دانش برای خواب هایی که مشاهده می کنیم چه تعابیری دارد؟ (۳ عکس)


علم برای خواب هایی که می بینیم چه تعابیری دارد؟

برخی از آدم های سر تا سر دنیا به تعبیر کردن رویاهای خود علاقه خاصی دارند و بر این اساس، در حیات روزانه خود درپی تعبیر شدن استراحت کن ها هستند. تمجید علامت های رویا در مذهب و ادبیات امری معمولی به حساب مییاید اما در علم، خیر.
وب‌سایت روزیاتو – فروغ بیداری: استراحت کن و رویا پیوسته یکی از مسائل گیرا و پیچیده حیات بشر محسوب می شده. در عالم خیال هیچ رویدادی بعید نیست و حتی قادر هستید فردی که سال ها پیش از دنیا رفته را مجدداً زنده و تندرست دربرابر چشمان خود نگاه کرده و با وی هم کلام شوید.
برخی از آدم های سر تا سر دنیا به تعبیر کردن رویاهای خود علاقه خاصی دارند و بر این اساس، در حیات روزانه خود درپی تعبیر شدن استراحت کن ها هستند. تمجید علامت های رویا در مذهب و ادبیات امری معمولی به حساب مییاید اما در علم، خیر.

محققان سال هاست که درپی کشف مفهوم قرار می داری رویا و تعبیر تصاویری هستند که انسان هنگام استراحت کن آنها را میبیند، اما هنوز به هیچ نتیجه واحد و قابل قبولی دست نیافته اند.

البته شایان ذکر است که تعاریفی در این باب دارند که در ادامه این مطلب قادر هستید گوشه هایی از آنها را خوانید.

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩
تصویر و عکس علم برای استراحت کن هایی که می نگاه کنیم چه تعابیری دارد؟
رویا چه چیزی است؟

یکی از سخت ترین درگیریهای که محققان در مسیر تحقیقات خود در مورد استراحت کن و رویا با آن مواجه هستند، مفهوم دقیق رویاست. «پنه لوپه لوئیز» نگارنده کتاب «جهان مرموز استراحت کن: دانش باورنکردنی مغز وقتی در حال استراحت است» و مدیر اجرائی آزمایشگاه استراحت کن و حافظه در دانشگاه منچستر، در این رابطه یک مفهوم کلی را اظهار داشته است. لوئیز اعتقاد دارد که رویاها «ادراک، افکار یا احساساتی هستند که یک فرد در طول روز آنها را مییازماید.»

هنگامی که استراحت کن می بینید، مغز در حال پردازش احساسات است.

مغز اغلب در مرحله REM (حرکت تند چشم در استراحت کن) رویا می بیند؛ وقتی که به واسطه آن اندام در وضعیت استراحت کن عمیق قرار دارد اما مغز در وضعیت بیداری است.

«روبرت هاس» مدیر پیشین مرکز جهانی مطالعه در مورد استراحت کن نیز در گفت‌وگو به پایگاه آنلاین اینسایدر گفته: «سه بخش از مغز در زمان استراحت کن نگاه کردن فعال می شوند. اول، سیستم لیمبیک است که پردازش احساسات را به عهده دارد. دوم بخش زیر غشایی است که با سیستم کناره ای شراکت کند و تکلیفش حل مسائل و آموزش است. در پایان هم بخش های مختلفی از قشای مغز است که رویاها در آنجا شکل می گیرند.»

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس علم برای استراحت کن هایی که می نگاه کنیم چه تعابیری دارد؟

هنگامی که استراحت کن می بینید، مغزتان در حال رفع مشکلات عاطفی شما است.

به گزارش سرزه به نقل از «هاس»، رویاها به طور مستقیم با مشکلات روحی اشخاص رابطه دارند. به باور وی، خوب ترین راه برای تمجید رویا این است که آن را یک روند نرمال فرض کنیم که در نتیجه رویدادهایی که در طول روز برایمان رخ داده اند، شکل می گیرند.

این مقوله آموزش انطباقی نام دارد. در طول روز، ما با مسائل مختلفی دست و پنجه نرم می کنیم و شرایط مملو از دلهره و هیجانات منفی را تجربه می نماییم که تقریبا همگی، مشکلات ناشی از احساسات به حساب مییایند.

برای حل مشکلات عاطفی، مغز از مقوله های کهنه مدد می گیرد.

رویاهای شما در واقع اَشکالی از تفکرات و مشکلاتی هستند که مغز مجسم نموده. به همین خاطر است که بخش آموزش مغز هنگام استراحت کن نگاه کردن فعال می شود. مغز انسان در راهکاری هوشمندانه، هنگام استراحت کن درگیر حل مشکلاتی است که فرد با آنها مواجه شده و برای این امر دست به دامن رویدادهایی می شود که رحلت کرده رخ داده اند تا به ریشه و منشا عمده مسائل کنونی دست پیدا کند.

به طور مثال، هنگامی که از به هم خوردن برنامه های خود در دقیقه نود غصه میخورید، مغز تلاش می کند تا نمونه شبیه این حسرا که قبلا آزموده اید را به دلیل بیاورد تا به واسطه آن متوجه گردد که چطور می توان بر این حس منفی یا مشکل رقم خورده، فائق آمد.

این روند با وضعیت معمولی که فرد در بیداری آنها را به انجام میرساند، فرق خواهد داشت.

هاس در این رابطه همچنین اظهار داشته: «به همین خاطر است که استراحت کن ها اصولا مضطرب و در هم هستند و انسجام خاصی بین صحنه های مختلف رویاها حضور ندارد. هر کدام از صحنه ها تلاش مغز برای حل مشکل رقم خورده به حساب مییایند.»

تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس علم برای استراحت کن هایی که می نگاه کنیم چه تعابیری دارد؟
تمامی تصاویری که در استراحت کن میبینید شبیه مسائلی است که در آن دوره وقتی درگیرشان هستید.

هنگامی که مغز در حال کنکاش در مسائل عاطفی است، به حافظه بصری جائی که همان حس شبیه را تجربه کرده بودید، پناه می برد.

برای شرح این مقوله از همان مثال قبلی، یعنی لغو کردن برنامه ها در لحظه پایان بهره میگیریم. به این واسطه، در چنین مواقعی امکان می دارد استراحت کن نگاه بکنید که به دانشگاه مطلوب خود راه نیافته اید. یا مثلا نوستالژی هایی همانند وقتی که کسی از بیرون آمدن با شما سر باز زده برایتان زنده خواهند شد.

هاس در این باره اظهار داشته: «رویاها اغلب به گذشته مسافرت می کنند تا حس های شبیه را شخم زده و بیرون بیاورند و با مدد آنها، راه چاره مشکل کنونی را بیایند. بنابراین، استراحت کن های شما در واقع افکار، خاطرات و کارهایی است که خودتان برگزار کرده اید.»

استراحت کن ها هرگز مساله جدیدی را یادآور نمی شوند اما همچنان ارزش دقت داشتن را دارند.

استراحت کن و رویا برخلاف تصور بسیاری از ما نشانه رویداد یا خبر خاصی نیستند و همانگونه که پیش از این هم اشاره کردیم، فقط تلاش مغز برای رفع مشکلات عاطفی است. چنانچه شاداب از استراحت کن بیدار شوید، احتمال این که مغز معضلتان را حل کند، زیاد است و حتی ضروری نیست خودتان در این رابطه کاری به انجام رسانید.

البته دقت داشتن به رویاها و استراحت کن ها این مزیت را دارد که متوجه می شوید در چه رابطه مشکل عاطفی دارید و قادر هستید در جهان قرار می داری برای رفع آن تلاش کنید. بدون شک در وضعیت هوشیاری و بیداری، بهتر می توان به حل مسائل توجه کرد.

–نظر يا پيشنهاد خود را با ما در ميان گذاريد–

نگارنده: ترانه ق.

روانشناسی و خانواده در بخش خانه و خانواده سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

دلا معاش چنان کن که گر بلغزد پای
««« »»»
فرشته‌ات به دو دست دعا نگه دارد

دانش برای خواب هایی که مشاهده می کنیم چه تعابیری دارد؟ (۳ عکس)

TT / 281 — TP / 28%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال