با لجبازی و جواب منفی بچه ها چطور برخورد کنیم


با لجبازی و پاسخ منفی کودکان چگونه برخورد کنیم

امکان می دارد شما در روز صدمرتبه از کلمه «نه» در پاسخ بچه تان بهره گیرید. اگه او هم خواستهای شما را رد کرد تعجب نکنید. باید فکر و ذهن خود

پاسخ منفی

 امکان می دارد شما در روز صدمرتبه از کلمه «نه» در پاسخ بچه تان بهره گیرید. اگه او هم خواستهای شما را رد کرد تعجب نکنید. باید فکر و ذهن خود را نیز مورد استفاده قرار دهید و مدام به صورت منفی جواب ندهید. با آسایش و ملاطفت بیشتر با کودک برخورد کنید. مثلا به او بگویید: «دم سگ را ول کن… آزارت خواهد کرد…» یا «چیزی که در دهانت هست را بیرون بینداز، پاک نیست…»

عکس با لجبازی و پاسخ منفی خردسالان چطور برخورد کنیم
با لجبازی و پاسخ منفی خردسالان چطور برخورد کنیم

گه گاه قادر هستید با تشویق کردن، کودک را از انجام کارهای اشتباهش باز دارید.

اگه فرزند شما روی خواسته ای اصرار کرد، مکزر از لغت «نه» بهره نگیرید. لحن خود را عوض کنید و بگویید: «فردا، بعداً، یک وقت دیگر، چشم، دفعه بعد.»

اگه فرزند شما کمتر از دو سال دارد، در رابطه با انجام کاری از او نپرسید؛ چون جواب منفی خواهد داد، مثلا نپرسید: «پسندی به حمام برویم؟» بلکه بگویید: «الان با هم به حمام خواهیم رفت.»

اگه خواستید نگاه او را در رابطه با خوراکی و نوع بازی جویا شوید، مدام انتخاب او را بین دو گزینه ی عالی محدود کنید. همین که نگاه بکند بر آن شوی با اوست شاد خواهد شد؛ به عنوان مثال، از او سؤال بکنید: «کدام عروسک را با خود می آوری؟ خرس یا خرگوشی را؟» و یا «شیر را با چه میخوری؟ آلو یا زردآلو؟» در نکات زندگی ای و مهم باید خودتان بر آن شوی کنید.

اگه مدام پاسخ خردسالتان را منفی یافتید، به گفتارهای خود دقت کنید. آیا واقعا شما هم اینشکلی نیستید؟

هر چه بیشتر روی کودک فشار وارد کنید، لجبازی هایش بیشتر می شود. سعی کنید وقت بیشتری به او اختصاص دهید و در کارها با وی مشارکت کنید. به سبک کودک ارج بنهید و او را تحت فشار نگذارید. ملاحظه خواهید کرد با روش عالی شما کنار خواهد آمد.

قادر می باشید او را با دیگران مقایسه کنید؛ مثلا بگویید: «وقتی تو همسن او بودی، از اسفناج بدت می آمد». و این در حالی است که کودک شما دیگر از اسفناج بدش نمی آید و خیلی خوب تر شده است.

به کودک بگویید از خردسالی تاکنون رفتارش چه تغییرات مثبتی کرده است؛ مثلا: «وقتی خیلی کوچولو بودی از شامپو به وحشت میافتادی، یا با قاشق خوراکی نمی خوردی.» بر چیزهایی که الان به سادگی به انجام می رساند تاکید کنید

خردسالان از انجام کارهای خنده آور صفا میکنند، مخصوصا وقتی که عکس آنچه نیت کرده اید از آنها می خواهید. به خاطر این روحیه، سه سوته کاری مخالف آنچه از آن ها خواسته اید به انجام میرسانند. مثلا وقتی به آن ها می گویید: «امشب مجوز نداری دندان هایت را مسواک بزنی»، یا هنگامی که آزرده است اگه بگویید: «نمی خواهم تو را خندان نگاه بکنم» به سرعت عکس العمل معکوس او را شاهد خواهید بود.

اگه می خواهید کودک را برای رفتن به حمام یا اطاقش تشویق کنید به آرامی و ملاطفت دستتان را روی پشت او قرار داده، به نرمی در جهت درست او را هدایت و با او حرف زنید.

سعی کنید برخوردی آرام و در عین حال امیدبخش با بچه تان داشته باشید؛ مثلا بگویید: «زود به اطاقت برو، میخواهم یک داستان خوشکل برایت تمجید کنم». یا «زود بیا سر سفره. این تربچه ها را ببین. خیلی طعم دار اند.» یا «برویم حمام، یک کاسه ی خالی آورده ام تا با آن بازی کنی».

اگه فرزند شما چیزی از شما می خواهد که فعلا امکان تهیه آن نیست، قادر هستید از جملات خنده آور بهره گیرید تا وی خواسته اش را از یاد برد؛ مثلا اگه در بازار بودید و از شما آب خواست، بگویید: «الان قادر نیستیم آب بخوریم، ولی اگه ادای اون هایی را که آب میخورند در بیاوریم، تشنگی ات نابود میشود».

 اگه فرزند شما رفتارهای نامناسب به انجام میرساند یا امکان می دارد درصدد جلب توجه شما باشد. معنی آن این است که او به شما نیاز دارد. باید فرصت بیشتری به وی اختصاص دهید.

حتی المقدور از مشاجره با کودک برای اجرای خواسته هایتان بپرهیزید. کودک را متوجه مسائلی کنید که برای شما اهمیتی می دارد و درباره مسایل دیگر با مسامحه برخورد کنید.

–لطفا نظرات خود را در بخش نظر بنويسيد–

گردآورنده : سينا ف.

گوناگون خانه و خانواده در بخش خانه و خانواده سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

گرم نه پير مغان در به روی بگشايد
««« »»»
کدام در بزنم چاره از کجا جويم

با لجبازی و جواب منفی بچه ها چطور برخورد کنیم

TT / 159 — TP / 22%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال