«انسان بالدار» پاسارگاد چهره ای تازه به خود گرفت


«انسان بالدار» پاسارگاد چهره ای تازه به خود گرفت

مدیر پایگاه میراث بین المللی پاسارگاد از اتمام مرمت سنگ‌نگاره انسان بالدار در محوطه سنتی پاسارگاد گزارش کرد.

تصویر و عکس   «انسان بالدار» پاسارگاد چهره ای تازه به خود گرفت

حمید فدایی در مکالمه با خبرنگار تسنیمدر شیراز، با اشاره به شروع مرمت سنگ نگاره انسان بالدار از هفته اول مهرماه بیان داشت: مرمت این بنا سه هفته با همکاری مشترک کشورمان و ایتالیا به طول انجامید و محافظت سنگی و ساختاری تاثیر صورت گرفت.

وی با بیان این که عملیات تطهیر بخشی از کار مرمتی بود، گفت: با انجام عملیات تطهیر سطحی برخی از مواد مرمتی که به غلط در دوره های مرمتی گذشته بر روی بنا اعمال شده و سطح بنا را پوشانده بود، تطهیر شد.

مدیر پایگاه میراث بین المللی پاسارگاد اضافه کرد: بخش دیگر کار پر کردن و مُهر کردن ریز ترک هایی بود که روی سطح تاثیر موجود بود و بخش دیگر به هوازدگی تاثیر و ایجاد درزهای پیرامون پوسته سنگی بنا مربوط می شد.

فدایی با اشاره به این که چهره جدیدی از این بنا نمود پیدا کرده است، یاد آوری کرد: بخش دیگر محافظت که در مراحل بعدی انجام می شود تصحیح و بازطراحی سقف محافظت تاثیر است که در آینده انجام می شود.

وی با بیان اهمیت این نقش برجسته تصریح کرد: این نقش برجسته یکی از اصلیترین آثار در محوطه این میراث بین المللی قرار دارد و به اعتقاد برخی از دانشمندان این بنا چهره خود کوروش است.

مدیر پایگاه میراث بین المللی پاسارگاد بیان کرد: این تاثیر در طول دهه های گوناگون رحلت کرده مرمت شده بود که برخی از آنها ایراداتی داشته که در مرمت جدید حین رفع ایرادات پیش، مرمت های گذشته نیز مرمت شدند.

__________________________________

گردآوری از : آذرمهر ف.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

چو نقطه گفتمش اندر ميان دايره آی
««« »»»
به خنده گفت که ای حافظ اين چه پرگاری

«انسان بالدار» پاسارگاد چهره ای تازه به خود گرفت

TT / 59 — TP / 22%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال