این محصولات معماران خود را بدبخت کردند (۱۵ عکس)


این محصولات سازندگان خود را بیچاره کردند

عرضه عمومی «گلکسی نوت ۷» سامسونگ با بروز معضلات کم سابقه ای همراه بود. کمی پس از آنکه نوت ۷ روانه موبایل به فروش رسانی های سر تا سر دنیا شد، گزارش هایی از گوشه و کنار رسید که شماری از این پرچمداران جدید شرکت کره ای به دلیل مشکل باتری منفجر شده اند.
نشریه همشهری باید و نباید ها – حسن رحمانی: عرضه عمومی «گلکسی نوت ۷» سامسونگ با بروز معضلات کم سابقه ای همراه بود. کمی پس از آنکه نوت ۷ روانه موبایل به فروش رسانی های سر تا سر دنیا شد، گزارش هایی از گوشه و کنار رسید که شماری از این پرچمداران جدید شرکت کره ای به دلیل مشکل باتری منفجر شده اند. سامسونگ در عکس العمل به این مشکل، دعوتی عمومی برای جمع آوری گلکسی نوت ۷ از بازار صادر کرد.
نتیجه اینکه حدود ۲.۵ میلیون دستگاه نوت ۷ از بازار جمع شد و «دی جی کوه» (DJ Koh)، مدیرعامل سامسونگ به دلیل این مشکل از کاربران عذرخواهی کرد اما بروز مشکل برای محصولات شرکت های گوناگون و فراخوان برای جمع آوری محصول از بازار به هیچ وجه چیز جدیدی نیست و سابقه ای طولانی دارد. به همین دستاویز در این مطلب سراغ کلکسیونی از نامدار ترین دعوتهای تاریخ رفته ایم.

گلکسی نوت ۷ سامسونگ

سال ۲۰۱۶
چه اتفاقی افتاد؟

پس از شروع عرضه عمومی گلکسی نوت ۷ سامسونگ در ۱۰ کشور دنیا، گفته شد شماری از این گوشی ها به دلیل مشکل باتری منفجر شده اند. پس از جدی شدن بحث، «سازمان هوایی فدرال» (FFA) به کاربران اخطار داد که از نوت ۷ در هواپیماها بهره نگیرند. به دنبال بروز این مشکل، ارزش سهام سامسونگ هم سقوط کرد.

عکس شماره ۱ ⇩
عکس این محصولات معماران خود را بیچاره کردند

نتیجه

سامسونگ خط تولید نوت ۷ را به وضعیت تعلیق در آورد و اعلام کرد همه ۲.۵ میلیون دستگاه نوت ۷ عرضه شده در دنیا را جمع آوری خواهد کرد. مدیرعامل سامسونگ هم به دلیل این مشکل از مردمان پوزش درخواست.
لاستیک های فایراستون
سال ۱۹۷۸

چه اتفاقی افتاد؟

آج های لاستیک هایی که شرکت «فایراستون» (Firestone) در سال ۱۹۷۸ ساخته بود، پوسته می دادند و طلاق میگرفتند. این اشکال در نهایت موجب ترکیدن لاستیک می شد. کارشناسان این لاستیک های معیوب را دلیل عمده فوت ۲۵۰ نفر و مصدوم شدن بسیاری دیگر آگاهی داشته اند.

عکس شماره ۲ ⇩عکس این محصولات معماران خود را بیچاره کردند

نتیجه

«کانون ملی مطمئنی لوازم نقلیه آمریکا» (NHTSA) شرکت فایراستون را ۵۰۰ هزار دلار جریمه کرد. تا آن وقت، این مقدار جریمه بیشترین جریمه ای بود که برای یک شرکت آمریکایی انتخاب شده بود.
قرص تیلنول
سال ۱۹۸۲

چه اتفاقی افتاد؟

هفت نفر پس از خوردن داروهای «تیلنول» (Tylenol) (نوعی داروی مسکن) که به سیانید پتاسیم ناپاک بودند، جان سپردند. گفته شد این دارو پس از تولید توسط فرد دیگری ناپاک شده است. از آن وقت به بعد قانونی وضع شد تا تمام داروهایی که به فروش رسانده میشود با برچسب تایید مطمئنی مهر و موم شده باشند.

عکس شماره ۳ ⇩عکس این محصولات معماران خود را بیچاره کردند

نتیجه

شرکت سازنده به سرعت ۳۱ میلیون بسته از این نوع قرص ها را جمع آوری کرد. فرد مظنون هرگز شناسایی و دستگیر نشد و در تاثیر این ناپاکی، مقررات جدیدی برای مهار مطمئنی داروها برقرار شد.
شیر خشک سانلو
سال ۲۰۰۸

چه اتفاقی افتاد؟

«ملامین» (Melamine) (ماده ای که از حرارت دادن «سیان دی آمید» حاصل میشود و در صنعت پلاستیک کاربرد دارد) ماده شیمیایی پر خطری است که در تولید لوازم پلاستیکی کاربرد دارد. این ماده قادر هست برای ازدیاد میزان پروتئین مواد خوراکی ای به صورت مصنوعی هم به کار رود.

شرکت «سانلو» (Sanle Group) یک شرکت صنایع خوراکی ای چینی، به صورت غیرعمدی در سال ۲۰۰۸ از این ماده شیمایی در تولید شیر خشک بچه استفاده کرد؛ ماده ای که قادر هست به کلیه زیان برساند.

عکس شماره ۴ ⇩عکس این محصولات معماران خود را بیچاره کردند

نتیجه

فوت شش طفل و بستری شدن ۵۴ هزار خردسال دیگر، محکوم شدن دو نفر به اعدام و جمع آوری ۷۰۰ تن از شیر خشک های ناپاک شرکت سانلو.
اتومبیل های تویوتا
سال ۲۰۰۹

چه اتفاقی افتاد؟

در سال ۲۰۰۹ شکایت هایی از شرکت «تویوتا» به تصویب رسانده شد مبنی بر اینکه اتومبیل های تولید این شرکت خود به خود شتاب می گیرند و موجب بروز تصادف می شوند. تعداد این شکایت ها به سرعت ازدیاد یافت و به صدها مورد رسید. این آشفتگی به عملکرد پدال گاز اتومبیل های این شرکت مربوط می شد که هنگام رانندگی به کف اتومبیل گیر می کرد و موجب سرعت گرفتن آن می شد.

در مجموع ۳۷ مورد فوت در تاثیر تصادف اتومبیل های تویوتا گزار شد که در شماری از آنها راننده تقصیرکار شناخته شد و در باقی نکات دلیل عمده تصادف، عملکرد بد پدال گاز اتومبیل عنوان شد. این آشفتگی تویوتا را ناچار کرد در چند مرحله اتومبیل های به فروش رسانده شده اش در آمریکا و اروپا را جمع آوری کند.

عکس شماره ۵ ⇩عکس این محصولات معماران خود را بیچاره کردند

نتیجه

ظرف کمتر از شش ماه در مجموع بیش از ۱۴ میلیون دستگاه از مدل های گوناگون اتومبیل های تویوتا از بازار جمع شد؛ فرآیندی که برآورد شد حدود دو میلیارد دلار برای این شرکت هزینه داشته است. کار به قدری بالا گرفته بود که «آکیو تویودا» (Akio Toyoda) رییس شرکت تویوتا ناچار شد درمقابل اعضای کنگره آمریکا حاضر شود و تعهد بدهد که شرکتش فرآیند مهار کیفیت محصولاتش را سفت و سفتتر خواهد کرد.
اتومبیل های فولکس واگن
سال ۲۰۱۵

چه اتفاقی افتاد؟

در سال ۲۰۱۵ شرکت آلمانی «فولکس واکن» با بی آبرویی بزرگی مواجه شد زیرا مشخص شد این شرکت داده های مربوط به آزمون انتشار گازهای گلخانه ای خودروهایش را دستکاری کرده است. این تولیدکننده، نرم افزار شماری از خودروهای دیزلی اش را به گونه ای عوض کرده بود تا هنگام آزمون سنجش میزان اکسید نیتروژن، مقدار این ماده را در دود خروجی این اتومبیل ها کم کند. پس از انجام امتحان، سطح میلادی اکسید نیتروژن به ۴۰ برابر مقدار جایز در قانون آمریکا می رسید. (استانداردهای اروپایی از این هم پایین ترند.)

عکس شماره ۶ ⇩عکس این محصولات معماران خود را بیچاره کردند

نتیجه

فولکس واگن ناچار شد ۱۱ میلیون دستگاه از خودروهایش را جمع آوری کند. فرآیندی که برای این شرکت بیش از هفت میلیارد دلار هزینه به دنبال داشت. فولکس واگن به تنهایی هزینه این بی آبرویی را به دوش نکشید و این بی آبرویی به وجهه کشور آلمان به عنوان کشوری با صنعتی مطمئن هم زیان رساند.
فرگازهای راحت طبخ کن هازبرو
سال ۲۰۰۷
چه اتفاقی افتاد؟

فرگازهای راحت طبخ کن شرکت «هازبرو» (Hasbro) بیش از ۵۰ سال است که در بازار به فروش رسانده میشود. با این حال در سال ۲۰۰۷، به این دلیل که دولت صدها مورد گزارش گرفت که دست فرزندها در دهانه این فرگاز گیر کرده است و به شدت دچار سوختگی شده اند، یک مدل از فرگازهای این شرکت از بازار جمع آوری شد.

عکس شماره ۷ ⇩عکس این محصولات معماران خود را بیچاره کردند

نتیجه

انگشت یک دختربچه پنج ساله به دلیل زیان ناشی از سوختگی قطع شد. یک میلیون عدد از این فرگاز از بازار جمع شد و ارزش سهام هازبرو به شدت سقوط کرد.
کیسه های هوای تاکاتا
سال ۲۰۱۶
چه اتفاقی افتاد؟

در سال ۲۰۱۶ خبر داده شد ۲۰ نفر در تاثیر عملکرد ناقص کیسه های هوای شرکت «تاکاتا» (Takata) کشته و ۱۰۰ نفر دیگر جراحتی شده اند. حضور اشکالی در ساختار این کیسه های هوا قادر میبود موجب شود هنگام بازت شدن کیسه، سامانه باد کننده کیسه منفجر شود و قطعه های کوچولو فلزی سریع زیاد به پیرامون پراکنده شود. این کیسه های هوا بین سال های ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۵ روی اتومبیل های ۱۴ سازنده گوناگون نصب شده بود.

عکس شماره ۸ ⇩عکس این محصولات معماران خود را بیچاره کردند

نتیجه

شرکت تاکاتا در فصل گرما ۲۰۱۶ دعوتی برای جمع آوری حدود ۳۰۰ میلیون کیسه هوا انتشار داد. این فراخوان «بزرگ ترین و پیچیده ترین فراخوان مطمئنی در تاریخ آمریکا» لقب گرفته است. ابعاد این فراخوان همچنان گسترده تر می شود و در واپسین ارزیابی ها نقل شده است کیسه هوای بیش از ۹۰۰ میلیون اتومبیل باید ظرف چهار سال آینده تعویض شود. شرکت ژاپنی تاکاتا تخمین زده است این فراخوان چیزی حدود ۲۶ میلیارد یورو هزینه خواهد داشت.
اسباب بازی های مَتِل
سال ۲۰۰۷
چه اتفاقی افتاد؟

حدود ۱۹ میلیون قطعه اسباب بازی محصول شرکت آمریکایی «متل» (Mattel)، بزرگترین تولیدکننده اسباب بازی در دنیا، از بازار جمع شد؛ به این دلیل که در مخلوط رنگ این اسباب بازی ها بیش از حد از فلز سمی سرب بهره گرفته بود.

عکس شماره ۹ ⇩عکس این محصولات معماران خود را بیچاره کردند

نتیجه

جمع آوری این عروسک های خطرناک از بازار، دست کم ۳۰ میلیون دلار ضرر به شرکت متل وارد کرد. خط تولید این اسباب بازی ها در کشور چین کار میکرد و دغدغه در رابطه با اسباب بازی های ساخته شده در کشور چین، شرکت متل را با خطر ورشکستگی مواجه کرد.
ویوکس
سال ۲۰۰۴

چه اتفاقی افتاد:

داروی «ویوکس» (vioxx) برای مدد به بیمارانی ساخته شده بود که از آرتروز عذاب میکشند اما بیماران ۱۸ ماه پس از مصرف این دارو در معرض هجوم قلبی قرار گرفته بودند.

عکس شماره ۱۰ ⇩عکس این محصولات معماران خود را بیچاره کردند

نتیجه

بیش از ۲۷ هزار پرونده قضایی علیه شرکت «مِرک» (Merk)، سازنده این دارو تشکیل شد. مرک در مجموع برای حل و فصل این پرونده ها ناچار شد ۴.۸۵ میلیارد دلار توجه بکند در حالی که داروی ویوکس از وقت عرضه تنها ۲.۵ میلیارد دلار فروخته بود.
بادام زمینی های فرآوری شده پینات کورپ
سال ۲۰۰۸

چه اتفاقی افتاد

پس از شیوع باکتری «سالمونلا» (salmonella) (نوعی باکتری که عامل یکی از رایجترین مسمومیت های خوراکی ای است) صدها نفر دچار مریضی شدند و هشت نفر جان سپردند. بازرسان فدرال به این نتیجه رسیدن که شیوع این باکتری از بادام زمینی های فرآوری شده «پینات کورپ» (Peanut Corp) شروع شده است.

عکس شماره ۱۱ ⇩عکس این محصولات معماران خود را بیچاره کردند

نتیجه

تمام محصولات خوراکی ای که در محصولشان از بادام فرآوری شده بهره گرفته شده بود – از کره بادام زمینی گرفته تا بستنی – از فروشگاه ها جمع شدند.
باتری های سونی در لپ تاپ های دل
سال ۲۰۰۶

چه اتفاقی افتاد؟

در سال ۲۰۰۶ شرکت «دل» (Dell) چهار میلیون دستگاه از لپ تاپ هایش را از بازار جمع کرد، به این دلیل که باتری های این سیستم ها که تولید «سونی» بود، بیش از حد داغ می شد و دستگاه را با خطر آتش سوزی مواجه می کرد. در یک مورد یکی از این لپ تاپ ها در درون خودروای آتش گرفت و پس از سرایت آتش به مخزن سوخت، اتومبیل منفجر شد.

عکس شماره ۱۲ ⇩عکس این محصولات معماران خود را بیچاره کردند

نتیجه

طبق تخمین کارشناسان جمع آوری این تعداد لپ تاپ از بازار، در مجموع ۴۰۰ میلیون دلار هزینه روی دست دل و سونی قرار داد.
شانه بند حمل خردسال اینفانتینو
سال ۲۰۱۰

چه اتفاقی افتاد؟

شانه بند حمل خردسال «اینفانتینو» (Infantino) به دلیل مشکل دیزاین، جلوی دهان و نگاه کنی خردسال را می گرفت و موجب خفگی خردسال می شد. این خطر نوزادان زیر چهار ماه را بیشتر به مخاطره میانداخت.

عکس شماره ۱۳ ⇩عکس این محصولات معماران خود را بیچاره کردند

نتیجه

سه خردسال در تاثیر خفگی فوت شدند. «کمیته مطمئنی محصولات مصرفی آمریکا» (US Consumer Product Safety Commission) اعلام کرد این امکان حضور دارد که از سال ۱۹۹۰ به بعد این وسیله موجب فوت ۱۴ خردسال دیگر هم شده باشد.
گوشت های وست لند/ هال برند
سال ۲۰۰۸

چه اتفاقی افتاد؟

در سال ۲۰۰۸ وزارتخانه کشاورزی کشور آمریکا دستور داد یک تامین کننده مواد خوراکی ای بنام «وست لند/ هال برند» (Westland Hallmark) حدود ۶۵ میلیون کیلوگرم گوشت را از بازار جمع آوری کند به دلیل اینکه این گوشت ها برای مصرف انسان نامناسب شناسایی شد. این در حالی بود که بخشی از این گوشت ها در برنامه غذای چند مدرسه به کار گرفته شده بود.

عکس شماره ۱۴ ⇩عکس این محصولات معماران خود را بیچاره کردند

نتیجه

شرکت وست لند/هال برند ناچار شد برای توافق قضایی با دولت فدرال و یک گروه پشتیبان حقوق جانداران در مجموع ۵۰۰ میلیون دلار توجه بکند.
اتومبیل فورد پینتو
سال ۱۹۷۸

چه اتفاقی افتاد؟

حتی قبل از آنکه اتومبیل «فورد پینتو» (Ford Pinto) وارد بازار شود این دغدغه مطرح شد که چنانچه این اتومبیل از قسمت پشت تصادف کند، به دلیل پایین بودن مطمئنی مخزن سوخت، امکان می دارد منفجر شود اما کارشناسان شرکت فورد عقیده داشتند حل و فصل پرونده های قضایی به دلیل معضلات احتمالی فورد پینتو، ارزان تر از توقف خط تولید این مدل خواهد بود. با این ارزیابی، فورد این مدل را روانه بازار کرد.

عکس شماره ۱۵ ⇩عکس این محصولات معماران خود را بیچاره کردند

نتیجه

پس از تشکیل چند پرونده قضایی و مطرح شدن اتهام هایی علیه فورد (این شرکت در نهایت بی گناه شناخته شد). این شرت تولیدکننده اتومبیل حدود ۱.۵ میلیون دستگاه فورد پینتو را از بازار جمع کرد.

____________________________________

تهیه و تدوین : سرور ا.

تازه های علمی در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

تير آه ما ز گردون بگذرد حافظ خموش
««« »»»
رحم کن بر جان خود پرهيز کن از تير ما

این محصولات معماران خود را بدبخت کردند (۱۵ عکس)

TT / 337 — TP / 16%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال