نسبت به این مجوزها در تلفن همراه محتاط تر باشید


نسبت به این مجوزها در گوشی محتاط تر باشید

با توجه به تعدد ارائه برنامه‌های کاربردی اندرویدی و همچنین دانش اندک بیشتر کاربران سیستم‌عامل اندروید، باید در رابطه با خطرات احتمالی برنامه‌هایی که تهدیداتی را برای کاربران ایجاد می‌کنند، اطلاع‌رسانی شود و برخی از این مجوزها به نسبت از اهمیت بیشتری برخوردارند که باید درمقابل قبول کردن آنها محتاط‌تر بود.
ایسنا: با توجه به تعدد ارائه برنامه‌های کاربردی اندرویدی و همچنین دانش اندک بیشتر کاربران سیستم‌عامل اندروید، باید در رابطه با خطرات احتمالی برنامه‌هایی که تهدیداتی را برای کاربران ایجاد می‌کنند، اطلاع‌رسانی شود و برخی از این مجوزها به نسبت از اهمیت بیشتری برخوردارند که باید درمقابل قبول کردن آنها محتاط‌تر بود.
تصویر و عکس نسبت به این مجوزها در گوشی محتاط تر باشید

شمار اندکی از مجوزهای برنامه کاربردی هستند که باید در خصوص آن‌ها احتیاط ضروری را به عمل آورد، البته این آگاهی دار معنا نیست که این نوع از مجوزها پر خطر هستند، بلکه به این علت است که تفویض این نوع مجوزها امکان می دارد پیامدهای وسیعی برای کاربر همراه با داشته باشد و البته این پیامد وقتی رخ خواهد داد که داده‌های کاربر در دست شخص نادرستی قرار گیرند.

مجوزها در واقع نیازمندی‌های توسعه‌دهندگان را برای چگونگی تعامل برنامه کاربردی تولیدشده با سیستم کاربر معلوم کرده و دسترسی به نوع اطلاعات خواستی برنامه کاربردی را نیز تعیین خواهد کرد. محدوده مجوزها برای تعامل برنامه کاربردی از اجازه دسترسی به بخش ویژه‌ای از سخت‌افزار سیستم (به‌ عنوان ‌مثال فلش دوربین عکاسی) شروع می‌شود و تا دسترسی به لیست مخاطبان کاربر ادامه می‌یابد. کاربر نیز باید با تمام مجوزهای لیست شده پیش از نصب برنامه کاربردی موافقت کند.

به همین خاطر، مرکز ماهر (مدیریت کمک و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه‌ای) لیستی از اجازه هایی که با عارضه هایی موجودشان، باید درمقابل آنها بیشتر احتیاط کرد را آورده است.

موقعیت جاای

دو نمونه از مجوزهای موقعیت جاای وجود دارند که برنامه‌های کاربردی اندرویدی به آن نیازمند هستند: موقعیت جاای تقریبی (مبتنی بر شبکه) و موقعیت جاای دقیق (مبتنی بر GPS و شبکه). پرسشی که وجود دارد این است که برنامه کاربردی به چه منظور نیازمند موقعیت جاای دقیق شما است؟

برای ‌مثال برنامه کاربردی موقعیت‌یاب Waze برای اجرا نیازمند چنین اطلاعاتی خواهد بود. مهم‌تر این‌که برخی از برنامه‌های کاربردی هدفشان ارسال آگهی‌های تبلیغاتی بر اساس موقعیت جاای کاربران است که این دست از برنامه‌ها نیز خواهان دسترسی به اطلاعات جاای کاربر خواهند بود. البته چنین برنامه‌های کاربردی عموماً مجانی هستند که در زمان اجرا آگهی‌های تبلیغاتی را نیز بر اساس موقعیت جاای کاربر به اکران می‌گذارند.

حالت گوشی و هویت آن

این نوع مجوز از این جهت مشکل‌ساز خواهد بود که تمامی اطلاعات مربوط به نیازمندی‌های یک تماس وارد شدنی به گوشی همراه از جمله شماره IMEI (شماره سریال) سیستم موردنظر را به برنامه کاربردی خواهد داد.

این نوع مجوز امکان می دارد به‌صورت بالقوه برای مقاصد خرابکارانه به کار گرفته بشود، بنابراین به هنگام درخواست برنامه کاربردی برای دریافت این مجوز محتاط‌تر عمل کنید. اگه برنامه‌ای بدون علت سنجیده چنین اجازه ای را درخواست کرد، به وارسی مجوز با توجه به کارایی آن برنامه اقدام کنید.

خواندن و تنظیم لیست مخاطبان شما

چنین اجازه هایی که برنامه کاربردی نیازمند دسترسی به خواندن و تنظیم مخاطبان کاربر هستند می‌تواند مشکل‌ساز شود، در واقع مجوز تنظیم مخاطبان وقتی پر خطر خواهد بود که برنامه کاربردی مجوز خواندن تمامی اطلاعات موجود روی گوشی شما را گیرد.

برنامه‌های کاربردی مدیریت اس‌ام‌اس، برنامه‌های کاربردی مدیریت مخاطبان، برنامه کاربردی که جایگزین شماره‌گیر گوشی می‌شوند و حتی برخی از برنامه‌های کاربردی اجتماعی نیز نیازمند چنین اجازه هایی خواهند بود، ولی نکته‌ای که وجود دارد این است که برنامه‌های کاربردی که جنبه‌های اجتماعی ندارند ضرورتی به تفویض چنین اجازه هایی نخواهند داشت.

مجوزهای مربوط به اس‌ام‌اس (SMS) و ام‌ام‌اس (MMS)

این نوع از مجوزها می‌توانند به‌صورت بالقوه هزینه‌هایی را برای کاربر بوجود آورند، اگه برنامه کاربردی خراب کاری از این‌گونه مجوزها بهره گیرد هزینه‌هایی را به‌ وسیله اس‌ام‌اس‌های قانونی و یا اعمال یک‌سری هزینه‌های زاید به ازای هر اس‌ام‌اس و ام‌ام‌اس ارسالی برای کاربر بوجود خواهد آورد.

مجوزهای خواندن پیام‌های نوشته ای و دریافت پیام‌های نوشته ای قدرتمندی نفوذ به حریم اختصاصی شما را خواهند داشت. اگه علت ویژه ای برای تفویض این نوع از مجوزها به برنامه کاربردی خود نگاه نکردید، از دادن این مجوزها جدا خودداری کنید.

مجوزهای مربوط به حساب‌های کاربری

پیدا کردن حساب‌های کاربری بر روی سیستم به برنامه کاربردی این امکان را می‌دهد تا از طریق مدیریت حساب‌های کاربری که سیستم‌عامل اندروید در خود مکان ‌داده است به وارسی حساب‌های کاربری ازجمله سرویس‌های گوگل، فیس‌بوک و غیره کند.

بهره گیری از حساب‌های کاربری روی سیستم اندرویدی به برنامه کاربردی اجازه می‌دهد تا برای بهره گیری از حساب کاربری درخواست مجوز کند. هنگامی‌که مجوز مورد احتیاج داده شد، برنامه کاربردی مورد نگاه دیگر درخواست مجدد مجوز نخواهد کرد. دغدغه وقتی موجود خواهد بود که برنامه کاربردی مخرب بدون هیچ‌گونه نشان و رد پایی به کار خود ادامه می‌دهد و به‌ صورت مخفیانه از حساب کاربری شما بهره خواهد گرفت.

اجازه هایی که هنگام نصب برنامه‌های اندرویدی داده می‌شوند، درخواست نیستند بلکه حکم اطلاع‌رسانی به کاربران را دارند. احتمالا رد یا قبول مجوزهای خواستی برنامه کاربردی در حال نصب ساده‌ترین کاری باشد که یک کاربر می‌تواند به انجام رساند، اما باید نسبت به فرق بین محافظت و تأمین امنیت داده کاربر و نیز در اختیار گذاشتن تمام دارایی‌های شخص در دست توسعه‌دهنده برنامه کاربردی توجه داشت.

*******************

گردآوری از: فرهاد ر.

تازه های علمی در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

به تاج عالم آرايش که خورشيد
««« »»»
چنين زيبنده افسر نباشد

نسبت به این مجوزها در تلفن همراه محتاط تر باشید

TT / 132 — TP / 15%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال