تصویر و عکس یادگاری احمدشاه با نخستین هواپیما در کشورمان ایران


عکس یادگاری احمدشاه با اولین هواپیما در ایران

عکس یادگاری احمدشاه قاجار با نخستین هواپیما در کشورمان

گرچه نخستین پرواز بشر با هواپیما در سال ۱۹۰۳ توسط برادران رایت صورت گرفت اما ده سال زمان برد تا خلبانی لهستانی نخستین هواپیما را بر فراز آسمان کشورمان به پرواز درآورد.

"ویلبر" و "اورویل رایت" دو مخترعی بودند که در ۱۷ ماه دسامبر ۱۹۰۳ قادر بودند با موفقیت نخستین هواپیما را به پرواز درآورند اما ده سال زمان برد تا در ششم صفر ۱۳۳۲ مصادف با ۱۴ دی ۱۲۹۲ و ۴ ژانویه ۱۹۱۴ در زمان احمدشاه قاجار نخستین هواپیما در آسمان کشورمان به پرواز درآید.

"کوزمینسکی" خلبان لهستانی اصل این هواپیما، قطعات مجزای یک هواپیمای "بلریو۱۱" را از کشور روسیه و از طریق بندر انزلی بوسیله خودرو به شهر تهران آورد و بعد از سرهم کردن آن نخستین پرواز را بر فراز شهر تهران به انجام رساند. با این حال نخستین پپرواز هواپیما بدون حاشیه هم عدم به این علت که عدم جا عالی برای فرود سبب شد خلبان به اجبار در میدان مشق فرود بیاید.
در تاریخچه پست و تلگراف و تلفن کشورمان، در شرح ایجاد خطوط پستی هوایی به وارد شدن نخستین هواپیما به کشورمان اشاره شده است. بنا به این روایت در ماه صفر سال ۱۳۳۲ هجری قمری طیاره ای در آسمان شهر تهران نمودار شده و در میدان مشق فرود می آید و فردای آن روز احمدشاه با جماعتی از درباریان و خدمتگزاران سیستم کشوری و لشگری از آن نگاه کردن کرده و در جوار آن تصویر و عکسی به یادگار می گیرند.

نشریه ارشاد از مطبوعات نامدار زمان قاجار هم در گزارشی از نخستین پرواز هواپیما بر فراز کشورمان در همین تاریخ گزارش میکند و مییافزاید که خلبان این هواپیما قبل از این در چندین کشور دیگر نیز پروازهای اکرانی به انجام رسانده و از مردمان پول گرفته است؛ خلبان لهستانی در شهر تهران هم بلیط به فروش رسانده و بعد از مختصر گردشی بر فراز شهر تهران به سمت البرز رفته است. بنا به این گزارش چندین روز بعد قطعات متلاشی شده هواپیما روی چهارچرخه ای اسبی در جوار خیابان علاءالدوله (فردوسی) به سمت میدان توپ خانه حمل می شده است.

تصویر و عکسی که در زیر میبینید یک سند تاریخی از نخستین هواپیما در کشورمان است. در این عکس احمدشاه قاجار در جوار جمعی از ملازمان با خلبانی که شاید "گوزمینسکی" باشد دربرابر دوربین ایستاده اند. این عکس همان تصویر و عکسی است که نقل شده است احمدشاه و درباریان با هواپیما گرفته اند و در نشریه "ایلوستراسیون" کشور فرانسه انتشار داده شده است.

عکس عکس یادگاری احمدشاه با نخستین هواپیما در کشورمان

تصویریادگاری احمدشاه با نخستین هواپیما در کشورمان

عکس یادگاری احمدشاه با نخستین هواپیما در کشورمان

*با نظرات خود به ما در پيشرفت خدمات به شما، يارى دهيد*

گردآوری توسط: ستايش ی.

تصاویر شگفت انگیز در بخش سرگرمی سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

ای بی‌خبر بکوش که صاحب خبر شوی
««« »»»
تا راهرو نباشی کی راهبر شوی

تصویر و عکس یادگاری احمدشاه با نخستین هواپیما در کشورمان ایران

TT / 111 — TP / 27%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال