شیوع گسترده دیابت/ لزوم مصرف ید قبل و زمان بارداری


شیوع گسترده دیابت/ لزوم مصرف ید قبل و زمان بارداری

خبرگزاری فارس: شیوع گسترده دیابت/ ضرورت مصرف ید پیش و زمان حاملگی

سرپرست پژوهشکده غدد درون‌ریز و متابولیسم نقل کرد:‌ شایع‌ترین مریضی غدد چاقی است و پس از آن کلکسیون بیماری‌های تیروئید و دیابت رتبه‌های دوم و سوم را دارند اما شیوع گسترده دیابت موجب شده که هم‌اکنون با کلکسیون بیماری‌های تیروئید برابر شود.

به اعلان سرزه و به نقل از خبرنگار بهداشت و معالجه خبرگزاری فارس، فریدون عزیزی سرپرست پژوهشکده غدد درون‌ریز و متابولیسم در یازدهمین کنگره بین‌المللی بیماری‌های غدد درون‌ریز و متابولیسم، نقل کرد: در زمان حاملگی احتیاج زن به دریافت ید بیشتر می‌شود زیرا ید بیشتری از دست داده و هم متابولیسم اندام بالا می‌رود و دیگر این که احتیاج جنین به ید از طریق اندام مادر تأمین می‌شود. در این زمان کارکرد تیروئید بین ۳۰ تا ۶۰ درصد ازدیاد می‌یابد و در صورتی که زن باردار دارای تیروئید نرمال باشد فقط کار آن زیاد می‌شود اما در غیر اینصورت مشکلاتی برای جنین ایجاد می‌شود.

عزیزی اضافه کرد: مقدار ید مورد احتیاج اندام زن در زمان حاملگی بسیار بیشتر از آن است که بخواهد از طریق نمک یددار تأمین شود. به همین علت به بانوان توصیه می‌شود که از سه ماه پیش از حاملگی مخلوطی از اسید فولیک و ید به کار برده شود. همچنین این ترکیب باید در سه ماه نخست حاملگی نیز بهره گرفته شود. بعضی از کارآزمودگان بانوان برای سه ماهه دوم حاملگی دارو مولتی ویتامین تجویز می‌کنند که باید نقل کرد چون این دارو مخلوطی از مولتی‌ویتامین و ید است معضلی را ایجاد نمی‌کند.

سرپرست پژوهشکده غدد درون‌ریز و متابولیسم ادامه داد: پس از حاملگی نیز زنانی که شیر خود را به طفل می‌دهند باید ترکیب اسید فولیک و ید یا ترکیب مولتی‌ویتامین و ید بهره گرفته شود.

عزیزی تصریح کرد: کسانی که رحلت کرده خود سابقه ابتلا به بیماری‌های خود مطمئنی تیروئید را داشتند یا آنتی بادی ضد تیروئید در خون دارند باید پیش از حاملگی یا در صورتی که حاملگی آنها ناخواسته است در هفته‌های نخست حاملگی آزمون TSH صورت گیرد که از این طریق تمام معضلات تیروئید پیش‌بینی خواهد شد و در صورت احتیاج معالجه صورت می‌گیرد.

عزیزی به زنانی که مشکل پرکاری تیروئید دارند پیشنهاد داد حتما پیش از اقدام به حاملگی تیروئید خود را معالجه کنند. برای این اشخاص سه نوع معالجه داروی ضد تیروئید، جراحی و ید رادیواکتیو تجویز می‌شود و در صورتی که از معالجه ید رادیواکتیو برای بانوان بهره گرفته شود ابتدا توصیه می‌شود بین ۶ ماه تا یک سال منتظر مانده و بعد اقدام به حاملگی کنند اما در رابطه با داروی ضد تیروئید پزشک با تغییراتی که در نوع دارو می‌دهد پس از پیشرفتی فرد می‌تواند اقدام به حاملگی کند اما این داروها چه پیش از حاملگی و چه در ضمن آن حتما باید با کارآزمودگان غدد و بانوان به کار برده شود و در همان لحظه تحت نگاه پزشک باشند.

سرپرست پژوهشکده غدد درون‌ریز و متابولیسم شایع‌ترین مریضی مربوط به غدد را چاقی آگاهی داشت و نقل کرد: بین ۶۰ تا ۷۰ درصد ایرانیان اضافه وزن می‌ دارند و پس از چاقی مجموع بیماری‌های تیروئید و دیابت رتبه‌های دوم و سوم را دارند؛ دیابت در حال شیوع است زیرا اضافه وزن در حال ازدیاد است و به زودی دیابت رتبه دوم بیماری‌‌های غدد را کسب می‌کند.

**************************************

نگارنده : آريامنش ح.

اجتماعی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

بی خبرند زاهدان نقش بخوان و لا تقل
««« »»»
مست رياست محتسب باده بده و لا تخف

شیوع گسترده دیابت/ لزوم مصرف ید قبل و زمان بارداری

TT / 132 — TP / 26%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال