خبرگزاری فرانسه: ابتکار از انزوای ناشی از اشغال سفارت آمریکا، متاسف است


خبرگزاری فرانسه: ابتکار از انزوای ناشی از اشغال سفارت آمریکا، متاسف است

خبرگزاری فارس: خبرگزاری کشور فرانسه: ابتکار از انزوای ناشی از اشغال سفارت ایالات متحده، متاسف است

خبرگزاری کشور فرانسه که اخیرا مصاحبه‌ای با رئیس سازمان محافظت زیستگاه طبیعی ایران ترتیب داده، بر «تاسف و پشیمانی» سرکار خانم معصومه ابتکار از تبعات اشغال لانه جاسوسی ایالات متحده تاکید کرده است.

سرزه به نقل از خبر گزاری فارس خبر می دهد، یک رسانه غربی در گزارشی تاکید کرده که سرکار خانم معصومه ابتکار رئیس سازمان محافظت زیستگاه طبیعی ایران و معاون ریاست جمهوری، از «انزوای دیپلماتیک بعد از اشغال سفارت(ایالات متحده در شهر تهران) متاسف و پشیمان است».

امروز چهارشنبه ۱۲ برج آبان خبرگزاری کشور فرانسه بخش دیگری از مصاحبه خود با معاون ریاست جمهوری و رئیس سازمان محافظت زیستگاه طبیعی ایران را انتشار داده؛ بخشی که در آن به اشغال لانه جاسوسی ایالات متحده توجه شده است(بخش اول مصاحبه اینجا)

انتشار این بخش از گفت و گوی خبرگزاری کشور فرانسه در پایگاه خبری«دیلی میل» با سرکار خانم معصومه ابتکار در حالی انجام شده که در ایران فردا پنجشنبه روز دانش یاد گیر است. (بنظر می رسد خبرگزاری کشور فرانسه این مصاحبه را از خروجی خود حذف کرده است.)

۱۳ برج آبان در ایران جدید دانش یاد گیر نامگذاری شده است. دلیل نامگذاری این روز، کشتار دانش آموزان توسط دژخیمان وابسته به رژیم طاغوت در محوطه دانشگاه شهر تهران است.

دانش آموزان صبح روز ۱۳ آبان ۱۳۵۷ در محوطه دانشگاه شهر تهران جمع شده بودند و دادخواهیشان با پشتیبانی اقشار دیگری از مردم هم همراه شده بود که در نهایت با کشتار این اعتراضات به انتها یافت.

خبرگزاری کشور فرانسه در بخشی از گزارش خود درباره مصاحبه با معصومه ابتکار نگاشته است: «او اکنون از انزوای دیپلماتیکی که بعد از اشغال سفارت (ایالات متحده در ایران) حادث شد، متاسف و پشیمان است».

این رسانه غربی ادامه داد: «اما او همچنان به کارشان(کار تسخیرکنندگان لانه جاسوسی ایالات متحده) در انتشار اسناد یافته شده سیا افتخار می کند».

او که سخنگوی دانشجویان تسخیر کننده لانه جاسوسی ایالات متحده بوده، تاکید کرده که هزاران سند انتشار داده شده از لانه جاسوسی، مانند کار ویکی لیکس بوده است.

در گزارش خبرگزاری کشور فرانسه درباره ابتکار آمده است: «او در همان لحظه دانشجوی ۲۰ ساله رشته پزشکی بود و از سوی رسانه های جهانی به “ماری” شهرت داشت و به دلیل تسلطش بر زبان انگلیسی، به چهره بحران گروگانگیری مبدل شد».

رئیس سازمان محافظت زیستگاه طبیعی به این رسانه گفت: «انتشار اسناد(لانه جاسوسی)، به آنچه ویکی لیکس این روزها در حال انجام است خیلی شبیه است. این کار مانند ویکی لیکس در عصر و زمان ما بود».

خبرگزاری کشور فرانسه در ادامه گزارش خود تاکید کرد: «اسناد مذکور تلاش های سیا برای جذب و بکارگیری سیاسیون مطرح ایرانی از قبیل ابوالحسن بنی صدر را بارز کرد؛ لیبرالی که نخستین ریاست جمهوری بعد از انقلاب شد».

این رسانه غربی ادامه داد: «ابتکار علی رغم گذشته اش، اکنون پشتیبان سرسخت تلاش های دولتش برای نو سازی روابط با غرب از طریق توافق اتمی سال گذشته است».

رئیس سازمان زیستگاه طبیعی به این رسانه فرانسوی گفت: «حتی دانشجویانی که در (تسخیر لانه جاسوسی) همکاری کردند، بسیاری از آنها باور می‌ دارند از برخی جهات امکان آن بود که روابط(ایران و ایالات متحده) به یک راهکار معقولانه تری حفظ می شد».

ابتکار درباره دانشجویان تسخیرکننده لانه جاسوسی اینطور گفت: «آنها ستیزه جو و رادیکال (تندرو) نبودند. آنها اینطور میاندیشیدند که خطر قریب الوقوع یک کودتای دیگری موجود بود؛ کودتایی که به سقوط یک انقلاب اسلامی جوان و شکننده منجر می شد».

این رسانه غربی با اذعان به قرار می داری بودن تحدید یک کودتای دیگر توسط ایالات متحده در ایران تصریح کرد: «این به وحشت افت ها و دغدغه ها، کاملا بی اساس نبودند. در ذهن همه مردم کشورمان کودتای ۱۹۳۵ سازماندهی شده توسط سیا که در آن ایالات متحده و انگلیس دولت رییس وزیران دوست داشتنی محمد مصدق را ساقط کردند، وجود دارد؛ کسی که به خود جرات ملی کردن منابع نفتی ایران را داد».

معاون ریاست جمهوری ایران در این خصوص گفت: «آنها(ایالات متحده و انگلیس) دولتی را سر کار قرار دادند که آلت دست و دست نشانده سیاستهای ایالات متحده برای ۲۵ سال بود؛ یک فرد سرکوبگر که دیکتاتوری و عصر بسیار تاریکی را به ایران تحمیل کرد».

*******************

نگارنده : شاهين م.

سیاسی در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

دوای درد عاشق را کسی کو سهل پندارد
««« »»»
ز فکر آنان که در تدبير درمانند در مانند

خبرگزاری فرانسه: ابتکار از انزوای ناشی از اشغال سفارت آمریکا، متاسف است

TT / 171 — TP / 26%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال