دشمنی آمریکا علیه فیلیپین علت اصلی اظهارات تند دوترته است


دشمنی آمریکا علیه فیلیپین علت اصلی اظهارات تند دوترته است

یک تحلیلگر سیاسی آمریکایی بر این باور است که بیانات اخیر تند رئیس جمهور کشور فیلیپین علیه ایالات متحده به دلیل دشمنی دیرینه واشنگتن با این کشور در جنوب شرقی آسیا بوده است.

تصویر و عکس   دشمنی ایالات متحده علیه کشور فیلیپین دلیل عمده بیانات تند دوترته است

«مایکل بیلینگتون» تحلیلگر سیاسی آمریکایی و سردبیر روزنامه "اگزکیتیو اینتلیجنس ریویو" در مکالمه با خبرگزاری تسنیم تاکید کرد: دوترته رئیس جمهور کشور فیلیپین به روشنی بیان کرده است که خواستار قطع وابستگی کشورش به ایالات متحده است. وی به کشتار مردمان کشور فیلیپین در دوره اشغال این کشور توسط ایالات متحده در اوایل قرن بیستم اشاره کرده است.

وی در ادامه در خصوص تاکید رئیس جمهور کشور فیلیپین بر خروج نظامیان آمریکایی از این کشور طی ۲ سال آینده و تمایل وی برای لغو معاهده های ارتشی با واشنگتن و اعلام طلاق کشور فیلیپین از ایالات متحده، تصریح کرد: دوترته به طور کاملا شفاف اعلام کرده است که خواستار انتها دادن به وابستگی این کشور به ایالات متحده است. وی به کشتار مردمان کشور فیلیپین در دوره اشغال این کشور توسط ایالات متحده در اوایل قرن بیستم اشاره کرده است. وی به ناکامی ایالات متحده در اعطای استقلال قرار می داری به کشور فیلیپین در سال ۱۹۴۶ تولدی اشاره کرده است، به طوری که ایالات متحده قصد دارد کشور فیلیپین را همچنان در زنجیره اقتصادی خود گذارد. وی به استفاده ایالات متحده از کشورش به عنوان یک پایگاه ارتشی برای نبردهای غیرمجاز و تبهکارانه علیه کشور ویتنام اشاره می کند.

این کارشناس سیاسی به کودتای آمریکایی علیه فردیناند مارکوس در سال ۱۹۸۶ تولدی اشاره می کند که منجر به متوقف شدن سیاست های توسعه ای مارکوس شد و کشور فیلیپین را یک کشور پیشرو در جنوب شرق آسیا به یک کشور تهیدست و گرسنه مبدل کرد. او به سوء بهره گیری از مواد نپخته این کشور بدون توسعه زیرساختهای ضروری برای ساختن یک جامعه مدرن اشاره می کند. وی به پیمان غیرمجاز همکاری ارتشی در سال ۲۰۱۴ اشاره می کند که به ایالات متحده مجوز می دهد تا در سر تا سر کشور فیلیپین بدون تصویب سنا، پایگاه ارتشی احداث کند، بر خلاف این مساله که ساخت پایگاه ارتشی بر اساس قانون اساسی مستلزم تصویب سنا است. وی به این مساله اشاره کرده است که پیمان همکاری ارتشی با ایالات متحده و استقرار نیروی ارتشی، در تقابل با کشور چین خواهد بود. در حالی که اختلافات ارضی با کشور چین بر سر مالکیت جزایر دریای جنوبی کشور چین را می شود از طریق مذاکره حل و فصل کرد.

این تحلیلگر آمریکایی در ادامه در خصوص نگاه مردمان کشور فیلیپین درباره وجود نظامیان آمریکایی در این کشور، گفت: وجود نیروهای ویژه آمریکایی در کشور فیلیپین با هدف مقابله و مقابله با کشور چین است نه مدد به کشور فیلیپین برای مقابله با گروه تروریستی ابوسیاف. تظاهرات علیه ادامه وجود ارتشی ایالات متحده نه تنها مربوط به نیروهای خاصی می شود که در ناحیه میندانائو مستقر هستند، بلکه در مخالفت با پایگاه های ارتشی است که در وقت رئیس جمهور آکینو با ایالات متحده منعقد شده است. ایالات متحده قصد دارد وجود نیروهای ارتشی خود را در کشور فیلیپین ادامه دهد تا در صورت وقوع جنگ با کشور چین از این نیروها بهره گیرد ولی دوترته این مساله را به درستی آگاهی میدارد که آنها احتیاجی به جنگ با کشور چین ندارند.

وی در انتها درباره بیانات تحقیرآمیز دوترته علیه اوباما و این که وی بعدا نقل کرده است که هیچ اهانتی به اوباما نکرده و منظورش از اظهاراتی که داشته مقامهای وزارت خارجه ایالات متحده بوده، اظهار داشت: دوترته بین جان کری وزیر خارجه ایالات متحده و اوباما و اطرافیانش تفاوت قائل شده است. جان کری به دوترته پیشنهاد داد تا با کشور چین حرف زند و مسائل مربوط به دریای جنوبی کشور چین را از طریق مسالمت آمیز حل و فصل نماید، جتی در شرایطی که قصر سفید و وزارت دفاع ایالات متحده برای جنگ علیه کشور چین تهیه میشدند. وی بارها نقل کرده است که مخالف همکاری اقتصادی و اجتماعی با ایالات متحده نیست و از سرمایه گذاری ایالات متحده استقبال می کند ولی مجوز نخواهد داد تا یک کشور بیگانه دستورات خود را به کشور فیلیپین دیکته کند یا از این کشور برای تقابل با کشور چین استفاده نماید.

****************************

تهیه شده توسط: بهرام ت.

بین المللی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

طبيب عشق منم باده ده که اين معجون
««« »»»
فراغت آرد و انديشه خطا ببرد

دشمنی آمریکا علیه فیلیپین علت اصلی اظهارات تند دوترته است

TT / 196 — TP / 30%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال