واردات "کارگر ساده" در اوج بیکاری تحصیل کرده ها


واردات "کارگر ساده" در اوج بیکاری تحصیل کرده ها

در حالی که شاهد موج بیکاری فارغ التحصیلان در کشور هستیم، قائم مقام وزیر کار از امکان ریختن ۵۰۰ هزار فرصت شغلی در کشور گزارش میکند و نقل میکنید، درسال ۱۴۰۲ تمام اشخاص جویای کار از فارغ‌التحصیلان هستند و ناگزیر به واردات کارگر ساده هستیم.

تصویر و عکس   واردات "کارگر ساده" در اوج بیکاری درس خوانده ها

به اعلان سرزه و به نقل از خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، بعد از گزارش اخیر کانون تحقیقهای تبلیغاتی که از تجمع۵.۵میلیونی فارغ التحصیلان دانشگاه ها پشت دروازه های بازار کار گزارش کرده بود، وزیر علوم هم چندین روز گذشته روایتی از ۵میلیون دانشگاهی بیکار داشت تا زنگ خطر رسیدن تعداد بیکاران به ۱۰میلیون نفر تا ۱۴۰۰ به صدا درآید.

کارشناسان اقتصادی علل گوناگونی را برای «بحران بیکاری» فارغ التحصیلان مطرح کرده اند، نداشتن برنامه ریزی و سیاست درست در زمینه اشتغال فارغ التحصیلان، نبود هماهنگی دستگاه آموزش مناسب در جذب دانشجو متناسب با احتیاج بازار کار، نبود شناخت درست نسبت بازار کار با سطح تحصیلات، تئوری بودن محتوای آموزش داده شده، نبود مهارت فارغ التحصیلان … از جمله علل حالت نابسامان این روزهای فارغ التحصیلان بیکار است.

در حال حاضر بیکاری جوانان و به مخصوص قشر درس خوانده جامعه همچنان بالا و ۲ برابر قیمت عمومی است و قیمت بیکاری برای ۳۰ ساله های کشور به عنوان اصلیترین گروه جوینده شغل دست کم ۳۰ درصد شده است.

دولتی ها معقدند که سال ها تبلیغ برای جذب جوانان در دانشگاه ها سبب انباشت عظیمی از تقاضای کار فارغ التحصیلان شده و صدها هزار نفر امروز به سن کار رسیده اند، اما همچنان روند گذشته وارد شدن جوانان به رشته های مختلف دانشگاه ها ادامه دارد و دریغ از یک برنامه ریزی درست برای اشتغال قشر درس خوانده جامعه از سوی دولت.

تحول اساسی در دستگاه تعلیمی کشور از ابتدایی تا دانشگاه، اصلاح فرهنگ کار و نظر جامعه به مشاغل مختلف، تقویت دستمزدها، ارتقاء امنیت شغلی و غیره ده ها اقدام ریشه ای دیگر برای گشایش بازار کاراست که مغفول مانده است . همچنین بحث بازنگری در رشته های تحصیلی دانشگاه ها ، ضرورت حذف موقت برخی رشته ها، متوقف کردن پذیرش دانشجو در بعضی گروه ها و شبیه به آن نیز باید صورت گیرد تا قادر باش به مرور به سمت اصلاح عرضه و تقاضای نیروی کار کشور جلو رفت.

در جوار برنامه ریزی برای فارغ التحصیلان بیکار یکی از اصلیترین مسائل دولت ها در یکی دو دهه اخیر درباره مسائل بازار کار، ناتوانی سیاست گذاران در تنظیم برنامه های بازار کار بوده به نحوی که به صورت مستمر این بازار با ریختن مشاغل و نیروی کار مواجه بوده و هست. به بیان ساده تر از یکسو دولت ها از طریق منابع عمومی کشور و همچنین سرمایه گذاری های بخش اختصاصی، تلاش می کنند اشتغال زایی کنند و از سوی دیگر برخی مشاغل و واحدهای محصولی کشور به خاطر نبود برنامه ریزی ورشکست شده و از بازار کار بیرون میروند.

اکنون با حضور شرایط بحرانی دربین فارغ التحصیلان دانشگاهی و پیشگویی بیکاری ۱۰ میلیون نفر در ۱۴۰۰ اخبار جدیدی مبنی بر واردات کارگرساده خارجی و ریختن ۵۰۰ هزارفرصت شغلی موجود نیز شنیده میشود. وارداتی که ناشی از نبود برنامه ریزی دولت برای اشتغال فارغ التحصیلان و کمبود کارگر ساده در بازار کار خواهد بود.

امکان از دست دادن ۵۰۰ هزار فرصت شغلی در کشور حضور دارد / احتیاج کشور به تامین کارگر ساده از خارج کشور

سیدابوالحسن فیروز آبادی، قائم مقام وزیر کار در واپسین بیانات خود بیان کرده است: دغدغه هایی درباره رشد و توسعه بدون ایجاد اشتغال حضور دارد. با حفظ اندازه اقتصادی موجود در صورتی که بخواهیم توسعه اقتصادی داشته باشیم، امکان از دست دادن ۵۰۰ هزار فرصت شغلی در کشور حضور دارد.

قائم مقام وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اضافه کرد: در حوزه نیروی انسانی هم در کشور با نبود اعتدال روبرو هستیم، باید تلاش شود که در راستای اعتدال تخصص نیروی انسانی گام برداشته شود. تخمین زده میشود که تا سال ۱۴۰۲ تمام اشخاص جویای کار از فارغ التحصیلان هستند و ناگزیر به تأمین نیروی کار ساده از خارج کشور شویم.

وی با بیان این مطلب که اگه به این صورت جلو رویم در این سال به ازای هر کارگر ساده، دو نفر فارغ التحصیل خواهیم داشت، نقل کرد: تمام این نکات قادر هست برای ما هم فرصت و هم تحدید تلقی شود.با توجه به کمبود سرمایه در کشور، توسعه بازار کشور باید با نظر به اشتغال کشور صورت گیرد. در راستای توسعه مشاغل تهیه کند یکی از اقداماتی که در این زمینه صورت گرفته، سبک تکاپو برای توسعه اقتصادی بر مبنای ظرفیت های استانهای مختلف کشور است.

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات