معاون دفتر برنامه ریزی کلان آب و آبفا: هدف از مدیریت غیرسازه ای،مناسب کردن تقاضای آب است


معاون دفتر برنامه ریزی کلان آب و آبفا: هدف از مدیریت غیرسازه ای،معقول کردن تقاضای آب است

تصویر و عکس معاون دفتر برنامه ریزی کلان آب و آبفا:		هدف از مدیریت غیرسازه ای،معقول کردن تقاضای آب است
سیناپرس: معاون دفتر برنامه ریزی کلان آب و آبفا بیان کرد: در مدیریت غیرسازه ای آب هدف ما این است که از کلیه راهکارها و سیاست ها و ابزارهای ممکن برای کاهش مصرف غیرضروری آب استفاده بکنیم و تقاضاها را مهار و معقول کنیم.

دکتر هدایت فهمی در مکالمه با خبرنگار سیناپرس با اشاره به جنبه های گوناگون مدیریت غیرسازه ای منابع آب به عنوان سیاست جدید وزارت نیرو، گفت: مدیریت سفت افزاری منابع آب بیشتر شامل ایجاد سازه و تجهیزات و مباحث ساخت و ساز است و عمدتا هدف از این مدیریت آن است که ظرفیت هایی برای تامین و استحصال آب بوجود آوریم. به واژه دیگر این مدیریت بیشتر بر عرضه آب متمرکز است. در مدیریت غیرسازه ای، جهت گیری بیشتر به سوی مدیریت تقاضاست. در واقعیت مدیریت منابع آب دو جنبه دارد؛ یکی مدیریت عرضه و دیگری مدیریت تقاضا، یا به بیان دیگر می شود گفت مدیریت تامین و مصرف آب.

معاون دفتر برنامه ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو افزود: در مدیریت غیرسازه ای آب هدف ما این است که از کلیه راهکارها و سیاست ها و ابزارهای ممکن برای کاهش مصرف غیرضروری آب استفاده بکنیم، تقاضاها را مهار و معقول کنیم و به این ترتیب در مصرف آب نوعی منطقیت به وجود بیاوریم. مکانیزم های غیرسازه ای که در این راستا وجود دارد شامل سیاستگذاری، خط مشی ها و راهبردهای معلومی است که اتخاذ می شود و در برگیرنده نهادسازی، مقررات، ضوابط و آیین نامه های اجرایی عالی است. بسترسازی فرهنگی با انجام اقدامات تبلیغی، ترویجی، فرهنگسازی و ارتقای آگاهی عمومی از دیگر جنبه های این نوع مدیریت است. در جوار این، جنبه های اقتصادی شامل اصلاح تعرفه ها، قیمت تعدیل شده و قرار می داری آب از دیگر ارکان اساسی است که می بایست در همه بخش های مصرف حاکم شود و بر اساس ارزش اضافه کرده ای که هر بخش به دست می آورد، قیمت آب تعیین گردد.

فهمی در ادامه یاد آوری کرد: امکان می دارد در بعضی از بخش های مصرف مانند بخش کشاورزی به خاطر سیاست های پشتیبانی ای و اعمال یارانه ها نتوانیم همه پول را از بخش گیریم اما باید تلاش کنیم از ابزار اقتصادی به گونه ای بهره گیریم که به قیمت خاتمه یافته آب نزدیک شویم. در این صورت بخش ها برای اقتصادی شدن فعالیت خود به سمت ازدیاد بهره وری در مصرف آب روی خواهند آورد.

وی با تاکید بر ضرورت تخصیص آب بر مبنای ارزشگذاری اقتصادی، تصریح کرد: در مدیریت غیرسازه ای باید ارزشگذاری اقتصادی آب در حوضه های گوناگون انجام بشود و این ارزشگذاری در موضوع تخصیص ها نگاه شود. یعنی آب به بخش هایی داده شود که ارزش افزوده بیشتری دارند. البته خط قرمزهایی هم در این رابطه وجود دارد از جمله این که مصرف شرب آحاد مردمان به هر گران می بایست تامین شود و این اولویت نخست است. اما در رابطه با بخش صنعت به خاطر ارزش افزوده زیادی که بوجود مییاورد حتما باید قیمت قرار می داری آب اخذ شود. در بخش کشاورزی هم چنانچه دولت یارانه ای توجه کرد می کند باید این یارانه ها هدفمند باشد. یعنی قیمت آب را قرار می داری کند اما در قالب مسایل دیگر این یارانه ها به کشاورزان داده شود و بستر پشتیبانی ای ضروری ایجاد شود به نحوی که فعالیت کشاورزی با قیمت قرار می داری شده آب برای کشاورزان مقرون به صرفه باشد.

این استاد دانشگاه در انتها متذکر شد: در جوار این نکات، بهره گیری از تجهیزات و تکنولوژیهای کاهنده مصرف از جمله شیرآلات و فلش تانک های کم مصرف، دستگاه های آبیاری تحت فشار و جابجایی آب با لوله از مسایلی است که باید مورد توجه قرار بگیرد

*با نظرات خود به ما در پيشرفت خدمات به شما، يارى دهيد*

گردآوری توسط: آريامنش ح.

طبیعت در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

مباش بی می و مطرب که زير طاق سپهر
««« »»»
بدين ترانه غم از دل به در توانی کرد

معاون دفتر برنامه ریزی کلان آب و آبفا: هدف از مدیریت غیرسازه ای،مناسب کردن تقاضای آب است

TT / 103 — TP / 17%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال