همکاری های تهران آستانه موجب تقویت امنیت و ثبات منطقه است


همکاری های تهران آستانه موجب تقویت امنیت و ثبات منطقه است

خبرگزاری فارس: همکاری‌های شهر تهران-آستانه سبب تقویت امنیت و ثبات منطقه است

در دیدار معاون کنسولی وزارت خارجه ایران با مقامات قزاقستان، طرفین حین تأکید بر اجرای توافقات سفر «نظربایف» به ایران، همکاری شهر تهران-آستانه را سبب تقویت امنیت و ثبات منطقه برشمردند.

به اعلان سرزه و به نقل از خبرنگار خبرگزاری فارس در بیشکک، «حسن قشقاوی» معاون کنسولی، امور مجلس و ایرانیان وزارت امور خارجه ایران با «ارلان ادریس اف» وزیر امور خارجه قزاقستان دیدار و مکالمه کرد.

در این دیدار که در مکان وزارت امور خارجه قزاقستان به ثمر رسید، طرفین درباره راه های توسعه همکاری ها و اجرای توافقات میان ۲ کشور تبادل نگاه کردند.

تأکید بر اجرای توافقات سفر «نظربایف» به شهر تهران

قشقاوی با اشاره به سفر اخیر ریاست جمهوری قزاقستان به شهر تهران در ابتدای امسال، بر لزوم اجرای توافقات این سفر با هدف ارتقاء سطح مناسبات تأکید نمود.

وی ظرفیت های انبوه موجود میان ایران و قزاقستان را یادآور شد و بیان اطمینان کرد با اجرایی شدن توافقات امضا شده، روابط ایران و قزاقستان وارد مرحله تازه ای خواهد شد.

ادریس اف نیز به وجود زیرساخت های توسعه روابط میان ۲ کشور اشاره نمود و بر لزوم حل و فصل معضلات جاری با هدف تسهیل مناسبات تجاری و اقتصادی تأکید کرد.

وزیر امور خارجه قزاقستان با ابراز خرسندی از نتایج کمیسیون مشترک کنسولی، بر آمادگی قزاقستان برای اجرای توافقات نهایی شده تصریح کرد.

وی اجرای مفاد یادداشت تفاهم امضاء شده را سبب گسترش تسهیل مراودات تجاری و جهانگردی میان ایران و قزاقستان آگاهی داشت.

هفتمین انجمن مشترک کنسولی ایران و قزاقستان با وجود نمایندگان وزارت امور خارجه و نهادهای حقوقی و قضایی ۲ کشور، به ریاست قشقاوی معاون کنسولی، مجلس و امور ایرانیان وزارتخارجه ایران و «تولی بردی» معاون نخست وزیر امور خارجه جمهوری قزاقستان در تاریخ ۱۰ و۱۱ آبان ماه در «آستانه» پایتخت قزاقستان به انجام رسانده شد.

در انتها این نشست، یادداشت تفاهم توسعه همکاری ها در بخش کنسولی به امضای طرفین رسید.

قشقاوی در ادامه مسافرتش امروز با «بکتاس نظراف» معاون رئیس سنای قزاقستان دیدار و مکالمه کرد.

سنای قزاقستان خواستار تقویت همکاری با مجلس شورای اسلامی

در این دیدار که در مکان پارلمان قزاقستان به ثمر رسید، ۲ طرف درباره واپسین حالت همکاری ها میان ایران و قزاقستان بویژه در حوزه پارلمانی تبادل نگاه کردند.

نظراف به سفر اخیر ریاست جمهوری قزاقستان به شهر تهران اشاره نمود و با یادآوری راه اندازی راه آهن سه جانبه قزاقستان- ترکمنستان- ایران با وجود رؤسای جمهور ۳ کشور، لزوم اجرای توافقات میان ایران و قزاقستان به منظور توسعه بیش از قبل روابط را خواستار شد.

قشقاوی مناسبات ایران و قزاقستان را در سال های اخیر رو به رشد خواند و نقش مجالس ۲ کشور در ارتقاء سطح همکاری ها و تعاملات سیاسی و اقتصادی را نکته توجه گذاشت و بر لزوم ازدیاد تبادل هیأت های پارلمانی بین ۲ کشور تأکید کرد.

نظراف با تأکید بر علاقمندی سنای قزاقستان برای گسترش همکاری ها با مجلس شورای اسلامی، تعامل میان نمایندگان پارلمان قزاقستان با همتایان ایرانی خود را حائز اهمیت خواند.

وی به برگزاری نمایشگاه جهانی «اکسپو ۲۰۱۷» در شهر آستانه با بحث انرژی های نو اشاره نمود و از شرکت های ایرانی فرا خواند در آن وجود فعالی داشته باشند.

قشقاوی سپس با «مولن آشیمبایف» رئیس کمیته روابط خارجی، پاسداری ای و امنیت مجلس قزاقستان دیدار و مکالمه کرد.

در این دیدار نیز که در مکان مجلس قزاقستان به انجام رسانده شد، طرفین درباره توسعه همکاری های بین پارلمانی و واپسین تحولات ناحیه ای و جهانی تبادل نگاه کردند.

قشقاوی در این دیدار با اشاره به برگزاری رای گیری پارلمانی در ایران و قزاقستان در یک سال اخیر و تشکیل مجالس جدید در ۲ کشور، بر لزوم تحرک بیشتر در تعاملات پارلمانی تأکید نمود.

همکاری شهر تهران- آستانه سبب تقویت امنیت و ثبات منطقه است

وی اضافه کرد: همکاری های مفید هم در سطح دوجانبه و هم در قالب مجامع پارلمانی ناحیه ای و جهانی باید تقویت شود و در این میان گروه های رفیقی پارلمانی قادر هستند نقش اهمیتی می داری داشته باشند.

آشیمبایف نیز نقش مهم ایران و قزاقستان در تحکیم ثبات و امنیت منطقه را نکته توجه گذاشت و با اشاره به روند رو به رشد توسعه همکاری های ۲ کشور در زمینه های گوناگون، بر آمادگی مجلس قزاقستان برای مدد به پیشبرد روابط و اجرای توافقات میان ۲ کشور تأکید کرد.

رئیس کمیته روابط خارجی قزاقستان اضافه کرد: در ماه های اخیر شاهد ازدیاد قابل توجه رفت و آمد هیأت های تجاری میان شهر تهران و آستانه بوده ایم که این امر حاکی از وجود ظرفیت های انبوه اقتصادی دارد که تا به حال از آن بهره گرفته نشده است.

وی به سطح عالی تعامل میان ایران و قزاقستان در مجامع ناحیه ای و جهانی و پشتیبانی متقابل از مواضع همدیگر اشاره نمود و همکاری ۲ کشور در رویارویی با تهدیداتی شبیه به تروریسم و قاچاق مواد مخدر را سبب تقویت امنیت و ثبات منطقه خواند.

***نظر يادتان نرود***

نگارنده: پرهام ش.

بین المللی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

سيل سرشک ما ز دلش کين به درنبرد
««« »»»
در سنگ خاره قطره باران اثر نکرد

همکاری های تهران آستانه موجب تقویت امنیت و ثبات منطقه است

TT / 137 — TP / 17%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات