داشتن به وحشت افت ذاتی بیشتر ترجیح می‌دادند وقتی که ماه در آسمان کامل است از پناهگاه‌های خود بیرون بیایند.

غریزه محافظت از خود درمقابل جانداران شکارچی و درنده در طول شبانه روز، به قرن‌ها پیش برمی‌گردد.

همچنین در حدود یک قرن و نیم قبل به وحشت افت ذاتی از تاریکی موجب شد توماس ادیسون به فکر اختراع لامپ بیفتد.

دلیل به وحشت افت ما از تاریکی این است که ما به خوبی نمی‌دانیم که در یک محیط تاریک چه می‌گذرد زیرا ما موجوداتی هستیم که به قوه بصری خود اتکا داریم و در صورت نگاه نشدن هر محیط و حضور تاریکی، ذهن ما به سمت خطرات محتمل سوق پیدا می‌کند.

البته، به وحشت افت بسیاری از اشخاص از تاریکی به خاطر تجربه‌هایی است که در خردسالی داشته‌اند و یک تحقیق در انگلیس نشان می‌دهد که ۴۰ درصد از افرادی که از آنها درباره به وحشت افت از تاریکی پرسش شده بود اذعان داشتند که بدون حضور نور و همراه با داشتن چراغ حتی از قدم زدن در پیرامون منزل خود نیز می‌ترسند.

تحقیق دیگر که در دانشگاه رایرسون در تورنتو صورت گرفته نشان می‌دهد که تقریبا نیمی از پاسخ دهندگان اظهار کردند که به وحشت افت آنها از تاریکی منجر به معضلات خواب شده است.

مورد باحال توجه این است که کالین کارنی استادیار رایرسون می‌گوید، بسیاری از مردمان متوجه به وحشت افت خود از تاریکی نشده و پریشانی خود را به مسائل دیگری نسبت می‌دهند.

برخی اشخاص در تاریکی مطلق قدرتمندی استراحت کردن را نداشته و ذهن آنها دچار سرگردانی می‌شود و فکرهایی از قبیل حضور بربا در منزل آنها را اذیت می‌دهد.

راه چاره این بحث قرار گرفتن در معرض تاریکی و یا رفتار معالجه ای شناختی است.

رفتار معالجه ای شناختی (Cognitive Behavioral Therapy) که به اختصار CBT نیز یاد می‌شود، یک رویکرد روان‌درمانی است، که احساسات ناکارآمد و رفتارها، فرایندها و مضامین شناختی ناسازگارانه را از طریق تعدادی از روش‌های سیستماتیک، صریح و هدف‌مدار علامت می‌گیرد. نام این راهکار اشاره به رفتار معالجه ای، شناخت معالجه ای و به مخلوطی معالجه ای از این دو بر اساس اصول پایه و پژوهش‌های رفتاری و شناختی دارد.

در علم روانشناسی، مواجهه سازی نیز یکی از راه حل‌های از بین برده شدن به وحشت افت اشخاص از تاریکی است.

نقش پدر و مادر نیز در از بین برده شدن این به وحشت افت بسیار اهمیتی داشته زیرا آنها با بردن کودک به محیط‌های تاریک و اطمینان خاطر دادن به آنها درباره نبود حضور خطرات گوناگون می‌توانند به غلبه کودک بر این به وحشت افت یاری رسانند.

این تحقیق در نشریه PLoS ONE به چاپ رسیده است.

– لطفا نظرات خود را در بخش نظر بنويسيد –

نگارش : سيروس د.

تازه های علمی در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

بيفشان جرعه‌ای بر خاک و حال اهل دل بشنو
««« »»»
که از جمشيد و کيخسرو فراوان داستان دارد

دلیل وحشت از تاریکی معلوم شد

TT / 143 — TP / 28%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال