كارت‌هاي اعتباري خريد كالاي ايراني در بانك‌ها خاك مي‌خورد


كارت‌هاي اعتباري خريد كالاي ايراني در بانك‌ها خاك مي‌خوردبه گزارش صبحانه، مجيد شكوهي در گفت‌و‌گو با ايلنا افزود: اين كارت‌ها را در زمان مقرر و بر اساس مقررات و با هزينه‌هاي قابل‌توجه به شعبه‌ها ارسال كرديم اما به دليل اينكه بخش‌هاي ديگر در تجهيز فروشگاه‌ها و در فراهم كردن كالاي ايراني نتوانستند انتظار دارندگان كارت‌ها را فراهم كنند، عملاً اين كارت‌ها غيرفعال ماندند.

مديرعامل شركت صادركننده كارت‌هاي اعتباري بانك ملي ايران تصريح كرد: متأسفانه اتفاقي كه هم اكنون در جامعه رخ داده اين است كه همه مشكلات و چالش‌هاي مربوط به اين كارت‌ها را به گردن بانك‌ها مي‌اندازند اما واقعيت اين است كه ما خودمان تحقيقات ميداني زيادي انجام داديم و به اين نتيجه رسيديم كه تعداد فروشگاه‌ها براي اين موضوع كافي نبودند.

مخصوصاً در شهرستان‌ها و در برخي از استان‌ها تعداد فروشگاه‌هايي كه اقدام به فروش كالا با كارت خريد كالا مي‌كردند بسيار محدود بودند و گاهي تنها يك فروشگاه كالاي ايراني را با كارت مي‌فروخت و ساز و كارها براي پرداخت‌ها مناسب نبودند.

شكوهي خاطر نشان كرد: بهره اصلي اين كارت‌ها مربوط به بخش توليدكننده مي‌شد و فروشگاه‌ها از اين قضيه منتفع نمي‌شدند و بسياري از فروشگاه‌ها نيز انصراف دادند.
وي افزود: موضوع بعدي تفاوت قيمت‌ها بود. به ما گزارش‌هايي داده مي‌شد مبني بر اينكه فروشگاه‌هايي كالاها را در چارچوب كارت اعتباري مي‌فروختند، قيمت را حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد گران‌تر از فروش نقدي، عرضه مي‌كردند. مجموعه اين عوامل باعث شد تا از كارت اعتباري خريد كالاي ايراني استقبال نشود و اين طرح هزينه زيادي را در زمينه اطلاع‌رساني و اجرايي روي دست ما بگذارد.
شكوهي تصريح كرد: ما در يك دوره يك ماهه ۷۰ هزار كارت را براي يك محصول جديد صادر كرده و به شعبه‌ها ارسال كرديم اما هنوز هم اين كارت‌ها در شعبه‌ها هستند. در جلسات متعددي كه با مسئولان بانك مركزي و سازمان برنامه به صورت ماهانه داشتيم، مشكلات اجراي طرح را مطرح كرديم.

اين مقام مسئول در بانك ملي ايران گفت: عدم استقبال فروشگاه‌ها و مردم از اين طرح و مشكلات عديده در اجرا از جمله موضوعاتي هستند تا از اين محصول به درستي استفاده نشود. وي در پاسخ به اين پرسش كه آيا اين موانع براي كارت‌هاي سه رنگ (برنزي، نقره‌اي و طلايي) برداشته شده و آيا استقبال مردم از اين كارت‌ها بيشتر از كارت اعتباري خريد كالاي ايراني است؟ گفت: استقبال كه مسلماً بيشتر شده، زيرا زماني كه ۷۰ هزار كارت را صادر كرديم تعداد كارت‌هاي اعتباري ما به ۱۰ هزار عدد نمي‌رسيد اما تعداد كارت‌هاي اعتباري ما هم اكنون بيش از ۱۶۰ هزار كارت رسيده است كه تنها ۱۲ هزار كارت تحويل داده شده و تاكنون تنها از 3هزار كارت استفاده شده، اين عدد نشان مي‌دهد چه راهي درست بوده و چه راهي درست نبوده است.

وي افزود: پيشنهادي كه بنده شخصاً به بانك مركزي ارائه دادم اين بود كه به جاي يك ساز و كار غلط يك ساز و كار درست تعريف شود تا سوبسيدي كه مي‌خواهند براي خريد كالاي ايراني بدهند به كل كارت‌هاي اعتباري تعلق بگيرد. شكوهي افزود: متأسفانه در جامعه اين گونه مطرح شده كه فروش كالاي ايراني خوب است و كسي در اين مورد شكي ندارد اما مهم‌تر از آن حركت بازار به سمت خريد اين كالاهاست.

[ منبع این خبر سایت صبحانه آنلاین می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال