اخطار ناسا؛ وارد شدن غیرمنتظره یک سیارک به جو زمین! (۳ عکس)


هشدار ناسا؛ ورود غیرمنتظره یک سیارک به جو زمین!

دستگاه نظارت بر محیط تازه ناسا یک سیارک بزرگ را در حالی رصد کرده که در شرف برخورد با زمین است! طبق گفته ناسا، این سیارک قرار است تا چندین ساعت دیگر به زمین برسد.
وب سایت کلیک: دستگاه نظارت بر محیط تازه ناسا یک سیارک بزرگ را در حالی رصد کرده که در شرف برخورد با زمین است! طبق گفته ناسا، این سیارک قرار است تا چندین ساعت دیگر به زمین برسد.
تصویر و عکس شماره ۱ ⇩
تصویر و عکس هشدار ناسا؛ وارد شدن غیرمنتظره یک سیارک به جو زمین!

این سیارک که برای نخستین بار هفته رحلت کرده نگاه شد، تخمین زده شده است که با فاصله عالی از ما در حدود ۴۹۸ هزار کیلومتر (۳۱۰۰۰۰ مایل) عبور خواهد کرد که این مقدار حدود ۱٫۳ برابر دورتر از ماه است. اما به لطف نرم افزار تازه ناسا، روزهای متعددی را برای تهیه شدن برای این پدیده و مدیریت ریسک در اختیار داشتیم.

این سیارک که با نام UR36 2016 شناخته می شود، در ابتدا توسط یک تلسکوپ در هاوایی در تاریخ ۲۵ اکتبر تشخیص داده شد. سپس، داده ها به سرعت به دستگاه هشدار دهنده تازه ناسا یعنی Scout ارسال شد و در طول ۱۰ دقیقه، نرم افزار مذکور مسیرهای عبوری بالقوه آن سیارک را حدس زد که برخی از آن ها حاکی از برخورد UR360 با زمین بودند.

بلافاصله، این نرم افزار اخطاری برای سه تلسکوپ دیگر اعزام کرد تا آن ها نیز پیگیری های ضروری را در این زمینه به انجام رسانند و مسیر مخصوص شهاب سنگ را که اتفاقا از زمین عبور می کرد، مسدود کنند. در عرض چندین ساعت، معلوم شد که قرار است امشب این شهاب سنگ با فاصله ای بسیار کم از زمین عبور کند! بنابراین، شانس آوردیم که این شهاب آسمانی از یک برخورد شدید با زمین شانه خالی کرد!

پژوهشگران همچنین قادر بودند اندازه تقریبی این شهاب آسمانی را نیز اندازه گیری کنند که طبق گفته آن ها، این شهاب سنگ اندازه ای در حدود ۵ در ۲۵ متر دارد.

Scout در واقعیت با عملکرد شگفت انگیز خود، یک فرصت پنج روزه را به محققین داد تا برای چنین اتفاقی خود و امکانات خود را آماده سازی کنند که احتمالا در نگاه اول فرصت طولانی مدتی به چشم نیاید، اما اگه بخواهیم این شرایط را با گذشته مقایسه کنیم، شاهد اختلاف فاحشی خواهیم بود که همین بحث، سبب قانع شدن به همین ۵ است.

ستاره شناس پل چاداس از آزمایشگاه پیشرانه جت ناسا که پروژه Scout را در دست دارد، گفت: هنگامی که یک تلسکوپ برای نخستین بار یک جسم در حال حرکت را رصد می کند، تنها چیزی که میبینید، فقط یک نقطه در حال پرواز در آسمان است.

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس هشدار ناسا؛ وارد شدن غیرمنتظره یک سیارک به جو زمین!

او در ادامه یادآوری کرد: علاوه بر این، شما هیچ اطلاعاتی در رابطه با مقدار فاصله آن از زمین ندارید. برای همین، هر چه قدر تلسکوپ بیشتری را بر روی شیء مورد نظر متمرکز کنید، داده بیشتری کسب می کنید و نیز با اطمینان بیشتری قادر هستید اندازه آن شی و نیز مسیرهایی که در حال حرکت است را معلوم کنید. اما همه این ها در شرایطی است که گاهی پژوهشگران حتی وقت کافی برای انجام اینشکلی مشاهدات را نیز ندارند!

برای روشن ساختن این بحث، شایان ذکر است نخستین باری که پژوهشگران یک سیارک در شرف وارد شدن به جو زمین را البته پیش از رسیدن به جو تشخیص دادند( یعنی ۲۰۰۸ TC3)، تنها ۱۹ ساعت پیش از اینکه با زمین برخورد داشته باشد، توسط پژوهشگران مشاهده و رصد شد. همه این ها در شرایطی است که پس از این اتفاق، تنها ۱۲ ساعت پیش از اینکه این سیارک به عنوان یک تهدید شناسانده شود، در صحرای نوبی در سودان منفجر شد! سپس، در فوریه ۲۰۱۳ یک شهاب با عرض ۲۰ متر در چلیابینسک کشور روسیه بدون هیچ گونه مشاهده و اطلاع قبلی منفجر و خبر ساز شد.

در واقع، هدف پروژه Scout تسریع در روند مشاهده و اطلاع از اطلاعات مربوط به سیارک هایی است که پژوهشگران رصد می کنند و نیز این مسئله که آیا واقعا آن ها پس از رصد، به عنوان یک تهدید جدی حساب میشوند و یا خیر. بدین ترتیب، ناسا قادر هست با در اختیار داشتن اطلاعات کافی، مردمان را از این بحث آگاه کند تا دیگر بدون اطلاع قبلی، یک سیارک در یک نقطه نامعلوم در زمین منفجر نشود!

در همین حال، هر چندین که این احتمال حضور دارد برخی از این سیارک ها از چشم پژوهشگران دور بمانند، ناسا به حدی بهبود داشته که هر شب حدود ۵ سیارک را رصد می کند و در حال حاضر چیزی بالغ بر ۱۵ هزار سیء نزدیک به آسمان در پرونده ها ثبت نموده که قادر هستند به طور بالقوه در شرف برخورد با زمین قرار بگیرند؛ خدای ناکرده!

پروژه Scout طبق شواهد حاصل شده، می بایست پژوهشگران را در شناخت و وارسی تحدیدهای بالقوه ناشی از نزدیکی اجسام و اشیا به زمین کمک کند و نیز به ما این امکان را بدهد تا با انجام عملیات مورد احتیاج، تحدیدهای احتمالی را خنثی کنیم. اگرچه این نرم افزار هنور در فاز امتحانی خود قرار دارد، اما براورد شده است که این پروژه تا اواخر امسال به بهره برداری کلی خواهد رسید.

اما موردی که قابل توجه است، حضور برنامه ای دیگر بنام Sentry در برنامه های ناسا در جوار پروژه Scout است!

در حالی که Scout درپی مشاهده و رصد اشیاء کوچولو نزدیک به زمین است، Sentry درپی شناسایی اشیای به اندازه کافی بزرگ است که به طور بالقوه بتوانند کل یک شهر را با برخورد خود زمین گیر کنند؛ به طور مخصوص، اشیاء نزدیک به زمین که بزرگ تر از ۱۴۰ متر طول دارند. (باحال است آگاهی بدارید سیارکی که دایناسورها را از بین برد، تخمین زده میشود که حدود ۱۰ کیلومتر طول داشته است.)

تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس هشدار ناسا؛ وارد شدن غیرمنتظره یک سیارک به جو زمین!

Sentry نیز تا کنون بیکار ننشسته و تا این لحظه، شمار ۶۵۵ جسم بزرگ نزدیک به زمین را رصد کرده که نقل میشود پتانسیل وارد کردن زیان جدی به زمین را دارند، اما با این حال، نقل میشود شمار این اشیا از این مقدار بسیار بسیار بیشتر است و همین مسئله، کار پژوهشگران و این پروژه را زندگی ای تر جلوه می دهد.

به این ترتیب، اگه بتوانیم در رصد و مشاهده این اجسام نزدیک به زمین بهبود قابل ملاحظه ای داشته باشیم و مسیر عبوری آن ها را صحیح و دقیق معین کنیم، حتی این شانس را خواهیم داشت تا آن ها را پیش از وارد شدن به جو زمین و وارد کردن زیان جدی، متوقف کنیم.

اد لو، مدیر عامل سازمان تهدید سیارک ها ( B612) گفت: منظور ما از اینکه بتوانیم خطر آن ها را مدت ها پیش رصد کنیم، ۱۰ سال، ۲۰ سال و حتی ۳۰ سال جلوتر از جدی شدن خطر و تهدید آن هاست! بدین ترتیب، می توان در فضا تنها با یک اشاره دست و هنگامی که اشیا مورد نظر فاصله بسیار زیادی از زمین دارند، آن ها را به ناکجا آباد اعزام کرد و میلیون ها نفر را از خطر انفجار نجات داد!

تا آن وقت، تنها می توان امیدوار بود که اشیایی که در رادار Scout رصد می شوند تنها در حد یک تهدید کوچولو بمانند و پس از آن بتوانیم بگوییم خطرش از بیخ گوشمان گذشت و هیچ گاه با زمین برخورد نکنند. UR360 نیز طبق براورد صورت گرفته قرار است در ساعت ۰۳:۱۳ صبح در تاریخ ۳۱ اکتبر ( ۲:۱۳ عصر به وقت سیدنی و ۱۱:۱۳ عصر در نیویورک) با فاصله ای نه چندان زیاد از کنار زمین عبور کند.

–نظرات شما براى ما بسيار مهم و سازنده خواهد بود–

نگارنده: سهراب ه.

تازه های علمی در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

چندان گريستم که هر کس که برگذشت
««« »»»
در اشک ما چو ديد روان گفت کاين چه جوست

اخطار ناسا؛ وارد شدن غیرمنتظره یک سیارک به جو زمین! (۳ عکس)

TT / 183 — TP / 14%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

تبلیغات

دانلود سریال خارجی


دانلود فیلم ایرانی
دانلود فیلم خارجی
دانلود فیلم و سریال