۷۰ هزار خانه روستایی در استان مرکزی نیازمند نوسازی و مقاوم سازی است


۷۰ هزار خانه روستایی در استان مرکزی نیازمند نوسازی و مقاوم سازی است

معاون عمرانی استاندار مرکزی گفت: هم اکنون بیش از ۷۰ هزار خانه روستایی در استان مرکزی به منظور کاهش آسیب‌ها در حوادث طبیعی نیازمند باز سازی و مقاوم‌سازی است.

تصویر و عکس   ۷۰ هزار خانه روستایی در استان مرکزی نیازمند باز سازی و مستحکم سازی است

سرزه به نقل از خبر گزاری تسنیم خبر می دهد از اراک، عزیز فیلی با تاکید بر ضرورت باز سازی و مستحکم سازی منزلهای روستایی در استان مرکزی بیان داشت: کشور ما به باعث موقعیت لرزه خیزی و قرارگیری آن بر روی کمربند زلزله درمقابل این پدیده بسیار زیان پذیر است و در این رابطه روستاها به باعث نامقاوم بودن ساختمان ها بیشتر از شهرها زیان می نگاه کنند.

وی افزود: باید اقدامات ضروری به منظور کاهش خسارات ناشی از زلزله پیش از وقوع این حادثه طبیعی صورت گیرد و در همین رابطه آئین نامه و دستورالعمل مستحکم سازی آپارتمانهای روستایی از سوی دولت ابلاغ شده است.

معاون عمرانی استاندار مرکزی تصریح کرد: از ۱۰۵ هزار مسکن روستایی نیازمند باز سازی و مستحکم سازی استان مرکزی، ۳۵ هزار واحد دردست باز سازی قرار گرفتند که از این شمار، ۳۱ هزار واحد آن انتها کار گرفته و آماده شده و بیش از ۷۰ هزار واحد دیگر نیز باید بهسازی و مستحکم سازی شود.

فیلی ادامه داد: تسهیلاتی با دو سرفصل ۱۸ میلیون تومانی و ۲۰ میلیون تومانی انتخاب شده که با توجه به نحوه ساخت و ساز مساکن روستایی و رعایت مبحث ۱۹ قوانین ملی ساختمان اعطا می شود.

وی افزود: هم اکنون باز سازی و مستحکم سازی سه هزار و ۴۰۰ واحد در دستور کار قرار دارد و بنیاد مسکن مکلف است برای جذب تسهیلات و عملیاتی شدن ساخت و سازها اقدام کند که در این رابطه باید سقف پرونده ها را تا پنج هزار فقره زیاد کرده و بر اساس اولویت در تکمیل پرونده به بانک های عامل شناسانند.

معاون عمرانی استاندار مرکزی عنوان کرد: بانک های مسکن، رفاه، تجارت، ملت، ملی، صادرات و سپه به عنوان بانک های عامل تسهیلات کم بهره باز سازی منزلهای روستایی تعیین شده اند که بسته به معاهده بین متقاضی و بانک، بازپرداخت این تسهیلات قادر هست ماهیانه، ۳ماهه، ۶ ماهه یا سالیانه باشد.

از "ماه در آب" تا "ردپای خورشید" در کتابخوان عاشورایی شهر هندودر

به عالیت آغاز ماه صفر نشست کتاب خوان ویژه معرفی کتاب های مرتبط با قیام امام حسین(ع) و واقعه عاشورا در کتابخانه عمومی شهدای هندودر با وجود جمعی از زنان علاقه مند برگزار و چهار نفر به معرفی کتب خوانده شده خود توجه کردند.

کتاب خوانان با کتاب «ماه در آب» آشنایی پیدا کردند، «ماه در آب» تاثیر محمدرضا سنگری از جمله کتاب هایی بود که در این نشست توسط وجیهه زیرکی شناسانده شد،این کتاب قصه هایی از حیات حضرت ابوالفضل عباس(ع)، به خصوص در وقایع کربلا و عاشورا است.

بخش هایی از این کتاب در رابطه با ام البنین مادر حضرت عباس(ع) است، حضرت ام البنین یکی از مادران نمونه تاریخ قلمداد می شود و تا هستی برجاست و صفات حضرت عباس (ع) بر زبان ها جاری است، سخن از مادرش ام البنین هم می شود، به این علت که درس ادب، ولایتمداری، عشق به همنوع و مروری بر نا خوشی های وقت ازجمله درس هایی بود که چهار فرزند ام البنین در مکتب مادر یاد گرفتند و با آنها جاودانه شدند.

حضرت ام البنین خود را نه به عنوان جانشین فاطمه(س) بلکه به عنوان خادم فرزندان فاطمه (س) آگاهی میداشت.

عباس (ع) از این سرچشمه ادب، تربیت آموخت که برادرش حسین(ع) را پیوسته یا سیدی، یا اباعبدالله خطاب می کرد، اگه چه هر دو از یک پدر بودند، اما تواضع و ادب او نسبت به حسین (ع) به علت نگرش عمیق او به عظمت حضرت زهرا (س) بوده و این درسی است که از خردسالی حضرت ام البنین به آنها آموخت.

در بخشی از این کتاب آمده است، عباس به آب گریه نکرد در آب حسین بود، موج ها در حرکت خویش حسین می نوشتن، صدای موج حسین بود، به خویش برگشت وجز حسین نگاه نکرد و باز در موج ها ولوله افتاد، حسین، حسین، حسین.

معرفی کتاب «خداحافظ درختان سرو»

کتاب «خداحافظ درختان سرو» نوشته مژگان شیخی نیز در این نشست توسط رقیه قدبیگی شناسانده شد،کتاب حاضر، شرح زندگانی حضرت زینب(س) است از خردسالی تا شهادت که به ترفندی قصه ای فراهم آمده و در آن به حوادث وقت خلفای سه گانه، عروسی آن بانو با عبدالله بن جعفر، امامت و شهادت پدر، نیز امامت و شهادت دو برادر ایشان (امام حسن و امام حسین(ع)، حوادث حکومت یزید و دلاوریهای آن حضرت درمقابل حکومت یزید پس از شهادت امام حسین (ع)، اشاره شده است.

این کتاب در ۲۶ فصل نگاشته شده و در هر فصل به طور جداگانه به بخشی از حیات حضرت زینب(س) و حاشیه های آن توجه میشود، نگارنده این کتاب را با داستان میلاد حضرت زینب(س) آغاز می کند، فصلی که از انتظار حضرت فاطمه برای میلاد فرزندش نقل میکنید و حتی علت نامگذاری او به زینب و بخش هایی از خردسالی اش را برای مخاطب بازگو می کند.

داستان های این کلکسیون با فصل ۲۶ که «آغاز یک تاریخ» نام دارد به انتها می رسد. از جمله فصل های این کلکسیون می توان به خردسالی، واپسین ملاقات با پیامبر، خلافت عمر، عروسی، خلافت عثمان، امامت پدر، امامت برادر دوم، حرکت مسلم به سمت کوفه، کربلا، یاران در میدان، جنگ واپسین مرد، کوفه، قصر یزید و بازگشت به مدینه اشاره کرد. در بخشی از این کتاب آمده است: زینب بدون برادر را، حتی خود نیز دیگر نمی شناخت. زینب خود را به مسجد پیامبر رساند. یارای رفتن نداشت، دو دستش را در دو طرف در تکیه داد: ای پیامبر بزرگ! خبر کشته شدن حسین را برایت آورده ام … اینجا قادر میبود آزادانه گریه بکند: ای اعزام کرده خدا، به پیروانت پیشنهاد داده بودی که به فرزندانت نیکی کنند. نه تنها نیکی نکردند؛ بلکه پیوند خود را با خاندانت بریدند. تا آنجا که فرزندانت را با لب تشنه کشتند، آنگاه نشست و با مادر گفت، از ظهر عاشورا، از عصر عاشورا، از سرهای بریده، پیکرهای خرد شده، اسارت و غربت نقل میکرد و گریه میکرد.

کتاب "لهوف" شناسانده شد

«لهوف» تاثیر محمدبن طاووس نیز در این نشست توسط خدیجه کارخانه شناسانده شد، کتاب لهوف (لهوف به معنای آه هاى سوزان بر کشتگان بیابان) تاثیر سید بن طاووس است که اطراف شرح قیام امام حسین (ع) از حرکت ایشان از مدینه، حوادث روز عاشورا تا بازگشت اسرا به وطن است، این کتاب یکی از منابع اصلی و کهن واقعه عاشورا و تاریخ زندگانی حسین بن علی (ع)، امام سوم شیعیان است.

کتاب در چندین بخش گرد آمده است،مقدمه شامل مطالبی در عظمت واقعه عاشورا و مقام حسین بن علی (ع) و ارزش گریه و عزاداری بر او و انگیزه نگارش کتاب.

مسلک اول، اطراف مسائل پیش از آغاز واقعه عاشورا، که از میلاد امام حسین(ع) تا وقایع روز عاشورا را شامل می شود، مسلک دوم، شامل وقایع روز عاشورا است تا کشته شدن امام حسین (ع)، مسلک سوم، شامل وقایع پس از کشته شدن امام حسین(ع) است که از اعزام کردن سر قربانیان به کوفه آغاز شده و اسارت خاندان حسین را بیان کرده و با مراجعت اسرا به مدینه به اتمام می رسد. پس از آن نیز حالات امام سجاد(ع) را در گریه بر پدرش بیان کرده است.

سید بن طاووس در مقدمه کتاب هدف از تألیف آن را چنین میگود، آنچه بیش از هر چیز مرا به نوشتن این کتاب واداشت این بود من چون کتاب «مصباح الزائر و جناح المسافر» را گرد آوردم نگاه کردم که کتابى شد شامل خوب ترین جاهاى زیارت و انتخاب کرده ترین اعمالى که هنگام زیارت باید به جا آورد و هر کس آن کتاب را همراه داشته باشد، از برداشتن چراغ دیگرى براى زیارت و یا کتاب زیارت بزرگ و یا کوچولو بی احتیاج است؛ از همین رو درخواستم که هر کس آن کتاب را با خود داشته باشد از همراه بردن مقتل برای زیارت سیدالشهدا(ع) نیز بی احتیاج شود؛ لذا این کتاب را آماده کردم که پیوست کتاب دیگرم باشد.

معرفی کتاب "یک غنچه صد جراحت"

در نشست امروز همچنین کتاب «یک غنچه صد جراحت» تاثیر حسین سیدی توسط سمیرا عباس نژاد شناسانده شد، این کتاب نگاهی نو به حیات و شخصیت امام حسین(ع) است، یک غنچه، صد جراحت جلد پنجم از کلکسیون ۱۴ جلدی سیره کاربردی چهارده معصوم (ع) یا سبک حیات معصومین است.

در این کلکسیون سعی می شود مسایل گوناگون حیات از دیدگاه اهل بیت (ع) بیان شود و هدف این کلکسیون پاسخ به این سئوال است که در دوران امروز و برای انسان قرن بیست ویکم چطور اهل بیت (ع) قادر هستند الگو باشند و چطور آنها قادر هستند گره ای از حیات مردمان گشایند.

این کتاب بیش از ۱۰۰ بحث مانند سیمای ظاهری، سیمای باطنی، سبک حیات فردی و اجتماعی و سیاسی، رابطه با خدا، دیگران و طبیعت، پیشنهاد‏ های اجتماعی و سیاسی و ارتشی و حتی زیستگاه طبیعی و حقوق مخالفان و جانداران و غیره را شامل می شود که برای عموم مردمان به خصوص جوانان و نوجوانان نگاشته شده است.

در بخشی از کتاب آمده است او بنده آفریدگاری است ک خود در دعای عرفه وی را چنین می ستاید«ای آن که ذات خود را به علو مقام و رفعت ویژه گردانیدی و دوستدارانت را به عزت خود عزیز ساختی»، خوب ترین دارایی را ثروتی آگاهی میداشت که با آن آبرو حفظ شود، در نامه ای به برادرش محمد حنفیه نوشت برادرم! سوگند به یزدان اگه در جهان هیچ پناهگاهی نیابم، باز با یزید بیعت نمی کنیم.

۳۹ هکتار از اراضی ملی شهرستان اراک رفع تصرف شد

فرمانده یگان محافظت منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی گفت: ۳۹هکتار از اراضی ملی شهرستان اراک در ناحیه خیرآباد از دست متجاوزان بیرون رفت.

منصور بهزادنیا افزود: در راستای محافظت از اراضی ملی و با وجود نیروهای منابع طبیعی شهرستان اراک عملیات شخم و شیار و تصرف غیر قانونی در اراضی ملی شهرستان اراک در ناحیه خیرآباد متوقف شد.

وی بیان کرد: با شکایت و پیگیری نیروهای اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان اراک، سبک بحث در مرجع قضایی و طی مراحل قانونی دادرسی نهایتا حکم حتمی بر محکومیت متصرفین اراضی ملی روستای خیرآباد واقع در بخش هفت صادر شد.

فرمانده یگان محافظت منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی عنوان کرد: این حکم با هماهنگی نیروی انتظامی و یگان محافظت منابع طبیعی اجرا شد و با رفع آثار تصرف از منابع ملی، این اراضی دوباره به بیت المال بازگشت.

بهزادنیا تصریح کرد: این اراضی به ارزش هفت میلیارد و هشتصد میلیون ریال و به مساحت ۳۹هکتار در راستای اجرای احکام قضایی و حفظ و حراست از اراضی ملی از دست متصرفان بیرون رفت.

***نظرات شما براى ما بسيار مهم و سازنده خواهد بود***

نگارنده: شهباز ق.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

ره رو منزل عشقيم و ز سرحد عدم
««« »»»
تا به اقليم وجود اين همه راه آمده‌ايم

۷۰ هزار خانه روستایی در استان مرکزی نیازمند نوسازی و مقاوم سازی است

TT / 263 — TP / 15%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال