صفوی: بحران تجزیه طلبی در جهان اسلام جدی است


صفوی: بحران تجزیه طلبی در جهان اسلام جدی است

مدیرعامل کانون آینده‌پژوهی جهان اسلام: بحران تجزیه‌طلبی در جهان اسلام یک بحث جدی است که دامن خیلی از کشورها را می‌تواند بگیرد.

تصویر و عکس   صفوی: بحران تجزیه طلبی در جهان اسلام جدی است

سرزه به نقل از خبر گزاری تسنیم خبر می دهد، سیدحمزه صفوی مدیرعامل کانون آینده پژوهی جهان اسلام با اشاره به برگزاری همایش جهانی بحران های ژئوپلیتیکی جهان اسلام نقل کرد: بسیاری از مشکلاتی که اکنون در جهان اسلام وجود دارد، در مرزهای جغرافیایی قابل حل نیستند بلکه باید در یک نگاه فراگیر، در مقیاس جهان اسلام برای معالجه وحل وفصل آنها روش هایی را پیداکرد.

سرپرست کمیته اجرایی همایش جهانی بحران های ژئوپلیتیکی جهان اسلام با بیان این که وحدت و همگرایی در جهان اسلام یک احتیاج راهبردی با قدمتی طولانی است، بیان داشت: به رغم سابقه طولانی ایده وحدت و همگرایی اسلامی، متأسفانه این آرمان تا به حال با موفقیت های چندانی روبرو نشده است. ما در کانون آینده پژوهی جهان اسلام درپی این هستیم که در آینده ای نه چندان دور به صورت علمی زمینه های دستیابی به وحدت و همگرایی اسلامی را احصا کنیم و با نمایان کردن آن در این بحث نقش آفرین باشیم.

سیدحمزه صفوی نبود پیوند معمار و منسجم نخبگان در جهان اسلام را از زیانها و درگیریهای موجود در نیل به وحدت امت اسلامی آگاهی داشت و اضافه کرد: یکی از درگیریهای جدی که تشخیص داده ایم، نبود رابطه ضروری نخبگان جهان اسلام با همدیگر و فقدان درک مشترک نسبت به حالت جاری است و بی تردید هرگونه رابطه سازی دراین بستر نیازمند فهمی مشترک از معانی است که قادر هست رخ دهد؛ لذا باید ارتباطات منسجم بین نخبگان جهان اسلام برای همفکری و همکاری برقرار گردد تا در سطوح بالادستی تبدیل به عرصه های حکومتی نیز شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهر تهران ادامه داد: کانون آینده پژوهی جهان اسلام برای این بحث در سطوح گوناگون برنامه ریزی کرده است. سطح یک، شناسایی کشورها به صورت واقعی است.بسیاری از شناسایی هایی که از جهان اسلام صورت می گیرد، ناقص و کهنه است. ما تلاش کردیم دراین سطح ، ۵۷کشور جهان اسلام را مطابق با استانداردهای جهانی تشخیص دهیم که حاصل آن کلکسیون ۸ جلدی "جهان اسلام" شد که در سال ۹۳ منتشر و مهمانی پرده برداری آن با وجود دکتر محمدجواد ظریف پرده برداری به انجام رسانده شد.

مدیرعامل کانون آینده پژوهی جهان اسلام اضافه کرد: در سطح بعدی، هریک از کشورهای اسلامی به صورت تخصصی و عمیق مورد شناسایی و وارسی علمی قرار گرفت.تلاش می کینم گام به گام حوزه شناخت جهان اسلام را عمیق تر کرده و به صورت تخصصی ریشه عمده آن چیزی را که مییاندیشیم قادر هست عامل عمده بحران باشد را مورد وارسی و واکاویی گذاریم.

وی با تأکید بر این که کانون آینده پژوهی جهان اسلام، آینده پژوهی وحدت و همگرایی جهان اسلام را در دستور کار دارد یاد آوری کرد: این کانون برای تحقق آینده پژوهی، برنامه هایی را تدوین کرده است و در این راستا جلسه های تخصصی، سایت کانون، شبکه های جایزی اعم از فیس بوک، تویتر، اپلیکیشن تلگرام و شبکه های موجود در جهان جایزی برای رابطه با نخبگان و علاقمندانی که نسبت به حالت جهان اسلام نگرانی دارند فعال شده است.

وی اضافه کرد: برگزاری سمینارها و نشست ها تخصصی داخلی و جهانی نیز از جمله کارهایی است که کانون آینده پژوهی جهان اسلام پیشگویی و در دستور کار خود داشته است.

مدیرعامل کانون آینده پژوهی جهان اسلام تأکید کرد: در این نشست هادر تلاش هستیم در مقایسه با برنامه های شبیه، یک تفاوت عمده در کار خود داشته باشیم وآن پرهیز از تلاش شعاری وتمرکز بیشتر به اقدامات راهبردی است.

استاد دانشگاه شهر تهران در تفسیر ناامنی های منطقه غرب آسیا نقل کرد: بی تردید در حال حاضرمنطقه جنوب غرب آسیا، از بحرانی ترین نواحی روی زمین است و خواسته یا ناخواسته تبعات حالت موجوددر این منطقه برکشور ما تأثیرگذار است. برای چاره اندیشی نباید صبر بکنیم تا بحران ها به سراغ ما بیاید، بلکه باید با تدبیر و پیشگویی حرکت کنیم و در این راستا شناخت دقیقی از جریان هاو بحران های ناحیه ای اجتناب ناپذیر است.

وی تصریح کرد: شناخت واقعی، از وارسی موشکافانه و دقیق بحران ها آغاز می شود. رسالتی که همایش جهانی بحران های ژئوپلیتیکی جهان اسلام برعهده گرفته است شناسایی فنی، علمی و دقیق دانشگاهی برای شناسایی بحران هایی است که ما در منطقه جنوب غرب آسیا درگیرآن هستیم.

وی اضافه کرد: هم اکنون بیشترین آسیب به مسلمین از جانب خود مسلمین صورت می گیرد و میلیارد ها دلار برای نبرد و برادرکشی مخارج می شود.

صفوی با اشاره به بمب هایی که کشور عربستان سعودی بر سر مردمان بیپناه کشور یمن می ریزد اضافه کرد: برخی از بمب هایی که کشور عربستان در کشور یمن بهره میگیرد هرکدام بیش از ۵ میلیون دلار مخارج دارد.۵ میلیون دلار از یک کشور اسلامی برمی خیزد و بر یک کشور اسلامی دیگر آوار می شود و زیرساخت های آن کشور را از میان میبرد و این ۵ میلیون دلار مستقیم به جیب ایالات متحده می رود.با این حالت مضحک ترفندی جز تلاش برای خروج از این حالت نامطلوب به یک حالت موردعلاقه نداریم.

وی با اشاره به سنت عقد اخوت که توسط حضرت رسول اکرم(ص) در زمان صدر اسلام پایه گذاری شد اضافه کرد: این یک حرکت بسیار کلیدی و مهم سیاسی و اجتماعی بوده است. پشت این حرکت، یک ایده جدی وجود داشته است که عظمت و قدرت مسلمین با وجود فرقها، اختلاف سطح هاو فرهنگ ها، در پیمان اخوت و برادری است که پیمانی مقدس بوده است. به عقیده بنده این پیمان یک ترم سیاسی است و لذا یک روشی که هم اکنون برای جهان اسلام قادر هست موجود موجود باشد توجه به ابعاد سیاسی- اجتماعی و احیای همین عقد اخوت است.

مدیرعامل کانون آینده پژوهی جهان اسلام با اشاره به بحران گروه های تروریستی- تکفیری در جهان اسلام تصریح کرد: اگه معادل دلاری برای صدمه ای که گروه های تکفیری به جهان اسلام زده اند انتخاب بکنیم، باور می‌ دارم بالای هزاران میلیارد دلار خواهد بود و سال ها زمان خواهد برد تا ما اسلام واقعی را از اسلامی که یک گروه از انسان های جاهل در جهان به اکران گذارده اند، تطهیر کنیم.

صفوی گروهک تروریستی داعش را یک فرصت برای شناسایی مسیر حق و باطل در اسلام اشاره کرد و نقل کرد: همان طوری که گروهک تروریستی داعش، یک تحدید بزرگ برای مسلمین در جهان اسلام به اسم اسلام بوده است، در عین حال یک فرصت نیز به حساب مییاید. شما اگه یک قطره جوهر را در آب بریزید حل می شود و دیگر قادر نیستید آن را جداکنید، ولی اگه یک قطره روغن را روی آب بریزید راحت می توانید آن را جداکنید. فرصتی که گروهک تروریستی داعش و سایر گروه های تکفیری بوجود آورد این است که مسیر حق و باطل آسانتر قابل تشخیص داده شده است.

مولف کتاب "کشور عربستان" با تأکید بر این که سلفیت جریان باطلی است که وارد اسلام شده اضافه کرد: سلفیت ابتدا به طالبان و القاعده و سپس به گروهک تروریستی داعش امتداد پیدا کرد. اگه این بحث را ریشه یابی کنیم به یک خط مستقیم می رسیم و در فرآیند یک ریشه یابی جهان قادر هست به این جمع بندی برسد. ریشه تروریسم در منطقه از اندیشه سلفیت است.

صفوی با تأکید بر ضرورت مرزبندی برادران اهل تسنن با جریان انحرافی سلفیت تکفیری نقل کرد: در رابطه با پدیده شوم گروهک تروریستی داعش باید تبدیل تحدید به فرصت انجام شود به این صورت که معیاری موجود موجود باشد که بین قرائت های معقول از اسلام همگرایی موجود موجود باشد و صف بندی میان قرائت های منجر به زیاده روی گرایی اسلامی و اسلام معقول ایجاد بشود.

وی با اشاره به توطئه تجزیه کشورهای اسلامی بیان داشت: برخی از هنرپیشگان ناحیه ای و فرامنطقه ای علاقمندند تواناییهای بزرگ تهیه کند شوند و وقتی یک قدرت بزرگ سیاسی در یک یا چندین واحد کوچولو تهیه کند شود، مؤثری کمتر و حرف شنوی بیشتری خواهد داشت و این برای رقبای ناحیه ای و دشمنان بسیار موردعلاقه خواهد بود، لذا برای تحقق این امر در تلاش هستند و سرمایه گذاری گسترده ای را در دستور کار خود گذاشته اند.

وی با اشاره به این که اشتباهاتی که توسط برخی از دولت ها به ثمر میرسد تنور تجزیه طلبی را داغ تر می کند اضافه کرد: بحران تجزیه طلبی در جهان اسلام یک بحث جدی است که دامن خیلی از کشورها را قادر هست بگیرد. اینشکلی نیست که ما نسبت به سایر کشورها بی تفاوت باشیم و دود آن در چشم ما نرود. هریک از این کشورهای اسلامی اگه اهمال به خرج دهند، وقتی نوبت خودشان خواهد رسید. این یک خطر جدی است و در صورتی که با تهیه کند، تدبیر و برنامه ریزی عمل شود، قابل اجتناب و پیش گیری خواهد بود.

صفوی در انتها با بیان این که "همایش جهانی بحران های ژئوپلیتیکی جهان اسلام ۲۴ و ۲۵ برج آبان امسال در دانشگاه شهید بهشتی به انجام رسانده خواهد شد" نقل کرد: این همایش با وجود و سخنرانی سلبریتی های داخلی و خارجی برجسته به انجام رسانده میشود و از عموم اندیشمندان و علاقمندان به حوزه مطالعات جهان اسلام فرا میخوانیم در این همایش نام نویسی و شرکت کنند و امید می رود برنامه هایی که تدارک نگاه کرده ایم از کیفیت عالی ای برخوردار باشند.

*************************************

متن از : شكيبا ن.

سیاسی در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

از نامه سياه نترسم که روز حشر
««« »»»
با فيض لطف او صد از اين نامه طی کنم

صفوی: بحران تجزیه طلبی در جهان اسلام جدی است

TT / 312 — TP / 21%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال