برگزیدگان دهمین سوگوراه بین المللی هنر عاشورایی معرفی شدند


برگزیدگان دهمین سوگوراه بین المللی هنر عاشورایی معرفی شدند

دهمین سوگوراه جهانی هنر عاشورایی در حالی برگزیدگان خود را شناخت که دبیر این رویداد به معاصرسازی مفاهیم عاشورایی تاکید کرد.

عکس برگزیدگان دهمین سوگوراه جهانی هنر عاشورایی شناسانده شدند

به اعلان سرزه و به نقل از «نسیم آنلاین»، دهمین سوگواره جهانی هنر عاشورایی سه شنبه ۱۱ برج آبان با حضور شخصیت هایی همچون محسن مومنی شریف سرپرست حوزه هنری و جمعی از مدیران ستادی این نهاد انقلابی و همچنین اساتید و هنرمندان پیش کسوت عرصه تجسمی و شرکت کنندگان در این سوگواره در حوزه هنری به کار خود انتها داد.

در ابتدای این مهمانی، مرتضی گودرزی دیباج مدیر مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری با بیان این که ۱۰ سال است که خیمه سوگواره جهانی هنر عاشورایی را برپا کرده ایم، بیان کرد: از علی قربانی مدیر مرکز محافل و فستیوالهای حوزه هنری تشکر می کنم که در طول این مدت ما را کمک کرد تا سوگواره به خوب ترین شکل به انجام رسانده شود.

وی ادامه داد: هر ساله حدود ۶۰۰ شرکت کننده در این مهمانی حضور دارند و آثارشان را ارسال می کنند و سال جاری، دومین سالی است که سوگواره هنر عاشورایی به صورت جهانی به انجام رسانده میشود. در دوره های ابتدایی برگزاری این سوگواره، از یک رشته تجسمی آغاز کردیم و امروز این رقابت در ۳ رشته هنری به انجام رسانده میشود.

گودرزی دیباج یاد آوری کرد: برخی بخش های این سوگواره هنوز در ابتدای راه و جوان است و امیدواریم در سال های آینده آثار به لحاظ کمی و کیفی رشد داشته باشند. البته در بخش پوستر و درفشهای عاشورایی آثار بسیار خوبی به دستمان رسیده است و دوستان تلاش می کنند که به سمت نماد سازی های تازه بروند. در دوره های سابق گفت و گو کردم و گفتم که متاسفانه در خلق آثار تجسمی مرتبط با عاشورا به خصوص پوستر به تکرار افتاده ایم و باید درپی شناخت بیشتر این بحث برویم. مرحوم جابر عناصری در همان زمان با من تماس گرفت و گفت که درباره نمادشناسی عاشورا در حال تالیف کتابی است، اما متاسفانه عمر ایشان به اتمام کتاب کفاف نداد و دار فانی را خداحافظی نقل کردند.

مدیر مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری با تاکید بر این که نیازمند حرکت استوار هنری با ساختار صحیح و دقیق هستیم، عنوان کرد: چنانچه بخواهیم به ترفند باستانی جلو برویم، کار تولید آثار ابتکار آمیز و تازه تجسمی در این حوزه جلو نمیرود. این مضمون سرداری بنام امام حسین (ع) دارد و کسانی که زیر این خیمه آمده اند، با پای خود نیامده اند، بلکه توفیق و انگیزه ای موجب شده که این اشخاص امروز در سوگواره هنر عاشورایی شرکت کنند و باید این توفیقات را نگاه بکنیم و خواهشم این است که دوستان با تعمق بیشتر مطالعات خود را برای رسیدن به اظهاری نوین از حادثه عاشورا گسترده تر کنند.

وی همچنین گفت: نیازمند هر دو بال تخصص و مفهوم هستیم. هنرمندان تجسمی برای خلق آثار خود باید از طرفی مطالعات تخصصی رشته هنری خود را دنبال کنند و از سوی دیگر به حوزه مفهوم و سوژه ای که به دنبالش هستند، اندیشند و در این ارتباط نیز تحقیق و تحقیق داشته باشند. چنانچه قرار است در افق عاشورا فعالیت کنیم و داستان کربلا در کربلا نماند و با نسل های بعد هم شراکت کرده باشیم، یکی از تذکرات این است که مفاهیم را با ابزار خود منتقل بکنیم.

مدیر مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری با بیان این که در آثار گرافیک این دوره از سوگواره هنر عاشورا جز چهار یا پنج تاثیر، آثاری که مفهوم عاشورا را به دوره تازه آورده باشد نگاه نکرده است، بیان کرد: چنانچه قرار باشد در آثار هنری هم همان علم و پرچم و … را با ترکیبات تازه ارائه کنیم، بی خاصیت است. نمی شود از عاشورا گفت و چشم بر روی کشور یمن و کشور سوریه و … بست. عهدی که امام حسین (ع) با ما دارد، عهد باوری در دوره تازه است. چنانچه پیام عاشورا را در تاثیر ضعیف ارائه کنیم، در واقع به بحث عاشورا زیان زده ایم.

گودرزی دیباج با بیان این که حال خوب ایام عاشورا را باید در طول سال نگه داشت، گفت: باید از همین امروز برای جشنواره سال آینده فعالیت کنیم و تاثیر سازیم. در جوار کار برای عاشورا، چنانچه هر شب ذکر کوچولوای را بگوییم، می بینیم که چه برکاتی در آثارمان و حیاتمان پدیدار می شود.

در این مهمانی از هنرمندان جهانی حاضر در سوگواره همچون حسین یونس، حسن عبید و محمد عیاش از لبنان و احمدعماد عزیز به نمایندگی از مرکز فرهنگی خط عربی کشور عراق تقدیر و تشکر به عمل آمد.

همچنین احمدعماد عزیز به نمایندگی از مرکز فرهنگی خط عربی کشور عراق لوح تقدیری اهداء مرتضی گودرزی دیباج کرد.

در این مهمانی و پیش از راه اندازی مجلسی نمایشگاه، برگزیدگان دهمین سوگواره هنر عاشورایی شناسانده شدند.

برگزیدگان این سوگواره بدین شرح است:

بخش پوستر و پرچم

هیأت داوران این بخش حجت مجرد را با تاثیر «آب» از استان اردبیل شایسته رتبه نخست و دریافت جایزه انتقادی ۳۰ میلیون ریالی و دیپلم افتخار آگاهی داشت.

سمانه سادات رفائی با تاثیر «حسین از من است» از استان تهران به عنوان رتبه دوم شناخته شد و هیأت داوران با اهدای جایزه ۲۰ میلیون ریالی و دیپلم افتخار از وی تقدیر کرد.

در این بخش هیأت داوران با اهدای لوح تقدیر و جایزه ۱۰ میلیون ریالی، فاطمه سادات موسوی از استان قم را با تاثیر «سلام بر آن شیرخوار کوچک» به عنوان رتبه سوم شناساند.

هیأت داوران، علیرضا معظمی گودرزی (ارسطو) با تاثیر «پرچم یا حسین شهید» از لرستان، وحید یعقوبلو با تاثیر «هیهات من الذله» از استان قم، محسن خلیل نژاد با تاثیر «چهار سلام» از استان تهران و محمد جواد زهادت را شایسته تقدیر شناساند و با اهدای لوح تقدیر و پنج میلیون ریال از آنها تقدیر کرد.

بخش تصویرسازی

در بخش عکس و تصویر سازی علی محمدی از استان تهران با تاثیر «آستان حضرت قاسم(ع)» به عنوان رتبه نخست معرفی شد و با اهدای جایزه انتقادی ۳۵ میلیون ریال و دیپلم افتخار از وی تقدیر شد.

هیأت داوران این بخش مهدی مزرعه فراهانی با تاثیر «حماسه عاشورا» از استان تهران را به عنوان رتبه دوم معرفی و با اهدای دیپلم افتخار و ۲۵ میلیون ریال از وی تقدیر کرد.

رتبه سوم این بخش توسط معصومه گفتمانی از استان تهران و با تاثیر «جنگ حضرت قاسم با دشمنان» کسب شد که با اهدای جایزه ۱۵ میلیون ریالی و دیپلم افتخار از وی تقدیر شد.

بخش طرح و نقاشی

در بخش طرح و نقاشی احسان سلگی با تاثیر «عاشورا۲» از لرستان رتبه نخست را کسب کرد و با اهدای ۳۵ میلیون ریال جایزه انتقادی و دیپلم افتخار از وی تقدیر شد.

رتبه دوم این بخش به مهدی پرستار شهری با تاثیر «حماسه عاشورا» از استان همدان تعلق گرفت و با اهدای جایزه انتقادی ۲۵ میلیون ریال و دیپلم افتخار از وی تقدیر شد.

هیأت داوران این بخش طهمورث آشناگر با تاثیر «بیا به بالینم حسین جان» از لرستان را به عنوان رتبه سوم شناساند و با اهدای جایزه انتقادی ۱۵ میلیون ریالی و دیپلم افتخار از وی تقدیر کرد.

در بخش «عکس و تصویر سازی و طرح و نقاشی» ابوالفضل همتی آهویی، اکبر نیکان پور و فاطمه رادپور و در بخش «پوستر و پرچم» احمد مرد قلی زاده، محمد خزائی و مهدی حاجی محمدی آثار را نکته ارزیابی گذاشتند.

در این دوره جمعا ۱۰۹ تاثیر در سه بخش پوستر و پرچم، عکس و تصویر سازی و طرح و نقاشی روی دیوار رفته اند که به ترتیب ۳۵ تاثیر در بخش پوستر، ۱۷ تاثیر در بخش پرچم و ۱۱ تاثیر در بخش طرح و نقاشی و ۴۶ تاثیر در بخش عکس و تصویر سازی هستند. همچنین ۷ تاثیر از هنرمندان کشورهای دیگر در این نمایشگاه حضور می دارد.

آثار این سوگواره از ۱۱ برج آبان ۱۳۹۵ به مدت یک ماه در گالری های ابوالفضل عالی و منزل عکاسان حوزه هنری در معرض دید علاقه مندان قرار دارد.

*براى بالا بردن سطح کيفى، لطفا نظرات سازنده خود را در انتهاى صفحه براى ما بفرستيد*

گردآوری توسط: تهمينه ث.

فرهنگی هنری در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

مسند به باغ بر که به خدمت چو بندگان
««« »»»
استاده است سرو و کمر بسته است نی

برگزیدگان دهمین سوگوراه بین المللی هنر عاشورایی معرفی شدند

TT / 224 — TP / 17%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال