دلار در دولت روحانی ۴۲۰تومان گران شد


 

 

نسیم: قیمت دلار در دولت یازدهم داستان عجیب و غریب و پرنوسانی را طی کرده است. علی‌رغم ادعای دولتمردان تدبیر و امید و مسئولان بانک مرکزی در خصوص ثبات در قیمت ارز طی سال‌های فعالیت دولت یازدهم بررسی‌ها نشان می‌دهد که دولت تدبیر و امید یکی از پرنوسان ترین دوران را برای قیمت دلار رقم زده است.

روزی که سیف جلوی کاهش قیمت دلار را گرفت!


برای بررسی قیمت دلار در دولت روحانی، باید تحولات آن را از فردای انتخابات 24 خرداد ماه 92 زیر نظر گرفت. در آن زمان و بعد از اعلام قطعی نتایج انتخابات، قیمت دلار در مسیر کاهش قرار گرفت و تا نزدیک 3000 تومان هم رسید. اما اولین اظهار نظر رسمی رئیس کل بانک مرکزی دولت یازدهم به یکباره همه چیز را بهم ریخت. سیف به یکباره اعلام کرد کف قیمت دلار همان 3000 تومان است و قیمت آن از این مقدار پایین تر نخواهد آمد.

به گزارش «نسیم آنلاین»، همین اظهار نظر رئیس جدید ساختمان میرداماد در آبان ماه 92 باعث شد که قیمت دلار از 3000 تومان پایین‌تر نیاید. یک ماه بعد و با توافق ژنو و تاثیرات روانی که این توافق بر اقتصاد کشور گذاشت، باعث شد تا قیمت دلار در همین مسیر باقی بماند تا اردیبهشت ماه 93 که قیمت دلار با یک افزایش قابل توجه به 3300 تومان رسید. افزایش قیمت دلار از اردیبهشت ماه 93 تا بهمن ماه همین سال با یک شیب کند دنبال شد تا این که در روزهای پایانی زمستان 93 قیمت دلار در بازار آزاد به 3500 تومان رسید.


تاثیرات برجام بر قیمت دلار


با جدی تر شدن برجام و احتمال توافق بر سر آن در سال 94 قیمت دلار بار دیگر در مسیر کاهش قرار گرفت. این کاهش که از توافق لوزان در فروردین ماه 94 آغاز شده بود، در تیرماه 94 و با خبر توافق برجام به 3300 تومان رسید. چند ماه بعد یعنی در دی ماه 94 این بار خبر اجرای برجام، نتوانست تغییر خاصی در قیمت دلار ایجاد کند و دلار با یک شیب نسبتا تند در مسیر افزایش قرار گرفت به طوری که در بهمن ماه 94 قیمت دلار در بازار آزاد به 3700 و حتی 3800 تومان رسید تا رکورد بالاترین قیمت برای خودش در دولت روحانی را رقم بزند.


دلار امسال 320 تومان گران شد


 بعد از آن قیمت دلار به میزان نسبتا ناچیزی کاهش یافت و به حدود 3450 تومان نزدیک شد اما با آغاز سال 95 بار دیگر در مسیر افزایش قرار گرفت. به گزارش «نسیم آنلاین» در مجموع قیمت دلار در سال جاری از 3300 تومان در ابتدای سال به حدود 3620 تومان در روزهای اخیر رسید تا به تنهایی بیش از 300 تومان به قیمت آن افزوده شده باشد. این در حالی است که رسانه های حامی دولت همچنان همه چیز را عادی جلوه می دهند و دولت یازدهم را در مهار نوسانات ارزی موفق تفسیر می‌کنند.


دلار در دولت روحانی 420 تومان گران شد


اما اگر بخواهیم قیمت ارز را از مرداد ماه 92 که حسن روحانی رسما تنفیذ شد و کار خود را آغاز کرد تا امروز مقایسه کنیم شاهد افزایش حدود 420 تومانی قیمت دلار خواهیم بود. یعنی دلار 3200 تومانی پایان دوره احمدی نژاد امروز و در شرایطی که چند ماه به پایان کار دولت تدبیر و امید باقی مانده به 3620 تومان رسیده است.
اگر نوسانات قیمت دلار در دولت تدبیر و امید را با دولت سابق مقایسه کنیم و سال های پایانی دولت قبل،  یعنی سال 90 به بعد که بر شدت تحریمها افزوده شد را نادیده بگیریم ( یعنی شرایط عادی دولتها را باهم مقایسه کنیم) متوجه خواهیم شد که قیمت دلار در بین سالهای 84 تا 90، تنها حدود 97 تومان افزایش یافته و از 900 تومان به 997 تومان رسیده است. بنابراین دامنه نوسانات دلار در تدبیر و امید بسیار بیشتر از دولت قبل بوده است.
این در حالی است دولتمردان تدبیر و امید 3.5 سال است که وعده تک نرخی شدن نرخ ارز را می دهند، اما عملا هیچ برنامه و یا قدمی برای آن برنداشته اند. اخیرا رئیس کل بانک مرکزی وعده داده که ارز تا پایان امسال تک نرخی می شود. اما کارشناسان با توجه به وعده های مکرری که سیف پیش از این در این خصوص داده بود چندان به تحقق این وعده امیدوار نیستند. برخی دیگر از اقتصاددانان هم اعتقاد دارند، دولت با وجود این وعده هنوز برنامه ای برای تک نرخی کردن ارز ارائه نکرده است. باید دید در نهایت دولتمردان می توانند به وعده خود درباره تک نرخی مردن ارز عمل کنند یا نه؟

 

[ منبع این خبر سایت رجا می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال