تجربه‌ی بازدید از جاذبه‌های ارزان در طول مسافرت صرفاً به این معنا نیست که تنها مجوز داریم به نمای بیرونی ساختمان‌های کهنه و موزه‌ها چشم بدوزیم. به علاوه، بازدید از مکان‌های شگفت انگیز و انجام کارهای تازه مدام برای ما گران و هزینه‌بر نخواهد بود. در واقعیت، گاهی اوقات تجربه‌ی این کارها هیچ هزینه‌ای به دنبال نخواهد داشت.

۱.سمفونی رقص نور، هنگ کنگ، کشور چین (Symphony of Light Show – Hong Kong, China)

 

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس بازدید از جاذبه های جهانگردی رایگان

بازدید از مناظر زیبا بندرگاه ویکتوریا در هنگ کنگ، یکی از آن دسته فعالیت‌های بدون هزینه‌ای به تعداد می‌رود که در یکی از گران‌ترین شهرهای جهان ممکن می‌باشد. از خیابان استارز (Stars ستارگان) در مرکز تهیه کرد سیم شا سویی (Tsim Sha Tsui)، می شود تمام شکوه نیم‌سایه نامدار هنگ کنگ را به چشم دید. راه رفتن در خیابان استارز ( نمونه‌ای مانند پیاده‌روی مشاهیر هالیوود در شهر هنگ کنگ) در تمام ساعات روز لذت بی‌مانندی را همراه با خواهد داشت. شب‌ها بعد از ساعت ۸ نیز بزرگترین اکران همیشگی نور و صوت جهان در این ناحیه شروع می‌شود. سر و صدای این اکران مستقیماً از خیابان استارز به گوش می‌رسد. در شب، نورهایی از آسمان خراش‌های موجود در سر تا سر بندرگاه هنگ کنگ ساطع شده و اکران خوشگلی از رقص نور و موزیک برپا می‌شود.

۲.تجربه‌ی صرف یک قول خوراکی ای در معبد طلایی، آمریتسار، کشور هند (Golden Temple – Amritsar, India)

تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس بازدید از جاذبه های جهانگردی رایگان

هزار و هفتصد پوند پیاز، دوازده تن آرد، و بیش از سیصد پوند فلفل سرخ. این همه مواد اولیه برای سیر کردن یک لشکر کافیست. در واقع این مقدار مواد خوراکی ای برای تغذیه هفتاد هزار زائر که روزانه از مقدس‌ترین محل آیین سیک (Sikh) زیارت می‌کنند، به نگاه کافی می‌آید. اما برای بهره گیری از این غذای رایگان که آشپزخانه‌ی معبد طلایی آن را تأمین می‌کند، احتیاجی نیست پیرو مذهب سیک هندوستان باشید. فقط کافیست در صف بازدیدکنندگان قرار بگیرید، در این صورت با یک ظرف خوراک عدس و ادویه گیاهی همراه با نان چاپاتی از شما پذیرایی می‌شود. این غذا بسیار طعم دار و البته سیر کننده است. بعد از صرف غذا، در مسیر خروج زائران صندوقی تعبیه شده تا افرادی که مایل به مشارکت در این سبک اطعام هستند، مبلغی را در این صندوق بیندازند.

۳.موزه‌ی خیابان کامینیتو، بوئنوس آیرس (Buenos Aires)، آرژانتین (Caminito Street Museum)

تصویر و عکس شماره ۴ ⇩تصویر و عکس بازدید از جاذبه های جهانگردی رایگان

هرچند امکان می دارد گردشگران بسیاری به موزه خیابان کامینیتو مسافرت کنند و این مسئله سبب شلوغی این ناحیه شود، اما با این حال در مسافرت به پایتخت آرژانتین، بدون شک بازدید از این مکان خالی از لطف نخواهد بود. این منطقه‌ی کوچک، به عنوان نخستین موزه‌ی خیابانی در جهان شناخته می شود. با ورود به این مکان نخستین چیزی که توجه شما را به خود جلب می‌کند، نمای رنگ به رنگ ساختمان‌های مجاور خیابان است، که نمایانگر کانوتیلو (واحدهای مسکونی مشترکی) است که در دهه‌ی ۵۰ دچار تخریب شده‌اند. یک آرتیست بومی اقدام به نو سازی این ناحیه نموده و بعد از او، هنرمندان دیگر کارش را دنبال کرده‌اند. در حال حاضر، دکه‌های بسیاری در مسیر عمده خیابان حضور دارند که در آن‌ها سوغات‌ و صنایع دستی و هنری به به فروش رسان می‌رسد. علاوه بر این، هنرمندان نامدار خیابانی با صدای موزیک مکانی که از کافه‌ها و رستوران‌ها به گوش می‌رسد به اجرای برنامه می‌پردازند.

۴.موزه اسمیتسونیان، واشنگتن دی. سی.، کشور آمریکا (Smithsonian Museums – Washington, DC, USA)

تصویر و عکس شماره ۵ ⇩تصویر و عکس بازدید از جاذبه های جهانگردی رایگان  در مسافرت به پایتخت آمریکا، بازدید از ۱۹ موزه‌ و گالری اسمیتسونیان از آن دسته فعالیت‌هایی است که بدون شک به گردشگران پیشنهاد داده میشود. هرچند در زمان‌های غیر اداری، این موزه‌ها نیز بسته هستند. روح سنت لوئیس واقع در موزه ملی هوا و جو؛ الماس امید واقع در موزه ملی تاریخ نرمال؛ و کفش‌های یاقوت دوروتی در فیلم ساحر شهر اُز واقع در موزه ملی تاریخ آمریکا، از جمله اشیای تاریخی و فرهنگی برجسته این موزه‌ها به حساب می‌آیند. موزه‌های اسمیتسونیان و باغ وحش ملی در تمام طول سال به جز روز کریسمس، برای بازدید عموم باز هستند و هیچ گونه مبلغ وارد شدنی از اشخاص گرفته نمیشود.

۵.پارک جانورشناسی سنت لوئیس، سنت لوئیس، کشور آمریکا (St. Louis Zoological Park – St. Louis, USA)

تصویر و عکس شماره ۶ ⇩تصویر و عکس بازدید از جاذبه های جهانگردی رایگان

بازدید از یکی از باغ وحش‌های دارای امتیاز در آمریکا به خاطر توجه کرد مالیات‌های منطقه‌ای یکی از این فعالیت‌های رایگان به تعداد می‌رود. قدمت این باغ وحش به بیش از یک قرن پیش باز می‌گردد. نخستین نمایشگاه آن (سالن پرندگان) در سال ۱۹۰۴ برای شرکت در نمایشگاه بین المللی سنت لوئیس بازگشایی شد. در حال حاضر بیش از ۶۵۵ گونه جانداری گوناگون و در مجموع بیش از ۱۹ هزار جاندار در این باغ وحش نگهداری می‌شود. گسترده‌ترین زیاگان (زیاگان یا فانا: کلکسیون گونه‌های جانوری‌ای هستند که در دوره‌ای معین در یک منطقه‌ی جغرافیایی حیات می‌کنند) در برخی از گونه‌ها از اکران گربه‌سان‌ها گرفته تا محوطه‌ی پنگوئن‌ها، در این باغ وحش حضور دارد. در سال ۲۰۱۳، باغ وحش اقدام به ساخت قسمتی برای اکران خرس قطبی تازه واردی به ارزش ۱۵ میلیون دلار نمود. این بخش در سال ۲۰۱۵ راه اندازی شد و بر آن شده شد تا یک جفت خرس قطبی نر و ماده در این قسمت نگهداری شود به این امید که این دو خرس قطبی در آینده توله‌های کوچولوای به جهان آورند.

۶.خیابان هنر موگانشان، شانگهای، کشور چین (Moganshan Art Street – Shanghai, China)

تصویر و عکس شماره ۷ ⇩تصویر و عکس بازدید از جاذبه های جهانگردی رایگان

در سال‌های اخیر، قلمروی هنر معاصر کشور چین رونق بسیار یافته و این رونق بیش از همه در خیابان موگانشان شانگهای به چشم می‌خورد. بخشی از جامعه‌ی‌ هنرمندان در مجموعه‌ای از استودیوهای واقع در مسیر این خیابان سرگرم کار هستند. بازدید از این استودیوها برای عموم آزاد است. اگر خوش شانس باشید، هنگام بازدید از یکی از این استودیوها هنرمندانی را که سرگرم فعالیت هستند، دیدار خواهید کرد و می‌توانید شاهد روند ابتکار آمیز کار آن‌ها باشید. بخشی از این دیوار به طول ۱۰۰ متر نمایانگر‌ دیوارنگاری‌های این شهر است.

۷.گفتگوی محبت آمیز با یک راهب، چیانگ مای، کشور تایلند

تصویر و عکس شماره ۸ ⇩تصویر و عکس بازدید از جاذبه های جهانگردی رایگان

اگر در طول مسافرت به کشورهای جنوب شرقی آسیا با محدودیت‌های مالی مواجه هستید، و هنوز سوالات زیادی در خصوص فرهنگ بومی آن مناطق در ذهن دارید، خوب ترین راه آن است که در چیانگ مای و سایر مقصدهای جهانگردی دیگر در جنوب شرقی آسیا همچون لوآنگ پرابانگ در لائوس، مکالمه ای با یک راهب بومی ترتیب دهید و به پاسخ پرسش‌های خود در این خصوص دست یابید. احتمالا تمایل داشته باشید اطلاعات بیشتری در مورد مذهب بودایی و یا سبک حیات زاهدانه راهبان به‌دست آورید. هر پرسش محترمانه‌ای که در این زمینه در ذهن خود داشته باشید پاسخ داده خواهد شد. و این گفتگوی محبت آمیز نه تنها به سود شما بلکه به سود آن راهب نیز خواهد بود. به این علت که آن‌ها نیز می‌توانند بدون بیرون رفتن از معبد به اطلاعاتی در خصوص فرهنگ‌های دیگر دست یافته، و به علاوه مهارت انگلیسی حرف زدن خود را نیز پیشرفت بخشند.

۸.کنسرت در وقت نهار، آمستردام، کشور هلند

تصویر و عکس شماره ۹ ⇩تصویر و عکس بازدید از جاذبه های جهانگردی رایگان  از سپتامبر تا ژوئن، در سالن کنسرت رویال واقع در آمستردام هر چهارشنبه عصر، به مدت سی دقیقه کنسرتی از نوازندگان نامدار بین المللی به رایگان برگزار می‌شود. در روزهای معمولی، شرکت در یکی از کنسرت‌های این سالن با شکوه چیزی بیش از ۱۰۰ دلار هزینه خواهد داشت. این کنسرت‌های رایگان اغلب بخشی از جلسات تمرین ارکستر، تکنوازان و هنرمندان آینده‌دار است که کراوات‌های مشکی‌رنگی بسته‌اند. در بخش‌های دیگر آمستردام همچون موزیک‌تیاتر (Muziektheater) نیز در مدت وقت اکتبر تا ژوئن کنسرت‌های مجانی ای اجرا می‌شود که در آن برخی از خوب ترین گروه‌های کر و ارکسترهای کشوری هنرنمایی می‌کنند. این برنامه‌های موسیقیایی هر سه شنبه ساعت ۱۲.۳۰ دقیقه برگزار می‌شود.

۹.سواحل شهری، شهرهای بزرگ اروپا

تصویر و عکس شماره ۱۰ ⇩تصویر و عکس بازدید از جاذبه های جهانگردی رایگان

شهرهای بزرگ اروپا اغلب از تاریخ و سازنده ای فوق‌العاده و نمادهای باحال توجهی از مدرنیسم برخوردار هستند. اما نمی‌توان آن‌ها را شهرهای ساحلی مناسب توجهی آگاهی داشت (به استثناء برخی شهرهای خوش اقبال همچون بارسلونا). به منظور اصلاح این نقص و کمبود بارز، در سال‌های اخیر مفهوم «سواحل شهری» بسیار رواج یافته است. بخش‌هایی کاملاً پوشیده از شن و ماسه، مجهز به صندلی‌هایی برای حمام آفتاب و نیز چترها و سایبان‌های ویژه که دقیقاً در مرکز شهر واقع شده‌اند. چنین سواحلی را می شود در پاریس، مادرید، آمستردام، وین، و بسیاری از مناظر شهری دیگر نیز یافت. به طور کلی در این سواحل امکان شنا حضور ندارد، اما این بحث سبب نمی شود تا حداقل از آفتاب بی‌نظیر این شهرهای کهنه اروپایی صفا نکنید.