جناب آقای دونالد ترامپ نامزد با استفاده از خبر بازگشایی پرونده استفاده خانم هیلاری کلینتون از سرور شخصی خود از سوی پلیس فدرال ایالات متحده، در نظرسنجی‌ها قادر بوده خود را به خانم هیلاری کلینتون برساند.

کمتر از یک هفته به انتخابات رئیس جمهور ایالات متحده باقی مانده اما تا به حال بیش از ۲۲ میلیون آمریکایی رأی خود را به صندوق ها انداخته اند.

براساس نظرسنجی های جدید انتشار داده شده، شکاف میان محبوبیت خانم هیلاری کلینتون، نامزد حزب دموکرات، و جناب آقای دونالد ترامپ، نامزد حزب جمهوریخواه، به تنها یک درصد رسیده است.
در حالیکه ترامپ از ۴۵ درصد محبوبیت برخوردار است، محبوبیت خانم کلینتون تنها با فاصله ای یک درصدی به ۴۶ درصد رسیده است.

بنا به واپسین نظرسنجی واشنگتن پست-ای بی سی نیوز، ۶۰ درصد از رأی دهندگان برداشت مثبتی از خانم کلینتون ندارند. جناب آقای دونالد ترامپ نیز در حالت مشابهی قرار دارد. در همین حال نظرسنجی نمایان کرده که ۴۷ درصد رای دهندگان کاملا مخالف خانم کلینتون هستند.
این در حالی است که توضیحات رئیس اف بی آی درباره ایمیل های خانم کلینتون به او ضربه زده است. کلینتون خواستار شفافیت اف بی آی شده و گفته اگه مدرکی هست باید اعلام شود. تحقیقات اف بی آی همچنان ادامه دارد و روزهای آینده قادر هست منعکس کننده تأثیر این تحقیقات بر میزان محبوبیت نامزدها بویژه خانم کلینتون باشد.
با این وجود، شکاف میان کلینتون و ترامپ که در اواسط ماه اکتبر بیشتر و به نفع خانم کلینتون بوده، هم اکنون کمتر و به مسابقه ای تنگاتنگ مبدل شده است.
نظر سنجی ها نمایان می کند در برخی ایالت ها شمار شرکت کنندگان زودهنگام در انتخابات کمتر از وقت شبیه در انتخابات قبلی در سال ۲۰۱۲ است و در برخی ایالت ها شبیه به ایالت تگزاس، جورجیا، آریزونا، ویسکانسین، ویرجینیا و مین شمار آرای زودهنگام بیشتر ازدوره پیش است.
تقریبا در تمامی ایالت ها آرای زودهنگام لاتین تباران ازدیاد و دربین جوانان ۱۸ تا ۲۹ ساله کاهش داشته و شمار رأی دهندگان آفریقایی تبار در بسیاری از ایالت ها کاهش داده شده و شمار رای دهندگان در روند رای گیری زودهنگام در کارولینای شمالی ازدیاد زیادی داشته است.

پشتیبانان دو حزب دمکرات و جمهوریخواه در این ایالت با انگیزه زیادی دوشادوش در رأی گیری شرکت دارند. این ایالت در نتیجه انتخابات اثر تعیین کننده دارد. نظرسنجیها حاکی از آن است که موقعیت خانم هیلاری کلینتون در چند ایالت خوب تر از جناب آقای دونالد ترامپ است.
سبقت نامزد حزب دمکرات در سایه سازمان یافتگی فعالیت حزب در ایالات و همچنین کاهش جنجال بر سر نامه اخیر جیمز کومی، رئیس اف بی آی مبنی بر ازسرگیری بررسی پرونده ایمیل های خانم کلینتون است.

حدس زده میشود حدود ۴۷ میلیون آمریکایی در انتخابات زودهنگام و ۱۲۵ میلیون نفر نیز در روز مجلسی برگزاری انتخابات رئیس جمهور در ایالات متحده شرکت کنند.
در روزهای پیش میزان اقبال خانم هیلاری کلینتون و جناب آقای دونالد ترامپ برای پیروزی در انتخابات ایالات متحده تقریبا برابر شده است. یک نظرسنجی تازه نمایان می کند که پیش از اعلام تصمیم جدید اف.بی.آی برای بررسی ایمیل های مرتبط با سرور اختصاصی خانم هیلاری کلینتون انجام شد جناب آقای دونالد ترامپ، نامزد جمهوری‌خواه، فاصله خود را با خانم هیلاری کلینتون، نامزد دموکرات، کم کرده است.

بر اساس این نظرسنجی، ۴۷ درصد رأی دهندگان به کلینتون و ۴۵ درصد به ترامپ رای خواهند داد. نظرسنجی را واشنگتن پست و شبکه ای.بی.سی به انجام رسانده اند.

نتیجه نظرسنجی روز شنبه ۸ برج آبان منتشر شد. اختلاف دو درصدی در حالی است که ۳ درصد خطای نظرسنجی است. پیشتر برخی نظرسنجی ها محبوبیت کلینتون را ۵۰ درصد و محبوبیت ترامپ را ۳۰ درصد نمایان کرده بودند.

داستان افشای ایمیلهای جدید کلینتون

جیمز کومی رئیس پلیس فدرال ایالات متحده، اف بی آی، روز جمعه ۷ برج آبان و ده روز مانده به انتخابات رئیس جمهور ایالات متحده اعلام کرد با آگاهی از یک رشته ایمیل های جدید مرتبط با سرور اختصاصی کلینتون در وقت وجودش در وزارت خارجه، تحقیقات تازه ای انجام می شود.

جمهوریخواهان از این خبر رئیس اف‌بی‌آی ابراز مسرت کرده اند اما دربرابر خانم کلینتون گفته اف‌بی‌آی با اینکار عملا بر انتخابات ایالات متحده اثر قرار داده است و خواستار اعلام نتیجه تحقیقات در روزهای پیش از انتخابات شده است.

به نگاشته ای‌بی‌سی هنوز صحبت درباره ایمیل های جدید زود است و چیز زیادی درباره آن آگاهی نمیداریم. پلیس فدرال ایالات متحده می خواهد این ایمیل را چک کند و هنوز حتی معلوم نیست که آیا واقعا «ایمیل‌های جدید» واقعا جدید باشند و یا این که آیا واقعا حاوی اطلاعات تازه حساس باشند.
رئیس پلیس فدرال ایالات متحده که خبر کشف این ایمیل‌ها را به گروهی از قانونگذاران داد، خود در پیامی به همکارانش در اف‌بی‌آی گفت که «اهمیت این ایمیل‌ها را آگاهی نمیداریم.»

اما اف‌بی‌آی بعد از بررسی ایمیل‌ها امکان می دارد به این نتیجه برسد که خانم هیلاری کلینتون امکان می دارد قانون را زیر پا قرار داده باشد و باید علیه او اعلام جرم کند. شاید هم به چنین نتیجه ای نرسد.

ایمیل های جدید در جریان بررسی یک پرونده نامربوط یافته شده است. پرونده آنتونی وینر، همسر هما عابدین دستیار مورد اعتماد کلینتون، به دلیل ارسال تصاویر پیام های دارای محتوای جنسی به یک دختر زیر سن قانونی تحت بررسی مقامات واقع بوده است و در این بررسی، ایمیل های مرتبط با خانم هیلاری کلینتون نیز در کامپیوتر هما عابدین کشف شد. آنتونی وینر و هما عابدین نقل کرده اند که در حال گذراندن پروسه متارکه هستند.

برخی گمانه خانمی کرده اند که امکان می دارد ایمیل های «ناپدید شده» از سرور کلینتون در کامپیوتر هما عابدین باشد.
بازپرسان در پلیس فدرال ایالات متحده روی این بحث حرف زدند که آیا واقعا برای بررسی ایمیل‌ها به حکم قضایی احتیاج دارند یا خیر؟ رئیس پلیس فدرال ایالات متحده نیز به این نتیجه رسید که برای بررسی ایمیل ها به حکم قضایی احتیاج است. او نیز قانونگذاران را مطلع کرد. ایمیل ها چند هفته پیش کشف شد اما جیمز کومی خبر کشف آنها را به تازگی اعلام کرد.

دموکرات ها از اقدام رئیس ‌اف‌بی‌آی که تنها چند روز مانده به انتخابات به قانونگذاران گفت خانم هیلاری کلینتون با چنین پرونده تازه ای روبرو است نقد کرده اند. خیلی از آنها اقدام کومی را سیاسی کاری آگاهی داشته اند.

برخی از جمهوریخواهان نیز از اقدام اف‌بی‌آی نقد کرده اند. مانند جو والش، نماینده سابق جمهوریخواه که گفته است پسندد ترامپ در انتخابات ببرد اما آنچه کومی با کلینتون انجام انجام داد غلط و غیرمنصفانه بود.
روز یکشنبه ۹ برج آبان نیز ۱۰۰ دادستان سابق فدرال نزدیک به هر دو حزب از جمله اریک هولدر در نامه ای نگاشتند از اقدام جیمز کومی، رئیس اف‌بی‌آی شگفت زده شده اند.

داستان ایمیل های خانم هیلاری کلینتون نامزد حزب دموکرات در انتخابات رئیس جمهور در یک سال اخیر و در طول تبلیغات رای گیری ای او چند بار به مطرح شده است، اما ستاد رای گیری ای او کامیاب شده از عهده اتهامات رسانه ها و همچنین حریف رای گیری ای خود بر آید.
اما با توجه به خبر گشوده شدن مجدداً این پرونده از سوی اف بی آی، و در حالی که تنها کمتر از یک هفته به انتخابات مانده، ستاد خانم هیلاری کلینتون با درگیری تازه ای روبرو شده است. پلیس فدرال ایالات متحده، اف بی آی، در ماه ژوئن گذشته اعلام کرده بود که پرونده ایمیل ها بسته شده و اتهامات حقوقی علیه خانم کلینتون دیگر وارد نیست.

خانم هیلاری کلینتون در عکس العمل به خبر انتشار داده شده از سوی اف بی آی و در یک کنفرانس خبری در روز جمعه ۷ برج آبان، رئیس اف بی آی را به درگیری کشید و از او خواست تا جزئیات دقیق تحقیقات جدید را انتشار دهد.

وی گفت، «ما ۱۱ روز بیشتر تا انتخابات که می توان گفت یکی از اصلی ترین انتخابات عصر ماست فاصله نداریم. انتخاباتها در کشور شروع شده است. بنابراین، مردمان ایالات متحده شایسته این هستند که از این حقایق به طور کامل و به سرعت آگاه شوند.» وی همچنین گفت که اف بی آی هنوز در رابطه به تحقیقات جدید با او و مشاورانش تماسی نگرفته است.

یک روز بعد از اعلام ازسرگیری تحقیقات اف بی آی درباره پرونده ایمیل‌های خانم هیلاری کلینتون وزیر خارجه سابق دولت جناب آقای باراک اوباما و نامزد حزب دموکرات در انتخابات رئیس جمهور آینده ایالات متحده، خبرگزاری آسوشیتدپرس از خواست وزارت دادگستری از اف بی آی برای سکوت در این مورد گزارش کرد و به نقل از مقامات دولت ایالات متحده نوشت، وزارت دادگستری نسبت به در جریان قرار دادن کنگره در رابطه با تحولات جدید در این پرونده، به اف بی آی اخطار داده بود؛ به این علت که به اعتقاد مقامات وزارت دادگستری، در فاصله کوتاه باقی مانده تا انتخابات، این کار تبعات بالقوه‌ای به دنبال خواهد داشت.

این مقام‌های دولتی که هویت آنها در گزارش آسوشیتدپرس لو داده نشده است، می‌گویند وزارت دادگستری به این نتیجه رسیده است که ارسال نامه در این زمینه به کنگره، با سیاست‌های آن وزارتخانه – که نباید به نحوی عمل کرد که تحقیقات در زمینه‌ای معلوم به نفع نامزدی ویژه به پایان رسانده شود – همخوان نخواهد بود.

این مقامات، که به گزارش سرزه به نقل از آسوشیتدپرس مجوز ندارند به صورت عمومی درباره امور داخلی وزارت دادگستری حرف زنند، همچنین تاکید کرده اند که تهیه نامه و ارسال آن به کنگره از سوی جیمز کومی رئیس اف بی آی، مستقل از وزارت دادگستری صورت گرفته است. در همین حال وزارت دادگستری اعلام کرد در رابطه بابررسی این بحث با اف بی آی مشارکت خواهد داشت.

جناب آقای دونالد ترامپ نامزد حزب جمهوریخواه روز شنبه، ۸ برج آبان با استفاده از خبر بازگشایی پرونده استفاده خانم هیلاری کلینتون از سرور شخصی خود از سوی پلیس فدرال ایالات متحده، حریف دموکرات خود را که در نظرسنجی‌ها کمی از او جلوتر است، به باد نقد گرفت و از این طریق تلاش کرد محیط منفی به وجود آمده برعلیه خود پس ازافشای سخنانش در رابطه باتلاش برای رابطه با یک زن متاهل و افشای چند زن درمورد تلاش ترامپ برای دسترسی به آنها تحت الشعاع گذارد.

وی در کلرادو گفت «ما باید از وجود فساد در واشنگتن خلاص شویم. اف بی آی دیروز اعلام کرد به پرونده اعمال مجرمانه و غیر مجاز خانم هیلاری کلینتون مجدداً رسیدگی خواهد کرد.» هواداران او هم با فریاد «زندانی اش کنید» پاسخ دادند.
ترامپ اضافه کرد «این بزرگترین بی آبرویی سیاسی بعد از واترگیت است. امیداوریم که بالاخره عدالت در این مورد اجرا شود.» این در حالیست که وی از عملکرد اف بی آی و وزارت دادگستری که تحقیقات را در رابطه با ایمیل های خانم هیلاری کلینتون را بدون صدور پیگرد قضایی مختومه کرد، بارها به شدت نقد کرده بود.

در همین حال خانم هیلاری کلینتون روز دوشنبه ۱۰ برج آبان تلاش کرد تمرکز مسابقه های رای گیری ای را به مسئله امنیت ملی و تناسب جناب آقای دونالد ترامپ برای مقام رئیس جمهور معطوف کند. وی در شروع سخنان خود در دانشگاه ایالتی کنت درباره امنیت ملی به مسئله ایمیل های خود و تصمیم جیمز کومی رئیس پلیس فدرال ایالات متحده در بازکردن مجدداً تحقیقات درباره آن توجه کرد و گفت: «اطمینان می دارم بسیاری از شما سؤال میکرد داستان ایمیلهای جدید چه است و چرا اف بی آی بر آن شد که بدون هیچ مدرکی وارد روند انتخابات شود.’

کلینتون همچنین در هجومی به حریف جمهوریخواه خود گفت «من با فوت شدی مسابقه میدهم که نقل میکنید چرا نمی شود از سلاح هسته ای بهره گرفت. او می خواهد که کشورهای بیشتری سلاح هسته ای داشته باشند. وی یک بار دیگر به رابطه ترامپ با کشور روسیه اشاره کرد و گفت ولادیمیر پوتین او را مهار می کند.

کارشناسان باور می‌ دارند تصمیم جدید رئیس اف بی آی شاید همان نتیجه ای را در برخواهد داشت که پیشتر در اواخر ماه ژوئیه منتشر شد. آن وقت جیمز کومی نتیجه گرفته بود که علی رغم «شلختگی و ساده انگاری» مدرکی مبنی بر رفتار مجرمانه وجود ندارد.
کلینتون نیز درباره استفاده از سرور شخصی برای کارهای اداری در وقت تصدی وزارت خارجه ایالات متحده، پیشتر ابراز پشیمانی کرده و آن را خطا خوانده بود.

کلام آخر
تعدادش معکوس برای برگزاری انتخابات رئیس جمهور در ایالات متحده آغازشده، هرچند دو حریف رقابت تنگاتنگی بایکدیگر دارند، اما شانس خانم هیلاری کلینتون بیشتر از جناب آقای دونالد ترامپ ارزیابی می شود، در صورت پیروزی کلینتون احتمال وقوع حوادث غیرقابل پیش بینی در عرصه های داخلی و خارجی ایالات متحده بسیار اندک به چشم می آید اما باتوجه به رویکردهای متفاوت ترامپ در مسائل گوناگون داخلی وخارجی (که یادداشت جداگانه ای را میطلبد ) با انتخاب وی شاهد تحول و تحولات حدس زده نشده زیادی در زمینه های گوناگون داخلی داخلی و خارجی خواهیم بود.