حذف صفرهای پول ملی؛گول زدن خود و عوض کردن صورت مسئله


حذف صفرهای پول ملی؛گول زدن خود و عوض کردن صورت مسئله

سرپرست مرکز تجارت بین المللی کشورمان با اشاره به تصمیم حذف صفرهای پول ملی گفت: کاهش دادن چندین صفر از اسکناسهای شایع کشور نه تنها معضلات اقتصاد کشورمان و معیشت مردمان را مرتفع نمیکند بلکه بنوعی گول زدن خویش و تغییر دادن صورت مسئله است.

عکس   حذف صفرهای پول ملی؛گول زدن خود و تغییر دادن صورت مسئله

به اعلان سرزه و به نقل از گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران تسنیم(پویا)، محمدرضا سبزعلیپور سرپرست مرکز تجارت بین المللی کشورمان و سرپرست شورای سیاستگذاری اقتصاد مقاومتی و بخش اختصاصی طی تفسیری به زمزمه های اخیر مقامات دولتی جهت حذف صفر اسکناسهای شایع کشور، عکس العمل نمایان کرد و گفت: هر از چندین گاهی اعضاء محترم تیم اقتصادی دولت مضمونها و نکاتی را مطرح میکنند که وقتی به اصل قضیه و پشت صحنه آن مضمونها دقت میکنیم در می یابیم که دوستان محترم دولتی از حل معادلات عمده عاجز مانده و لیکن جهت توجیه نبود توانائی خود در حل و فصل معادلات، ظاهری حق به جانب گرفته و سریعاً معادله راحت دیگری را که می اندیشند پاسخ آنرا میدانند سبک و اذهان عموم را از اصل قضیه منحرف و صاحب نظران سیاسی و اقتصادی داخلی و خارجی را درگیر واکاوی بحث مطروحه جدید مینمایند.

وی اضافه کرد: حدود پنج سال پیش مضمونی از طرف دست اندرکاران وزارت اقتصاد و بانک مرکزی دولت دهم سبک شد مبنی براینکه اگر چندین صفر از اسنکاسهای کشورمان کنار زده شود، ارزش پول ملی کشورمان درمقابل سایر ارزهای جهان زیاد می‌ شود و قدرت تهیه کرد مردمان نیز ازدیاد میابد که این بحث بدلیل این که پشتوانه فکری و اجرایی صحیحی نداشت در حد همان حرف برگزیده گردید و رفته رفته به ورطه فراموشی سپرده شد اما با این حضور مجدداً این بحث طی چندین روز پیش و در دولت تدبیر و امید هم نبش قبر شد و زمزمه مجدداً آن در روزهای اخیر رسانه ای و تحت عنوان حذف سه و یا چهار صفر از اسکناسهای کشور شنیده شد، که اطمینان می دارم هنوز خود مردان هم دقیقاً آگاهی نمی دارند که بالاخره میخواهند چندین صفر کاهش دهند؟ سه صفر و یا چهار صفر!؟

لاجرم دلیل اینکار را ازدیاد قدرت پول ملی و بازگرداندن آن به جایگاه واقعی آن اعلام میکنند و قصد دارند تا از این گذر نیز بتوانند میزان نقدینگی و حجم اسکناسهای شایع در جامعه را مهار نمایند. تا اینجای کار نه تنها اشکالی حضور ندارد بلکه بسیار سودمند نیز میباشد. اما ای کاش حقیقت قصه و هدف واقعی دیزاینر ها و طراحان همین باشد و بس!؟ لکن با کمی تأمل و مطالعه، دقیقاً در مییابیم که مردان از مهار نرخ تورم عاجز مانده و با قبوض چندین صد هزار تومانی که بعد از هدفمندی یارانه ها بدست مردمان عزیزمان میرسد که بجزء رنجش، دغدغه و عصبانیت چیز دیگری درپی نداشته و نخواهد داشت فقط بدنبال مرفین و یا داروی مسکنی هستند تا موقتاً درد مردمان و جامعه را تسکین داده تا نگاه بکنند بعدها چه کاری قادر می باشند به انجام رسانند، بقول سرشناس ترفند کلاه کلاه کردن را در پیش گرفته اند تا فقط روز را با لذت و کمترین زیان و خطر طی بکنند، برای آینده نیز خدا بزرگ است.

وی گفت: هرچند که دیروز معاون وزیر امور اقتصاد و دارایی در تازه ترین بیانات خود نقل کرده که این بحث (حذف صفرهای پول ملی) نگاه شخصی خودش میباشد و هنوز بحث جدی در دولت درباره حذف صفرها از پول ملی انجام نشده است اما تصور من بر این است که مردان با شروع این زمزمه ها قصد دارند تا با یک تیر چندین هدف دیگر را با هم بزنند، اولاً حجم پول و نقدینگی را در جامعه کم و بنوعی مهار کنند، ثانیاً قیمت اجناس را بظاهر کم هزینه و ناچیز جلوه دهند و دست پایان یک دلار ایالات متحده را با یک و یا ده ریال کشورمان هم تراز نمایان کنند. نکته نخست با اجرای این سبک خود بخود و بطور نرمال پیش مییاید یعنی وقتی چهار صفر از روی اسکناسها برداشته شود دیگر احتیاجی به کشورمان چکها و اسکناسهای درشت نخواهد بود که همین امر حجم نقدینگی را در جامعه کاهش می دهد پس در این خصوص کار شق القمری انجام نخواهد شد تا کسی از بابت انجام اینکار بدنبال مدال و کسب افتخار باشد، اما دو نکته بعدی بسیار مهم و در اصل هدف نهائی دولتمردان از اجرای اینکار میباشد، بطوریکه حضور گـرانی و نرخ بالای تـورم و همچنین ازدیاد قیمت بـرخی از خدمات و کالاهای مصرفی درپی اجرای ناقص سبک هدفمندی یارانه ها باعث رنجش و دلنگرانی مردمان شده لکن دست اندرکاران اقتصادی کشور تصور میکنند که اگر چهار صفر از اسکناسها کاهش داده شود بطور نرمال تمامی قیمت ها نازل و کم هزینه بنظر خواهند رسید و از نگاه روان پریش بر روحیه اکثر مردمان تأثیر مثبت قرار خواهد داد تا شاید چنین اندیشند که مثلاً کالائی را که تا امروز برای تهیه کرد آن پانصد هزار تومان و یا بعبارتی دیگر پنج میلیون ریال توجه کرد میکردند، امروز همان کالا را پانصد ریال تهیه می کنند پس مردمان غرق در نشاط خواهند شد چونکه ارزانی سرتا پای کشور را فرا گرفته و دولت هم دیگر نگران صدور قبوض گاز و برق و آب و…. آنهم با نرخ های سرسام آور نخواهد شد زیرا بدون چهار صفر، مبالغ قبوض برای مردمان بسیار کم هزینه و ناچیز خواهد بود پس دیگر کسی از بابت گرانی گاز و برق و آب و…. شکایت و دادخواهی ای نخواهد داشت.

و اما نکته دوم که برای دولت نیز خیلی اهمیتی می دارد این است که با کاهش دادن صفرها میخواهند به جهان علی الخصوص دولت ایالات متحده ثابت کنند که پول ایرانی از ارزش بسیار بالائی در دولت تدبیر و امید برخوردار شده بطوریکه یک دلار ایالات متحده برابر با یک یا ده ریال کشورمان شده است در نتیجه اسکناس ایالات متحده دیگر هیچ ارجحیتی بر اسکناس کشورمان ندارد در خلال به مردمان کشورمان نیز این بحث را القاء کنند که حدود چهل سال پیش، رژیم پهلوی هر دلار ایالات متحده را به قیمت هفتاد ریال در اختیار متقاضیان قرار میداده اما تدبیر و حسن مدیریت دست اندرکاران اقتصادی دولت یازدهم کار را بجائی منتقل کرده که یک دلار ارزشی معادل چندین ریال و یا چندین تومان ناقابل پیدا کرده است.!! درنتیجه بواسطه دلایلی که به آنها اشاره شد قدرت و خوب تری اقتصادی کشورمان از نگاه دولتمردان، بر همه کشورها علی الخصوص دولت ایالات متحده به اثبات خواهد رسید که قادر می باشند این مهم را نیز ثمره و تولید تازه ای از برجام بنامند.

علیپور تصریح نمود: هیچ علتی حضور ندارد که اگر کشوری دارای اسکناسهائی با صفر کمتری باشد پس حالت اقتصادی آن نیز بهتر و برتر از کشورهای دیگری که دارای اسکناسهای درشت میباشند باشد، چه بسا کشوری با اسکناسهای درشت از قدرت اقتصادی بالائی برخوردار بوده، تراز تجاری مثبت داشته و اوضاع معیشتی مردمان آن کشور هم بسیار خوب باشد و برعکس کشوری با اسکناسهای کم صفر دارای اقتصادی ضعیف باشد بطور مثال در اعلان نرخ ارزها، هیچگاه نشنیده ایم که بگویند نرخ یک ین کشور ژاپن برابر با اینقدر دلار و یا یورو میباشد بلکه پیوسته از نرخ برابری هزار و یا ده هزار ین کشور ژاپن گفتمان به میان آمده پس آیا واقعا وضع اقتصادی کشور ژاپن نسبت به کشورهای حاشیه خلیج همیشگی فارس آنهم با اسکناسهای کم صفر و با ارزش که فقط از پشتوانه نفت بهره مند هستند بدتر است یا بهتر؟

ضمناً باید بر این بحث تأکید کنم که دوستان دولتمرد بنده که تا حدودی با عدد و رقم فعالیت کرده و مثلاً بر کارهای بانکی اشراف دارند و بهتر از بنده نیز به عدد و رقم و موضوعات پولی و بانکی و بحث اسکناس آشنایی دارند! حال خود داوری نمائید آیا واقعا نکاتی را که اینجانب در رابطه با اسکناس و پول شایع کشور متذکر شدم را این دوستان آگاهی نمیدارند؟ بعید آگاهی می دارم که ایشان از موارد مطروحه بهتر از من اطلاع نداشته باشند. شاید این سوأل و سوال به ذهنتان خطور کرده باشد پس به چه دلیل مردان با این همه اطلاعات بانکی بر اجرای اینکار ابرام و پافشاری میکنند؟ پاسخ این سوأل را این طوری قادر می باشم بدهم که حذف صفرها از پول ملی کشور، بیش از این که کاری اقتصادی و بانکی باشد برنامه ای کاملاً سیاسی و روان پریش است و بهمین دلیل نیز دست اندرکاران وزارت اقتصاد و بانک مرکزی بی سر و صدا و بدون هیچ دادخواهی ای اجرای آنرا برعهده گرفته اند زیرا مردان دولتمرد اقتصادی دو راه بیشتر ندارد: ۱- یا نسبت به انجام اینکار آنهم با ادله سنجیده و قابل قبول اعتراض کرده و با تجربه اقتصادی و پولی و بانکی خویش استدلال نمایند که انجام این کار تا زمانیکه تورم در این کشور یکه تازی کرده و بطور افسارگسیخته به جلو می رود معنا ومفهومی ندارد، که درصورت مخالفت با این سبک، تصور اینجانب بر این است که قطعاً باید دست از کار در تیم اقتصادی دولت برداشته و بدنبال فعالیت در یک بنگاه و کلکسیون اختصاصی باشند تا فعالیت تازه شان را در آنجا شروع کنند.!؟ ۲- و یا این که به درست و یا اشتباه بودن سبک کاری نداشته باشند و اجرای آنرا علیرغم میل باطنی خویش برعهده بگیرند تا شاید با اینکار خود، چندین صباحی بیشتر جایگاه دولتمردی را در اختیار داشته باشند که امیدوارم خوب ترین راه را انتخاب نمایند.

البته نکته مهم این است که بحث کاهش دادن صفر اسکناسها، چندین سال پیش وقتی مطرح شد که هنوز مردان تیم اقتصادی دولت پیش علی الخصوص وزیر پیشین اقتصاد دسته گلهائی همچون کاهش چندین صد درصدی پول ملی، برهم زدن بازار ارز و در نتیجه ازدیاد گرانی همه جانبه را به آب نداده بودند لکن با حالت فعلی باید بجای چهار صفر، حداقل شش صفر از اسکناسهای کشور کاهش دهند تا شاید چندین صباحی مرهم نا خوشی ای برای معضلات اقتصادی مردمان باشد چون چهار صفر دیگر جواب نمیدهد.

ریاست مرکز تجارت بین المللی کشورمان در انتها به این نکته بسنده نمود که اجرای این سبک شاید چندین ماهی مردمان را بظاهر شاد و راضی نمایان کند اما تا زمانیکه تورم مهار نشده و به عدد تک رقمی واقعی و قابل قبول و با قیمتی ثابت نرسد رفته رفته بازگشت و ازدیاد مجدد صفرها را برروی اسکناسها شاهد خواهیم بود پس اگر کشوری همچون کشور ترکیه به یکباره بیش از چندین صفر را از اسکناسهای خود کاهش داده و تا به امروز نیز کامیاب عمل نموده، تنها دلیل آن مهار نرخ تورم و کاهش نرخ ریسک سرمایه گذاری در آن کشور بوده است. بطور قطع حذف صفرهای پول ملی زیر چتر تورم فعلی، گرهی از معضلات اقتصادی کشورمان نمیگشاید.

ختم کلام این که خوب تری اقتصادی کشورمان در گرو صفرهای اسکناسها نیست که با کاهش دادن آنها بتوانیم قدرت و خوب تری اقتصادی خود را به سایر کشورها ثابت کنیم. لذا تا زمانیکه افسار این تورم سرکش، از دست تیم اقتصادی دولت بیرون رفته و برخی از مقامات محترم دولتی نیز با افتخار گرانفروشی و کم به فروش رسانی را جرم و تخلف آگاهی نمی دارند، مسلماً کاهش دادن چندین صفر از اسکناسهای شایع کشور نه تنها معضلات اقتصادی کشورمان و آشفتگیهای بازار و معیشت مردمان را مرتفع نمیکند بلکه بنوعی گول زدن خویش و تغییر دادن صورت مسئله میباشد.!! ضمناً قدرت اقتصاد کشورمان و سربلندی کشورمان و ایرانی، هرگز در گرو چندین صفر و آمارهای خلاف قرار نمی دارد بلکه فقط و فقط اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی راه مداوا کار و توانا شدن اقتصاد کشورمان میباشد.

————————————-

نگارنده : شهروز ی.

اقتصادی در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

جرعه جام بر اين تخت روان افشانم
««« »»»
غلغل چنگ در اين گنبد مينا فکنم

حذف صفرهای پول ملی؛گول زدن خود و عوض کردن صورت مسئله

TT / 395 — TP / 22%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال