کریمی: به جام بین المللی صعود کرده ایم


کریمی: به جام جهانی صعود کرده ایم

بازیکن سابق تیم ملی گفت: فدراسیون ورزش فوتبال به بازیکنان پاداش می‌دهد، تیپ خوب می‌دهد، سفر و اردوی خوب و رقابت دوستانه و همه چیز را در اختیار بازیکنان قرار داده، اما باز هم می‌بینیم مردان شاکی هستند.

تصویر و عکس کریمی: به جام جهانی صعود کرده ایم

به اعلان سرزه و به نقل از “ورزش سه”، آقای علی کریمی در گفت‌وگو با تسنیم، در رابطه با وجودش در دوره مربی‌گری C، شرایط تیم ملی، لیگ برتر، باشگاه پرسپولیس، گلزنی سردار آزمون و… به مصاحبه‌ توجه کرد که ماحصل آن را می‌خوانید:

اتفاق خوبی است که کار مربی‌گری را آغاز کرده‌اید. با این انگیزه تا چه مقطعی ادامه می‌دهید؟

فعلاً کار را آغاز کرده‌ام، اما باید نگاه بکنیم تا کجا می‌توانم جلو بروم. انگیزه به کنار، پسندم اطلاعاتم را زیاد بکنم. قضیه مربی‌گری احتیاج دارد تا فاکتورهای‌ گوناگونی که وجود دارد را در ذهن‌مان تقویت کنیم. اگه کسی قرار است کار را بیاموزد، باید ریزه‌کاری‌ها را نیز بیاموزد. من هم در این دوره‌ از کلاس‌ها شرکت کردم تا اطلاعاتم در رابطه با مربی‌گری را زیاد بکنم. وجودم مقطعی نیست و تا وقتی از کلاس اخراجم نکنند، هستم.

شما الان وارد این کلاس ‌شده‌ای اما برخی بدون داشتن مدرک مربی‌گری، روی نیمکت تیم ملی می‌نشینند. نگاه تان در این مورد چه چیزی است؟

چنین پرسشی را باید از مسئولان فدراسیون به ویژه آقای علیرضا اسدی که دبیرکل فدراسیون است و به مکان تشکیل کلاس ما هم آمده است، سؤال بکنید. همچنین باید سؤال بکنید چه کسانی هستند که مدرک مربی‌گری ندارند و دستیار سرمربی تیم ملی یا مربی لیگ برتر شده‌اند. این پرسشی است که باید متولیان برگزاری مسابقات که مسئولان سازمان لیگ و فدراسیون هستند، پاسخ بدهند. اگه شهامت دارید، باید از سرپرست فدراسیون و دبیرکل در این مورد سؤال بکنید نه من که بازیکن بودم و امروز کنار کشیده‌ام.

کیفیت کار تاکنون برای شما به چه صورت بوده و آیا واقعا می‌شود به شرایط این ورزش فوتبال امیدوار بود؟

باید شرایط را دید. باید نگاه بکنم این فوتبال‌هایی که از تلویزیون انتشار می‌شود چه چیزی به ما می‌دهد. ما باید به یک هدفی برسیم و چیزهایی را به‌دست بیاوریم. باید از ورزش فوتبال روز اروپا بیاموزیم نه اینکه فقط دنبال آن باشیم که یک بازی ۹۰ دقیقه‌ای را از جام جهانی یا جام ملت‌های اروپا نگاه بکنیم. باید آدم‌ها را اعزام بکنیم خارج از این مرزها تا ورزش فوتبال روز جهان را بیاموزند. کسانی که در اروپا شاغل ورزش فوتبال هستند، مانند ما آدم هستند و دست و پا دارند. هیچ‌کدام‌شان هم از کره مریخ نیامده‌اند.

آیا واقعا فرا زمینی هم برای کار وجود دارد؟

در این سال‌ها، کمی بیشتر به مربیان جوان بها داده شده است. مانند منصوریان و فکری که البته نمی‌دانم فکری هنوز هم مربی‌گری می‌کند یا نه. حالت خیلی خوب نیست به ویژه در لیگ‌های پایین‌تر که باید متولیان و مسئولان به این قضیه رسیدگی کنند. امیدوارم شرایطی رقم بخورد که برای مربیان جوان هم جا گشوده شود. البته این موضوع را به دلیل خودم نمی‌گویم، چون برای من کار موجود بود و اگه می‌خواستم با هر شرایطی فعالیت کنم، در مکانی که بودم، می‌ماندم. باید خیلی مسائل تغییر پیدا کند و فکر بهتری برای آینده کنیم.

مجدداً یکسری حاشیه‌ها در رابطه با ورزش فوتبال ایجاد شده که بیشتر آن، در درون فدراسیون و تیم ملی است. چه نگاه ای در رابطه با این جوانب دارید؟

پیش از هر چیز متأسفانه مجلسی شده که برخی می‌گویند تا من حرف می‌زنم، حاشیه درست می‌شود، اما کسی این را نمی‌گوید که به‌هر حال من فوتبالی هستم و باید در رابطه با رشته تخصصی‌ام حرف زنم. من نباید در رابطه با بسکتبال یا هندبال نظر بدهم، اما متأسفانه شرایط طوری است که تا حرفی می‌زنم، می‌شود حاشیه. بخشی از این حاشیه‌ها هم به دلیل برخی خبرنگاران است. بالاخره در هر حرفه‌ای آدم خوب و بد وجود دارند. من یک حرفی می‌زنم، اما یک تیتر دیگری از صحبت‌هایم بیرون می‌آید که باید در این مورد فکری شود. الان در رابطه با تیمی که یک ماه دیگر بازی دارد، حرف زنم، می‌‌گویند برای آن تیم حاشیه درست کرده‌ام. مگر می‌شود با یک جمله من یا یک لغت حرف من، یا جواب پرسشی که داده‌ام، برای یک تیم حاشیه ساخته شود؟ متأسفانه فرهنگ بدی تهیه شده و امیدوارم هر چه زودتر از بین برده شود. من فقط نقل کردم وقتی همه شرایط خوب است، به چه دلیل این همه بحث به وجود می‌آید. تاکنون در ۱۵ سال گذشته چه وقتی این همه امکانات در تیم ملی داشتیم؟ پیراهن برند آدیداس، پرواز چارتر، بهره گیری از زمین چمن عمده ورزشگاه آزادی. همه این‌ها فاکتوری برای موفقیت است. باید این موضوع در ابتدا معلوم شود که ما پس از انقلاب و تا مکانی که من یادم می آید، چه وقتی چنین امکاناتی داشتیم که بابتش این همه بحث می‌شود؟ من که پیش از انقلاب نبودم، اما از بازیکنان پیشکسوت و کهنه شنیده‌ام که هیچ‌وقت چنین امکاناتی نبوده است.

پس ایراد کار کجا است؟

این همه بحث باید در یک نشست خبری مطرح شود. مسئولان فدراسیون باید بنشینند حرف زنند و به‌صورت شفاف به مردمان بگویند به چه دلیل این‌قدر حرف و حدیث وجود دارد. الان مردان از چه چیزی ایراد می‌گیرند؟ ایراد کار وقتی امکانات ضروری وجود دارد، کجا است؟ فدراسیون پاداش می‌دهد، تیپ خوب می‌دهد، سفر و اردوی خوب و رقابت دوستانه و همه چیز را دارد، ولی باز هم می‌بینیم مردان شاکی هستند. البته پاداش‌ها آشام جان بازیکنان باشد، ولی نمی‌دانم این همه گلایه و حرف و حدیث بابت چه چیزی است؟ ان‌شاءالله سرپرست فدراسیون حرف زند. اصلاً خبرنگاران باید از سرپرست فدراسیون این مسائل را سؤال بکنند تا شفاف‌سازی شود و ایشان نقل بکنید این همه حرف و دادخواهی، به دلیل چه چیزی است. اینکه نمی‌شود یک نفر صحبت بکند، آن یکی جواب بدهد، این یکی بیانیه بدهد. سرمربی تیم ملی با این همه امکانات، دیگر چه چیزی می‌خواهد که باز هم دادخواهی می‌کند؟ باید مردان به یک برنامه زنده تلویزیونی بروند و وظیفه را روشن کنند. مربی تیم ملی باید نقل بکنید دیگر چه چیزی می‌خواهد که در اختیارش گذاشته شود. حالا یا فدراسیون می‌تواند آن را مهیا کند و یا نمی‌تواند. این همان بحثی است که باید معلوم شود. بیایند ما را روشن کنند. به‌عنوان مثال شنیدم که واپسین اختلاف با آقای عابدینی بوده است و البته نمی‌دانم پس از آن چه شد.

گویا معضلات تا حدودی حل شده است.

خب، خدا را شکر که حل شده است. باید تا بازی بعدی صبر بکنیم! البته من همه چیز را می‌دانم، چون چهار ماه در تیم ملی بودم و البته هیچ‌کدام از امکاناتی که امروز در اردو وجود دارد را آن زمان نداشتیم. من نمی‌توانم به دلیل خیلی از مسائل حرف زنم. خبرنگاران در یک برنامه باید پیگیری و اطلاع‌رسانی کنند تا مردمان آگاهی بدارند چه اتفاقاتی در حال پیش آمدن است و در فدراسیون چه می‌شود. نباید قرار بدهیم مردمان که این همه مشکل دارند،‌ از ورزش فوتبال هم بنالند. حیات مردمان پر از دردسر است و ما باید کاری کنیم که خیال‌شان از این ورزش فوتبال را‌حت باشد و بگویند ورزش فوتبال دیگر معضلی برای‌شان تهیه نکرده است. چندین سال پیش، بالاترین پاداش به بازیکنان تیم ملی ۱۰۰ دلار بود اما امروز بابت یک رقابت تدارکاتی کلی پاداش می‌دهند. الان حرف زنم، می‌گویند حاشیه‌سازی کرده است. خدا را شکر که تیم ملی فعلاً در صدر جدول است و فکر نمی‌کنم حرف‌های من هم اثری بر صدرنشینی ما داشته باشد.

شما فکر می‌کنید ما به جام جهانی صعود می‌کنیم؟

من باور می‌ دارم ما به جام جهانی صعود کرده‌ایم. اصلاً در گروهی هستیم که مانند آب خوردن صعودمان به جام جهانی بوجود آمد و امروز باید به فکر برنامه‌ریزی برای حضور در مراحل مختلف جام جهانی باشیم، نه اینکه هنوز به صعود اندیشیم. ما از گروه‌ صعود کرده‌ایم و از امروز باید برنامه‌های‌مان برای انجام بازی‌های تدارکاتی پیش از جام جهانی و اردوی‌های اثرگذار را پیگیری کنیم. خیلی‌ها این گفت و گو را نگاه بکند، حرف‌هایی خواهند زد و حتماً می‌گویند کریمی مجدداً تیم ملی را به حاشیه برد، اما الان تیم ملی باید به فکر آماده‌سازی پیش از حضور در مرحله نهایی جام جهانی باشد، نه اینکه دلهره صعود را داشته باشد.

گویا با وجود این همه مخارج فدراسیون ۱۵ میلیارد تومان بودجه هم خواست کرده است …

فدراسیون خواست کرده است، اما باید نگاه بکنیم دولت دارد که چنین رقمی را در اختیار فدراسیون گذارد یا خیر. اصلاً باید از سرپرست فدراسیون سؤال بکنید این همه بودجه ضروری است. البته قبلاً هم از این درخواست‌ها بالا برده شده بود!

سردار آزمون هم گل بسیار اهمیتی می داری در لیگ قهرمانان اروپا وارد دروازه اتلتیکو مادرید کرد. نگاه تان در رابطه با این گل چه چیزی است؟

گل او را دیدم، اما متأسفانه روستوف بازی را باخت. باید این وجود همین که یک ایرانی در لیگ قهرمانان اروپا بازی می‌کند، برای ما افتخار است. سردار آزمون بیشتر از اینها جا دارد تا توسعه یابد و وجودش در ورزش فوتبال اروپا برای همه ما افتخار است. اینکه یک ایرانی در لیگ قهرمانان اروپا بازی کرده و گل می‌زند حتماً افتخار آور است.

سردار می‌تواند بازیکن بزرگی مانند شما شود؟

مانند من که نه،‌ بهتر از من می‌شود. این جاده باز است و همه می‌توانند حتی به رئال مادرید بروند. سردار آزمون جوان است و نباید اندیشد که با گلزنی در لیگ قهرمانان یا موفقیت در تیم ملی همه چیز خاتمه یافته است. او باید به جایگاهی برود که خودش پسندد. بالاخره هر بازیکنی برای خودش یکسری اهداف را دنبال می‌کند و ان‌شالله به هدفش برسد. من فکر می‌کنم سردار هر کجا هم برسد، موجب مسرت مردمان می‌شود.

حضور شما در این کلاس‌ها می‌تواند ضمانتشده برای وجودتان روی نیمکت‌ تیم‌ها باشد؟

دستگاه من این‌طور است که می‌گویم هر کسی باید به چیزی که حقش است برسد. در وهله نخست، پسندیدم رفقای کهنه را نگاه بکنیم و بعد کلاس‌ها را طی بکنم که به همین خاطر به کلاس مربی‌گری آمده‌ام، ولی با این مدارک نمی‌شود مربی‌گری کرد. امیدوارم هر چیزی به موقع‌اش برای ما اتفاق بیفتد.

اوضاع و احوال پرسپولیس را به چه صورت ارزیابی می‌کنید؟

در رابطه با صدرنشین لیگ برتر که صحبت ویژه ای ندارم. فقط اینکه باشگاه باید تیم را تقویت کند و یکسری دیگر یارگیری داشته باشد. برانکو بهتر از هر کس دیگری صلاح تیمش را می‌داند. نظر شخصی من این است که پرسپولیس رفته‌رفته که به پایان فصل نزدیک شود، دچار فشردگی مسابقات می‌شود و در آن شرایط، احتیاج به بازیکنان بیشتری در لیست خود دارد. به همین خاطر احتیاج به یارگیری و تقویت نیمکت تیم است. نظر من این بود که باید ساسان انصاری را حفظ می‌کردند چون بازیکنی است که می‌توانست کمک‌های زیادی به پرسپولیس کند، اما در نهایت من و امثال من صحبت‌هایی که به ذهن‌مان می‌آید را می‌گوییم. در نهایت سرمربی است که تیمش را می‌شناسد و باید در رابطه با همه چیز اظهارنظر و تصمیم‌گیری کند.

قبول دارید بازیکنان خارجی که به پرسپولیس آمده‌اند از کیفیت بالایی برخوردار نیستند؟

گاهی اوقات در استقلال و پرسپولیس بازیکنانی وارد می‌شوند که شرایط خوبی ندارند. خیلی کم بازیکنان خوب هم به این دو باشگاه آمده‌اند مانند ساموئل و جان‌واریو برای استقلال یا ابراهیم توره برای پرسپولیس که مؤثر بودند. از این اتفاقات خوب خیلی کم رخ داده است. باشگاه‌ها باید بازیکنی بگیرند که به تیم یاری رساند. نیم‌فصل شرایط خوبی است که از این فاصله وقتی بهره گیرند و چندین یار دیگر به تیم اضافه کنند.

به نگاه تان امکان دارد روزی یک تیم ایرانی قهرمان لیگ قهرمانان آسیا شود؟

این موفقیت، نشد ندارد، اما خیلی سفت است. باید دید شرایط به چه صورت است. باشگاه‌های کشورهای عربی می‌روند و خوب ترین بازیکنان را با هر گران که دل‌شان خواست، جذب می‌کنند و این موضوع کار ما را خیلی سفت می‌کند. ما برای رسیدن به جایگاهی که می‌خواهیم باید خیلی بیشتر تلاش کنیم. از سوی دیگر، ساپورت باشگاه به لحاظ امکانات و پول هم اهمیتی می دارد.

انتخاب وزیر جدید ورزش را به چه صورت ارزیابی می‌کنید؟

من در این مورد گفت و گو کردم و برای سلطانی‌فر آرزوی موفقیت دارم. خیلی‌ها فکر می‌کنند چون نام این وزارتخانه، ورزش است، پس وزارت‌خانه اهمیتی می داری نیست اما به نظر من وزارت ورزش جزو سه وزارتخانه نخست از لحاظ اهمیت قرار دارد زیرا وزارت ورزش و جوانان است. جوانانی که می‌خواهند استارت حیات آینده‌شان را بزنند. باید با وجود وزیر جدید، اتفاقاتی بیفتد که شرایط تازه ای ساخته شود و جوانان ایران بتواند راه‌شان را خودشان برگزند. آنها باید آن‌قدر انتخاب‌های گوناگونی داشته باشند که بتوانند درپی چیزی که پسندند، بروند. متاسفانه بحث مواد مخدر هم در کشور ما بالا برده شده و ورزش یکی از آپشن‌های مجادله با اعتیاد است. وزارت ورزش باید طوری عمل کند که مردمان درپی ورزش، تحصیل و ورزش قهرمانی بروند. امیدوارم پس از تغییر وزیر، تغیرات بیشتری نگاه بکنیم. وزیری که برگزیده شده، کارهای بزرگی برای جوانان به انجام برساند و بتواند به ساختن آینده این کشور یاری رساند. در نهایت تلاش‌ها باید به ساخته شدن مملکت‌مان منجر شود.

حالا که از ورزش فوتبال وداع کرده‌اید، دل‌تان برای چه چیزی تنگ می‌شود؟

برای ورزش فوتبال بازی کردن دلتنگ شده‌ام. در این مدت فقط در بازی‌های دوستانه حاضر شدم. دلتنگ هستم اما نه آن طور که بخواهم هر روز به آن اندیشم چون شرایط موجود در ورزش فوتبال ایران، انگیزه‌ای به من نمی‌دهد که بروم و بازی کنم. امیدوارم حالت عوض شود و ما هم برویم و در چندین رقابت تدارکاتی، مکانی که ضروری است بازی کنیم.

___________________________________

تهیه و تدوین: پرهام ش.

ورزشی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

غبار راه راهگذارت کجاست تا حافظ
««« »»»
به يادگار نسيم صبا نگه دارد

کریمی: به جام بین المللی صعود کرده ایم

TT / 428 — TP / 20%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال