مدرس دانشگاه امام حسین(ع):جامعه نیازمند ارتقای سواد رسانه ای است


مدرس دانشگاه امام حسین(ع):جامعه نیازمند ارتقای سواد رسانه ای است

دزفول – مدرس دانشگاه امام حسین (ع) تهران بزرگ گفت:با توجه به بهبود فناوری و توسعه فضاهای جایزی و سایبری ارتقای سواد رسانه ای جامعه یکی از لزومهای کنونی کشور است.

تصویر و عکس مدرس دانشگاه امام حسین(ع):جامعه نیازمند ارتقای سواد رسانه ای است

به گزارش سرزه به نقل از خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) حمید سجادی روز چهارشنبه در همایش پدافند غیرعامل در سرسرای غدیر دانشگاه علوم پزشکی دزفول اضافه کرد: هم اکنون حدود ۱۰۰ میلیون سیم کارت تلفن همراه در کشور به تصویب رسانده شده که بالای ۷۰ میلیون آنها فعال است ولی از نگاه فرهنگی اشخاص جامعه تعلیم ضروری در خصوص زیانهای اجتماعی و فرهنگی ناشی از بهره گیری از تلفن همراه را فرا نگرفته اند.
وی به عضویت ۲۵ میلیون ایرانی در اپلیکیشن تلگرام اشاره کرد و گفت: هر زن ایرانی در طول روز بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ پیام از طریق رسانه های آنلاین در تلفن همراه میگیرد و این به معنای بمباران اطلاعات است که این حجم اطلاعات توانایی پردازش و تفسیر را از مخاطب می گیرد و تنها روش آن داشتن سواد رسانه ای است.
سجادی اضافه کرد:در سال ۸۲ تحریم ایران از تلفن های همراه و فناوری آن توسط ایالات متحده برداشته و هیچ تحریمی در این خصوص وجود ندارد و وارد شدن ویندوز و دیگر نرم افزارها به ایران آزاد و بدون هیچ مانعی انجام می شود که اینها یکی از اهداف دشمن در نفوذ به اذهان و جوامع اختصاصی مردمان است لذا مردمان باید آگاهی بدارند چه اطلاعاتی در رسانه های آنلاین مبادله می کنند تا نکته سوء استفاده قرار نگیرند.
این استاد دانشگاه گفت:از هر چهار راننده ماشین در ایران سه نفر پشت فرمان از تلفن همراه بهره میگیرند و از هر چهار دانشجوی ایرانی سه نفر در رختخواب موبایل همراه با میبرند و ۶۳ درصد اشخاص هنگام حمام کردن نیز پاسخ تماس تلفنی می دهند که این آمار نگران کننده است زیرا وابستگی مردمان به تلفن همراه را نمایان میکند .
وی به آثار خراب کار بهره گیری از تلفن همراه اشاره کرد و بیان کرد: ۷۰درصد امواج تلفن همراه تبدیل به بافت حرارتی شده و مریضیهای ناشناخته ،بیماری سرطان در زمان جوانی و تومورهای گوناگون را برای اشخاص جامعه رقم می زند.
این استاد دانشگاه در خصوص بهره گیری از تلفن همراه به اشخاص جامعه اخطار داد و گفت: میانگین بهره گیری از تلفن همراه در هر تماس ۲ دقیقه است در حالی که با برنامه های از پیش تعیین شده و برنامه های تشویقی، کاربران تلفن همراه در یک تماس ساعت های زیادی را طی میکنند و به دستاویز کم هزینه نرخ بودن و یا مجانی ای مکالمات جان خود را به حراج قرار میدهند.
وی اضافه کرد: طبق تحقیقای که در سال ۲۰۱۳ صورت گرفته ۳۸ درصد خردسالان زیر ۲ سال از یارانه های لوحی یا تلفن همراه بهره میگیرند که با این روند تا سن ۱۰ سالگی ۸۰ درصد آنها موبایل به دست خواهند بود.
این مدرس دانشگاه بلوغ زودرس، تجاوز ذهنی، معضل اخلاقی و جنسی و به خطر افتادن تندرست فرد را از صدمات چت کردن در رسانه های آنلاین آگاهی داشت و گفت:رسانه های آنلاین به خاطر جذابیت کارایی، مقرون به صرفه بودن، امکان رفیق یابی، رابطه راحت و استفاده راحت مزیت هایی دارند که باید در این خصوص هوشیار بود.
وی با اشاره به این که مدیران رسانه های آنلاین چندین هزار نفری بیشتر افرادی دچار آشفتگی شخصیت هستند اضافه کرد: فیس بوک سه میلیارد و ۳۶۶ میلیون کاربر دارد که این آمار قابل توجه است.
وی بیشتر دلیل گرایش مردان به رسانه های آنلاین را کسب توانایی و دلیل گرایش زنها را داشتن شریک و هم صحبت آگاهی داشت و گفت: متاسفانه شرایط به گونه ای پیش آمده که زن و همسر در طول روز کمتر از ۱۵ دقیقه با هم حرف میزنند و در جوار همدیگر هم حرفی برای نقل کردن ندارند که این یک معضل در روان شناسی است و برای خانواده ها ایجاد معضل کرده است.
این مدرس دانشگاه به تشخیص شخصیت هر فرد با هر لایک در رسانه های آنلاین اشاره کرد واظهارکرد: در پژوهشی که از سوی ایالات متحده صورت گرفته معلوم شد با وارسی هر ۱۰ لایک از یک نفر اطلاعاتی خوب تر از همسایه حاصل میشود، با وارسی هر ۷۰ لایک ،شخصیت و رفتار فرد خوب تر از پدر و مادرش شناسایی میشود و با وارسی هر ۱۵۰ لایک هر فرد، به شخصیت و رفتار فرد خوب تر از همسرش پی خواهیم برد.
وی همچنین به دروغ و خبر پراکنی های بسیار در رسانه های آنلاین اشاره کرد و گفت:رسانه های آنلاین با ارسال پیام های تحریک آمیز سعی در رسیدن به اهداف خود که امکان می دارد ضربه زدن به یک کشور یا شرکت است دارند که باید مواظب بود.
این استاد دانشگاه به شهروندان پیشنهاد داد از ۲ سیم کارت تلفن همراه بهره گیرند و با سیم کارتی که بهره نمیگیرند با اسم مستعار در رسانه های آنلاین وجود یابند تا کمتر نکته خطر قرار گیرند.
سجادی همچنین به بهره گیری از وای فای رایگان نیز اخطار داد و اظهارکرد: هکرها در کافه ها و سرسراها به انتظار می نشینند و وای فای رایگان در اختیار میگذارند و با وصل شدن امکان استخراج رمز عبور، اطلاعات حساب بانکی و دیگر اطلاعات را از تلفن همراه خواهند داشت لذا به محیط تلفن همراه به هیچ وجه نباید اعتماد کرد زیرا در صنعت رسانه چیزی به نام حذف اطلاعات وجود ندارد.
۷۲۷۸/۶۰۶۸/ ۶۰۳۷
خبرنگار: رقیه کردی ** منتشر کننده: عبدالحمید راجی


[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال