فیلترینگ هوشمند، در میانه مسیر


فیلترینگ هوشمند، در میانه راه

فیلترینگ از نگاه مسئولان، خوب ترین راه برای مسدود کردن مطالب مغایر با ارزش های کشور است؛ وزیر ارتباطات و تکنولوژی اطلاعات نیز مدام قول هوشمند شدن آن را داده که نهایتا راهی است که باید گذرانده شود تا فیلترینگ گریبان تمام محتوای یک سایت را نگیرد.
فیلترینگ هوشمند سامانه ای برای حذف خودکار محتوای نامناسب از اینترنت است که از سوی دولت به عنوان جایگزینی برای مسدودسازی کامل نرم افزارهای رابطه ای ارائه داده شد و البته تا نخستین وقت موعود در سال ۱۳۹۴ قادر نبود آماده بشود و نهایتا وقت آن به آذر امسال موکول شده است.
ارزیابی محمدجواد آذری جهرمی -مدیر عامل شرکت ارتباطات زیرساخت- در ارتباط با فیتلرینگ هوشمند مثبت و او باور می‌ دارد نتایج مربوط به فاز اول اجرای این سبک روی یک شبکه اجتماعی روند مثبتی داشته است، اما در نهایت فصل گرما امسال با بیان این که قرار بود اجرای این سبک تا اردیبهشت ماه ماه به انتها برسد، به خاطر تغییراتی در نحوه اجرا، وقت آن را به آذرماه موکول کرد.
به گزارش سرزه به نقل از جهرمی، فیلترینگ هوشمند برای سلامت سازی اینترنت کشور صورت می گیرد و با حضور این که هیچ گاه نمی توان گفت درصد معضلات در اینترنت به صفر رسیده، اما طی یک سال گذشته از ۱۲۰۰ نکته ای که احتیاج به حذف آنها نگاه کرده می شد، بیش از ۹۵ درصد به واسطه فیلترینگ هوشمند از بین برده شده است.
البته گاهی امکان می دارد عده ای مطلبی را پیدا کرده و با استناد به آن بگویند تصفیه هوشمند کامیاب نبوده است، اما جهرمی این بحث را نشانه نبود موفقیت اجرای این سبک آگاهی نمیدارد، بلکه باور می‌ دارد با اجرای این سبک اینترنت باید برای استفاده کاربران ایرانی سلامت سازی شود و ضرورتی ندارد با محتوایی که در این فضا حضور دارد اما در جامعه انتشار داده نمیشود برخورد کرد و انتخاب چنین نکاتی برای اجرای فیلترینگ هوشمند به نوعی دور ریزش منابع کشور به شمار می رود.
در این میان، محمود واعظی -وزیر ارتباطات و تکنولوژی اطلاعات- بر لزوم بازتعریف دسترسی آزاد اطلاعات، تاکید کرده و نقل میکنید: دسترسی آزاد به اطلاعات آگاهی دار معنا نیست که هر آنچه در اینترنت حضور دارد باید برای همگان آزاد باشد و به محتوای غیراخلاقی و مطالبی علیه امنیت کشور یا اعتقادات دینی هم دسترسی باشد، بلکه بدین معناست که فعالیت سازمان های گوناگون به طور یکسان در دسترس همه باشد و این بحث در کشورهای دیگر نیز هست که با سیاست های غیراخلاقی یا علیه امنیت ملی مخالف باشند.
واعظی در ارتباط با اجرای سبک فیلترینگ هوشمند و اثر آن در کاهش میزان سایت های فیلترشده بیان نگاه می کند: در خصوص سایت هایی که بخشی از مطالب آنها غیرمناسب است، با اجرای فاز اول فیلترینگ هوشمند شرایطی دنبال شد که این سایت ها به طور کامل از دسترس بیرون نرفته و تنها محتوای نامناسب آنها کنار زده شود.
وی درباره چگونگی فیلتر شدن سایت ها توضیح می دهد: سایت هایی که غیراخلاقی، مستهجن و ضد امنیت نظام هستند، کلا مسدود می شوند، اما برای سایت هایی که ۸۰ درصد مطالب علمی داشته و در کنارش صفحات نامناسبی دارند، تلاش می کنیم درصدهای باقی مانده را مسدود کنیم.
واعظی نیز شبیه به جهرمی باور می‌ دارد در حال حاضر حدود پنج درصد سایت ها و محتواهایی که مردمان به آن مراجعه می کنند چه به صورت مستقیم و چه با فیلترشکن، نامناسب است. او همچنین ابراز امیدواری می کند فاز دوم فیلترینگ هوشمند تا دو ماه آینده خاتمه یافته و وارد فاز سوم شویم و علاوه بر سایت ها، رسانه های آنلاین را نیز نشانه میگیرد و نقل میکنید: آن دسته از رسانه های آنلاین که به قوانین درون کشور ما ارج ننهند، قادر نیستند ادامه زندگی دهند.
وزیر ارتباطات و تکنولوژی اطلاعات در عین حال به اجرای امتحانی فیلترینگ هوشمند در یکی از رسانه های آنلاین اشاره کرده و نقل میکنید: در ابتدای کار حدود پنج درصد مطالب این شبکه وضعیت نامناسب داشت که اکنون با انتها فاز اول این رقم به کمتر از یک درصد رسیده، البته همچنان این رقم زیاد است و باید تلاش کنیم رقم تخلفات این حوزه به صفر برسد.
در نهایت، واعظی از دیزاین رباتی در شرکت ارتباطات زیرساخت گزارش کرد که به واسطه استفاده از آن، امکان فیلتر خودکار سایت های مستهجن فراهم شده و روزانه شمار زیادی از این سایتها تصفیه می شوند.
وی همچنین علاوه بر دیزاین ربات درباره فیلترینگ هوشمند نقل میکنید: با فیلترینگ هوشمند در صدد هستیم دسترسی به سایت ها بر اساس احتیاج مخاطبان باشد تا به مکان مسدود کردن سایت هایی که دارای مطالب علمی و پزشکی است، تنها مطالبی که با فرهنگ ما هم خوانی ندارد از دسترس بیرون رود و از سوی دیگر هر سایتی که دستگاه های نظارتی اعلام کنند به سرعت مسدود می شود.
وزیر ارتباطات و تکنولوژی اطلاعات، سیاست دولت را پشتیبانی از تولید محتوای داخلی می داند و با اشاره به حساسیت دولت نسبت به زیانهای اینترنت نقل میکنید: بر اساس درخواست مردمان در جهت سلامت سازی اینترنت حرکت کرده و باور می‌ داریم در غیاب تولیدکنندگان محتوای داخلی عرصه برای دیگران گشوده میشود؛ از این رو با جدیت درپی پشتیبانی از تولیدکنندگان داخلی هستیم و دولت پشتیبان تولیدکنندگان و ارائه دهندگان محتوای فاخر داخلی است.
سلامت سازی اینترنت، به نوعی با مشارکت همه آحاد جامعه امکان می دارد، همانگونه که وزیر ارتباطات و تکنولوژی اطلاعات نیز تاکید می کند: اینترنت نیز شبیه به فضای قرار می داری است و مردمان باید مراقب باشند، زیرا این فضا هم به نوعی مواظبت احتیاج دارد، بنابراین از مردمان می خواهیم خودشان هم مراعات کنند. همچنین ما مسئول شبکه هستیم و با همکاری نزدیک با سیستم هایی که مسولیت محتوا را دارند، باید اینترنت را سلامت کنیم.

_________________________________

گردآوری از : آوا ع.

اینترنت و وب در بخش کامپیوتر , اینترنت و موبایل سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

ز خوف هجرم ايمن کن اگر اميد آن داری
««« »»»
که از چشم بدانديشان خدايت در امان دارد

فیلترینگ هوشمند، در میانه مسیر

TT / 189 — TP / 20%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال