مهاجرت پرندگان آبزی و کنار آبزی زمستان گذران به مناطق ساحلی و تالابی بوشهر


مهاجرت پرندگان آبزی و کنار آبزی زمستان گذران به مناطق ساحلی و تالابی بوشهر

مدیرکل محافظت زیستگاه طبیعی استان بوشهر گفت: مهاجرت پرندگان فصل زمستان گذران شامل پلیکان، حواصیل، فلامینگو، اردک، درنا، سلیم، آبچلیک، غاز، لک لک و پرستوهای دریایی به نواحی ساحلی و آبگیری استان بوشهر شروع شد.

تصویر و عکس   مهاجرت پرندگان آبزی و کنار آبزی فصل زمستان گذران به نواحی ساحلی و آبگیری  بوشهر

حسین دلشب در مکالمه با خبرنگار تسنیم در بوشهر، با بیان این که استان بوشهر با داشت ظرفیت های مناسب زیست انواع مختلف پرندگان را فراهم کرده است بیان داشت: همه ساله در نیمه دوم و از اوائل برج آبان ، مهاجرت و فصل زمستان طی کنی پرندگان آبزی و کنار آبزی به استان بوشهر شروع می شود.

وی با بیان این که این پرندگان مهاجرت خود از عرض های شمالی تر به خصوص کشورهای شمالی و ناحیه سیبری به نواحی جنوبی تر به انجام میرسانند اضافه کرد: استان بوشهر یکی از اصلیترین زیستگاههای زمستانی این پرندگان و نکته توجه سازمان جهانی پرندگان «IBA» است.

مدیرکل محافظت زیستگاه طبیعی استان بوشهر با اشاره به وجود بیش از ۹۰۰ کیلومتر نوار ساحلی در استان بوشهر یاد آوری کرد: این استان با توجه به دارا بودن حدود ۹۰۰ کیلومتر نوار ساحلی با گوناگونی بافت و شکل زیاد و جزایر بکر و غیر مسکونی ، گوناگونی گیاهان آبزی و وفور مواد خوراکی ای ، زیستگاه عالی ای برای پرندگان آبزی و کنار آبچر است.

دلشب با بیان این که ۷ ناحیه تحت مدیریت اداره کل محافظت زیستگاه طبیعی استان بوشهر است اضافه کرد: پارک ملی دریایی نایبند، پارک ملی دیر- نخیلو، ناحیه محافظت شده مند و حله، تاثیر طبیعی ملی خارکو و پناهگاه زندگی وحش خارک و سواحل استان از مکان های اصلی زیست پرندگان مهاجر است.

وی با بیان این که بیش از ۱۱۰ گونه از ۲۰ خانواده پرندگان فصل زمستان گذران در استان بوشهر تشخیص داده شده گفت: این پرندگان از خانواده های باکلان، کاکایی ، پلیکان، حواصیل، فلامینگو، اردک ، درنا، سلیم، آب چلیک ،غاز، لک لک، حواصیل و پرستوهای دریایی هستند.

مدیرکل محافظت زیستگاه طبیعی استان بوشهر با تاکید بر مناسب بودن زیستگاه های پرندگان در استان بوشهر اضافه کرد: امید می رود با بارندگی های مناسب در فصل پاییز و اوایل فصل زمستان در وقت اوج مهاجرت پرندگان به استان بوشهر در اواخر دی و اوائل بهمن، استان بوشهر میزبان جمعیت عالی ای از این پرندگان باشد.

دلشب تصریح کرد: مهاجرت این پرندگان علاوه بر بالابردن گوناگونی زندگی کردی اکوسیستم های استان، نقش اهمیتی می داری در جلب اکوتوریسم، رونق فیلم و عکاسی در حوزه طبیعی و توسعه خوشگلی شناختی دارد .

وی با بیان این که اقدامات خوبی برای اشاعه فرهنگ زیست محیطی پرندگان دربین عموم مردمان و اشخاص بومی و مکانی در نواحی استان بوشهر صورت گرفته یادآوری کرد: تنویر افکار عمومی با چاپ و انتشار پوستر، تراکت و دفترچه، جلسات مکرر با سمن های زیست محیطی و استقرار ایستگاههای پرنده گریه نکن در مکانهای وجود و انبوه ای پرندگان آبزی ، نمونه هایی از این فعالیت ها بوده است.

**نظرات شما براى ما بسيار مهم و سازنده خواهد بود**

گردآوری توسط: پروانه ه.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

به غير از آن که بشد دين و دانش از دستم
««« »»»
بيا بگو که ز عشقت چه طرف بربستم

مهاجرت پرندگان آبزی و کنار آبزی زمستان گذران به مناطق ساحلی و تالابی بوشهر

TT / 118 — TP / 26%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال