آغاز خلقت خداوند با شهادت امام حسین(ع) بود


آغاز خلقت خداوند با شهادت امام حسین(ع) بود

حجت‌الاسلام برهانی نقل کرد: امام راستگو(ع) می‌فرمایند نخستین چیزی که بر قلم جاری شد، شهادت امام حسین(ع) بود، حال وقتی خلقت به عنوان یک برنامۀ الهی در فرا زمینی حسینی شروع می‌شود، انبیا که بر اساس برنامه‎های خداوندی حرکت می‌کنند نیز با تربیتهای حسینی مواجه شدند.

تصویر و عکس   شروع خلقت خداوند با شهادت امام حسین(ع) بود

به اعلان سرزه و به نقل از خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران تسنیم «پویا»، حجت‎الاسلام علیرضا برهانی، دانشمند حوزۀ قرآن کریم و عترت و استاد حوزه در نشست تخصصی «نگاه تفسیری به آیات مرتبط با داستان امام حسین (ع)» با تأکید بر این که ابتدا ضروری است مقطع موردنظر از داستان امام حسین (ع) را آگاهی بداریم و بعد وارد تحلیل آیات مربوط به جریانی حسینی شویم، نقل کرد: یکی از کارهای تٲثیرگذار در فهم جریانات اهل‎بیت (ع) اصلاح منظرهایمان است، با این کار خوب تر قادر هستیم مقاطع حیات آن بزرگواران مورد مطالعه گذاریم و آن را درک کنیم.

وی با بیان این که یکی از مقاطع اولیۀ قابل مطالعه، مقطع درخشان اهل‎بیت است که انبیا (ع) با توجه به این وجه درخشان هدایت شدند، بیان کرد: در چندین مطقع بعد با مقطعی بنام «رجعتها» روبرو می شویم که بر اساس نص صریح روایات، اهل‎بیت (ع) مجدد به جهان باز خواهند گشت و به تحقق برنامۀ خداوندی توجه خواهد کرد. مقطع بعدی «قیامت» است که امام حسین (ع) در این مقطع در عرصه‎های بسیاری چون مقولۀ شفاعت و دستگیری موثر خواهند بود.

حجت‎الاسلام برهانی یادآور شد: با چنین نگاهی می نگاه کنیم امام حسین (ع) امامتی همه وقتی و همه جاای داشته‎اند و امروزه نیز تعبیر «کل یوم عاشورا و کل عرض کربلا» واقع شده است و ادامه نیز خواهد داشت، همچنانکه خدا در قرآن کریم به مقولۀ ﴿ تِبْیاناً لِکُلِّ شَیْ‏ءٍ﴾ اشاره می کند و یکی از این «کل شیء» همان انبیا، وقت ها و جا ها هستند.

وی اضافه کرد: وقتی به مقاطع حیات حضرات معصومین(ع) معرفت پیدا کردیم، با رجوع به قرآن کریم در می یابیم که خدا برای تمام این مقاطع آیاتی را بیان فرموده است، چراکه قرآن کریم ﴿ تِبْیاناً لِکُلِّ شَیْ‏ءٍ﴾ است، بنابراین باید تمام داستان های امام حسین(ع) در قرآن کریم یافته شود و باید این حی را در خودمان تقویت کنیم.

شروع خلقت با فرا زمینی حسینی

این دانشمند حوزۀ قرآن کریم و عترت یاد آوری کرد: امام راستگو (ع) در حدیثی می فرمایند نخستین چیزی که بر قلم جاری شد، شهادت امام حسین (ع) بود، وقتی ابتدای خلقت این شهادت نوشته میشود، ادامۀ آن نیز قادر هست در این فضا انجام شده باشد، پس می توان شهادت و تربیتهای ایشان را به عنوان یک معلم در قافله حسینی در قالب یک برنامۀ خدایی تلقی کرد.

حجت‎الاسلام برهانی بیان کرد: وقتی خلقت به عنوان یک برنامۀ الهی در فرا زمینی حسینی شروع می شود، انبیا (ع) نیز که بر اساس برنامه‎های خداوندی حرکت می کنند با تربیتهای حسینی مواجه شدند و نخستین آنان نیز حضرت آدم (ع) است که با مواجه با جریان حسینی باب توبۀ او نیز باز شد، بعد او داستان نوح (ع)، ابراهیم (ع)، موسی (ع) و… .

وی در رابطه با داستان کشتی حضرت نوح(ع) و رابطه آن با سفینة النجاة بودن امام حسین (ع) یادآور شد: داستان حضرت نوح(ع) نیز شباهتهای زیادی به داستان امام حسین (ع) دارد، به عنوان مثال، کشتی نوح (ع) تمثیلی از سفینة النجاة بودن امام حسین(ع) است تا مردمان درک کنند امام حسین(ع) چگونه قادر هست کشتی نجات باشد، حتی چوبهایی که برای حضرت نوح (ع) از بهشت آورند تا کشتی را بسازد ملقب به اسماء اهل بیت(ع) بود.

*براى بالا بردن سطح کيفى سايت سرزه لطفا نظرات سازنده خود را در انتهاى صفحه براى ما بنويسيد*

گردآوری توسط: پيمان ث.

فرهنگی هنری در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

ای دل آن دم که خراب از می گلگون باشی
««« »»»
بی زر و گنج به صد حشمت قارون باشی

آغاز خلقت خداوند با شهادت امام حسین(ع) بود

TT / 114 — TP / 20%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات