قصر نیمه تمام ساسانی در حال ساماندهی است


کاخ نیمه تمام ساسانی در حال ساماندهی است

اکبر رضایی در خصوص سبک جامع ساماندهی مجموعه تاریخی و کتیبه بیستون بیان داشت: مطالعات مجموعه تاریخی تداوم دارد و در حال انجام است و در حال حاضر قرائت تازه نهایی نشده است.

بخش جهانگردی تبیان
تصویر و عکس قصر نیمه تمام ساسانی در حال ساماندهی است

معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و جهانگردی استان کرمانشاه بحث خوشگلی مجموعه تاریخی بیستون را با مقوله ساماندهی متفاوت آگاهی داشت و نقل کرد: خوشگلی محوطه امری بصری است و ما باید ساماندهی مجموعه و زیان شناسی و رفع خطر آن را به انجام رسانیم.

وی در خصوص نقد شهروندان از داربست نصب شده در پای آثار تاریخی بیستون اضافه کرد: این داربست در جلوی کتیبه نیست و پایین تر از کتیبه است و برای ادامه مطالعات و مستندات و نو سازی و قرائت تازه و زیان شناسی کتیبه و صخره نصب شده و و نکات مرتبط با باستان شناسی، زبان شناسی، زیان شناسی و … انجام می شود.

رضایی با ادامه بیانات نقل کرد: در آن ناحیه چشمه ای حضور دارد که از تمام درزهای سنگ آب ترواش می کند و کتیبه را در معرض خطر میگذارد و موجب زیان به کتیبه می شود و لذا سبک ساماندهی احتیاج به مطالعات اساسی و پایه دارد.

معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و جهانگردی استان کرمانشاه با اشاره به حضور آثاری از دوره پارینه سنگی در مجموعه تاریخی بیستون گفتگ: بیستون کلکسیونی از نقاط زیبا است که تسلسل تاریخی و فرهنگی دارد.

وی با بیان این که اعتبارات ملی و استانی برای بحث ساماندهی مجموعه تاریخی بیستون لحاظ می شود، نقل کرد: در آن محوطه بحث تملک، باز سازی، مرمت بنا، نگهدارای محوطه، ضوابط عرصه بین المللی و تعهدات دیگر را داریم و معضل فقط دیدن کتیبه نیست بلکه مسائل زیادی است که باید به آن توجه کرد.

رضایی همچنین به حالت قصر نیمه تمام ساسانی در بیستون اشاره کرد و اضافه کرد: در حال حاضر به مرحله ساماندهی قصر نیمه تمام ساسانی رسیدیم و در حال معرفی سنگ ها هستیم. چند دهه مطالعه بر روی قصر نیمه تمام ساسانی شده و مسائلی شبیه به این که قطعات سنگ ها مربوط به کدام قسمت قصر است الان در حال سوار کردن سنگ ها هستیم.

این مسئول بیان کرد: تکلیف سازمانی ما کار فراهنگی و مطالبه فرهنگی است و همکاران ما در مبادی وارد شدنی آثار تاریخی با تیپ فرم و روی گشاده مستقر هستند.

معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و جهانگردی استان کرمانشاه بیان کرد: مجموعه تاریخی بیستون استانداردهای ضروری بین المللی را دارد و در سطح بین المللی پذیرفته شده و با اکثریت رای و با کمترین مخالف در یونسکو به تصویب رسانده شد.

وی ساماندهی مجموعه تاریخی بیستون را حرکتی علمی و استاندارد عنوان کرد و نقل کرد: حریم و عرصه ملی تحت محافظت است و مسئولان بشدت در این نکته حساسیت دارند.

رضایی بیان کرد: هم اکنون در مجموعه تاریخی بیستون برای انتقال مسافر یک سیستم خودرو بنز کهنه از مجموعه سعدآباد و قصر نیاوران فراهم کردیم و هم اکنون در بیستون فعال است.

****************************

متن از : ساغر د.

گوناگون گردشگری در بخش گردشگری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

ای مگس حضرت سيمرغ نه جولانگه توست
««« »»»
عرض خود می‌بری و زحمت ما می‌داری

قصر نیمه تمام ساسانی در حال ساماندهی است

TT / 91 — TP / 19%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال