چرخه نخبگان در آموزش و پرورش از حرکت باز ایستاده است/ عزل فانی سرپوشی بر چند و چون تاراج صندوق ذخیره فرهنگیان بود


چرخه نخبگان در آموزش و پرورش از حرکت باز ایستاده است/ عزل فانی سرپوشی بر چند و چون تاراج صندوق ذخیره فرهنگیان بود

خبرگزاری فارس: چرخه نخبگان در تعلیم و پرورش از حرکت باز ایستاده است/ عزل فانی سرپوشی بر چندین و چون تاراج صندوق ذخیره فرهنگیان بود

معاون پیشین وزارت تعلیم و پرورش با بیان این که چرخه نخبگان در این وزارتخانه از حرکت باز ایستاده است، نقل کرد: برای سر بر تن کن نهادن بر ناکارآمدی‌ها و پنهان ماندن چندین و چون تاراج تاتارگونه در صندوق ذخیره فرهنگیان، فانی عزل شد.

ابراهیم سحرخیز معاون پیشین وزارت تعلیم و پرورش در گفت‌وگو با خبرنگار تعلیم و پرورش خبرگزاری فارس بیان داشت: دستگاهی گسترده، پیش برنده و تاثیر می داری شبیه به تعلیم و پرورش با برخوداری از ظرفیت عظیم انسانی معلمان و دانش‌آموزان مدام در مؤسسه توجه هنرپیشگان عالم سیاست قرار گرفته و متأسفانه از همین منطقه ناملایماتی را تحمل کرده است که شتاب بالندگی سازمانی را از آن سلب کرده است.

وی ادامه داد: مدیریت تعلیم و پرورش در کشورمان بعد از نبرد، از اواخر دولت سازندگی به انحصار کسانی درآمد که تا کنون خود را تنها انگشتر صالح برای مدیریت تهیه کند و کلان در حوزه تعلیم و تربیت مجلسی کشور تلقی می‌کنند.

سحرخیز افزود: به نظر می‌رسد این عده قلیل با آن که سالهاست پا به عرصه سالمندی نهاده‌اند اما به‌راحتی حاضر به انتقال توانایی در ساختار این سازمان مولد و تأثیرگذار نیستند و این در حالی است که جامعه نخبگانی تعلیم و پرورش از چنان اهلیت، شایستگی و بلوغی برخودار است که علاوه بر تعلیم و پرورش، قادر بوده است با اعزام نیروهای مأمور به کمک دیگر حوزه‌های اجرایی کشور از جمله فرمانداری‌ها و شهرداری‌ها بشتابد.

وی افزود: نادیده گرفتن ظرفیت پیدا و پنهان تعلیم و پرورش در پرتوی این نگاه بخیل و انحصار طلب، مسیر ارتقای شغلی و سازمانی را برای قاطبه ذینفعان ناهموار ساخته، امید و انگیزه را از جامعه بزرگ فرهنگیان سلب کرده است.

معاون پیشین وزارت تعلیم و پرورش تصریح کرد: از عهد دولت سازندگی تا کنون عده‌ای که عدد آنها گهگاه از تعداد انگشتان یک دست فراتر می‌رود بر این باورند که وزارت و معاونت در تعلیم و پرورش موهبتی است الهی که خداوند آن را فقط در کروموزم آنها به ودیعه نهاده است. این قلیل اشخاص به کشور یمن پدر خواندگی، خود را در این وزارتخانه، مبسوط الید و فعال مایشاء می‌دانند.

وی افزود: این چهره‌های تکراری گهگاهی برای دلربایی هم که شده با آن که با خاستگاه اولیه خود به لحاظ معیشت فاصله گرفته‌اند اما به اقتضای دوران و در آستانه رای گیری، بر تنگی معیشت فرهنگیان و مطالبات برهم انباشته آنان مهر تأیید می‌زنند.

سحرخیز تصریح کرد: همین احساس پدر خواندگی ایجاب کرده است فرمانروایی بر خوان گسترده تعلیم و پرورش امری مباح و سزاوار جلوه کند و صندوق ذخیره فرهنگیان در حکم غنایمی باشد که مدتهاست تولیت آن در ید با کفایت این عده از ما بهتران است! نگاهی به مهره‌های فعال در صفحه شطرنج صندوق بیندازید تا نگاه بکنید به چه صورت فرهنگیان در تصمیم سازی و مدیریت بر سرمایه خود کیش و مات شده اند.

وی نقل کرد: سؤال اساسی این است به چه دلیل مجوز پوست اندازی کنی به مدیریت‌ها در تعلیم و پرورانده نمیشود و چرخه نخبگانی از حرکت باز ایستاده است و برای سر بر تن کن نهادن بر ناکارامدی ها و پنهان ماندن چندین و چون تاراج تاتار گونه در صندوق، صحیح در دقیقه نود، بدون پاسخی شفاف به پرسش، تنها به دوکلمه بسنده می‌شود «فانی عزل شد».

معاون پیشین وزارت تعلیم و پرورش ادامه داد: عزلی که دهها پرسش را بی پاسخ قرار داد تا کسی سؤال نکند به چه دلیل ایشان تا واپسین دقایق، این حاتم بخشی بزرگ از جیب فرهنگیان را حاشا کرده و مدام آنان را به عنوان افرادی پاکدست و فرشته خصال ستوده است.

وی افزود: آیا واقعا روا بود پول معلمان صرف تهیه کرد مرکب دویست میلیونی با اقساط طویل‌المدت کم بهره برای مدیرانی شود که جز آسیب هنگفت  چیزی عاید تعلیم و پرورش نکرده‌اند؟؛ آیا واقعا رواست خانواده آن معلم گرفتار با چشمانی اشکبار در انتظار اخذ وام برای تسکین آلام خود به کسانی التماس کند که به یک باره وام میلیاردی کم بهره را به طرفة العینی به جیب دوستانی می‌ریزند که صندلی ریاست آنها را بیمه کرده‌اند.

 سحرخیز افزود: در حالی که فرهنگیان برای ستاندن اندک مطالبات خود دل به قول و وعیدهای وزیر خوش کرده‌اند، به چه صورت پذیرفتنی است عده‌ای با نقب بر صندوق، اندوخته بیست ساله آنان را بر باد داده، سپس وزیر مربوطه را برای رهایی از پاسخگویی عزل،خلع و منزل نشین کنند.

وی تصریح کرد: در رمزگشایی از سقوط  صندوق، بی تردید وزیر می‌توانست بخشی از جعبه تیرگی باشد که چندین و چون داستان را در دل خود گنجانده است.

______________________

گردآوری از : ژاله ح.

اجتماعی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

اميد هست که زودت به بخت نيک ببينم
««« »»»
تو شاد گشته به فرماندهی و من به غلامی

چرخه نخبگان در آموزش و پرورش از حرکت باز ایستاده است/ عزل فانی سرپوشی بر چند و چون تاراج صندوق ذخیره فرهنگیان بود

TT / 118 — TP / 16%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال