رسانه ملی، طلایه‌دار پیشگیری از اعتیاد


«نه گفتن» زمانی که وسوسه‌ای ایجاد می‌شود یا تعارفی صورت می‌گیرد، نیازمند توانایی و قدرتی است که جز با مهارت میسر نیست و به همین سبب آموزش‌های مرتبط با پیشگیری از اعتیاد بیشتر از هر چیز بر سبک زندگی و مهارت‌های ارتباطی و بخصوص بر کسب مهارت‌های «نه گفتن» متمرکز می‌شود و مخاطب این آموزش، معمولا گروه‌های سنی جوان و نوجوان هستند، آنها باید بیاموزند که در قبال تعارف، بدون ترس، دلهره یا نگرانی از طرد شدن، تحقیر شدن و مورد تمسخر قرار گرفتن «نه» بگویند و به اصطلاح در رودربایستی قرار نگیرند.

آموزش مهارت‌های ارتباطی و سبک زندگی در خانواده شکل‌ می‌گیرد و قبل از هرکسی این بزرگ‌ترها هستند که می‌توانند به بچه‌ها عزت‌نفس بدهند و توانایی‌های «نه گفتن» را به آنها بیاموزند، در مرحله بعد مدارس در این زمینه مسئولیت دارد و باید بتوانند مهارت‌های ارتباطی را تقویت کنند و بعد از آن دانشگاه‌ها. دروس مرتبط به آموزش مهارت‌های زندگی و فوق‌برنامه‌هایی در این‌باره می‌توانند تاثیر قابل توجهی در کاهش جمعیت معتاد در کشورمان داشته باشند و گام‌های موثری در پیشگیری از اعتیاد بردارند، اما بی‌شک در کنار همه اینها رسانه‌های جمعی، بخصوص رسانه ملی در بحث آموزش کلان، جایگاهی قابل تامل دارد و می‌تواند آموزش‌هایی برای گستره قابل توجهی از مخاطبان از سنین کودکی تا دوران سالمندی ارائه کند و این آموزش‌ها شامل مخاطبانی از گوشه و کنار کشور می‌شود.

نقش بی‌بدیل رسانه ملی به عنوان یک ابزار انتقال اطلاعات، غیرقابل کتمان است و نکته اینجاست که رسانه‌های مجازی و شبکه‌های اجتماعی هم در این‌باره نمی‌توانند به گرد رسانه ملی برسند.

دکتر آبتین مهدی‌‌پور - کارشناس رسانه

[ منبع این خبر سایت جام جم آنلاین می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال