همسر رهبر کشور کره شمالی، در چند ماه گذشته در انظار عمومی ظاهر نشده‌ است.

ری سل جو که در سال ۲۰۱۲ با کیم جونگ اون، رهبر کرۀ شمالی مزدوج شده، از تاریخ ۲۸ مارس (۹ برج فروردین) تا به حال در انظار عمومی ظاهر نشده‌است؛ وی واپسین بار در این تاریخ در یک مجتمع بهداشتی در پیونگ یانگ نگاه کرده شده‌است.

کارشناسان باور می‌ دارند که ری سل جو امکان می دارد حامله باشد و یا این که از سوی کیم یو جونگ، خواهر کوچولو تر رهبر کرۀ شمالی که نقش اهمیتی می داری در توانایی دارد، حذف شده باشد.

در عین حال برخی گمانه‌زنی‌ها حاکی است وی امکان می دارد به دلیل مسائل امنیتی به شدت زیر نگاه باشد.

این نخستین بار نیست که ری سل جو از انظار عمومی ناپدید شده‌است؛ وی در سال ۲۰۱۲ و وقتی که حامله بود، در انظار عمومی نمایان ساخته نشد.

از سوی دیگر نقل کرده می‌شود چنانچه وی از توانایی کنار قرار داده شده باشد، زندگی‌اش در خطر است زیرا رهبر کرۀ شمالی سابقۀ اعدام اعضای خانواده‌اش را دارد.

کیم جونگ اون از زمان به توانایی رسیدن بعد از فوت پدرش در اواخر سال ۲۰۱۱ تا به حال چند مقام ارشد و حتی برخی متحدانش را اعدام و یا با مجازات‌هایی سنگین تنبیه کرده‌است.

جانگ سونگ تائک، همسر عمۀ رهبر کشور کره شمالی و ارتشی بلند پایه و سیاستمدار کارکشته این کشور، نیز از جمله افرادی بود که نکته غضب رهبر کرۀ شمالی قرار گرفت و در ماه دسامبر ۲۰۱۳ اعدام شد.

جانگ که معمولاً در جوار رهبر کرۀ شمالی نگاه کرده می‌شد به دلیل خیانت و فساد اعدام شد.