راهکارهایی ویژه برای جلوگیری از گازگرفتگی/مردم نکات ایمنی را رعایت کنند (۳ عکس)


راهکارهایی ویژه برای جلوگیری از گازگرفتگی/مردم نکات ایمنی را رعایت کنند

با آغاز فصل سرما تعداد حوادث ناشی از استفاده نادرست لوازم گرمایشی در اماکن گوناگون ازدیاد می‌یابد و این حوادث جان شماری از شهروندان را گرفته و خسارت‌های مالی زیادی به آنها وارد می‌کند.

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩

تصویر و عکس   روش هایی ویژه برای پیش گیری از گازگرفتگی/مردمان نکات مطمئنی را رعایت کنند

به اعلان سرزه و به نقل از خبرنگار تسنیم در بیرجند، تا به حال بسیاری از شهرهای کشور از نعمت گاز نرمال برخوردار شدند و مدام بر تعداد این شهرها اضافه میشود اما متأسفانه برخی مواقع شاهد اخبار آزرده کننده ای مبنی بر گازگرفتگی و خفگی بر تاثیر استنشاق گازهای سمی هستیم.

غیر استاندارد بودن برخی لوازم گرمایشی و تجهیزات مرتبط با این لوازم، عدم رعایت مسائل مطمئنی در آپارتمانها و نقص در دودکش ها در بروز این حوادث بسیار تاثیر می دارد و با به کارگیری اقداماتی می توان به سادگی این خطرات بالقوه را از خود و اشخاص خانواده خود راند.

یکی از رایجترین دلایل گازگرفتگی و مسمومیت ها به خصوص در بخش خانگی مسمومیت بر تاثیر گاز سمی منوکسیدکربن است که متأسفانه با وجود راهکارهای ساده برای پیش گیری از این نوع مسمومیت ها شاهد تکرار آن هستیم.

در این راستا با توجه به فرارسیدن زمستان و آغاز برودت شدید شهروندان باید نکات مطمئنی را رعایت کنند و لوازم گازسوز مورد احتیاج خود را پیش از استفاده مهار و چک کنند تا از بروز معضلات پیش گیری شود.

تصور همه ما این است که همه اتفاقات به خصوص گازگرفتگی تنها برای دیگران پیش مییاید و رعایت نکات مطمئنی مربوط به آن، در رابطه با ما صدق نمی کند در صورتی که توجه کرد اندکی مخارج بیشتر برای تهیه لوازم گازسوز استاندارد و دقت بیشتر در نصب لوازم گرمایشی ارزش امنیت خاطر و آسودگی خیال برای بهره گیری از لوازم گرمایشی استاندارد را دارد.

ضرورت رعایت نکات مطمئنی و مصرف بهینه گاز نرمال هم وقت با آغاز فصل سرما

مدیرعامل شرکت گاز خراسان جنوبی در مکالمه با خبرنگار تسنیم بیان داشت: با توجه به خنک شدن هوا و پایین آمدن دمای هوا در استان باید در بهره گیری از لوازم گرمایشی مسائل مطمئنی نیز انتخاب شود.

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس   روش هایی ویژه برای پیش گیری از گازگرفتگی/مردمان نکات مطمئنی را رعایت کنند

فرشید دشتی با اشاره به این که همه ساله در فصل سرما تعداد زیادی از هموطنان به خاطر دقت نداشتن به مسائل مطمئنی مرتبط با بهره گیری از گاز نرمال جان خود را از دست می دهند بیان کرد: در این راستا عدم توجه به نصب درست لوازم گاز سوز و باز بودن مسیردودکش، نداشتن کلاهک اچ شکل دودکش، بهره گیری از لوازم گرمایشی غیراستاندارد و عدم توجه به تهویه مناسب هوا و تأمین اکسیژن مورد احتیاج لوازم گازسوز با درزبند کردن تمام منافذ در آپارتمان های فاقد دستگاه گرمایشی مرکزی از اصلیترین عوامل بروز حوادث است.

وی همچنین بهره گیری از لوازم غیرگرمایشی نظیر اجاق برای گرمایش و عدم بهره گیری از شیلنگ و بست استاندارد را از دیگر عوامل مهم در بروز حوادث عنوان کرد.

مدیرعامل شرکت گاز استان از مشترکان گاز نرمال در استان درخواست پیش از افتتاح وسیله گازسوز بعد از حصول اطمینان از باز بودن مسیر دودکش و وجود کلاهک H شکل، با بهره گیری از شیلنگ و بست استاندارد اقدام به اتصال بخاری استاندارد خود به انشعاب گاز کنند و مکانهای اتصال را برای اطمینان از عدم نشت گاز با کف صابون آزمایش کنند.

دشتی به رعایت موارد صرفه جویی در مصرف گاز نرمال اشاره کرد و گفت: بهره گیری از راهکار های گوناگون از قبیل بهره گیری از پرده های ضخیم، تیپ مناسب، تنظیم دمای خانه بین ۱۸ تا ۲۱ درجه سانتیگراد از نکاتی است که می توان با به کارگیری آن حین صرفه جویی در مصرف گاز و کاهش مبلغ گازبها، امکان استفاده سایر هموطنان را از این نعمت فراهم کرد.

بهره گیری از لوازم گرمایشی استاندارد از اصلیترین عوامل پیش گیری از گاز گرفتگی

معاون مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی خراسان جنوبی نیز در مکالمه با خبرنگار تسنیم بیان داشت: سال گذشته ۱۱۲ نفر در خراسان جنوبی دچار مسمومیت با گاز منواکسیدکربن شدند و هچنین ۹ نفر در تاثیر این مسمومیت جان خود را از دست دادند.

علیرضا عباسی بیان کرد: از این تعداد مرگی ۴ نفر در تاثیر بهره گیری از زغال جان خود را از دست دادند.

وی با اشاره به این که منوکسیدکربن یک گاز سمی بدون رنگ، بو و طعم است تصریح کرد: مسمومیت با منوکسیدکربن به خاطر تنفس گاز پر خطر کربن منوکسید به وجود مییاید و این مسمومیت به وسیله انواع مختلف لوازم گاز سوز اعم از بخاری، آبگرمکن، اجازگاز پیک نیک و حتی ذغال به وجود مییاید.

تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس   روش هایی ویژه برای پیش گیری از گازگرفتگی/مردمان نکات مطمئنی را رعایت کنند

معاون مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی خراسان جنوبی یاد آوری کرد: این حوادث اغلب در فصل سرما دیده شده است و چنانچه دودکش یا تهویه یک مکان مسدود باشد امکان خروج گاز منوکسیدکربن وجود ندارد و در محیط انتشار داده شده و سبب مسمومیت می شود.

عباسی با بیان این که مرگ در تاثیر گازگرفتگی مرگ خاموشی است یادآور شد: علائم مسمومیت در تاثیر گازگرفتگی شبیه علائم سرماخوردگی است و علائمی شبیه به سردرد، سرگیجه، تهوع، استفراغ و سوزش چشم دارد با این فرق که فرد مبتلا تب نمی کند.

وی بیان کرد: منوکسیدکربن در تاثیر سوختن ناقص سوختهای فصیلی شبیه به نفت، گاز، بنزین، گازوئیل و زغال تولید می شود.

معاون مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی خراسان جنوبی با اشاره به آغاز فصل سرما پیشنهادهایی به مردمان استان کرد و یادآور شد: در این راستا از به کاربردن لوازم گرمایشی بدون نصب دودکش و یا دارای نقص خودداری شود و هیچگاه از بخاریهای گازسوز بدون دودکش بهره گرفته نشود.

عباسی با اشاره به این که دودکشها باید یک متر از پشت بام و دیوارهای جانبی فاصله داشته باشند، افزود: بر روی دودکش بخاری در پشت بام خانه از کلاهکهای استاندرد بهره گرفته شود و همچنین کلاهک باید به گونه ای باشد که در هنگام وزش باد گازهای خروجی از دودکش را به بیرون دودکش و از آنجا به بخاری بازگشت ندهد.

وی با اشار به این که نباید تعمیر لوازم گرمایشی توسط اشخاص غیرمجرب و بی تجربه و یا اعضای خانواده صورت گیرد گفت: رنگ شعله بخاری و لوازم طبخ کرد و پز باید آبی باشد و چنانچه غیر از این بود نمایان کننده نقص در دستگاه سوخت منتقل کنی است و امکان می دارد سبب انتشار گاز در محیط شود.

معاون مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی خراسان جنوبی با بیان این که روشن نمودن خودرو در پارکینگ نیز سبب تولید گاز منوکسیدکربن می شود و به سادگی مسمومیت بوجود مییاورد بیان داشت: در این راستا باید از روشن کردن خودرو در محیط محدود و سربسته که تهویه عالی ای ندارد خودداری شود.

عباسی با بیان این که در مکانی که برای حرارت دادن از بخاری یا شومینه بهره گرفته میشود نباید تمام روزنه های جریان هوا مسدود باشد بیان کرد: باید حتماً یکی از پنجره ها به اندازه یک سانتیمتر باز باشد زیرا این امر مجوز خروج گازهایی که از لحاظ مربوط به تنفس برای انسان ضرر می‌ دارند را می دهد و اکسیژن ضروری برای سوختن مناسب بخاری و تنفس سلامتتر از طریق هوای آزاد فراهم می شود.

وی با بیان این که از نصب آبگرمکن در حمام خودداری شود تصریح کرد: همچنین از روشن کردن شعله های اجاق در مطبخ جهت حرارت دادن خانه پرهیز شود و همچنین لوازم گرمایشی باید حتماً مجهز به کلاهک H باشند.

معاون مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی خراسان جنوبی گفت: ازدیاد آگاهی مردمان و بهره گیری از لوازم ایمن و عدم بهره گیری از لوازم گرمایشی اعم از پیک نیک، آبگرمکن و زغال قادر هست مانع مسمومیت با گاز منواکسیدکربن شود.

نشت گاز با شیلنگ عامل اصلی حوادث سال گذشته

کارشناس مطمئنی شرکت گاز خراسان جنوبی نیز در مکالمه با خبرنگار تسنیم بیان داشت: سال گذشته ۱۰ مورد حادثه برای مصرف کنندگان گاز نرمال در خراسان جنوبی به وقوع همیشه است.

پژمان پورتاجی تعداد کل مرگی ها در تاثیر این حوادث را ۳ مورد عنوان کرد و بیان کرد: یک مورد از این حوادث مربوط به اشتراک صنعتی است که به خاطر تجمع گاز در محوطه مشعل کوره آجرپزی و ایجاد جرقه سبب انفجار خفیف شده است.

وی یادآور شد: بیشتر حوادث سال گذشته ناشی از نشت گاز با شیلنگ بوده است زیرا به دلیل نقص در بست و یا به دلیل فرسودی و پارگی شیلنگ منجر به انفجار یا مسمویت شده است.

کارشناس مطمئنی شرکت گاز خراسان جنوبی با اشاره به دلایل حوادث ناشی از آتش سوزی افزود: بازماندن شیر گاز، نشت گاز از شیر مصرف به خاطر عدم نصب درپوش و نشت گاز از شیلنگ گاز به دلیل فرسودگی، پارگی و پوسیدگی شیلنگ از جمله دلایل بروز حوادث ناشی از آتش سوزی در سال گذشته است.

پورتاجی یاد آوری کرد: همچنین نشت از شیلنگ به دلیل عدم و یا نقص دربست، نشت گاز به دلیل فقدان ترموکوپل در لوازم گاز سوز و قرار گرفتن ماده قابل اشتعال شبیه به پرده و غیره در مجاورت شعله آتش لوازم گاز سوز و سایر موارد مرتبط با نشت گاز از دیگر دلایل بروز حوادث ناشی از آتش سوزی در سال گذشته است.

وی با اشاره به آمار فوت شدگان این حوادث گفت: ۲ مورد از این فوتیها مربوط به شهرستان بیرجند و یک مورد مربوط به شهرستان طبس است.

کارشناس مطمئنی شرکت گاز خراسان جنوبی با اشاره به خسارت مالی ناشی از آتش سوزی و انفجار در سال ۹۴ یادآور شد: سال گذشته ۸ مورد از این خسارتها جزئی و ۲ مورد کلی بوده است.

پورتاجی عنوان کرد: استفاد از لوازم غیراستاندارد گاز سوز و عدم رعایت نکات مطمئنی عمده ترین دلیل ازدیاد مرگ خاموش است.

کارشناس مطمئنی شرکت گاز خراسان جنوبی تصریح کرد: با فرارسیدن فصل سرما امیدواریم شهروندان با رعایت نکات مطمئنی سلامت خود و فرزندانشان را تضمین کنند و با رعایت این نکات کمترین حوادث را در استان شاهد باشیم.

گزارش از فاطمه واعظی نسب

*******************

مسئول متن : خشايار ت.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

شيشه بازی سرشکم نگری از چپ و راست
««« »»»
گر بر اين منظر بينش نفسی بنشينی

راهکارهایی ویژه برای جلوگیری از گازگرفتگی/مردم نکات ایمنی را رعایت کنند (۳ عکس)

TT / 370 — TP / 23%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال