نگاه های تند و افراطی بزرگترین چالش امروز جهان اسلام است


نگاه های تند و افراطی بزرگترین چالش امروز جهان اسلام است

هیئتی از وزارت دینی اندونزی، با وجود در سازمان مرکزی جامعةالمصطفی، با حجت الاسلام والمسلمین مهدوی مهر، جانشین ریاست المصطفی ملاقات و مکالمه کردند.

تصویر و عکس نظرهای تند و زیاده روی ای بزرگترین درگیری امروز دنیا اسلام است

به اعلان سرزه و به نقل از خبرنگار خبرگزاری «حوزه» حجت الاسلام والمسلمین مهدوی مهر در این ملاقات، حین خیرمقدم به هیئت اندونزیایی، بیان داشت: کشور اندونزی برای ما از اهمیت زیادی برخوردار است و دولت اندونزی نیز نمایان کرده از کفایت ضروری برای اداره جمعیت عظیم این کشور، با وجود سلایق گوناگون، برخوردار می باشد.

وی، با اشاره به اقدامات پر ارزش وزارت امور دینی اندونزی در تصدی امور دینی این کشور، یادآور شد: از جمله اموری که بیانگر میزان اهمیت اندونزی برای المصطفی است، شمار دانشجویان اندونزیایی المصطفی در ایران و نیز تأسیس دانشگاه بزرگی در اندونزی برای پذیرش دانش پژوهان این کشور است.

جانشین ریاست المصطفی، نظرهای تند و زیاده روی ای را بزرگترین درگیری امروز دنیا اسلام برشمرد و گفت: درحالی که بیشتر دولت ها و ملت های مسلمان گرفتار مشکلات انبوه ای از این جهت هستند، خوشبختانه این جریانات زیاده روی ای و تند، به اندونزی راه پیدا نکرده است چراکه با توجه به جمعیت زیاد اندونزی، این جریانات قادر هستند مشکلات بزرگی را برای این کشور فراهم نماید.

وی اضافه کرد:مواظبت از نبود وارد شدن جریان های زیاده روی ای، برای کشوری با بیش از دویست میلیون مسلمان از اهمیت دوچندانی برخوردار است. ایران، درمقابل این جریانات زیاده روی ای و تروریسم خسارات های انبوه ای را تحمل نموده ایم و ریاست جمهوری، رییس وزیران، رئیس قوه قضائیه و جمع زیادی از وزرا، نمایندگان مجلس، ائمه جمعه و سلبریتی های گوناگون را در همین جریانات زیاده روی ای از دست داده ایم و تا امروز نیز گرفتار همین جریان های زیاده روی ای و تروریسم هستیم.

جانشین ریاست المصطفی، با اشاره به کنترل جریان های تروریستی در درون ایران توسط نیروهای امنیتی کشور، ابراز داشت: وارد شدن این جریانات به هر کشوری، نه تنها موجب سلب آسایش و ایجاد دردسرهای عظیم برای آن ملت و دولت می گردد؛ بلکه پای بیگانگان را نیز به آن کشور باز می نماید که نمونه آن را می توان در وارد شدن فردی شبیه به بن لادن از کشور عربستان به کشور افغانستان که موجب سال ها نبرد، تروریسم و خونریزی در این کشور مظلوم شده است و یا جریان های تروریستی که با پول برخی کشورهای متحجر عربی همچون کشور عربستان سعودی، در کشور عراق و کشور سوریه جنایت می کنند، دید.

وی، با اشاره به هم پیمان شدن این جریان های زیاده روی ای با رژیم صهیونیستی جنایتکار برای از میان بردن کشورهای اسلامی، یاد آوری کرد: امروز همه کشورهای مسلمان نیازمند برائت از این جریان های زیاده روی ای و پرورش نیروهای معتدل و همه جانبه نگر هستند و جامعه المصطفی نیز پرورش نیروهای معتدل و همیار و حامی دولت های اسلامی را در دستور کار خود گذاشته است.

حجت الاسلام والمسلمین مهدوی مهر اضافه کرد: از نظر ما همه اشخاص در عقایدشان آزاد هستند و تا وقتی که دربرابر کشورهای خود دست به توطئه نزنند، قادر هستند در چهارچوب عقائد خود حرکت نمایند.

وی، با اشاره به آزادی عقائد پیروان همه مذاهب و ادیان الهی در جآزآزامهوری اسلامی ایران، بیان داشت: این راهبرد بر اساس اندیشه بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران(ره) اتخاذ شده است و بر همین اساس، همه مسیحیان، یهودیان و اتباع سایر ادیان الهی، آزادانه در ایران به اعمال دینی و مذهبی خود توجه میکنند. همین روش ایجاب کرده است که پیروان مذاهب و ادیان گوناگون در ایران، نه تنها درمقابل نظام مقدس اسلامی قرار ندارند، بلکه یار و حامی آن نیز هستند و شمار زیادی از آنان در نبرد تحمیلی ۸ ساله شرکت نمودند و به شهادت رسیدند.

جانشین ریاست المصطفی، با اشاره به وجود برخی جریان های سیاسی مذهبی نما که با هدف رویارویی با جریان حاکم، دین را بهانه توطئه های خود میگذارند، اذعان داشت: گاهی این جریانات که نام مسلمان را نیز بر خود قرار میدهند، تحت پشتیبانی رژیم صهیونیستی قرار دارند و بر اساس تمایلات آنان حرکت می نمایند.

وی تاکید کرد: ایران، پذیرای پیروان همه مذاهب و ادیان الهی است؛ اما هر جریانی که بنام مذهب و آیینی، درمقابل حکومت برخاسته از انتخاب مردمان قد علم نماید، از نظر ما باطل بوده و مشروعیتی ندارد و با آن برخورد خواهد شد.

حجت الاسلام والمسلمین مهدوی مهر، با اشاره به گوناگونی قومی و ملیتی ایران، ابراز داشت: اقوام عرب، فارس، ترک، کرد، بلوچ و … در ایران پهناور با صلح و آسایش کنار همدیگر زیسته و بدون هیچ محدودیتی، در مناصب و جایگاه های گوناگون فعالیت می نمایند. در مجلس شورای اسلامی نیز، نمایندگان شیعه، سنی، مسیحی، یهودی و زرتشتی، وجود دارند.

وی، با اشاره به تبلیغات منفی دشمنان برای ضد اهل سنت نمایاندن ایران، ابراز داشت: جامعةالمصطفی به عنوان یک دانشگاه اسلامی، در واحدهای خود در درون و خارج کشور، پذیرای دانش پژوهان شیعه و سنی از همه مذاهب است و هر کدام بر اساس مذهب خود به تحصیل علوم دینی توجه میکنند. دانشجویان کالج اسلامی المصطفی در اندونزی نیز از مذاهب گوناگون شیعه و سنی هستند.

جانشین المصطفی، مکالمه با سایر ادیان و مذاهب بر اساس مشترکات را یک راهبرد قرآنی خواند و گفت: اعتقاد به خداوند سبحان، قدر مشترک ما با تمام ادیان الهی است و همین اشتراک محور مکالمه و تعامل میان جامعه المصطفی با پیروان سایر ادیان و مذاهب حساب میشود.

وی، توطئه ایجاد دشمنی میان شیعه و سنی را متوجه همه کشورهای مسلمان و به خصوص اندونزی آگاهی داشت و ابراز داشت: باید مواظب تندروهایی که از هر دین و مذهبی، درپی به هم ریزش اوضاع ممالک اسلامی هستند، بود.

حجت الاسلام والمسلمین مهدوی مهر، درپایان، حین آرزوی توفیق برای دولت و ملت اندونزی، بیان داشت: امیدواریم مراکز علمی در اندونزی هر روز گسترش بیشتری یابد. هر چه شمار مراکز علمی و دانشگاهی در اندونزی بیشتر شود، قطعا موجب رشد و ترقی این کشور خواهد بود. جامعه المصطفی نیز تلاش زیادی را برای گسترش محیط علمی در اندونزی داشته و دانشگاه بزرگی را در این کشور افتتاح نموده است.

در ادامه این ملاقات، مرد ابومسلم خولانی، حین ابراز خرسندی از وجود در قم و بازدید از جامعه المصطفی، ابراز داشت: هدف ما از مسافرت به ایران، ملاقات با علما و مراکز علمی و دینی ایران است و بسیار مسرتم که امکان بازدید از جامعه المصطفی برای ما ایجاد شد.

وی، بهره مندی از تجربه جمهوری اسلامی در نحوه برخورد و تعامل دولت و مردمان با اقلیت های دینی را یکی از اهداف مسافرت این هیئت برشمرد و گفت: تجربه کامیاب ایران در تعامل با اقلیت های دینی، الگوی بسیار عالی ای برای تدوین این بخش از قانون اساسی اندونزی، که میزبان اقلیت های مذهبی و دینی متعددی است، حساب میشود.

مرد خولانی، با تاکید بر شباهت های ایران با اندونزی از جهت گوناگونی قومی و مذهبی، خاطرنشان ساخت: در هر دو کشور و اندونزی، مسلمان در اکثریت مطلق هستند درحالی که پیروان سایر ادیان نیز در هر کشور وجود دارند. گوناگونی فراوان قومی و ملیتی نیز در هر دو کشور و اندونزی، دیده میشود.

رئیس هیئت اعزامی وزارت دینی اندونزی، جابجایی درست مفاهیم مکتب اهل بیت(علیهم السلام) به این کشور را هدف دوم این هیئت خواند و ابراز داشت: متاسفانه مکتب تشیع در اندونزی به خوبی شناسانده نشده است و تبلیغات به شدت منفی در این کشور بر ضد شیعیان انجام شده است. برای نمونه، برخی ادعا می کنند قرآن کریم شیعیان با قرآن کریم سایر مسلمین فرق می دارد؛ اما ما هم اکنون میبینیم، تمام این ادعاها، دروغ و توطئه ای برای ایجاد اختلاف و دشمنی میان اتباع مذاهب اسلامی است.

خولانی در انتها ابراز داشت: یکی از موارد بسیار دلنشین برای ما این بود که متوجه شدیم در ایران، علمای شیعه برای اهل سنت از عبارت «اقلیت» بهره نمیگیرند و شیعه و سنی مسلمان و برابر شمرده می شوند.

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال