دیگران حرف‌های ما را بسیار متفاوت‌تر از آنچه منظور ماست،‌ تحلیل می‌کنند. وقتی شما بدون ملاحظه چیزی می‌گویید، حرف‌های‌تان منجر به ایجاد عاطفی بد در سایرین می‌شود. این لغزشات وقتی اتفاق می‌افتد که ما در رابطه با چیزی که اطلاعی از آن نداریم بیان نظر می‌‌کنیم. درک عارضه های حرف‌ها نیاز به آگاهیِ اجتماعی دارد که به معنای قدرتمندی درک احساسات و موقعیت سایر اشخاص است. در این مقاله شما با ۹ واژه ای آشنا می‌شوید که اشخاص باهوش هرگز در مکالمه‌ها به‌کار نمی‌برند.

 

موسسه‌ی تلنت اسمارت (TalentSmart) با آزمایشِ هوشِ عاطفیِ (EQ) بیش از یک میلیون نفر، یافته که آگاهی اجتماعی،‌ مهارتی است که بسیاری از اشخاص از آن بی‌بهره هستند. ما دچارِ کمبودِ آگاهیِ اجتماعی هستیم زیرا اغلب بر حرف‌هایی که می‌خواهیم در جوابِ سایرین بدهیم و اثر حرف‌های دیگران روی خودمان تمرکز داریم به همین علت معمولا توجهی به دیدگاه دیگران نداریم. این مسئله،‌ مشکل‌آفرین است زیرا آدم‌ها پیچیده هستند و شما نمی‌توانید بدون توجه کامل به اشخاص، آنها را درک کنید. خوبیِ آگاهیِ اجتماعی این است که می‌توان تنها با اصلاحاتی اندک در گفتار، به طور عمیقی روابط با اشخاص را پیشرفت بخشید.

به این علت افرادی که هوش عاطفی بالاتری دارند، مواظب هستند تا در محاورات خود از برخی اصطلاحات شایع خودداری کنند. در ادامه ۹ مورد از بدترین عباراتی که باید از آنها اجتناب کنید، بیان می‌شود.

۱. خسته به نظر می‌رسی

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس ۹ واژه ای که اشخاص باهوش هرگز در گفتگوها مصرف نمیکنند

اشخاص خسته،‌ از نظر دیگران اصلا گیرا نیستند. آنها اغلب چشمانی گود‌افتاده و موهایی نابسامان دارند،‌ تمرکز ندارند و بدخُلق به نظر می‌رسند. نقل کردن این عبارت به اشخاص به این معنی است که آنها ویژگی‌های مذکور را دارا می‌باشند.

به جای نقل کردن این عبارت بگویید: «همه چیز رو‌به‌راه است؟»

برخی اشخاص وقتی می‌بینند کسی خسته و نابسامان به نظر می‌رسد، می‌خواهند به او یاری رسانند بنابراین می‌پرسند آیا واقعا همه چیز خوب است یا نه. به جای توجه به حالت ظاهری نامناسبِ فرد، تنها حالش را سؤال بکنید تا باب گفتگو گشوده شود و او بتواند احساسش را با شما دربین قرار بدهد. مهم‌تر از هر چیز این است که از نظر او، شما فردی دلسوز و همراه خواهید بود نه گستاخ و بی‌ملاحظه.

۲. وای! چه مقدار چربی سوزاندی

باز هم یک عبارت به ظاهر خوب که در واقع نوعی تعارف است. این جمله، این حس را در فرد ایجاد می‌کند که مورد انتقاد قرار گرفته است. نقل کردن عبارت «چه مقدار لاغر شده‌ای» سبب می‌شود طرف مقابل اندیشد که قبلا چاق یا نامناسب به نظر می‌رسیده است.

به جای نقل کردن این عبارت بگویید: «عالی به نظر می‌رسی.» این عبارت خیلی خوب است. سعی کنید به جای مقایسه‌ی ظاهر فرد با گذشته‌اش،‌ تنها از ظاهر مناسب فعلیِ او تمجید کنید و به ظاهر قبلی‌اش اشاره نکنید.

۳. لیاقتت بیشتر از اینهاست

تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس ۹ واژه ای که اشخاص باهوش هرگز در گفتگوها مصرف نمیکنند

وقتی کسی از رابطه‌ای شخصی یا حرفه‌ای بیرون رفته است،‌ نقل کردن این عبارت به این معناست که او انتخاب عالی ای نداشته و سلیقه‌ی خوبی ندارد.

به جای نقل کردن این عبارت، به او بگویید: «خودش زیان دیده». این عبارت نشان‌دهنده‌ی دید خوش‌بینانه و مشتاقانه‌ی شما است و دارای لحن منتقدانه نیست.

۴. تو پیوسته… یا تو هیچ‌وقت…

هیچ‌کس پیوسته یا هرگز کاری را انجام نمی‌دهد. اشخاص خودشان را در یک بُعد یا موقعیت نمی‌بینند، بنابراین نباید آنها را این‌گونه توصیف کنید. این کلمات سبب می‌شود اشخاص موضع پاسداری ای بگیرند و دلشان نخواد حرف شما را بشنوند. که حالت خیلی بدی است، زیرا شاید شما وقتی این کلمات را به کار می‌برید که می‌خواهید چیز اهمیتی می داری بگویید و موضوع راه بیاندازید.

به جای این کلمات به راحتی به این مورد اشاره کنید که طرف مقابل چه کاری به انجام رسانده که به نظر شما اشتباه بوده. واقعیت را بگویید. اگه تکرار این رفتار،‌ واقعا مسئله‌ساز شده است می‌توانید بگویید «به نظر می‌رسد که تو اغلب این کار را انجام می‌دهی» یا «متوجه شده‌ام که تو اغلب این کار را انجام می‌دهی».

۵. نسبت به سن‌ات خیلی جوان به نظر می‌رسی

تصویر و عکس شماره ۴ ⇩تصویر و عکس ۹ واژه ای که اشخاص باهوش هرگز در گفتگوها مصرف نمیکنند

عبارت «تو نسبت به» به عنوان یک توصیف‌کننده می‌تواند توأمان هم مهربانانه هم بی‌ادبانه باشد. هیچ‌کس نمی‌خواهد تا دمِ فوت شبیه به یک ورزشکار عالی به چشم بیاید یا خیلی خوب باشد. اشخاص تنها می‌خواهند سلامت و متناسب باشند.

به جای نقل کردن این عبارت بگویید: «فوق‌العاده به نظر می‌رسی.»

این عبارت اعجاز می‌کند. کلمات هوشمندانه احتیاجی به توصیف‌کننده ندارند.

۶. به تو نقل کرده بودم که…

ما گاهی بعضی چیزها را فراموش می‌کنیم. به نظر می‌رسد که بیان این عبارت و تکرار آن نوعی اهانت تلقی می‌شود و پذیرش آن برای اشخاص سفت است، مخصوصا افرادی که واقعا مشتاق هستند تا دیدگاه شما را آگاهی بدارند. تکرار این جمله بیان‌گر آن است که شما شخصیت متزلزلی دارید یا خود را بهتر از دیگران می‌دانید یا هر دو. افرادی که از این عبارت استفاده می‌کنند واقعا چنین عاطفی دارند.

بجای این که این عبارت را تکرار ‌کنید، نگاه بکنید چگونه می‌توانید حرف‌های‌تان را به طور واضح‌تر و جالب‌تری رسانید. به این ترتیب هیچ‌کس حرف‌های شما را از یاد نخواهد برد.

۷. کامیاب باشی

تصویر و عکس شماره ۵ ⇩تصویر و عکس ۹ واژه ای که اشخاص باهوش هرگز در گفتگوها مصرف نمیکنند

مسلما اگه برای کسی آرزوی موفقیت بکنید،‌ جهان به پایان نمی‌رسد اما می‌توانید آرزوی بهتری برای او داشته باشید، زیرا این عبارت به طور نامحسوسی بر این دلالت دارد که او برای کامیاب شدن به شانس نیاز دارد.

به جای نقل کردن این عبارت بگویید: «من اطمینان می دارم که از پسِ این کار برمی‌آیی.»

این جمله بهتر از آرزوی موفقیت است، زیرا نشان می‌‌دهد که آن شخص شایستگی و اعتماد به نفس ضروری برای کسب موفقیت را دارد و شما با نقل کردن این جمله از سایرین که تنها آرزوی موفقیت می‌کنند متمایز خواهید شد.

۸. حق انتخاب با توست یا هر طور خودت صلاح می‌دانی

شاید نسبت به پرسش و نگاه ای که از شما خواسته شده، بی‌تفاوت باشید اما نظر شما برای کسی که پرسش را سؤال کرده اهمیتی می دارد و گرنه نگاه تان را نمی‌پرسید.

به جای نقل کردن این عبارت بگویید: «من نمی‌توانم با قاطعیت در این مورد نگاه ای بدهم، اما به نظر من بعضی نکات هستند که بهتر است آنها را مد نظر داشته باشی…»

وقتی نگاه تان را ارائه می‌دهید،‌ حتی اگه بی‌طرف باشید و نظر ویژه ای نداشته باشید، نشان می‌دهید که برای کسی که از شما نظر خواسته اهمیت قائل هستید.

۹. حداقل من هرگز…

این عبارت یک راهکار پرخاش‌گرانه برای توجیه اشتباهاتِ خود و معطوف کردن توجه دیگران به اشتباه سایر اشخاص است (کسی که حالا دیگر باید اشتباه او را بخشیده باشید).

به جای آن بگویید: «متاسفم.»

پذیرش لغزشات خوب ترین راه برای سنجیده و آرام کردن موضوع است. پذیرشِ خطا یک راه شگفت‌انگیز برای پیش گیری از تشدید آن است.

ختم کلام

در مکالمات روزانه، چیزهایی به ظاهر کوچولو حضور دارند که می‌توانند همه چیز را تغییر دهند. این پیشنهادات را در صحبت‌های‌تان لحاظ کنید تا بازخوردهای مثبت آن را در حیات نگاه بکنید.