در اطراف روحانی همه چیز روبه راه است!/ برجام پر از دستاورد، مردم راضی، فساد ۸ هزار میلیاردی هم که به دولت هیچ ربطی ندارد


در اطراف روحانی همه چیز روبه راه است!/ برجام پر از دستاورد، مردم راضی، فساد ۸ هزار میلیاردی هم که به دولت هیچ ربطی ندارد

خبرگزاری فارس: در اطراف روحانی همه‌چیز روبه‌راه است!/ برجام پر از دستاورد، مردمان راضی، فساد ۸ هزار میلیاردی هم که به دولت هیچ ربطی ندارد

ستاد تعادل که وقتی با طمطراق از این می‌گفت که «سکوت دربرابر فساد سبب گسترش آن می‌شود»؛ در جریان فساد ۸ هزار میلیارد تومانی صندوق ذخیره فرهنگیان سکوت کرده است.

خبرگزاری فارس_گروه سیاسی: در اطراف رئیس‌جمهور روحانی همه چیز ظاهراً خوب به نگاه می‌رسد و روبه‌راه است…

دستاوردهای برجام، آفتاب تابانی است که مردمان و نظام باید بواسطه آن شکرگذار باشند و دست روحانی و ظریف هم همانطور که وقتی ابراهیم اصغرزاده تأکید کرد بایستی بوسیده شود، فساد ۸ هزار میلیاردی در صندوق ذخیره فرهنگیان و ابعاد گسترده آن هم که به هرکس ربط داشته باشد اما به دولت مرد روحانی هیچ ربطی ندارد! و مردمان هم آنطور که محمد عطریانفر در گفت و گو تازه اش با نشریه اعتماد گفته است، دولت مرد روحانی را «دولت دلپذیر»ی می‌دانند که باید ۴ سال دیگر هم ادامه یابد.

*حمام آفتاب زیر تابش دستاوردهای برجام

در اظهار بخش نخست مختصات اتمسفر اشاره شده بد نیست به توضیحات اخیر علی‌اکبر صالحی، وزیر امور خارجه احمدی‌نژاد و مقام مذاکره‌کننده دولت مرد روحانی اشاره کرد که به تازگی و ۹ ماه پس از اجرایی شدن برجام، در یک همایش گفته بود:

«پس از برجام در شرایط غیر قابل باور قرار گرفتیم به طوری که فرصت‌ها یکی پس از دیگری مثل “سونامی” به سمت ما می‌آید.»[۱]

در این زمینه، اشاره به صحبت‌های اخیر سیدعباس عراقچی، رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام نیز خالی از لطف نیست که اخیراً در مهمانی پرده برداری از یک کتاب گفته است:

«در حوزه تحریم با وجود بدعهدی غرب و ایالات متحده بسیاری از تحریم‌ها برداشته شده و در حال گشایش است.»[۲]

اما این صحبت‌ها فقط در نهمین ماه اجرایی شدن برجام نیست که اظهار شده‌اند به گوش مردمان می‌رسند…

پیش از این و پس از انعقاد توافق موقت ژنو در ۲ سال پیش نیز، یکی از رسانه‌های اصلاح‌طلب با خرسندی نگاشته بود: درخت مذاکرات ژنو پس از سال‌ها میوه داد![۳]

و همان روزها هم بود که سعید لیلاز قول می‌داد با این توافق (موقت ژنو) دریافت‌های ارزش داری کشورمان تا ۱۰۰ درصد افزایش می‌یابد و محمدرضا تابش، نماینده اصلاح‌طلب مجلس نیز از این می‌گفت که با این توافق سطح معیشتی مردمان افزایش می‌یابد.

آنچه نقل شد اما در حالی است که در سمت مردمان اتفاقات دیگری افتاده است و فی‌الواقع نه آن توافق موقت ژنو دستاوردی معلومی داشت و نه برجام و جهان پسابرجام حاوی هیچ دستاورد ملموسی برای مردمان هستند…

باحال آن که جان کری، وزیر امور خارجه ایالات متحده نیز همین روزها به صریحگویی اعلام کرد که ایالات متحده تحریم‌هایش را در پسابرجام هم زیاد کرده است.

*تناقض فلسفی دولت در مسئله مجادله با فساد/جهنم انگار سهم منتقدان بود نه مفسدان!

نزدیکان دولت همچنین گویا در زمینه فسادهای رخ داده نیز ترجیح می‌دهند همچنان دچار بی‌حسّی باشند، در محیط دیگری تنفس کنند و انگار نه انگار که اتفاقی افتاده است.

نه تیتر اولی مبنی بر لزوم مجادله با فساد، نه خبری از تأکید بر پیگیری و بازرسی و نه اصراری بر محکومیت و مجازات متخلفان!

افکار عمومی کشورمان سه و نیم سال آزگار است که فقط درباره چیزی بنام «دولت پیش» شنیده‌اند اما حالا که نیاز است درباره خبط و خطاهای دولت فعلی هم چیزی بشنوند، صرفاً با سکوت و البته اصرار بر رأی دادن به مرد روحانی در رای گیری آینده مواجه شده‌اند.

و دریغ از این که حتی یکبار از این بشنوند که رئیس‌جمهور غیر از منتقدانش، به مفسدین اقتصادی هم گفته باشد: «بروید به جهنم…»!

به نگاه می‌رسد که همه چیز نه کم که حسابی روبه‌راه است. روحانی با ۲۲ میلیون رأی، اقبالی گسترده‌تر از سال ۹۲، برنامه‌هایی منطقی، توانمند و با معضلات اقتصادی از بین برده شده باید یک دولت دیگر را هم از مردمان کشورمان پاداش بگیرد!از قدیم هم که گفته‌اند سری که نا خوشی نمی‌کند را دستمال نمی‌بندند!

و در نتیجه به چه دلیل باید اینهمه شیرینی و «حال خوب» را با صحبت کردن و موضع‌گیری درباره فساد بر باد داد؟فسادی هم چنانچه رخ داده حکماً مثل همیشه مورد برخورد نظام قرار می‌گیرد و بعد هم از یاد مردمان می‌رود…!

این روزها رخداد سرشناس «فساد ۸ هزار میلیاردی» در صندوق ذخیره فرهنگیان به گوش همه رسیده است اما در دنباله آن نه تنها خبری از واکنش‌های شدید دولت در این زمینه نیست بلکه حتی خبر می‌رسد که رئیس‌جمهور، وزیر تعلیم و پرورش را هم عوض کرده است فقط برای این که دولت ناچار به پاسخگویی در این زمینه نباشد!

البته حواس‌ها گویا باید پیش از این جمع می‌بود…

همان وقتی که احمد توکلی، نماینده وقت مردمان تهران بزرگ در مجلس، خبری را در سال ۹۲ مبنی بر اعطای یک رانت ۶۵۰ میلیون یورویی در وزارت صنعت افشا کرد و مسئله به اثبات هم رسید اما رئیس‌جمهور روحانی در یک مسافرت استانی این طوری با مسئله برخورد کرد:

«تحت نام دور زدن تحریم‌ها، نفت را دادند به عده‌ای و بردند و خوردند و ملت کشورمان را دور زدند…بازی‌هایی که برخی این روزها درمی‌آورند و می‌گویند فلان‌جا رانت شد، برای پوشاندن این رسوایی‌ها است. ما قصد دعوا با کسی نداریم ولی مردمان باید آگاهی بدارند در سال‌های گذشته چه بر سر آنها گذشته است.»[۴]

به سخن دیگر آن که احتمالا باید همان روزها می‌فهمیدیم که چنانچه فسادی در دولت تعادل رخ بدهد و احتیاجی به پاسخگویی شخص رئیس‌جمهور باشد، مرد روحانی در وضعیت موردعلاقه اش همین‌گونه با منتقدان برخورد می‌کند… و احیاناً در پایان ماجرا تغییر یک وزیر است نه هیچ چیز دیگر.

و حرف‌های تکراری «بردند و خوردند»، «کار، کارِ قبلی‌هاست»، «بازی درمی‌آورید» و… باز هم تکرار می‌شود. و «جهنم» هم که فقط سهم منتقدین است انگار.

ستاد دولت در جوار این رفتارها و سکوت‌ها اما دچار نوعی تناقض فلسفی هم با مسئله فساد شده است.

مثلاً «اسحاق جهانگیری» معاون نخست رئیس‌جمهور، وقتی در برج اردیبهشت سال گذشته طی اظهاراتی درباره مبحث فساد گفته بود: «شما فکر می‌کنید بحث بابک زنجانی از ذهن مردمان پاک می‌شود؟»[۵]

و یا مثلا، این رئیس‌جمهور روحانی بود که در تیرماه سال جاری طی سخنانی در انجمن بین المللی شوراها تصریح کرده بود: «فساد با موعظه، حرف، شعار، دادگاه و شلاق حل نمی‌شود بلکه باید از راه علمی با ریشه این بحث برخورد کرد» [۶]

آن تناقضات فلسفی اشاره شده این است که اکنون که داستان بابک زنجانی از ذهن مردمان پاک نمی‌شود؛ آیا واقعا فساد ۸ هزار میلیاردی در صندوق ذخیره فرهنگیان و یا از آن بدتر، سکوت دولت یازدهم و اصلاح‌طلبان در این باره، قرار است از ذهن مردمان زدوده شود؟

و ایضاً آیا واقعا روا نیست که رئیس‌جمهور روحانی به هر طریق،‌ اعم از خواست برخورد تا ارائه روش‌های علمی و هر طور دیگری که شده در قبال فسادهای بزرگ موضع روشن و مشخص بگیرد؟!

بی‌پاسخی نسبت به این سؤال‌ها و سکوتی که این روزها در قبال فساد ۸ هزار میلیاردی بر پیکره دولت سایه انداخته است؛ این تصور را در ذهن مردمان ایجاد می‌کند که دولت قصد دارد سبک «بلا نسبت ما»! را ترویج کند تا از تلخی نمایان کردن عکس العمل نسبت به فساد برهد.

*«شیرینی» مدایح عطریانفر و نقیب‌زاده خوب تر از «تلخی» توجه کردن به فساد!

دربین آن روبه‌راهی اشاره شده که دولت تصور می‌کند در اوضاع اطرافش وجود دارد؛ صد البته باید به داستان مجیزگویی‌های باورنکردنی و غریب اصلاح‌طلبان از رئیس‌جمهور روحانی در این روزها هم اشاره کرد.

تعاریف و ثناگویی‌هایی که مشخص نیست علت‌العلل اظهار آنها چه است و آبشخورشان کجا است؟!

اما هرچه هست گویا توانسته جایگزین عالی ای برای تکلیف دولت نسبت به موضع‌گیری صریح و شفاف و مصمم نسبت به چندین فساد رخ داده باشد.

«محمد عطریانفر»، فعال اصلاح‌طلب و از چهره‌های مبرّز حزب کارگزاران به تازگی در بخشی از گفت و گو خود با نشریه اعتماد درباره رئیس‌جمهوری که هم‌اکنون بر تخت نشسته، گفته است:

«اصلاح‌طلبان به مقتضای حال استدلال می‌کنند ادامه رئیس جمهور مرد روحانی مصلحت ملی است. انتخاب کرده ملتی که ظرف سه سال کارنامه کامیابی داشته است، کارآمد بوده است: نقش توانمندی در پیشبرد اهداف و منویات مردمان داشته است…نرمال است ملت کشورمان نوستالژی خوش و خوشایندی از مدیریت دولت او داشته باشند. کسی که توانسته است مشکلاتی که از دولت سابق به دولت او تحمیل شده بود، تا حد موردعلاقه ای کم کند. او توانسته که امروز معضلات اقتصادی، ناهنجاری‌های اجتماعی، به هم خوردن تعادل مدیریت و لاغر شدن شخصیت های شاخص دردولت که از آثار ضعف عملکرد دولت مرد احمدی نژاد بود را در حد بضاعت و به تناسب شرایط کشور حل و فصل کند. بنابراین مرد روحانی چهره برتر و انتخاب کرده اصلاح طلبان برای سال ٩٦ خواهد بود.»[۷]

فرد بعدی «احمد نقیب‌زاده» هم‌جناح عطریانفر است که به تازگی درباره رئیس‌جمهور روحانی به نشریه آرمان امروز گفته است:

«به نگاه من پشتیبانی از مرد روحانی در انتخابات۹۶ به مراتب از سال۹۲ بیشتر و گسترده‌تر خواهد بود…باید به مرد روحانی یک دوره چهارساله ریاست‌جمهوری دیگر مهلت یا حتی “پاداش” داد تا بتواند برنامه‌های عقلایی خود را به نتیجه مطلوب برساند»[۸]

نفر دیگر، حمیدرضا جلایی‌پور است که چندی پیش در بخشی از گفت‌وگوی خود با شماره ۹۱ نشریه صدا اظهار کرده بود:‌

«علایمی وجود دارد که چنانچه مرد روحانی همین امروز در رای گیری شرکت کند؛ ۲۲ میلیون رأی خواهد آورد که بیشتر از سال ۹۲ خواهد بود.»

خب به نگاه می‌رسد که همه چیز نه کم که حسابی روبه‌راه است. روحانی با ۲۲ میلیون رأی، اقبالی گسترده‌تر از سال ۹۲، برنامه‌هایی منطقی، توانمند و با معضلات اقتصادی از بین برده شده باید یک دولت دیگر را هم از مردمان کشورمان پاداش بگیرد!

از قدیم هم که گفته‌اند سری که نا خوشی نمی‌کند را دستمال نمی‌بندند!

و در نتیجه به چه دلیل باید اینهمه شیرینی و «حال خوب» را با صحبت کردن و موضع‌گیری درباره فساد بر باد داد؟

فسادی هم چنانچه رخ داده حکماً مثل همیشه مورد برخورد نظام قرار می‌گیرد و بعد هم از یاد مردمان می‌رود…!

*روزهای پایان فصل پاییز…

در این گیر و دار، سکوت دولت و شخص رئیس‌جمهور روحانی در قبال مسائلی نظیر «فساد» که باید نامی از دولت هم در فهارس اطرافی انتقاد آن موجود موجود باشد؛ سبب‌ساز سؤالات انبوه ای در نزد مردمان و افکار عمومی می‌شود.

ستاد برجام و نزدیکان رئیس‌جمهور روحانی می‌توانند هرچه‌قدر پسندند در محیط به وحشت افتیم شده در بالا غور کنند و از تنفس هوای آن صفا بکنند.

اما این کار، نه چیزی را حل نمی‌کند و نه پاسخ عالی ای برای آن سؤال‌هاست.

باحال آن که اسحاق جهانگیری، معاون نخست رئیس‌جمهور روحانی نیز وقتی درباره لزوم موضع‌گیری علیه فساد گفته بود: 

«در هر دوره‌ای که مسئولان احساس کردند نباید پاسخ بدهند و همچنین احساس کردند مهار و نظارت نمی‌شوند این فسادها بیشتر شده است.»[۹]

اما این پیشنهاد جهانگیری به هر علتی گویا در ستاد دولت تعادل باید که در مقطع فعلی نادیده گرفته شود…

طرفه آن که یادمان باشد، عدم برخورد با مدیران نجومی‌بگیر و حتی ذخیره نامیدن آنها از سوی دولت، هرگز پاسخ عالی ای به زخم افکار عمومی عدم و سند حقوق‌های نجومی را بنام «ستاد تعادل» ثبت کرد.

و احتمالا دیگر کار از کار گذشته باشد و سکوت دولت در قبال فساد ۸ هزار میلیاردی صندوق ذخیره فرهنگیان هم، اسناد زیادی را بنام ستاد تعادل به تصویب رسانده باشد.

***

۱_ http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13950727000251

۲_ http://www.mashreghnews.ir/fa/news/648413

۳_ http://www.jamaran.ir/NewsPrint.aspx?ID=32848

۴_ http://www.isna.ir/news/93051607519

۵_ http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13940207001399

۶_ http://www.seratnews.ir/fa/news/311596

۷_ http://www.magiran.com/npview.asp?ID=3455717

۸_ http://www.armandaily.ir/fa/Main/Detail/167695

۹_ http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13940207001399

– لطفا نظرات خود را در بخش نظر بنويسيد –

نگارش : رامين ژ.

سیاسی در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

گل يار حسن گشته و بلبل قرين عشق
««« »»»
آن را تفضلی نه و اين را تبدلی

در اطراف روحانی همه چیز روبه راه است!/ برجام پر از دستاورد، مردم راضی، فساد ۸ هزار میلیاردی هم که به دولت هیچ ربطی ندارد

TT / 267 — TP / 15%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال