بازداشت گسترده روزنامه نگاران طرح آزادی ویزا برای ترکیه را به تعویق می اندازد


بازداشت گسترده روزنامه نگاران طرح آزادی ویزا برای ترکیه را به تعویق می اندازد

معاون رئیس پارلمان اروپا با انتقاد شدید از بازداشت‌های گسترده در کشور ترکیه علیه نشریه نگاران و تصمیم اردوغان برای اجرای مجدد مجازات اعدام سبک آزادی ویزا برای شهروندان ترک در سال ۲۰۱۷ را زیر پرسش گذاشت.

عکس   بازداشت گسترده نشریه نگاران سبک آزادی ویزا برای کشور ترکیه را به تعویق می اندازد

سرزه به نقل از خبر گزاری تسنیم خبر می دهد به نقل از نشریه "فرانکفورتر آلگماینه سایتونگ"، با توجه به دستگیری های گسترده علیه نشریه نگاران در کشور ترکیه بر اساس ارزیابی برخی سیاستمداران اروپایی سبک آزادی ویزا برای شهروندان ترک که قرار بود برای سال ۲۰۱۷ مد نگاه قرار گیرد به تعویق خواهد افتاد.

"الکساندر گراف لامبسدورف"، معاون رئیس پارلمان اروپا در مکالمه با نشریه بیلد کشور آلمان انتقاد شدیدی به توضیحات اخیر ریاست جمهوری کشور ترکیه درباره اجرای مجدد مجازات اعدام در این کشور و بازداشت های انبوه علیه نشریه نگاران منتقد دولت وارد کرد. به گزارش سرزه به نقل از وی به این ترتیب در سال ۲۰۱۷ هم ما هیچ بهبودی در سبک آزادی ویزا برای شهروندان ترک نخواهیم داشت و تقصیرکار این اوضاع تنها شخص اردوغان است.

"هربرت رویل"، از نمایندگان حزب محافظه کار مردمان اروپا نیز در چنین شرایطی بسیار در این باره ابراز تردید کرد که شرط آزادی ویزا برای شهروندان ترک در سال ۲۰۱۷ اجرایی شود. اگه اردوغان به این رویکرد خود ادامه دهد بنابراین اجرای این سبک به آینده ای دور موکول می شود.

رئیس پارلمان اروپا نیز چندی پیش بازداشت کارکنان نشریه جمهوریت از طرف دولت کشور ترکیه را عبور از خط سرخ دیگری ارزیابی کرد.

در چنین شرایطی "کان دوندار"، سردبیر پیشین نشریه جمهوریت که اخیرا بسیاری از کارکنان آن از طرف دولت کشور ترکیه بازداشت شده اند انتقاد شدیدی به موضع دولت کشور آلمان درمقابل این مسئله وارد کرده و گفت: عکس العمل دولت کشور آلمان همچنین در مقایسه با دیگر شرکای غربی کشور ترکیه از جمله ایالات متحده واقعا بسیار ضعیف بود. برلین حتی یک بار هم اینشکلی بازداشت ها در کشور ترکیه را محکوم نکرد. ابراز دغدغه به ما نشریه نگاران ترک مددی نمی کند.

وی از کشورهای اروپایی انتظار پیام بارزی را برای دموکراسی در کشور ترکیه دارد. به گزارش سرزه به نقل از دوندار سال هاست که اروپایان پیوسته نگران این اوضاع هستند اما این چیزی را عوض نمیکند.

دادستانی استانبول با عنوان تحقیقات در رابطه با اعضای گروه فتح الله گولن، علیه سیزده تن از دست اندرکاران و نویسندگان نشریه جمهوریت کشور ترکیه، نشریه مخالف حزب حاکم کشور ترکیه به اتهام عضویت در گروه های تروریستی پ.ک.ک، فتح الله گولن و ارتکاب جرم از طرف گروه های مذکور، حکم بازداشت صادر کرد.
بدنبال صدور این حکم در چارچوب یک عملیات، مراد صابونجو سردبیر نشریه جمهوریت و آیدین انگین نگارنده این نشریه در استانبول و گورای اوز نگارنده و عضو هیأت مدیره بنیاد جمهوریت نیز در آنکارا دستگیر شدند.

این اقدام دولت کشور ترکیه با نقد های شدید جهانی روبرو بوده است.

"نوربرت روتگن" رئیس کمیسیون سیاست خارجی پارلمان کشور آلمان نیز چندی پیش در سخنانی تاکید کرد که ریاست جمهوری کشور ترکیه این رویکرد را دنبال می کند تا به صورت سیستماتیک از شر هر نوع انتقادگری خلاص شود. در این مسیر اردوغان به صورت سیستماتیک خود را از انجمن اروپا میراند. حالا برای وی تنها مسئله توانایی در کشور ترکیه مطرح است.

وی همچنین این انتقاد را به دولت کشور آلمان و انجمن اروپا وارد کرد که موضع محتاطانه اشتباه ای درمقابل کشور ترکیه اتخاذ می کنند.

– لطفا نظر خود را در مورد سايت سرزه در انتهاي صفحه بنويسيد –

نگارش : روشنك و.

بین المللی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

شرح اين قصه مگر شمع برآرد به زبان
««« »»»
ور نه پروانه ندارد به سخن پروايی

بازداشت گسترده روزنامه نگاران طرح آزادی ویزا برای ترکیه را به تعویق می اندازد

TT / 131 — TP / 25%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات