«عدد ممنوعه» گریبان تهرانی ها را گرفت (۲ عکس)


«عدد ممنوعه» گریبان تهرانی ها را گرفت

احتمالا کمتر کسی تصورش را می‌کرد رشد خودروها در تهران کار را به مکانی برساند تا ناچار شویم دست به دامان عددی شویم که سال‌ها به عنوان «عدد ممنوعه» کنار قرار داده شده بود؛ عددی که احتمالا نحسی آن گریبان‌گیر خیلی از شهروندان تهران شود؛ «صفر حاشیه‌دار»

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩

تصویر و عکس   «عدد ممنوعه» گریبان  تهرانی ها را گرفت

به اعلان سرزه و به نقل از خبرنگار انتظامی خبرگزاری تسنیم، ۹۹ سال قبل که اولین پلاک ها بر روی اولین خودروهای راه کشف کرده به خیابان های کوچولو و نازک تهران نصب شد، کمتر کسی تصور می کرد که روزی برسد که شماره های پلاک های ۷ رقمی و تلفیق شده با حروف الفبا هم کفاف شمار خودروهای موجود در پایتخت را ندهد و کار را به مکانی برساند که ناچار شویم پای «صفر» حاشیه داری که برای پلاک های ملی کشور، به عنوان یک عدد ممنوعه، به حساب میامد را به میدان بیاوریم و دست به دامان آن شویم.

در پلاکهای جدید که اولین سری آن در دهه ۸۰ بر روی خودروها و تحت عنوان «پلاک ملی» نصب شد، مسئولان شماره قرار دهی قادر بودند با تحول در نوع شماره قرار دهی و دکوراسیون اعداد و حروف در جوار همدیگر، به استثنای عدد «صفر» که هیچگاه از آن در پلاک ملی بهره گرفته نشد، ظرفیت شماره قرار دهی در این پلاک ها را برای خودروهای شخصی، به عدد ۶۱ میلیون، ارتقا دهند تا سال های سال، خیالشان از بابت اتمام ظرفیت پلاک ها، راحت باشد.

پلاک های ملی در یازده نوع کلی (خورورهای شخصی، تاکسی ها، خودروهای عمومی، خودروهای دولتی، خوروهای معلولین، خودروهای ترانزیت، خودروهای کشاورزی، خودروهای تجملات، خودروهای پلیس، خودروهای اصیل (تاریخی)، موتور سیکلت ها و خودروهای نواحی آزاد تجاری-صنعتی) و چهار رنگ (سفید، زرد، سبز و سرخ) دیزاین شدند و نوعی دیزاین آنها به صورتی است که می شود از شماره پلاک، به اطلاعاتی شبیه به استان صادر کننده پلاک، شهر، تاریخ صدور پلاک و اطلاعاتی از این دست پی برد.

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس   «عدد ممنوعه» گریبان  تهرانی ها را گرفت

در تهران نیز با توجه به کثرت خودروهای موجود در آن، ۹ سری پلاک ملی شامل کدهای کشورمان ۱۱، ۲۲، …، ۹۹ به خودروهای این شهر اختصاص داده شده غافل از آن که شمار خودروهای این ابرشهر با چنان شتابی در حال رشد است که ۹ سری انتخاب شده برای پلاک ملی آن ها کفاف نخواهد داد و بالاجبار باید چاره تازه ای برای خودروهای تهرانی فکر کرد. ترفندی که سردار تقی مهری سرپرست پلیس راهور ناجا در مکالمه با تسنیم، تخصیص کدهای کشورمان ۱۰، ۲۰، ۳۰ و …و کشورمان ۹۰ برای تهران آگاهی داشته بود؛ مساله ای که علی رغم حل مشکل پلاک های تهران، قطعاً پلیس را با معضلات دیگری مواجه خواهد کرد.

بعضی از منتقدان پلاک های جدید ملی برای تهران که در آن از عدد صفر بهره گرفته شده است، بر این باورند که مورد استفاده قرار دادن عدد صفر در پلاک خودروها سبب می شود تا بر میزان تقلب و سوءاستفاده از پلاکهای ملی اضافه شود چراکه از یک سو عدد صفر به سادگی قابل تبدیل به اعداد دیگر است و این مساله راه را برای سوءاستفاده متقلبان هموار می کند و هم از بُعد امنیتی و هم از نظر حقوق شهروندی، مخاطراتی را برای شهروندان تهرانی همراه با دارد.

همچنین بهره گیری از عدد صفر در پلاک خودروها که قبل از این در سالهای اخیر به هیچ عنوان مسبوق به سابقه نبوده، شائبه نبود تشخیص این عدد را از سوی ناظران بیرونی و ماموران پلیس را نیز تقویت می کند.

در انتها باید عنوان کرد که در حال حاضر و علی رغم نبود بهره گیری از صفر در پلاکهای ملی، گزارشاتی از تحول اعداد توسط برخی سوءاستفاده قیمتی ارائه می شود که این سوءاستفاده ها، علاوه بر معضلات امنیتی، حقوق شهروندان را نیز پایمال می کند ولی به چشم مییاید با وارد شدن صفر به اعداد مخلوطی پلاکهای ملی، این گزارشات ازدیاد کشف کند و معضلات بعدی گریبانگیر پلیس و مردمان شود.

__________________________________

گردآوری از : پريدخت ح.

اجتماعی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

بازگويم نه در اين واقعه حافظ تنهاست
««« »»»
غرقه گشتند در اين باديه بسيار دگر

«عدد ممنوعه» گریبان تهرانی ها را گرفت (۲ عکس)

TT / 127 — TP / 20%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال