امثال زیبا کلام بخشی از حقیقت را می گویند/تاریخ نشان داده آمریکا عوض نمی شود


امثال زیبا کلام بخشی از حقیقت را می گویند/تاریخ نشان داده آمریکا عوض نمی شود

خبرگزاری فارس: امثال خوشگل کلام بخشی از حقیقت را می‌گویند/تاریخ نمایان کرده آمریکا عوض نمی‌شود

جواد منصوری با نگاهی تاریخی به رابطه ایران و آمریکا گفت: بخشی از سخنان امثال زیباکلام در کتاب «ما به چه صورت ما شدیم» صحیح است که ایران چون ضعیف بود استعمارگران بر ما مسلط شدند. اما به این دلیل نباید استعمار بر ما مسلط شود.

به اعلان سرزه و به نقل از خبرنگار تاریخ خبرگزاری فارس، جواد منصوری اولین فرمانده سپاه پاسداران در سال ۱۳۲۴ در محله صابونی های شهر کاشان متولد شد.وی زمان تحصیل را دبستان نوشیروان و دبیرستان علوی زادگاه خود گذراند و در سال ۱۳۴۶ در زندان دیپلم گرفت.جواد منصوری عضو حزب گروه ملل اسلامی سرشناس به گروه ۵۵ نفره بود و درپی فعالیت های سیاسی اولین بار در سال ۱۳۴۴ دستگیر و به ۶ سال زندان محکوم اما در سال ۱۳۴۸ آزاد شد. وی مبارزات خود در گروه حزب الله را ادامه داد و مجدداً در سال ۱۳۵۱ دستگیر و تا پیروزی انقلاب در زندان بود. جواد منصوری اولین فرمانده سپاه از (برج اردیبهشت تا ماه اسفند ۱۳۵۸) با حکم شهید بهشتی است و تجربیات و خاطرات بسیاری از زمان پاسداری مقدس در ذهن دارد. وی نگارنده کتاب «شناخت استکبار» و «25 سال حاکمیت آمریکا در ایران» است به همین دلیل با وی در رابطه با استکبار ستیزی و به چه دلیل مبارزانی که خود روزی استکبار ستیز بودند تغییر عقیده دادند مکالمه کردیم که در زیر می آید.

*در شروع گفت و گو توضیحاتی از پیشینه تاریخی روابط ایران و آمریکا بفرمایید؟

جواد منصوری: آنچه در روابط تاریخی ایران و کشور آمریکا رخ داده است جدا از تاریخ روابط دولت آمریکا با سایر کشورهای تحت سلطه نیست. در جریان نبرد بین المللی دوم جابه مکانی در تواناییهای استعماری رخ داده است. چون کشورهای استعماری در جریان نبرد بین المللی دوم ضربه سفتی خورده و به شدت زیان نگاه کردند. شبیه به گذشته نتوانسته مستقیماً بر مستعمرات حکومت کنند. به همین دلیل سرزمین های مستعمره را در اختیار آمریکا گذاشتند و خودشان کنار کشیدند. آمریکا با دو شعار آزادی و توسعه پا در مستعمرات گذشته اروپایی گذاشت. چون مسنعمرات به آزادی و توسعه نیازمند بودند. از وارد شدن آمریکا به کشورشان استقبال کردند. چنانچه به تاریخ روابط ایران و آمریکا بینیم دقیقا با همین مصداق ها برخورد می کنید. ایران پس از نبرد بین المللی دوم به لحاظ اقتصادی و اجتماعی حالت نابهنجاری داشت. بسیاری از دولتمردان، روشنفکران و نشریه نگاران چون گمان می کردند آمریکا با انگلستان تفاوت کردهد از وجود آمریکا استقبال کرده و زمینه رابطه با آمریکا در ایران را فراهم کردند.

* مصداقی بفرمایید کدام دولتمرد ایرانی از وجود آمریکا در ایران هواداری می کرد؟

افرادی شبیه به الهیار صالح و علی امینی، سیاسیونی که حزب ایران را تاسیس کردند. همچنین فردی مانند محمد مصدق مدعی بود آمریکا به دلیل شرایط ش به کشور استعماری مبدل نخواهد شد. اما اطلاع نداشتند آمریکا ادامه تاریخی انگلستان است. علاوه بر این که ماهیت هر دو یکی است. اساساً استعمار آمریکا ادامه تاریخی استعمار بریتانیا است. تنها جابه مکانی سوری و ظاهری پدید آمده است.

در جهان امروز دولت آمریکا به نمایندگی همه دولت های سرمایه داری و متحدانش تصمیم می گیرد به همین دلیل در بعضی از نکات تصمیماتی اتخاذ می کند که مغایر با نگاه خود آمریکاست. به عنوان مثال در رابطه با برخورد با ایران نگاه آمریکا با سایر کشور های اروپایی فرق می دارد اما در نهایت نگاه اروپا را پذیرفت. بارها در گوشه و کنار دنیا نقل شد دولت آمریکا با بخشی از اقدامات اسرائیل مخالف است اما جرأت بر آن شوی مستقل را ندارد.

بنابراین این تصور که امکان می دارد نگاه آمریکا در خاورمیانه تغییر پیدا کند غلط است. کلکسیون نظام سلطه سرمایه داری برای حیات خود به سرزمین های دیگر نیاز دارد چون چپاول ثروت کشورها رمز بقای آمریکا و بقیه دولت های اروپایی است.

بنابراین این تصور که امکان می دارد نگاه آمریکا در خاورمیانه تغییر پیدا کند غلط است. کلکسیون نظام سلطه سرمایه داری برای حیات خود به سرزمین های دیگر نیاز دارد چون چپاول ثروت کشورها رمز بقای آمریکا و بقیه دولت های اروپایی است.

چنانچه کشور های توسعه یافته و استعمارگر دنیا نفت کم هزینه کشورها را بهره نگرفته بودند ممکن نبود به حالت فعلی برسند. ارزش واقعی نفت ۱۰ برابر نرخ آن است. آمریکا با راه انداختن نبرد در کشور های مختلف و فروش سلاح، پول را از چنگ کشورهای تولیدکننده مواد اولیه خارج می کند. این مسئله ای است که برای همه آگاهان دنیا کاملاً روشن است بارها و بارها در مقالات و کتاب های مختلف آمار پیشنهاد شد که دولت های اروپایی بیش از آن که بابت تهیه کرد نفت پول توجه میکنند به آنها سلاح به فروش میرسانند.

*بسیاری از طرفداران نظام بین المللی با اظهار این که الگوی توسعه در جهان امروز عوض شده است مصداق آنان مقایسه کشور کره شمالی و جنوبی است که کشور کره شمالی چون با نظام جهان دارای تضاد است با معضلات عدیده اقتصادی روبه رو است؟

اتفاقاً یکی از فریب های بزرگ همین است. سوال من از باورمندان این عقیده این است. آیا واقعا همه کشورهای که متحد آمریکا شدند و به آمریکا خدمت کردند و همه امکانات خود را در اختیار آمریکا گذاشتند شبیه به کشور کره جنوبی و کشور آلمان و کشور ژاپن شدند؟ آیا واقعا کشورهای امریکای لاتین، کشور پاکستان و کشور ترکیه به کشور توسعه یافته دنیا تبدیل ساخته شده است؟. دوم: آیا واقعا بهبودهای کشور کره جنوبی واقعی است؟ در زمان تحریم شرکت جنرال موتورز آمریکا با یک جمله شرکت دووی کشور کره جنوبی را وادار کرد همه قرارداد خود را با ایران فسخ کند. آمریکا کشور کره جنوبی را ویترینی برای نمایشگاه قدرت خودش دربرابر کشور کره شمالی برگزیده است.

نکته بسیار اهمیتی می داری است آیا واقعا آمریکا همه کشورهای تحت سلطه خود را شبیه به امریکای لاتین ساخته است؟ آیا واقعا امریکای لاتین به موفقیت کشور کره جنوبی رسیده است! دولت مکزیک یکی از صادرکنندگان مهم نفت و همسایه دیوار به دیوار آمریکاست. اما با معضلات باورنکردنی و غریبی روبه رو است. اصلاً باورکردنی نیست که کشوری شبیه به مکزیک در همسایگی آمریکا تا این اندازه به فلاکت افتاده باشد.

*پیش از انقلاب، آمریکا تلاش بسیاری کرد تا روابط به یاد ماندنی با ایران بوجود آورد؟ به چه دلیل پس از انقلاب همه این تلاش ها ناکام ماند؟

پس از کودتای ۲۸ ماه مرداد سال ۱۳۳۲ دولت آمریکا بر آن میشود گام به گام سلطه خود را بر ایران کامل کند. اولین گام این مسیر سلطه امنیتی بود که با تأسیس ساواک اولین گام پیموده شد. دومین گام سلطه ارتشی بود که با تأسیس پیمان مرکزی سنتو که در زمان نبرد خنک و با هدف مجادله با شوروی و نفوذ مارکسیسم تشکیل شد و معاهده های دوجانبه بین ایران و آمریکا. معاهده های فروش سلاح و به دست گرفتن ارتش ایران پیموده شد. گام سوم، اقتصادی است که با به دست گرفتن سلطه نفت ایران توسط آمریکا و وابسته کردن ایران به نفت پیموده شد.

گام چهارم حاکمیت حقوقی بود که با تصویب کاپیتولاسیون در مجلس شورای ملی پیموده شد. آمریکایی ها درپی تسلط به یاد ماندنی و همه جانبه بر ایران بودند برنامه ریزی کردند ایران مرکز سیاست خاورمیانه ای آمریکا باشد به این دلیل روابط ایران و اسراییل را ایجاد و مقاوم کردند تا ژاندارمی ناحیه را به ایران بسپارد.

ولی ملت ایران تحمل نکردند و نپذیرفتند یک قدرت خارجی اینشکلی بر همه ابعاد حیاتش مسلط شود این طوری دین، حیثیت و استقلال و منافع اش را لگدکوب کند لذا انقلاب کرد.

موردی که حائز اهمیت است این است پیش از انقلاب که آمریکا و بر تمام امور ایران مسلط بود آیا واقعا در ایران پیشرفت صنعتی و علمی ایجاد شد؟ آیا واقعا در ایران فقر و اقسام مریضیها ریشه کن شد؟ یا حتی رفاهی در سطح یک کشور متوسط اروپایی ایجاد شد. مدارک بسیاری از فقر و فساد و باورنکردنی آن زمان در سیستم حاکمیت و جامعه وجود دارد که علاقمندان قادر هستند سند آن را به دست بیاورند. با همه منابعی که ایران داشته و دارد انواع مختلف و اقسام معضلات موجود بود این موضوعات خیلی اهمیتی می دارد که بسیاری آگاهی نمیدارند.

*چنانچه انقلاب پیش نمیامد حالت اقتصادی بدتر از این بود؟

روز جدید حالت کشور در دوره رژیم پهلوی ـ کاملا به آمریکا وابسته بود ـ بدتر می شد؟ فساد و فاصله طبقاتی و فحشا و تسلط رسانه های آمریکا منجر به تضعیف اخلاق بر جامعه شد. انواع مختلف و اقسام نشریات فاسد در ایران انتشار داده میشد. فیلم هایی که در سینما به تصویر کشیده میشد آن اندازه وقیح بود که بر در وروی سینما نگاشته میشد وارد شدن اشخاص زیر ۱۰ سال به سینما ممنوع است. فساد اداری بیداد می کرد. منزلهای فساد در ایران موجود بود. این حرف کاملاً اشتباهی است که چنانچه آمریکا در ایران می ماند معضلات کشور حل می شد. من نقل میکنیم چنانچه آمریکا می ماند معضلات بیشتر می شد فقط وابستگی ما به آمریکا بیشتر می شد الان کشور های شبیه ما که با آمریکا رابطه دارند معضلات آنها کمتر شده است. آیا واقعا مصر که قریب به ۵۰ سال نوکر آمریکا است مشکلاتش حل شد؟ آیا واقعا آمریکا از سقوط شاه عبرت گرفت؟ آمریکا قصد دارد سلطه اش در کشورهایش ادامه پیدا کند.

*برخی از آقایانی که خواهان رابطه با آمریکا هستند باور می‌ دارند که بسیاری از معضلات امروز ما این است مدیریت عرفی جهان را نمی پذیریم و انقلابی رفتار می کنیم و بسیاری از معضلات درونی را به آمریکا رابطه می دهیم.

من منکر بعضی از ضعف ها و اشکالات مهم در درون ایران نمی شوم. حقیقت این است که ما چند قرن است از پیشرفت علم عقب افتادیم. یکسری اشکالات دیگر داریم ما معضلات تاریخی بسیاری داشتیم. دولت های ما استبدادی بودند. روشنفکرهای ما فعال نبودند، آنچنان که باید کار علمی نکردند. این ضعف ها در کشور موجود بود ما همینک هم نیز از ضعف های مختلف عذاب میکشیم. به همین دلیل وابستگی ما به نفت نابود نمیشود. همینک هم وجدان کاری، قانون گرایی، جمع پذیری و مسئولیت گرایی ما به شدت ضعیف است. همین سبب شده است تولید به معنای واقعی تبدیل به قدرت نشود. به همین دلیل هنوز نیاز داریم نفت به فروش برسانیم و زندگی کنیم اما ما چون ضعف هستیم دلیل نمی شود که دیگران به خاطر قدرت و سلاح و فناوری که دارند بر ما مسلط شوند. بخشی از سخنان امثال زیباکلام در کتاب «ما به چه صورت ما شدیم» که ما چون ضعیف بودیم آنها بر ما تسلط پیدا کردند صحیح است اما این دلیل نمی شود کشورهای خارجی بر ما تسلط پیدا کنند.

— ضمن تشكر از حسن انتخاب شما ،لطفا نظرات خود را در انتهاى صفحه براى ما بنويسيد —

نگارنده : پگاه د.

تاریخ در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

غلام نرگس جماش آن سهی سروم
««« »»»
که از شراب غرورش به کس نگاهی نيست

امثال زیبا کلام بخشی از حقیقت را می گویند/تاریخ نشان داده آمریکا عوض نمی شود

TT / 348 — TP / 20%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال