تمام دنیا «ایران را پیشگام طب سنتی» می دانند/ اساس طب، طب اسلامی است/ عدم توجه کافی به طب سنتی در ایران (۴ عکس)


تمام دنیا «ایران را پیشگام طب سنتی» می دانند/ اساس طب، طب اسلامی است/ عدم توجه کافی به طب سنتی در ایران

یک استاد طب باستانی چینی با اظهار این که در تمام دنیا، ایران را پیشگام طب باستانی می‌دانند، گفت: در حال حاضر طب باستانی در ایران تنزل کرده و طب باستانی در ایران چندان فعال نیست؛ در بیمارستانهای چین در ایالتهای گوناگون، حداقل یک طبقه برای طب باستانی تعبیه شده است .

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩

تصویر و عکس   تمام دنیا «ایران را پیشگام طب باستانی» آگاهی میدارند/ اساس طب، طب اسلامی است/ نبود توجه کافی به طب باستانی در ایران

به اعلان سرزه و به نقل از خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران تسنیم «پویا»؛ احتمالا این بیت حضرت حافظ که «سالها دل طلب جام جم از ما می کرد/ و آنچه خود داشت ز بیگانه تمنا می کرد» خوب ترین تعبیر برای اظهار ماجرا امروز «طب باستانی ایرانی ـ اسلامی» در ایران باشد به این علت که ذخائر و داشته های طب باستانی ما آنچنان غنی و گسترده است که برای قرنها نه تنها قادر بوده مردم ایران اسلامی را از این سرچشمه جوشان سیراب کند و نا خوشی هایشان را التیام بخشد بلکه اقوام و ملل گوناگون نیز بهره ها از این گنجینه طبی برده اند و بر غنای داشته های خود اضافه کرده اند اما امروز طب ایرانی ـ اسلامی ما در سرزمین مادری خود، مهجور مانده و در ایران بسیاربسیار کم تر از ظرفیت و قدرتمندی واقعی آن از آن بهره می بریم.

و این در حالیست که به طور نمونه امروزه چین به عنوان یکی از مطرح ترین کشورها در حوزه طب باستانی قادر بوده با ترویج و احیای طب چینی، نه تنها جمعیت میلیاردی خود را با بهره گیری از ذخایر طب باستانی کشور خود بهره مند کند و سطح سلامت عمومی ملت چین را ارتقا دهد بلکه در حال حاضر چندصد هزار نفر از اطبای طب باستانی این کشور نیز در گوشه و کنار دنیا سرگرم طبابت و تعلیم طب باستانی چین هستند.

اما مورد اینجاست که بر اساس بسیاری از اسناد و اقوال تاریخی، بخش قابل توجهی از گنجینه امروز طب باستانی چینی نیز برگرفته از طب باستانی ایران ایران است کما این که امروز بسیاری از بزرگان طب باستانی این کشور به این واقعیات، اذعان و اعتراف دارند.

برای وارسی گوشه هایی از قدرت و غنای طب باستانی ایران و مقایسه حالت حال حاضر طب باستانی در ایران و چین، میزبان یکی از اساتید مبرز طب باستانی چین بنام «عبدالصمد ابن داوود» در باشگاه خبرنگاران تسنیم بودیم؛ وی در حال حاضر صاحب کانون تحقیقی بزرگی در ایالت «سین کیانگ» چین است و صاحب کتابخانه ای شخصی با ۳۴۰ هزار جلد کتاب و علاوه بر تدریس طب باستانی در دانشگاه های معتبر و مطرح چین به تالیف، پژوهش و البته درمان بیماران با راهکار های خاص معالجه ای خود به وسیله طب باستانی چین و طب باستانی ایرانی ـ اسلامی سرگرم است.

باحال این که این استاد طب باستانی چین که از مسلمین ایغور این کشور نیز هست، سالها به مطالعه، تحقیق و پژوهش در طب باستانی ایرانی ـ اسلامی توجه کرده و تسلط بسیار زیادی در طب باستانی ایران به دست آورده به گونه ای که در حال حاضر علاوه بر بهره مندی از داشته های طب چینی، به صورت خاصی از راهکار های معالجه ای و دارویی طب باستانی ایرانی ـ اسلامی در درمان بیماران خود در چین بهره می برد.

در ضمن این گفت و گو، وی بارها و بارها از حکمای بزرگ طب باستانی ایران شبیه به حکیم ابوعلی سینا، حکیم زکریای رازی، حکیم جرجانی یاد می کرد و خود را مدیون حکیمی بزرگی بنام ابوعلی سینا و کتاب بزرگ و پر ارزش او یعنی «قانون» آگاهی میداشت اما افسوس ما در این گپ و گفت وقتی بیشتر شد که وی به نحوه بهره برداری بزرگان طب باستانی چین از ذخایر و منابع طب باستانی ایران اشاره داشت و با صریحگویی هرچه تمام تر بزرگان طب باستانی گذشته ایران در دنیا را بی همتا یاد می کرد و برایش نبود توجه ما ایرانها به حکما و بزرگان طب باستانی ایران شبیه به بوعلی و کتاب قانون، باورنکردنی بود.

اما مورد دیگری که در ضمن این مکالمه باحال بود تاکید "ابن داوود" به همراهی کامل حاکمیت و دولت چین با طب باستانی کشورشان بود و این که در حال حاضر تمام بیمارستانها در چین، طبقاتی را به بخش طب باستانی چینی اختصاص داده اند و دولت چین نهایت همراهی و مساعدت برای ترویج و توسعه طب چینی در آن کشور و دنیا را دارد.

در ادامه مشروح این مکالمه اهداء مخاطبان ارجمند تسنیم شده است:

تسنیم: شما بر اساس چه منابعی قائل به «طب اسلامی» هستید؟

دربین منابع اسلامی منابعی شبیه به درست بخاری و درست مسلم داریم که تمام روایات از رسول اکرم(ص) تا امام راستگو(ع) در رابطه با طب در این منابع آمده و این طب، طب اسلامی است.

تسنیم: عمده فرق طب باستانی با طب اسلامی در چه چیزی است؟

در طب اسلامی همه چیز بر اساس مشروع و حرام بودن است اما در طب باستانی، مشروع و حرام مطرح نیست شبیه به خشخاش که در طب اسلامی ممنوع اما در طب باستانی مجاز است.

تسنیم: پس قادر هستیم بگوییم داخل مایه عمده طب اسلامی، آیات، روایات و احادیث ائمه است؟

بله، همینطور است برای مثال در قرآن کریم از انجیر، انار، خرما و زیتون نام برده شده همچنین فایده معالجه ای این میوه ها، تمام این طب اسلامی از این منابع است و چیز دیگر جز این نیست.

تسنیم: آیا واقعا بر اساس منابع اسلامی که در حوزه طب داریم، قادر هستیم قائل به این مسئله باشیم که طب اسلامی دارای یک «منظومه کامل معالجه ای» است؟

بله؛ البته در جوار طب اسلامی ضروری هست از طب های دیگر هم بهره گیریم؛ به واژه بهتر در حدود ۳۴۰ دارو از پیامبر اسلام و حدود ۶۰۰ دارو از امامان در روایات اسلامی آمده است اما در طب باستانی ایرانی که جامع این دستورات است، ۱۵ هزار داروس باستانی و گیاهی وجود دارد؛ در واقع اساس طب، طب اسلامی است اما افرادی شبیه به ابن سینا و فخررازی این طب را گسترش و بسط داده اند.

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس   تمام دنیا «ایران را پیشگام طب باستانی» آگاهی میدارند/ اساس طب، طب اسلامی است/ نبود توجه کافی به طب باستانی در ایران

تسنیم: آیا واقعا شما برای درمان بیماران خود، طب اسلامی و منابع اسلامی که در زمینه طب وجود دارد را مبنای درمان و تجویز میگذارید؟

در اخلاق طب اسلامی، نجات جان انسان اولویت دارد؛ ما برای درمان بیمار، ابتدا به ساکن، طب اسلامی را اصل و مبنا میگذاریم و بعد به سراغ سایر طب ها برای درمان می رویم برای مثال ابن سینا برای درمان بیماری صرع نقل کرده است که جمجمه مردار انسان را باید کوبید و آن را به بیمار داد اما از نظر طب اسلامی، این روش معالجه ای حرام است و تجویز نمی شود.

تسنیم: آیا واقعا شما در درمان مریضیهای لاعلاج با بهره گیری از طب اسلامی موفق بوده اید؟

بله! بیماران زیادی با مریضی های صعب العلاج به من مراجعه داشته و دارند شبیه به بیماران مبتلا به تومور مغزی، سکته مغزی، جنون، دیابت یا بیماری سرطان که در طب تازه معالجه ای برای این بیماری ها وجود ندارد اما در طب اسلامی و طب باستانی دارای درمان است برای مثال شخصی مبتلا به نوعی بیماری سرطان را با راهکار های طب باستانی و اسلامی درمان کردم.

تسنیم: آیا واقعا شما تجربیات خود در درمان بیماران بر اساس طب اسلامی را مدون کرده اید؟

بله! بنده هفت جلد کتاب درباره گیاهان و فواید دارویی نگاشته ام و سه جلد کتاب دیگر در رابطه با میوه ها و فواید دارویی نگاشته ام.

تسنیم: در چین، نحوه تعامل و رابطه طب تازه و طب باستانی به چه صورت است؟

در بیمارستانهای چین در ایالتهای گوناگون، حداقل یک طبقه برای طب باستانی تعبیه شده است و با توجه به خواست مردم احتمالا برخی از بیمارستانها به صورت کامل تبدیل به بیمارستان طب باستانی شوند.

تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس   تمام دنیا «ایران را پیشگام طب باستانی» آگاهی میدارند/ اساس طب، طب اسلامی است/ نبود توجه کافی به طب باستانی در ایران

تسنیم: نگاه حاکمیت و دولت چین نسبت به طب باستانی در این کشور ترویجی است یا سلبی؟

در حال حاضر ریاست جمهوری چین به ترویج و توسعه طب باستانی خیلی یاری میرساند و برای ترویج طب باستانی هیچ مانعی به وجود نمییاید.

تسنیم: آیا واقعا جریانی در بدنه دولت در چین وجود دارد که با پشتیبانی مسئولان پشتیبان طب نوین قصد ایجاد مانع در مسیر طب باستانی داشته باشند یا از جانب طب باستانی احساس خطر کنند؟

خیر! چنین جریانی در چین وجود ندارد.

تسنیم: آیا واقعا در چین نیز شبیه به ایران برخی از متخصاص طب نوین برای تخطئه و صدمه زدن به طب باستانی و باور مردم به این طب، این طوری تبلیغ می کنند که طب باستانی مبنای علمی ندارد و بسیاری از آموزه ها و راهکار های معالجه ای آن خرافه است؟

برخی از پزشکان در چین با نگاه کردن این حقیقت که با گسترش هرچه بیشتر طب باستانی، درآمد آنها کاهش می یابد و ترویج طب باستانی سبب تقلیل تعداد بیماران مراجعه کننده به آنها می شود، با شانتاژ اعلام می کنند که طب باستانی، خرافات است البته بیشتر این پزشکان از پزشکان فارغ التحصیل کشورهای اروپایی و امریکایی هستند.

تصویر و عکس شماره ۴ ⇩تصویر و عکس   تمام دنیا «ایران را پیشگام طب باستانی» آگاهی میدارند/ اساس طب، طب اسلامی است/ نبود توجه کافی به طب باستانی در ایران

تسنیم: در چین، پزشکان طب نوین کامیابتر هستند و با اقبال بیشتر مردم این کشور مواجه می شوند یا طبیبان طب باستانی؟

بیشتر مردم چین از طب باستانی استقبال می کنند .

تسنیم: آیا واقعا در چین برخی از طبیبان طب باستانی از موقعیت خود برای کسب درآمدهای گزاف، سوء بهره میگیرند و به سمت منفعت طلبی رفته اند؟

در کشور ما (چین) طبیبانی که به سمت منفعت طلبی رفته اند، شمارشان خیلی کم است و بیشتر به دلیل تامین تندرستی مردم، طبابات می کنند.

تسنیم: در کشور شما، فرهنگ زشت نگاه منفعت طلبانه به بیمار بیشتر بین پزشکان طب نوین نگاه کرده می شود یا طب باستانی؟

در هر دو طیف طب نوین و باستانی، افرادی هستند که درگیر این مشکل و فرهنگ زشت شده اند که بستگی به وجدان و انسانیت آن پزشک دارد.

تسنیم: به نظر شما اگه در بدنه وزارت بهداشت ایران نگاهی در لایه های پنهان حاکمیت داشته باشد که فراگیر شدن طب باستانی دربین توده مردم را برنتابد، این امر چه تاثیرات و مخاطراتی را بر سلامت مردم خواهد داشت؟

در صورت حاکمیت چنین نگاهی، این امر لطمات زیادی را بر سلامت مردم خواهد داشت؛ در تمام دنیا، ایران را پیشگام طب باستانی آگاهی میدارند اما در حال حاضر طب باستانی در ایران تنزل کرده و طب باستانی در ایران چندان فعال نیست و این وضع موجود شما مناسب منابع عظیم و ظرفیتهای گسترده اساتید حاضر در ایران نیست.

مکالمه از: جابر سعادتی صدر

__________________________________

گردآوری از: دلاور ع.

اجتماعی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

شمع هر جمع مشو ور نه بسوزی ما را
««« »»»
ياد هر قوم مکن تا نروی از يادم

تمام دنیا «ایران را پیشگام طب سنتی» می دانند/ اساس طب، طب اسلامی است/ عدم توجه کافی به طب سنتی در ایران (۴ عکس)

TT / 362 — TP / 21%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال