مرگ سالانه ۶۰۰ هزار کودک در اثر آلودگی هوا


مرگ سالانه ۶۰۰ هزار کودک در اثر آلودگی هوا

خبرگزاری فارس: فوت سالانه 600 هزار کودک در تاثیر آلودگی هوا

خطرات ناشی از آلودگی هوا خردسالان آسیای جنوبی، آسیای شرقی، آفریقا و نواحی اقیانوس آرام را بیش از دیگر نواحی جهان تهدید می‌کند.

به اعلان سرزه و به نقل از خبرنگار گروه بایدها و نبایدهای خبرگزاری فارس، بر اساس تحقیقات صورت گرفته و جدیدترین گزارش سازمان ملل متحد، یک هفتم خردسالان جهان در هوای آلوده و سر تا سر سرب تنفس می کنند.

بر اساس این گزارش، در مجموع حدود ۳۰۰ میلیون کودک در جهان از هوای آلوده تنفس می کنند که تبعات جبران ناپذیری از جمله ابتلا به مریضیهای سفت و غیر قابل معالجه را به دنبال دارد.

آتش سوزی جنگل ها، تراکم ماشین ها، مواد صنعتی و شیمیایی کارخانه ها، ناپاکیهای زندگی کرد محیطی، گازهای گلخانه ای خودرو، استفاده سنگین از سوخت های فسیلی، گرد و غبار و سوزاندن زباله سبب تجمع ذرات معلق آلاینده های هوا می شود.

صندوق خردسالان سازمان ملل متحد به عنوان پشتیبان حقوق تمام خردسالان در سر تا سر جهان اعلام کرد: کودکانی که در نواحی نبردی شبیه به کشور سوریه، کشور عراق، کشور افغانستان و سایر نواحی نبردی میزیند، در هوای ناپاک تری نسبت به بقیه خردسالان نفس می کشند و درصد ابتلای آنها به مریضیهای مربوط به تنفس بسیار بیشتر است.

مدیر اجرایی یونیسف نقل کرد: آلودگی هوا سالانه عامل اصلی فوت حدود ۶۰۰ هزار کودک زیر ۵ سال است و این تحدیدی است که با شرایط بهبود کشورها در آینده ای نه چندان دور به بحث بسیار پر خطرتری نسبت به این روزها مبدل میشود.

طبق گزارش صندوق خردسالان سازمان ملل، تقریباً از هر ۷ کودک در سر تا سر جهان یکی در هوایی تنفس می کند که آلودگی آن از استانداردهای جهانی دست کم ۶ برابر بالاتر است.

نتایج تحقیقات نمایان کرده، زیانهای مغزی و بیماری آسم بیشترین عامل فوت خردسالان حساب میشود که پزشکان دلیل آن را ریه و دستگاه ضعیف مطمئنی اندام خردسالان آگاهی میدارند.

خطرات ناشی از آلودگی هوا خردسالان آسیای جنوبی، آسیای شرقی، آفریقا و نواحی اقیانوس آرام را بیش از دیگر نواحی جهان به مخاطره مییاندازد.

پژوهشگران یونیسف از آلودگی هوا به عنوان یک قاتل پیشرو خردسالان یاد می کنند و باور دارند تا پیش ۲۰۲۰ آمار فوت خردسالان در تاثیر آلودگی هوا به رقم میلیون و تنها چندین سال بعد آن به ارقام میلیونی خواهد رسید.

آنها در این بین واکسیناسیون خردسالان درمقابل ذات الریه، تعلیم بهداشت، ازدیاد دسترسی خردسالان به مواظبتهای بهداشتی مرغوب، اقدامات تٲثیرگذار به عنوان کاهش در احتراق سوخت های فسیلی و سرمایه گذاری در بهره وری انرژی و منابع انرژی تجدیدپذیر را ارائه میدهند.

___________________________________

گردآوری از : شهسوار ن.

اجتماعی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

خرم دل آن که همچو حافظ
««« »»»
جامی ز می الست گيرد

مرگ سالانه ۶۰۰ هزار کودک در اثر آلودگی هوا

TT / 118 — TP / 28%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال