نگرانم که مبادا بچه ام مورد اذیت جنسی جا دارد, چه کاری باید به عمل آورم؟


نگرانم که مبادا کودکم مورد آزار جنسی قرار گیرد, چه کاری باید انجام دهم؟


تصویر و عکس نگرانم که مبادا کودکم مورد آزار جنسی قرار گیرد, چه کاری باید به انجام رسانم؟

دکتر غلامرضا تبریزی روانشناس: تعلیم خردسالان اصل اصلی در پیش گیری از اذیت و آزار جنسی آنان است و متاسفانه حدود ۹۰ درصد آزار جنسی خردسالان توسط بستگان و نزدیکان رخ می دهد.

جلو گیری از آزار جنسی خردسالان

شنیدن اخبار آزار جنسی خردسالان اگرچه که بسیار دردآور و غیر قابل تحمل است اما خوشبختانه چندین سالی است که تابوی رسانه ای شدن آن شکسته شده است. به این علت که اعلام چنین خبرهایی سبب ازدیاد آگاهی خانواده ها در خصوص مواظبت از فرزندانشان می شود. هرچند که مانع وقوع آن به طور کامل نمی شود ولی در کاهش آن بی اثر نخواهد بود. حال این که به چه صورت باید پدر و مادر مانع وقوع این اتفاق شوند موردی است که روانشناسان برای آن پاسخی جز تعلیم ندارند.

دکتر غلامرضا تبریزی روانشناس با اشاره به این که جلو گیری مدام مقدم بر درمان است، تعلیم خردسالان اصل اصلی در پیش گیری از اذیت و آزار جنسی آنان است و متاسفانه حدود ۹۰ درصد آزار جنسی خردسالان توسط بستگان و نزدیکان رخ می دهد.

– درابتدا باید پدر و مادر تعلیم ضروری را نگاه بکنند تا خردسالان خود را با نزدیکان و غیر نزدیکان تنها قرار ندهند.

– در مرحله بعد باید خردسالان با اعضای جنسی خود آشنایی پیدا کنند و آگاهی بدارند که این اعضا را چه کسانی می توانند نگاه بکنند و یا لمس کنند و چه کسانی قادر نیستند این کار را به انجام رسانند. شناخت حوزه اجتماعی اعضای جنسی برای خردسالان اهمیت بسزایی دارد به این علت که در آن صورت با کاربرد آن آشنایی پیدا خواهند کرد. البته تعلیم به خردسالان باید در حد سن و سال و میزان هوش و فهم و ادراک آنان باشد.و اگر نگاه کردیم توضیحی که داده ایم برای خردسالمان کفایت کرده است دیگر بیشتر توضیح ندهیم زیرا امکان می دارد او را به سمت انحرافات جنسی سوق دهیم.

برخورد جدی و قانونی با سوءاستفاده کنندگان را نیز در کاهش وقوع جرم نقش می دارد.سوءاستفاده کنندگان اگر از عواقب برخورد قانونی رفتار و عملکرد زشت و ناپسند خود آگاه باشند امکان می دارد کمتر به سمت این طوری انحرافات بروند.

– قادر هستیم به کودکانمان تعلیم دهیم اگر با رفتارهای غیر نرمال برخی از اشخاص رو به رو شدند به آنها گزارش دهند تا جلوی وقوع اتفاقات بعدی گرفته شود.هرچه کودک از اطلاعات بیشتری برخوردار باشد به هنگام وقوع جرم آگاه تر رفتار خواهد کرد.

فرهنگ سازی دربین خانواده ها اصل اصلی در پیش گیری از بروز این بحران است و اگر خردسالی مورد سوءاستفاده جنسی قرار گرفت اگر آگاهی بدارد که باید بحث را با خانواده اش در جریان قرار بدهد با کارهای روان معالجه ای می توان او را به شرایط معمولی بازگرداند.

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال