نبود مدیریت یکپارچه باعث بروز معضلات محیط زندگی کردی شده است/ انجام همایش سیاست های کلی زیستگاه طبیعی


نبود مدیریت یکپارچه موجب بروز مشکلات محیط زیستی شده است/ برگزاری همایش سیاست های کلی محیط زیست

معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان محافظت زیستگاه طبیعی نقل کرد: احتمالا یکی از علل اصلی این که امروزه زیستگاه طبیعی کشور در شرایط خوبی به سر نمی برد و دچار مشکلات و مشکلات زیادی است، عدم مدیریت یکپارچه و منسجم است.

تصویر و عکس عدم مدیریت یکپارچه موجب بروز مشکلات محیط زندگی کردی شده است/ برگزاری همایش سیاست های کلی زیستگاه طبیعی

به اعلان سرزه و به نقل از خبرنگار علمی ایرنا، محمد مجابی روز چهارشنبه در نشست خبری با اشاره نزدیک شدن ابلاغ سیاست های محیط زندگی کردی نظام توسط امام خامنه ای اضافه کرد: کشورمان جزو معدود کشورهایی است که یک اصل معلوم در قانون اساسی برای حفظ زیستگاه طبیعی دارد و آن اصل پنجاهم است.
وی بیان کرد: در این اصل به تعبیری به توسعه پایدار اشاره شده پیش از این که این بحث در دنیا مورد توجه قرار گیرد ما در قانون اساسی خود داشتیم و در آن آمده که هرنوع تخریب زیستگاه طبیعی ممنوع است.
وی تاکید کرد: با موجود بودن قانون، فرهنگ و دین باز هم می نگاه کنیم که زیستگاه طبیعی کشور با مشکلات زیادی مواجه است که اثرات بسیاری بر تندرست و اقتصاد کشور قرار داده است که به چشم مییاید دلیل آن عدم مدیریت منسجم و یکپارچه است.
رییس کمیته مستقل زیستگاه طبیعی گردهمایی تشخیص مصلحت نظام نقل کرد: یکی از عمده ترین اقدامات برای رفع این مشکل تدوین سیاست هایی بود تا بر اساس آن مسائلی در کشور دچار دگرگونی و نگاه سلیقه ای بود تحت یک مدیریت یکپارچه جلو رود که در اصل ۱۱۰ قانون اساسی بر سیاست های کلی در حوزه های گوناگون نگاه شده که توسط امام خامنه ای ابلاغ می شود.
مجابی اضافه کرد: این سیاست ها برای یک دوره ۱۰ ساله است که پس از آن باید بازبینی شوند اما درمدتی که این سیاست ها جاری است باید تمام برنامه ها در تمام مراحل از برنامه ریزی تا اجرا بر اساس آن انجام شود و از این سیاست ها بیرون نرود.
وی ادامه داد: سیاست های کلی نظام که ماه آبان سال گذشته توسط امام خامنه ای ابلاغ شد دارای ۱۵ ماده است که اساس آن مولفه های زندگی ای شبیه به آب، خاک، هوا و گوناگونی زندگی کردی است و نخستین بحث در آن ظرفیت اکولوژیک است، یعنی اقدامات باید با ظرفیت زندگی کردی کشور همخوانی داشته باشد.
معاون پارلمانی سازمان محافظت زیستگاه طبیعی نقل کرد: پس از آن به مقوله نگاه اجتماعی در زیستگاه طبیعی توجه شده است یعنی هر خرابی ای در زیستگاه طبیعی باید جرم به حساب آید، اقتصاد سبز هم بحث دیگری است که در آن به اثر زیستگاه طبیعی بر اقتصاد و بر تصویر و عکس توجه شده است.
وی اضافه کرد: وضع پیامد و مالیات های زیست محیطی، اصلاح الگوی توسعه، تولید، توزیع و مصرف از دیگر مسائل اهمیتی می داری است که در سیاست های کلان نظام به آنها تاکید شده است.
مجابی بیان کرد: علاوه بر معاهده های اجتماعی توجه به تکنولوژیهای نوین در قالب دو رویکرد هم نگاه شده است که رویکرد اول این که باید از تکنولوژیهای نوین و سازگار با زیستگاه طبیعی بهره گیریم و دوم این که توجه جدی به بحث پدافند غیرعامل با رویکرد پدافند زندگی کردی داشته باشیم.
وی ادامه داد: فرهنگ سازی، بهره گیری از ظرفیت های بالای امر به معروف و نهی از منکر، بهره گیری از مشارکت های مردمی و سازمان های مردمان نهاد و توجه به آموزه های دینی و فرهنگ ایرانی اسلامی نیز در این سیاست ها نگاه شده است.
رییس کمیته مستقل زیستگاه طبیعی گردهمایی تشخیص مصلحت نظام بیان کرد: به بخش های نظارتی نیز در این سیاست ها تاکید شده است که یکی از آنها نظام حسابرسی زیست محیطی است، مساله مهم دیگر مدیریت تحول اقلیم و رویارویی با تهدیدات زیست محیطی است که باید داشته باشیم تا بتوانیم اعتدال بخشی میان فعالیت های توسعه ای و زیستگاه طبیعی بوجود آوریم.
مجابی تاکید کرد: دراین سیاست ها به بحث آب ، آبخوان ها و حفظ کمی و کیفی آنها توجه خاصی شده است، توجه کردن به پدیده گرد و غبار و تقویت دیپلماسی سیاسی از دیگر موضوعات مطرح شده در این سیاست ها است زیرا کشور ما از شمال و جنوب متحمل خسارات زیست محیطی زیادی می شود که از کشورهای همسایه وارد می شود.
وی اضافه کرد: آنچه که در این سیاست ها ابلاغ شده مشخصا فلسفه توسعه پایدار را روشن می کند و با دکترینی که در این حوزه وجود دارد قادر هستیم استراتژی درستی برای آن مد نظر گذاریم.
مجابی نقل کرد: در مدت یک سالی که سیاست های کلی زیستگاه طبیعی توسط رهبری ابلاغ شد ، قوای سه گانه اقدامات جدی برای اجرایی شدن آنرا به انجام رسانده اند، روسای قوا سیاست ها را به سیستم های ذیربط خود ابلاغ کردند.
وی اضافه کرد: در دولت نیز معاون اول رییس جمهور تکالیف نهادها را ابلاغ کرد و مسوولیت تهیه گزارش را به عهده سازمان حفا‌ظت زیستگاه طبیعی قرار دادند، همچنین برای اجرایی شدن سیاست ها تا به حال لوایح زیادی در دولت به ثبت رسانده شده است و در برنامه ششم توسعه هم یک ماده معلوم برای اجرایی شدن سیاست ها نگاه شده است.
مجابی بیان کرد: به عنوان مثال برای بهره گیری از ظرفیت های امر به معروف و نهی از منکر انجمن دین فرهنگ و زیستگاه طبیعی به انجام رسانده شد، همچنین وزارت جهاد کشاورزی لایحه پیش گیری از کشت های ناسازگار با زیستگاه طبیعی را تهیه و ابلاغ کرده است.
وی ادامه داد: در یکسال گذشته شاهد صدور احکام قوی برای متخلفان و ناپاک کنندگان زیستگاه طبیعی بوده ایم و کنون تخلفات محیط زندگی کردی در شعب ویژه در دادسراها و دادگاه ها مطالعه میشوند.

*** برگزاری همایش سیاست های کلی زیستگاه طبیعی ؛ اجرا و نظارت
مجابی نقل کرد: این اقدامات ایجاب کرد تا در نخستین سال ابلاغ سیاست های کلی محیط زندگی کردی نظام برگزاری همایشی انتخاب شود تا میزان اجرا در حوزه سیاست های ابلاغی در قالب گزارشی از سوی قوای سه گانه مطرح شود.
وی با بیان این که شاخص های اندازه گیری حالت زیستگاه طبیعی توسط دبیرخانه گردهمایی تشخیص مصلحت نظام تصویب و ابلاغ شد اضافه کرد: نخستین گزارش مربوط به زیستگاه طبیعی به رویت مقامات اصلی نظام رسید و اکنون دنبال این هستیم که بتوانیم میزان حرکت به سمت سیاست ها را نسبت به سال گذشته رصد کنیم که این از اهداف برگزاری همایش \’ سیاست های کلی زیستگاه طبیعی ؛ اجرا و نظارت\’ است که ۱۶ آبان ( یکشنبه هفته آینده) در مکان پیشین مجلس شورای اسلامی به انجام رسانده میشود.
وی ادامه داد: این همایش با سخنرانی آیت الله العظمی هاشمی رفسنجانی شروع و نمایندگان قوه سه گانه دولت، مجلس و قضاییه گزارش های خود را پیشنهاد میکنند ، از دولت رییس سازمان محافظت زیستگاه طبیعی ، قوه قضاییه دادستان کل کشور و مجلس معاون مقررات مجلس گزارش را ارائه خواهند کرد و محسن رضایی دبیر گردهمایی تشخیص مصلحت نظام نیز سخنرانی اختتامیه را خواهد داشت.
مجابی تاکید کرد: آنچه که گردهمایی تشخیص مصلحت نظام به قوا ارائه میدهد این است که نقشه راهی برای اجرایی شدن سیاست ها معلوم کنند، مسوول تهیه نقشه راه سازمان محافظت زیستگاه طبیعی است که بر این اساس ستادی یا وجود نمایندگان تمام وزارتخانه ها تشکیل شد که امیدواریم با توجه به این که زیستگاه طبیعی و کیفیت زندگی از مسائل و مطالبات جدی آحاد جامعه و رهبری است بتوانیم با اجرای بخش های گوناگون این سیاست ها به نتایج مثبتی برسیم.
وی نقل کرد: با توجه به این که سیاست های ابلاغی حد فاصل حقوق اساسی، مقررات معمولی و اجرایی است از این رو نقش اثرگذاری در ایفای اثرات سیاست ها دارد از این رو برگزاری این همایش بسیار حائز اهمیت است.
مجابی تاکید کرد: آنچه برای سیاست های کلی نظام در حوزه زیستگاه طبیعی نگاه شده این است که موضوعاتی که در سیاست ها آمده بتواند ضمانت اجرایی در سیستم های گوناگون چه دولتی، اختصاصی و تعاونی ها داشته باشد.
علمی ۹۰۱۴**۱۴۴۰
خبرنگار: کیمیا عبدالله پور** پخش:‌معصومه گلشن


[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال