خاطره بازی در موزه های کشورمان ایران


خاطره بازی در موزه های ایران

یادگارهای خردسالی در تمام جهان جزو پر ارزش ترین میراث هایی هستند که برایشان موزه تهیه میشود. در ایران هم این یادگاری ها از چند سال پیش نکته توجه قرار گرفته اند و حالا چند موزه در گوشه و کنار کشور داریم که قادر هستید در آن با مرور خاطرات خردسالی تان به روزهای شیرین گذشته برگردید.

بازیچه ها و اسباب بازی ها از قدیم در تاریخ ایران ریشه داشته اند. مثلا یک مهر از سنگ عقیق رگه‌دار در کتابخانه انگلیس نگهداری می‌شود که متعلق به گنجینه سرخس بوده و روی آن یک زن هخامنشی حکاکی شده که پرنده‌ای را برای بازی به فرزندش هدیه می‌دهد.

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩
تصویر و عکس نوستالژی بازی در موزه های ایران

حتی یک حجر یمانی نیز در حفاری‌های مربوط به تمدن عیلامی به‌دست آمده که روی آن نگاشته شده «من شوشیاناک این وسیله را برای فرزندم باری اولا تهیه کرده‌ام.» در فرهنگ مصر، یونان و کشور هند نیز پیکرک‌هایی وجود داشته‌اند که به‌عنوان اسباب‌بازی خردسالان در دوره باستان‌شناسایی شده‌اند.

در اینجا چند موزه و نمایشگاه را به شما میشناسانیم که در آنها یادگارهای تاریخی از دوران خردسالی مردم کشورمان نگهداری می شوند.

موزه خیمه شب بازی

اولین موزه اسباب بازی و عروسک های خیمه شب بازی ایران در منزل «علامه فیضی» در بافت تاریخی کاشان قرار دارد. در این موزه ۱۱۰ عروسک و ۱۰۰ اسباب بازی به اکران درآمده که به نواحی گوناگون ایران از جنوب تا خراسان و آذربایجان، کردستان، نواحی مرکزی، گیلان، مازندران و سیستان و بلوچستان تعلق دارند.

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس نوستالژی بازی در موزه های ایران

منزل «جعفر علامه فیضی» روحانی و سراینده اواخر دوره قاجار است و یک زوج جوان که از سال ۸۷ سبک تحقیقی شان را درباره عروسک و اسباب بازی های نواحی گوناگون ایران شروع کرده اند، با تهیه کرد این منزل تاریخی، بخشی از عروسک ها، اسباب بازی های خردسالان و بزرگسالان و عروسک های خیمه شب بازی را نکته پژوهش قرار داده و در ان به اکران قرار داده اند.

کهنه ترین اشیای این موزه، عروسک های خیمه شب بازی مربوط به اواسط دوره قاجار هستند که از روستاهای شهرستان شهر نائین و لوازم شعبده بازی متعلق به اواخر دوره قاجار از شهر اصفهان جمع آوری شده است. موزه اسباب بازی و عروسک های خیمه شب بازی در بافت تاریخی کاشان، روبروی منزل تاریخی طباطبایی ها در کوچه علامه فیضی قرار دارد.

تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس نوستالژی بازی در موزه های ایران

عروسک های ملل

موزه عروسک های ملل در تاریخ ۳۰ شهریور ماه ۱۳۹۳ همزمان با روز بین المللی صلح با وجود گروهی از هنرمندان، نویسندگان، فعالین حوزه کودک، محققان، مجموعه‌داران، مربی‌ها ومسئولین مدارس و دیگر علاقه مندان به حوزه ادبیات خردسالان و عروسک‌ها راه اندازی شد.

تصویر و عکس شماره ۴ ⇩تصویر و عکس نوستالژی بازی در موزه های ایران

در این موزه ۵۴۰ عروسک فرهنگی از ۵۳ کشور جهان به اکران گذاشته شده‌اند. همچنین این موزه دارای بخش‌های عروسک‌های نمایشی‌، عروسک‌های سایه و عروسک‌های قومی ایران است.

این موزه از نوع موزه‌های هنری اختصاصی است که توسط مسعود ناصری و علی گلشن و با پشتیبانی فریده ناصری تاسیس شده است. ساعات کار موزه عروسک‌های ملل در برج مهر همه روزه از ساعت ۱۰ صبح تا ۷ پس از ظهر به استثنای دوشنبه‌ها و نشانی آن، شهر تهران، خیابان مدافعان، نگارستان پنجم (حاج هادی)، پلاک ۴ است.

موزه آگیرا در کرمان یکی از زیباترین موزه های ایران است که گنجینه‌ای از اسناد تاریخ آموزش و پرورش به حساب می‌آید و در آن کتاب‌های قدیمی درسی هم نگه داری می‌شود. کتاب‌هایی که دورانی همراه دایمی ما بودند و اکنون مروری برخاطرات گذشته چند نسل به حساب می‌آیند

موزه کتاب های درسی

موزه آگیرا در کرمان یکی از زیباترین موزه های ایران است که گنجینه‌ای از اسناد تاریخ آموزش و پرورش به حساب می‌آید و در آن کتاب‌های قدیمی درسی هم نگه داری می‌شود. کتاب‌هایی که دورانی همراه دایمی ما بودند و اکنون مروری برخاطرات گذشته چند نسل به حساب می‌آیند. در این موزه می‌توانید کتاب‌های درسی را از دوره پهلوی اول، دوم و ابتدای انقلاب تا حال حاضر نگاه بکنید. موزه آگیرا (به معنای فروزنده) در برج مهر ۱۳۹۴ با هدف ترویج فرهنگ پژوهش و تحقیق درمیان فرهنگیان و دانش‌آموزان از سوی پژوهشکده تعلیم و تربیت استان کرمان راه‌اندازی شده و بیش از ۱۱ هزار سند و مدرک تاریخی، کتب درسی و لوازم مدد تعلیمی قدیمی را به اکران درآورده است.

تصویر و عکس شماره ۵ ⇩تصویر و عکس نوستالژی بازی در موزه های ایران

نمونه دیگر آن، موزه کتاب‌های درسی است که به همت پژوهشگاه معلم و مرکز تحقیقات معلمان استان اصفهان راه اندازی شده تا آرشیوی از کتاب‌های درسی از سال ۱۳۰۰ هجری شمسی تا به حال را فراهم کند. موزه آموزش و پرورش هم در این پژوهشگاه یکی از محل‌های نگهداری کتب درسی و آثار مربوط به آموزش و پرورش سال‌های دور است.

تاریخ خردسالی که به تاریخ پیوست

یکی دیگر از موزه های تاریخی ایران با رنگ و بوی نوستالژیکش، موزه‌ تاریخ فرهنگ خردسالی بود که ۲۹ آذرماه سال ۹۲ به‌مدت شش ماه در باغ – موزه‌ی نگارستان گشایش یافت و ۳۱ خردادماه با انتها یافتن معاهده بین کانون و دانشگاه شهر تهران، به کار خود انتها داد. البته قرار است فعالیت این موزه مجدداً از سر گرفته شود.

تصویر و عکس شماره ۶ ⇩تصویر و عکس نوستالژی بازی در موزه های ایران

این موزه که در باغ موزه‌ی نگارستان دانشگاه شهر تهران واقع بود کلکسیونی از میراث خردسالی، عروسک های قدیمی و اسباب بازی های خردسالان ایرانی از دوره باستان تا امروز را به اکران در آورده بود.

الهام مرادی

بخش جهانگردی تبیان

**************************

مطلب از : دلاور ع.

گوناگون گردشگری در بخش گردشگری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

گر پير مغان مرشد من شد چه تفاوت
««« »»»
در هيچ سری نيست که سری ز خدا نيست

خاطره بازی در موزه های کشورمان ایران

TT / 159 — TP / 18%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال